Σελ. 15 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #211
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Kαλησπερα σας,
    Σημερα λογω αναβαθμισης σε 200 Mbps μου εστειλαν και το καινουργιο router για αντικατασταση του speedport plus.
    Γνωριζει κανεις που βρισκεται στο νεο η ρυθμιση που ειχε το plus για την ''ενταση'' του σηματος;
    Ευχαριστω.

  2. #212
    Εγγραφή
    10-10-2012
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Asus RT-AC88U
    Καλησπέρα κ απο μένα. Κάτοχος του router απο χτες, προσπαθώ να βρω πως να το βάλω σε bridge mode αλλά χωρίς επιτυχία μέχρι τώρα! Any help?
    Απ' οτι εχω δει μέχρι τώρα, το routerακι έχει αρκετά θεματάκια. Έχω βάλει πίσω του ενα Asus RT-AC88U. Αν κάνω PPPoE passthrough για να κάνει την PPPoE κλήση το Asus, παίρνω max ταχύτητα 120~140mbps σε 200άρα. Αν βάλω το Asus να έχει Internal static IP (την κλήση την κάνει το speedport smart και DMZ στην IP του Asus) έχω 190~200mbps, αλλά δεν έχω IPv6 και DDNS από το Asus.

  3. #213
    Εγγραφή
    01-08-2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50.000/5.000
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Μήπως είναι πρόβλημα του smart το ότι δεν παίρνει IPV6 δοκίμασα και με τους δυο τρόπους όπως βλέπεται στης φωτογραφίες και τίποτα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  199,4 KB 
ID: 221571Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  197,3 KB 
ID: 221572

  4. #214
    Εγγραφή
    10-10-2012
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Asus RT-AC88U
    Στο Data interface δεν σε αφήνει καν να πειράξεις το IP type. Αυτό που αλλάζεις είναι του IPTV interface.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPSmartIP.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  110,3 KB 
ID: 221585
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SPSmartIP.jpg  


  5. #215
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  smart router  2020-12-02 at 9.45.50 AM.png 
Εμφανίσεις:  133 
Μέγεθος:  79,7 KB 
ID: 221658

    Καλημέρα,

    Πως σας φαίνονται τα στατιστικά της γραμμής?

  6. #216
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  smart router  2020-12-02 at 9.45.50 AM.png 
Εμφανίσεις:  133 
Μέγεθος:  79,7 KB 
ID: 221658

    Καλημέρα,

    Πως σας φαίνονται τα στατιστικά της γραμμής?
    Καλημέρα. Μια χαρά είναι η γραμμή

  7. #217
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Πολυ ενδιαφερον..το εχει παρει κανενας δωρεαν με 100ρα?
    VAMOS ARIS

  8. #218
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Το έχει πάρει κανείς με παραπάνω από ένα mesh nodes? Αν ναι πως είναι από απόδοση ταχύτητας σε wireless mess networking καλό θα ήταν αν μπορεί καποιός να μας δείξει κάποιες μετρήσεις.

    Επίσης πως λειτουργεί το fast roaming από mesh node to mesh node to router δηλαδή όταν κυκλφορείς μέσα στο σπίτι.
    Τέλος υπάρχει διαθεσιμότητα ή η cosmote λέει ότι δεν υπάρχει.

  9. #219
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aligatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχει πάρει κανείς με παραπάνω από ένα mesh nodes? Αν ναι πως είναι από απόδοση ταχύτητας σε wireless mess networking καλό θα ήταν αν μπορεί καποιός να μας δείξει κάποιες μετρήσεις.

    Επίσης πως λειτουργεί το fast roaming από mesh node to mesh node to router δηλαδή όταν κυκλφορείς μέσα στο σπίτι.
    Τέλος υπάρχει διαθεσιμότητα ή η cosmote λέει ότι δεν υπάρχει.

    Το συγκεκριμένο ρουτερ δεν φαίνεται να υλοποιεί (τουλάχιστον δεν αναφέρεται κάπου) τα πρωτόκολλα 802.11 k/v/r οπότε φαντάζομαι πως όλο το βάρος του roaming πέφτει στην συσκευή. Οι περισσότερες android συσκευες δεν υποστηρίζουν k/v/r οπότε ακόμα και αν το δίνει το router δεν το εκμεταλλεύονται.
    Get to Know Fast Roaming

    Γενικά το roaming είναι πονεμένη ιστορία και δεν υπάρχει κάποιος χρυσός κανόνας που θα λειτουργούν όλα άψογα.

    Οι ταχύτητες πάλι είναι σχετικές με την εγκατάσταση, με wireless backhaul καμία μέτρηση στο σπίτι Α δεν έχει αξία, με ethernet backhaul τα πράγματα αλλάζουν.

    Και εδώ δεν υπάρχει κάποιος κανόνας, το κάθε σπίτι έχει τα θέματα του. Ούτε μπορούμε να πούμε "γεμισε το σπίτι με nodes" γιατί ούτε αυτό θα έχει σίγουρο αποτέλεσμα.

    Αναφορικά θα σου πώ πως εγώ στο σπίτι έχω δοκιμάσει διάφορους συνδιασμούς και μόνο οι συσκευές που υλοποιούν k/v/r (και είναι όλες apple) λειτουργούν άψογα. Τα υπόλοιπα λειτουργούν καλά αλλά πολλές φορές θα κάνουν stick σε κάποιο node (access point) που δεν είναι το καλύτερο - μετά απο λίγο το σύστημα θα τους γυρίσει στο καλύτερο αλλά η αλλαγή δεν θα είναι τόσο γρήγορη όσο σε συσκευές με k/v/r.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mezzanine : 02-12-20 στις 16:38.

  10. #220
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezzanine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο ρουτερ δεν φαίνεται να υλοποιεί (τουλάχιστον δεν αναφέρεται κάπου) τα πρωτόκολλα 802.11 k/v/r οπότε φαντάζομαι πως όλο το βάρος του roaming πέφτει στην συσκευή. Οι περισσότερες android συσκευες δεν υποστηρίζουν k/v/r οπότε ακόμα και αν το δίνει το router δεν το εκμεταλλεύονται.
    Get to Know Fast Roaming

    Γενικά το roaming είναι πονεμένη ιστορία και δεν υπάρχει κάποιος χρυσός κανόνας που θα λειτουργούν όλα άψογα.

    Οι ταχύτητες πάλι είναι σχετικές με την εγκατάσταση, με wireless backhaul καμία μέτρηση στο σπίτι Α δεν έχει αξία, με ethernet backhaul τα πράγματα αλλάζουν.

    Και εδώ δεν υπάρχει κάποιος κανόνας, το κάθε σπίτι έχει τα θέματα του. Ούτε μπορούμε να πούμε "γεμισε το σπίτι με nodes" γιατί ούτε αυτό θα έχει σίγουρο αποτέλεσμα.

    Αναφορικά θα σου πώ πως εγώ στο σπίτι έχω δοκιμάσει διάφορους συνδιασμούς και μόνο οι συσκευές που υλοποιούν k/v/r (και είναι όλες apple) λειτουργούν άψογα. Τα υπόλοιπα λειτουργούν καλά αλλά πολλές φορές θα κάνουν stick σε κάποιο node (access point) που δεν είναι το καλύτερο - μετά απο λίγο το σύστημα θα τους γυρίσει στο καλύτερο αλλά η αλλαγή δεν θα είναι τόσο γρήγορη όσο σε συσκευές με k/v/r.
    Αυτό είναι το θέμα μου ότι το κάθε σπίτι είναι διαφορετικό και έχω βαρεθεί να αγοράζω εξοπλισμούς αν και χρόνια είμαι σε Draytek. Τώρα έχω το 2862ac αλλά καθώς θέλω να το γυρίσω σε Cosmote από Nova όπου είμαι POTS πρέπει να βρω κάτι με FXS.
    Σκεφτόμουν τα παρακάτω:

    1. Speedport plus + Deco M5 for wireless αλλά με τα Deco σε AP mode χάνεις features. Αν πάλι τα αφήσω σε router mode δημιουργώ babushka network.
    2. Speedport Smart with Mesh nodes. Έχω μάθε Γερμανικά να διαβάζω reviews. Δείχνουν πλήρης και value for money συν ότι αφού δεν είμαι σπίτι (είμαι εξωτερικό αλλά η οικογένεια είναι Ελλάδα) ότι και να τύχει θα μπεί (αν τους βρει ποτέ κανείς) ο τεχνικός της Cosmote και θα βοηθήσει.
    3. Τέλος με ψήνει τρομερά το Fritz 7530AX να το φέρω μαζί μου τώρα που θα έρθω τα Χριστούγεννα αλλά ακόμα δεν έχει βγάλει mesh nodes με WiFi6 η AVM ωραίο product management κάνουν και αυτοί.
    Με βλέπω στο τέλος να αφήνω τι Nova όπως είναι με τον 2862ac και να μην ασχολούμαι καθόλου.

    ΥΓ1 Τα Draytek τρομερά προϊόντα αλλά σε wireless ρε παιδί μου δεν τα κατάφεραν ποτέ.
    ΥΓ2 Θα το λέω και θα το φωνάζω όπου βρείτε στα 150 ευρώ τα Deco M5 αγοράστε τα. Για home use είναι εκπληκτικά άσε που αυτή η τιμή δεν υπάρχει πουθενά στην Ευρώπη καθώς ούτε και διαθεσιμότητα.

  11. #221
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aligatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Speedport Smart with Mesh nodes. Έχω μάθε Γερμανικά να διαβάζω reviews. Δείχνουν πλήρης και value for money
    Εχει το Ελληνικό Speedport Smart, τις ίδιες δυνατότητες, με το Γερμανικό ?

  12. #222
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει το Ελληνικό Speedport Smart, τις ίδιες δυνατότητες, με το Γερμανικό ?
    Από άποψη hardware είναι ακριβώς τα ίδια. Τώρα αν έχουν πειράξει τόσο πολύ το software δεν νομίζω. Σίγουρα έχουν αλλάξει το UI αλλά το fuctional;ity είναι εκεί.

  13. #223
    Εγγραφή
    27-11-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την γραμμή μου καθώς έβαλα 100Mbps σύνδεση Cosmote αλλά αποδείχθηκε μετά από 2 εβδομαδες ταλαιπωρίας ότι δεν την υποστηρίζω καθώς στην κολώνα έχω 80Mbps και αυτό μου προκαλεί packet loss και αποσυνδέσεις. Ρώτησα την εταιρία αν γίνεται να κλειδώσουμε την γραμμή μου στα 80Mbps και με ενημέρωσαν πως δεν υπάρχει διαθέσιμο profil στα 80Mbps και πρέπει να κάνω αναγκαστικά υποβίβαση γραμμής στα 50Mbps.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος από το Speedport Smart να κλειδώσω εγώ την γραμμή στο επιθυμητο bandwidth.

    Ευχαριστώ

  14. #224
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christof1st Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την γραμμή μου καθώς έβαλα 100Mbps σύνδεση Cosmote αλλά αποδείχθηκε μετά από 2 εβδομαδες ταλαιπωρίας ότι δεν την υποστηρίζω καθώς στην κολώνα έχω 80Mbps και αυτό μου προκαλεί packet loss και αποσυνδέσεις. Ρώτησα την εταιρία αν γίνεται να κλειδώσουμε την γραμμή μου στα 80Mbps και με ενημέρωσαν πως δεν υπάρχει διαθέσιμο profil στα 80Mbps και πρέπει να κάνω αναγκαστικά υποβίβαση γραμμής στα 50Mbps.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος από το Speedport Smart να κλειδώσω εγώ την γραμμή στο επιθυμητο bandwidth.

    Ευχαριστώ
    Και να την κλειδωσεις... αν μαζευει λαθη δεν θα γλυτωσεις τις αποσυνδεσεις.

    Επισης μια γραμμη "καλη" στα 50 ισως ειναι πιο γρηγορη απο μια "κακη" 80αρα .
    Καθε φορα που χανεται πακετο αυτο ξανα-στελνεται... αρα αν εχεις μεγαλες απωλειες ,εχεις και μεγαλες καθυστερησεις.

    Και καθε ρουτερ ειναι ρυθμισμενο οταν φτασει εναν αριθμο λαθων , να κανει επενεκινηση απο την αρχη.

    τωρα αν εννοεις να "κλειδωσεις" στα 60 και οχι στα 50 ... δεν εχω δει MODEM να το κανει αυτο απο το μενου του.
    The gr81 .

  15. #225
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους.
    Με την αναβάθμιση σε 200/20 μου δώθηκε (δωρεάν) το speedport smart με το repeater (δεν το χρησιμοποίησα αυτό). Τα σύνδεσα, όλα οκ. Σήμερα χρειάστηκε να εκτυπώσω κάτι (ο εκτυπωτής συνδέεται με wifi) αλλά δεν τον έβρισκε στο δίκτυο παρόλο που στα settings του router φαίνεται κανονικά συνδεδεμένος. Το ίδιο και με το chromecast που έχω!
    Ψάχνοντας, διάβασα ότι να τυχόν είναι ενεργοποιημένο το AP Isolation πρέπει να απενεργοποιηθεί (νομίζω αυτό το error message μου έβγαλε και στο chromecast αφού έκανα κι ένα factory reset). Μπήκα, λοιπόν, στα settings του router και βρήκα αυτή την επιλογή. Την απενεργοποιώ > Save. Πριν δοκιμάσω για να δω αν παίζει, ξανα-μπαίνω να δω τις ρυθμίσεις. Guess what? Το Isolation ενεργοποιημένο! Δοκίμασα πολλές φορές αλλά δεν αλλάζει με τίποτα! Έκανα διάφορες δοκιμές με τα bands, δηλαδή να είναι ενεργό μόνο το 2,4 ή να έχουν άλλο όνομα αλλά τίποτα. Μάλλον bug! To έχετε κι εσείς; "Βλέπετε" κανονικά τις άλλες συσκευές;
    Thanx

    Edit: Μετά από πολλές προσπάθειες, κατάφερα να "δω" chromecast και εκτυπωτή ενεργοποιώντας το Guest δίκτυο. Παρ'ολα αυτά, η επιλογή Validity period ενώ την αλλάζω σε unlimited, παραμένει στο 1 hour!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aftos : 04-12-20 στις 01:47.

Σελ. 15 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας