Σελ. 61 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 901-915 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #901
    Εγγραφή
    31-03-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Γεια σε όλους.
    Γνωρίζεi κανένας πώς και εαν γίνεται PPPoE Passthrough στο Speedport Smart3 της Cosmote?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #902
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostikos1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους.
    Γνωρίζεi κανένας πώς και εαν γίνεται PPPoE Passthrough στο Speedport Smart3 της Cosmote?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    To υποστηρίζει χωρις να παραμετροποιήσεις κατι, απλά βάzεις τη δική σου συσκευή απο πίσω να κανει το dial.
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  3. #903
    Εγγραφή
    23-09-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Την προηγούμενη Παρασκευή αναβάθμισα την γραμμή μου από 24αρα σε 100αρα. Για router μου έδωσαν το Speedport Smart 3.
    Στο σπίτι έχω 20 smart συσκευες. Οι περισσότερες δουλεύουν με 2,4ghz Wifi. Αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση του router από τους τεχνικούς και έφυγαν, ξεκίνησα να βάζω τις smart συσκευές στο δίκτυο. Κάποια στιγμή όταν είχα βάλει 6-7, το Wifi χάθηκε. Είδα ότι για κάποιο λόγο το router είχε κάνει επανεκκίνηση από μόνο του. Όταν ξεκίνησε ξανά πήγα να συνεχίσω την διαδικασία και μετά από λίγο το wifi πάλι χάθηκε. To rooter αυτή την φορά δεν είχε κάνει επανεκίνηση αλλά η μπάντα 2,4ghz του Wifi δεν υπήρχε. Η μπάντα 5ghz δούλευε κανονικά. Έκανα άπειρα reset, έσπασα το wifi σε 2,4ghz και 5ghz, άλλαξα κανάλι, αλλά το πρόβλημα συνεχίστηκε. Η μπάντα 2,4ghz δεν φαινόταν πουθενά ενώ η 5ghz δούλευε κανονικά. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο 13888, σήμερα συμφωνήσαμε ότι είναι θέμα router και μου το αλλάξανε. Επέστρεψα λοιπόν το router που μου έβαλαν και πήρα ένα καινούργιο ίδιο μοντέλο. Όταν το σύνδεσα, αρχικά δούλεψε κανονικά και ξεκίνησα να βάζω τις smart συσκευές. Αφού είχα βάλει 3-4 πάλι έκανε το router επανεκίνηση μόνο του και χάθηκε πάλι η μπάντα 2,4ghz (η 5ghz δουλεύει κανονικά) χωρίς πάλι να επανέρχεται με κανένα τρόπο.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει συναντήσει την παρακάτω συμπεριφορά από το router και πως το έλυσε. Με το προηγούμενο router (speedport 2i entry) που είχα στην 24αρα γραμμή δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  4. #904
    Εγγραφή
    02-11-2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219987
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport smart
    SNR / Attn
    13.8(dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φαντάσου ούτε η τεχνικές δεν ξέρουνε εγώ πάντως φίλε μου τι έχω φτιάξει να βλέπει και τα δύο γιατί όλες η συσκευές μου δεν έχουν 5g.εγω έχω 200 μου έχουν δώσει δώρο και το repeter για να έχω σε όλο το σπίτι wifi

    - - - Updated - - -

    Δεν είναι θέμα ρουτερ παντός είναι θέμα ρυθμησεις

  5. #905
    Εγγραφή
    31-03-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Γεια σε όλους,

    Θα ήθελα να ρωτήσω για την εμπειρία σας από τη συμπεριφορά της υπηρεσίας VoIP του Speedport Smart3 της Cosmote οταν αυτό λειτουργεί σε Passthrough.
    Κατ'αρχάς να πώ ότι, απ' ό,τι είδα και εδώ στο forum, το Smart δεν χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση για το Passthrough.
    Έτσι από μία θύρα LAN του Speedport Smart δίνω στη θύρα WAN ενός LinkSys WRT1900ACS που τρέχει το κατάλληλο Openwrt version 22.03.0.
    Αφού λοιπόν ρυθμίσω το WAN interface του LinkSYS/OpenWRT σε PPPoE, εισάγω τα credentials της Cosmote κτλ. πραγματοποιείται η σύνδεση στο Internet και όλα λειτουργούν μια χαρά όσον αφορά στο δίκτυο του LinkSys/OpenWRT.
    Δυστυχώ όμως μετά από λίγο και παρά τις διάφορες δοκιμές που έκανα όπως επανεκίνηση, reset, αντικατάσταση καλωδίων, αλλαγή θύρας κ.α πάντα έπεφτε η υπηρεσία VoIP του Speedport.
    Σημειωτέον ότι με την ίδια ουσιαστικά υλοποίηση αλλά με το Speedport Plus ως ISP Router όλα λειτουργούσαν μια χαρά.
    Επίσης να αναφέρω ότι δε θα ήθελα να συνδέσω το OpenWRT με πρωτόκολλο DCHP client γιατί περιπλέκονται τα πράγματα (τουλάχιστον για εμένα που δεν είμαι expert) όσον αφορά το port forwarding, DDNS και γενικά δυσχεραίνεται η πρόσβαση στο LAN του LinkSys από το Intermet.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Υ.Γ. Η "αναβαθμιση" του Router μου προτάθηκε από την Cosmote για να έχω καλύτερη ταχύτητα στην περιοχή μου δλδ. πάνω από 95-100Mbps που είχα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostikos1970 : 25-09-22 στις 23:05.

  6. #906
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adiavroxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση του router από τους τεχνικούς και έφυγαν, ξεκίνησα να βάζω τις smart συσκευές στο δίκτυο.
    Γιατι τις εβαζες μια μια ? Απλα βαζεις το SSID + PASS ιδια με το προηγουμενο ΑΡ και ολα ειναι ετοιμα .

    Παρολα αυτα ... οταν εχουμε πολλες smart συσκευες , το ιδανικο ειναι να βαλουμε ενα χωριστο ΑΡ που να μπορει να τα διαχειριστει .

    Εγω εχω πανω απο 2-3 χρονια να ασχoληθω με το wifi και τα προβληματα καθως το ubiquiti ειναι σταθεροτατο .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostikos1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λοιπόν ρυθμίσω το WAN interface του LinkSYS/OpenWRT σε PPPoE, εισάγω τα credentials της Cosmote κτλ.
    Βαζεις τα ιδια credentials και στα 2 ρουτερ ???

    Θα πρεπει να ζητησεις να σου βαλουν τα cli credentials για να μην δινονται 2 public IP ταυτοχρονα .
    για να μπορεις να κανεις την "κληση " με τα προσωπικα σου credentials στο δικο σου ρουτερ .

    Εναλλακτικα βαζεις τα generic της cosmote στο speedport αλλα ενδεχεται να εχεις παλι θεματα .
    The gr81 .

  7. #907
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναλλακτικα βαζεις τα generic της cosmote στο speedport αλλα ενδεχεται να εχεις παλι θεματα .
    Αν βάλεις τα generic μπαίνεις κατευθείαν πίσω από CGNAT, την έχω πατήσει κι' εγώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #908
    Εγγραφή
    26-09-2008
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γειά σας παιδιά και από εμένα.
    Έχω την 500Mbps & Speedport smart και από πίσω το UniFi USG-PRO-4.
    Να κάνω μια ερώτηση τη προτείνετε για ασύρματη τηλεφωνική συσκευή (μέσω wifi)?
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  9. #909
    Εγγραφή
    31-03-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τις εβαζες μια μια ? Απλα βαζεις το SSID + PASS ιδια με το προηγουμενο ΑΡ και ολα ειναι ετοιμα .

    Παρολα αυτα ... οταν εχουμε πολλες smart συσκευες , το ιδανικο ειναι να βαλουμε ενα χωριστο ΑΡ που να μπορει να τα διαχειριστει .

    Εγω εχω πανω απο 2-3 χρονια να ασχoληθω με το wifi και τα προβληματα καθως το ubiquiti ειναι σταθεροτατο .

    - - - Updated - - -



    Βαζεις τα ιδια credentials και στα 2 ρουτερ ???

    Θα πρεπει να ζητησεις να σου βαλουν τα cli credentials για να μην δινονται 2 public IP ταυτοχρονα .
    για να μπορεις να κανεις την "κληση " με τα προσωπικα σου credentials στο δικο σου ρουτερ .

    Εναλλακτικα βαζεις τα generic της cosmote στο speedport αλλα ενδεχεται να εχεις παλι θεματα .
    Ναι βάζω τα ίδια. Όπως έχω αναφέρει το ίδιο εφάρμοζα με επιτυχία και με το προηγούμενο router που μου είχε δώσει η Cosmote, το Speedport Plus, και μάλιστα και τότε συνέδεα από πίσω το ίδιο "ιδιωτικό" router και firmware. Το τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικά.
    Τι να πω ίσως άλλαξε κάτι όσον αφορά στο VoIP τους τελευταίους μήνες.
    Επί της ευκαιρίας να ρωτήσω, τα cli credentials δεν απαιτούν στατική IP δλδ. έξτρα κόστος?

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

  10. #910
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις τα generic μπαίνεις κατευθείαν πίσω από CGNAT, την έχω πατήσει κι' εγώ.
    για το voip του το προτεινα . στο ιντερνετ θα βαλει τα δικα του.
    The gr81 .

  11. #911
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γειά σας, σήμερα πέρασα από το Speedport Plus στο Smart. Μου το πρότειναν από την εξυπηρέτηση πελατών για να μην έχω αποσυνδέσεις (στην 200αρα γραμμή που έχω)...τον τελευταίο καιρό αποσυνδεόταν συχνά (κάθε ώρα) για κάποιο λόγο ενώ εδώ και 3 χρόνια που το είχα δούλευε μια χαρά. Υποπτεύομαι ότι ευθύνεται κυρίως το Conceptum UPS γιατί όταν σύνδεσα πάνω το νεο Speedport Smart είχε θέμα με τον συγχρονισμό της γραμμής. Με το που το έβαλα στο ρεύμα απευθείας με το δικό του τροφοδοτικό δούλεψε με την μια και συγχρονίζει σε πιο υψηλές ταχύτητες από ότι το Plus (πριν μέχρι 180Mbps, τώρα σταθερά >190Mbps btw όχι fiber γραμμή).
    Δυο ερωτήσεις:
    - Υπάρχει κάποιο UPS για το Smart που προτείνετε? Νομίζω σταμάτησε να δίνει δωρεάν η Cosmote?
    - To πιατάκι Smart Wifi το σύνδεσα με το router με Mesh αλλά με το πήγα στα άλλα δωμάτια του σπιτιού έχασε την σύνδεση...ευτυχώς έχω Ethernet και έκανα ΑP αλλά πέρα από το φωτάκι του Mesh που είναι σβηστό, αυτό του Repeater είναι κίτρινο...χρειάζεται να αλλάξω κάτι/να το ξανασυνδέσω κοντά στο router? Φαίνεται να περνάει πάντως και το 2.4Ghz και το 5Ghz δίκτυο του router στο υπόλοιπο σπίτι παρόλα αυτά, δηλ περίεργο?
    Ευχαριστω εκ των προτέρων!

  12. #912
    Εγγραφή
    31-03-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thr07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας, σήμερα πέρασα από το Speedport Plus στο Smart. Μου το πρότειναν από την εξυπηρέτηση πελατών για να μην έχω αποσυνδέσεις (στην 200αρα γραμμή που έχω)...τον τελευταίο καιρό αποσυνδεόταν συχνά (κάθε ώρα) για κάποιο λόγο ενώ εδώ και 3 χρόνια που το είχα δούλευε μια χαρά. Υποπτεύομαι ότι ευθύνεται κυρίως το Conceptum UPS γιατί όταν σύνδεσα πάνω το νεο Speedport Smart είχε θέμα με τον συγχρονισμό της γραμμής. Με το που το έβαλα στο ρεύμα απευθείας με το δικό του τροφοδοτικό δούλεψε με την μια και συγχρονίζει σε πιο υψηλές ταχύτητες από ότι το Plus (πριν μέχρι 180Mbps, τώρα σταθερά >190Mbps btw όχι fiber γραμμή).
    Δυο ερωτήσεις:
    - Υπάρχει κάποιο UPS για το Smart που προτείνετε? Νομίζω σταμάτησε να δίνει δωρεάν η Cosmote?
    - To πιατάκι Smart Wifi το σύνδεσα με το router με Mesh αλλά με το πήγα στα άλλα δωμάτια του σπιτιού έχασε την σύνδεση...ευτυχώς έχω Ethernet και έκανα ΑP αλλά πέρα από το φωτάκι του Mesh που είναι σβηστό, αυτό του Repeater είναι κίτρινο...χρειάζεται να αλλάξω κάτι/να το ξανασυνδέσω κοντά στο router? Φαίνεται να περνάει πάντως και το 2.4Ghz και το 5Ghz δίκτυο του router στο υπόλοιπο σπίτι παρόλα αυτά, δηλ περίεργο?
    Ευχαριστω εκ των προτέρων!
    Αντιμετώπισα το ίδιο θέμα με αλλαγή από Plus σε Smart, το οποίο κατά τη γνώμη μου οφείλεται στο ότι το Conceptum δίνει μόνο 2A ενώ το Smart "τραβάει" περί τα 3Α.
    Ρώτησα σε υποκατάστημα της Cosmote και σε ΓΕΡΜΑΝΟ αν προβλέπεται κάτι γιατί έχω κάμερες συναγερμό κτλ και δε μου δώσανε σαφή απάντηση. Μέσες άκρες μου προτείναν να κοιτάξω στο εμπόριο.
    Να σαι καλά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostikos1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βάζω τα ίδια. Όπως έχω αναφέρει το ίδιο εφάρμοζα με επιτυχία και με το προηγούμενο router που μου είχε δώσει η Cosmote, το Speedport Plus, και μάλιστα και τότε συνέδεα από πίσω το ίδιο "ιδιωτικό" router και firmware. Το τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικά.
    Τι να πω ίσως άλλαξε κάτι όσον αφορά στο VoIP τους τελευταίους μήνες.
    Επί της ευκαιρίας να ρωτήσω, τα cli credentials δεν απαιτούν στατική IP δλδ. έξτρα κόστος?

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τις εβαζες μια μια ? Απλα βαζεις το SSID + PASS ιδια με το προηγουμενο ΑΡ και ολα ειναι ετοιμα .

    Παρολα αυτα ... οταν εχουμε πολλες smart συσκευες , το ιδανικο ειναι να βαλουμε ενα χωριστο ΑΡ που να μπορει να τα διαχειριστει .

    Εγω εχω πανω απο 2-3 χρονια να ασχoληθω με το wifi και τα προβληματα καθως το ubiquiti ειναι σταθεροτατο .

    - - - Updated - - -



    Βαζεις τα ιδια credentials και στα 2 ρουτερ ???

    Θα πρεπει να ζητησεις να σου βαλουν τα cli credentials για να μην δινονται 2 public IP ταυτοχρονα .
    για να μπορεις να κανεις την "κληση " με τα προσωπικα σου credentials στο δικο σου ρουτερ .

    Εναλλακτικα βαζεις τα generic της cosmote στο speedport αλλα ενδεχεται να εχεις παλι θεματα .
    Τελικά με τα generic credentials στο Speedport και τα "κανονικά" στο δικό μου δούλεψε κανονικά προσώρας τουλάχιστον.

    Ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά για την βοήθεια.
    Να σαι καλά.

  13. #913
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Με 2 Public IPs (μια απο PPoE, και μια απο το router το ιδιο) δεν έχει θέμα, ανεξαρτήτως γραμμής (50/100/200), δοκιμασμένα πολλές φορές, ΕΚΤΟΣ αν υπάρχει static IP, οπότε εκεί θέλεις cli credentials.
    Οι 2 IPs βοηθάνε, αν θες να έχεις και ενα υποτυπώδες OOB router.

    Ενω ειχα αρκετες αποσυνδέσεις, 1-4/ημέρα, τωρα εχει 4 μερες Uptime. Θέλει καθαρή καλωδίωση η 200αρα, και ισως μόνωση στο τηλεφωνικό κουτι του ΟΤΕ (κάποιος είχε κολήσει με καλάι την σύδεση αντί να βάλει κλέμα, κατόπιν σύστασης τεχνικού ΟΤΕ ..)
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  14. #914
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το καλάι γανώνει το χαλκο . δεν ειναι καλή λύση, το καλύτερο είναι να μπούνε "φακες" τύπου 3M

  15. #915
    Εγγραφή
    02-09-2013
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2400/928
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Cellpipe 7130
    SNR / Attn
    11(dB) / 60(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει συγχρονισμός στο ftth, για αυτό και δεν βλέπεις πληροφορίες σύνδεσης, αν έχεις την εφαρμογή my cosmote στο κινητό, στο μενού διαχείριση σταθερής, θα δεις ότι αναφέρει ταχύτητα προγράμματος, και όχι ταχύτητα συγχρονισμού ρουτερ
    Σ'ευχαριστω πολύ. Απλά στο speedtest από το κινητό πολλές φορές δείχνει ταχύτητα χαμηλότερη των 200 Mbps και αναρωτιόμουν μήπως είχε γίνει κάτι.

Σελ. 61 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας