Σελ. 82 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #1216
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ απόλυτα. Ο χρόνος θα δείξει. Η κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική.

  2. #1217
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)
    Μου δωσαν για την αναβάθμιση που εκανα σε 200αρα το Speedport Smart..ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ σε σχέση με το ZTE
    Το smart μετα βιας πιανει 160 ενω το ZTE ευκολα τα 197 ..
    Δεν ξερω αν θελει καμια ρυμθιση αλλα με βλεπω να γυρισω πισω στο ZTE
    Βρε ουστ......και οι 300 της Βουλης

  3. #1218
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Με quad 9 dns συμβαίνει αυτό: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-25 at 18-04-54 Home - Speedport Smart.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  215,6 KB 
ID: 249840 δεν ξέρω αν βλέπετε κάτι περίεργο, έχω το PC με fedora linux και το samsung galaxy z flip 4 και το smartwatch έχουν θέματα. Δεν έχουν καλή απόκριση στις εφαρμογές και γενικά στον web (τα 2 πρώτα)
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  4. #1219
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Το wifi spectrum μέσα από τις ρυθμίσεις στο router, δουλεύει σε εσάς? Σε εμένα δεν δείχνει τίποτα....

  5. #1220
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το wifi spectrum μέσα από τις ρυθμίσεις στο router, δουλεύει σε εσάς? Σε εμένα δεν δείχνει τίποτα....
    Όποτε θέλει... Πιθανότατα, υπάρχει κάποιο bug (λογικό, αφού, δεν έχουν βγάλει κανένα firmware update, τόσο για το Speedport Smart & Mesh) και δεν φορτώνει με την πρώτη η εν λόγω καρτέλα.. Θα χρειαστεί να κάνεις ένα refresh page, στον περιηγητή που χρησιμοποιείς και μετά να ξανά μπεις στην εν λόγω καρτέλα. Με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, θα μπει.

    Υ.Γ. Γενικά, με τη συγκεκριμένη καρτέλα, υπάρχει πρόβλημα στα Speedport Smart & Mesh, καθώς μέχρι στιγμής, έχω αλλάξει 5-6 (Δύο γραμμές σταθερής) και σε όλα υπήρχε αυτό το θέμα με το WiFi Spectrum. Πλέον, είναι επιτακτική ανάγκη, για ένα νέο Firmware update και στους δύο εξοπλισμούς, σε όλα τα επίπεδα..

  6. #1221
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε θέλει... Πιθανότατα, υπάρχει κάποιο bug (λογικό, αφού, δεν έχουν βγάλει κανένα firmware update, τόσο για το Speedport Smart & Mesh) και δεν φορτώνει με την πρώτη η εν λόγω καρτέλα.. Θα χρειαστεί να κάνεις ένα refresh page, στον περιηγητή που χρησιμοποιείς και μετά να ξανά μπεις στην εν λόγω καρτέλα. Με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, θα μπει.

    Υ.Γ. Γενικά, με τη συγκεκριμένη καρτέλα, υπάρχει πρόβλημα στα Speedport Smart & Mesh, καθώς μέχρι στιγμής, έχω αλλάξει 5-6 (Δύο γραμμές σταθερής) και σε όλα υπήρχε αυτό το θέμα με το WiFi Spectrum. Πλέον, είναι επιτακτική ανάγκη, για ένα νέο Firmware update και στους δύο εξοπλισμούς, σε όλα τα επίπεδα..
    Μου κάνει εντύπωση που το έχουν παρατήσει και το δίνουν στις "premium" συνδέσεις. Μου κάνει μόνο του επανεκινήσεις. (όπως και όλα όσα είχανε περάσει από τα χέρια μου) το mesh ειναι απογοήτευση.
    βγάζουν ακόμα update για το plus και αυτό τίποτα...λες και σε αυτό δουλεύουν όλα τέλεια! δεν καταλαβαίνω.

  7. #1222
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει εντύπωση που το έχουν παρατήσει και το δίνουν στις "premium" συνδέσεις. Μου κάνει μόνο του επανεκινήσεις. (όπως και όλα όσα είχανε περάσει από τα χέρια μου) το mesh ειναι απογοήτευση.
    βγάζουν ακόμα update για το plus και αυτό τίποτα...λες και σε αυτό δουλεύουν όλα τέλεια! δεν καταλαβαίνω.
    Δεν φαίνεται να το έχουν παρατηρήσει αυτό και τόσα άλλα που προανέφερες και εσύ, με αυτό το σύστημα εξοπλισμών (Speedport Smart & Mesh), ειδάλλως θα είχαν βγάλει νεότερο update -έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον και αυτό, καθώς σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με τεχνικό στο 13788, μου ανέφερε πως σε τέτοιες περιπτώσεις, μαζικών πανομοιότυπων προβλημάτων σε εξοπλισμούς τους, τους "έρχεται", κάποια συστημική ειδοποίηση, ότι είναι αναγκαία η έκδοση νεότερου firmware ή κάτι παρεμφερές τέλος πάντων-, αλλά στη προκειμένη περίπτωση φαίνεται, ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν πράττουν τα δέοντα.

    Αυτό με τις αυτόματες επανεκκινήσεις, γίνεται και στα δικά μου, βέβαια σε ανύποπτούς χρόνους και μετά από διαστήματα συνεχούς λειτουργίας 7, 15 ή 30 ημερών -Δεν γνωρίζω, αν σε εσένα, είναι εντονότερο το πρόβλημα αυτό, στη δική μου περίπτωση, πάντως, έντονο πρόβλημα αυτόματων επανεκκινήσεων, με τους συγκεκριμένους εξοπλισμούς, δεν είχα και εξακολουθώ να μην έχω-. Σε ότι αφορά το mesh, προσωπικά, παρατηρώ μεγαλύτερη επιβράδυνση, στην ποιότητα της σύνδεσης, σε σχέση με το να "πιάνω" WiFi, μόνο από το Smart -ακόμη και με λιγότερες γραμμές εμβέλειας-.

    Υ.Γ. Γενικά, συμβαίνουν αλλόκοτες και παράλογες καταστάσεις... Μακάρι, να μπορούσαμε, να τα ερμηνεύσουμε, όλα με τη λογική!

  8. #1223
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Λοιπόν ξαπόστειλα το smart πήρα το 2 plus το μαύρο και τελείωσαν τα βάσσανα μου. Έχω normal δίκτυο.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  9. #1224
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ξαπόστειλα το smart πήρα το 2 plus το μαύρο και τελείωσαν τα βάσσανα μου. Έχω normal δίκτυο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1225
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ξαπόστειλα το smart πήρα το 2 plus το μαύρο και τελείωσαν τα βάσσανα μου. Έχω normal δίκτυο.
    Ακριβώς το ίδιο και με εμένα. Ηρεμήσαμε με το 2 plus.

  11. #1226
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Με το speedport plus 2, το wifi 2-3 φορές τη μέρα, έκανε διακοπή σε όλες τις συσκευές μου. Δεν ξέρω αν έπεσα σε προβληματικό hardware. (sercomm μοντέλο μου είχανε δώσει)
    Επίσης σε 200αρα συγχρόνιζε λίγο πιο χαμηλά από το smart.
    Από την άλλη παίζει να έχω αλλάξει 4-5 smart. από ότι καταλαβαίνω δεν είναι βλαμμένο το Hardware αλλά το software.

  12. #1227
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Λοιπόν εγώ με το plus 2 βλέπω σταθερότητα στην γραμμή, πιάνει 190 σε αντίθεση με το smart που έπιανε 160, το δίκτυο βελτιώθηκε και δεν έχουμε τα κουλά του smart με το wifi calling να μην παίζει.

    - - - Updated - - -

    Έχουμε thread με Plus 2?
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  13. #1228
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -

    Έχουμε thread με Plus 2?
    Εδώ και εδώ
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  14. #1229
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Καλησπέρα. Σε συνέχεια του παρακάτω post. Αν κάνεις reboot την συσκευή απομακρυσμένα τότε χάνεις το link πρόσβασης καθως φαινεται ότι αλλάζει η ip. Κοινώς αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα (πχ διακοπή ρεύματος οπως μου συνεβει πριν 2 μέρες και έκανε άνω κάτω το wifi) χάνεις την απομακρυσμένη πρόσβαση στο ρουτερ άρα και την δυνατότητα να φτιάξεις το πρόβλημα. Άρα ποιο το νόημα;!; Μηπως γνωριζετε αν υπάρχει τρόπος να συνεχίζεις να εχεις remote access ακόμη και μετά από πχ επανεκκίνηση; Δηλαδή κάποιο τρόπο ώστε το link σύνδεσης να μένει σταθερό;

    [/QUOTE «σου πω πως το έκανα:
    Πας My remote access
    check to Activate my remote access
    Remote identifier: ορίζεις έναν χρήστη πχ remoteuser
    Remote password: ορίζεις τον κωδικό
    Port βάλε όποια πόρτα θες από 10000 και πάνω πχ 10002

    μετά θα κάνεις login με https://yourpublicip:10002/remote-index.html
    θα σου βγάλει prompt για επιλέξεις ένα certificate. Πατάς cancel και προχωράει! Μπορεί να μην σου βγάλει login page την πρώτη φορά, με refresh παίζει.
    ως user/pass θα βάλεις τα στοιχεία που όρισες από πάνω.

    Μιλάμε για router της πλάκας... Στο plus με το ip filter έβαζες και incoming ip's που ήθελες να δέχεται connections για το access, εδώ δεν παίζει κάτι τέτοιο.[/QUOTE]

  15. #1230
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Σε συνέχεια του παρακάτω post. Αν κάνεις reboot την συσκευή απομακρυσμένα τότε χάνεις το link πρόσβασης καθως φαινεται ότι αλλάζει η ip. Κοινώς αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα (πχ διακοπή ρεύματος οπως μου συνεβει πριν 2 μέρες και έκανε άνω κάτω το wifi) χάνεις την απομακρυσμένη πρόσβαση στο ρουτερ άρα και την δυνατότητα να φτιάξεις το πρόβλημα. Άρα ποιο το νόημα;!; Μηπως γνωριζετε αν υπάρχει τρόπος να συνεχίζεις να εχεις remote access ακόμη και μετά από πχ επανεκκίνηση; Δηλαδή κάποιο τρόπο ώστε το link σύνδεσης να μένει σταθερό;
    To ότι έκανε άνω κάτω το wifi, προσωπικά δεν το κατάλαβα, αν θες εξήγησέ το...Τώρα στο σπίτι για μικρές διακοπές ρεύματος, ένα ups συνιστάται..
    Το ότι η ΙΡ αλλάζει μετά από επανεκκίνηση δεν έχει να κάνει με το ρούτερ. Συμβαίνει σε όλους όσους έχουν δυναμική ΙΡ (το 95% των συνδρομητών). Αν θέλεις μπορείς να γραφτείς σε μια υπηρεσία dyndns για να αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 82 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας