Σελ. 89 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 6979848788899091 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.321-1.335 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #1321
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω το εξής case με το smart
    Όταν γίνεται διακοπή ρεύματος, μετά όλα τα smart devices αρνούνται πεισματικά να μπούνε στο wifi.
    καμερες και smart switches και smart λάμπες.

    Ο μόνος τρόπος για να δουλέψουν είναι reset το modem και μετά επαναφορά του wifi ssid που είχα πριν.

    με το zte 1600 δεν είχα τέτοιο θέμα...

    έδωσες μόνος σου απάντηση στο πρόβλημά σου. θα πρότεινα αλλαγή εκ νέου στο ζτε και να αγοράσεις δικά σου τυχόν extenders. κάποιες φορές τυχαίνει να bug-άρει τόσο που ίσως και αλλαγή να γίνει θα έχεις τα ίδια θέματα

  2. #1322
    Εγγραφή
    06-11-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλους
    Η ερώτηση μου είναι για τη χρήση της συσκευής Speed Home WiFi της ARCADYAN σε άλλο δίκτυο – εκτός Cosmote,

    Μου την έδωσε φίλος μου που του την είχαν στείλει αλλά εν τέλει δεν την έχει χρησιμοποιήσει καθόλου ακόμα. Προσπαθώ να την σετάρω για να δουλεψει ως WiFi access point αξιοποιώντας ένα tp link powerline που έχω τραβήξει στον από πάνω όροφο αλλά έχω πρόβλημα με το WiFi που φτιάχνει.

    Τα λαμπάκια νομίζω τα έχω φτάσει εκεί που πρέπει να είναι:
    Status: πράσινο
    Signal: πράσινο
    Repeater: κίτρινο

    Ethernet: με ethernet καλώδιο η συσκευή δίνει ίντερνετ κανονικά.
    WiFi: Το δίκτυο που δημιουργεί που λέγεται «COSMOTEσυν_κάτι_νούμερα» και δεν δέχεται κανένα κωδικό. Ούτε αυτόν που αναγράφει πίσω στη συσκευή, ούτε το υπάρχοντος δικτύου. Φανταζόμουν θα έπαιρνε αυτόν που έχει πίσω η συσκευή γιατί ο φίλος μου δεν το έχει σετάρει ποτέ. Η μόνη IP που μου ανοίγει είναι για settings είναι η 192.168.1.254 που είναι της wind (που είναι η σύνδεση μου) και δεν βοηθάει. Μήπως ξέρετε που/πως μπορώ να σετάρω το WiFi για να έχω τον κωδικό?
    Ευχαριστώ!

  3. #1323
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rom_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ethernet: με ethernet καλώδιο η συσκευή δίνει ίντερνετ κανονικά.
    εννοείς ότι όταν το συνδέεις με καλώδιο τότε το Wifi του extender δουλεύει κανονικά; πάντως σαν συσκευή είναι έτσι φτιαγμένο το λογισμικό να δουλεύει μόνο με το smart και ίσως με το plus 2 arcadyan, μιας και έχουν τον ίδιο κατασκευαστή. αν δεν έχεις το smart θα σου έλεγα να το βάλεις στο κουτί του μιας και δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. προσπάθησα και εγώ να το συνδέσω στο zte h1600 μου, αλλά δεν έδινε ίντερνετ ως extender Και ας είχε συνδεθεί στο ρούτερ.

  4. #1324
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς ότι όταν το συνδέεις με καλώδιο τότε το Wifi του extender δουλεύει κανονικά; πάντως σαν συσκευή είναι έτσι φτιαγμένο το λογισμικό να δουλεύει μόνο με το smart και ίσως με το plus 2 arcadyan, μιας και έχουν τον ίδιο κατασκευαστή. αν δεν έχεις το smart θα σου έλεγα να το βάλεις στο κουτί του μιας και δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. προσπάθησα και εγώ να το συνδέσω στο zte h1600 μου, αλλά δεν έδινε ίντερνετ ως extender Και ας είχε συνδεθεί στο ρούτερ.
    Με τον 7530 δουλεύει μια χαρά σαν extender συνδεδεμένο φυσικά με καλώδιο και με διαφορετικό ssid.

  5. #1325
    Εγγραφή
    06-11-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον 7530 δουλεύει μια χαρά σαν extender συνδεδεμένο φυσικά με καλώδιο και με διαφορετικό ssid.
    Και εμένα δούλεψε έτσι τελικά. Βρήκα την ip της cosmote για τη συσκευή και σέταρα από εκεί το wifi.

  6. #1326
    Εγγραφή
    06-08-2023
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα, το WiFi spectrum για να λειτουργεί πρέπει να έχετε και στις 2 μπάντες του WiFi ενεργοποιημένη την αυτόματη επιλογή καναλιού. Αν έχετε σταθερά κανάλια και στις 2 μπάντες μετά από λίγο δεν λειτουργεί.

  7. #1327
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Remote access είναι εύκολη διαδικασία;

  8. #1328
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Χανιά Χαλέπα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    529
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα σας,

    Έχω παρατηρήσει ότι το Smart δίνει χαμηλές ταχύτητες στο wifi μετά από κάποιες μέρες και χρειάζεται επανεκκίνηση για να στρώσει η ταχύτητα και πάλι.
    Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

    Ευχαριστώ,

  9. #1329
    Εγγραφή
    08-06-2002
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport SMART
    SNR / Attn
    5.3(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Έχω παρατηρήσει ότι το Smart δίνει χαμηλές ταχύτητες στο wifi μετά από κάποιες μέρες και χρειάζεται επανεκκίνηση για να στρώσει η ταχύτητα και πάλι.
    Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

    Ευχαριστώ,
    κατι αλλο ισως πρεπει να συμβαινει ...Δεν εχω παρατηρησει ποτέ να πεφτει η ταχυτητητα του wifi μετα απο μέρες ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Έχω παρατηρήσει ότι το Smart δίνει χαμηλές ταχύτητες στο wifi μετά από κάποιες μέρες και χρειάζεται επανεκκίνηση για να στρώσει η ταχύτητα και πάλι.
    Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

    Ευχαριστώ,
    κατι αλλο ισως πρεπει να συμβαινει ...Δεν εχω παρατηρησει ποτέ να πεφτει η ταχυτητητα του wifi μετα απο μέρες ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Έχω παρατηρήσει ότι το Smart δίνει χαμηλές ταχύτητες στο wifi μετά από κάποιες μέρες και χρειάζεται επανεκκίνηση για να στρώσει η ταχύτητα και πάλι.
    Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

    Ευχαριστώ,
    κατι αλλο ισως πρεπει να συμβαινει ...Δεν εχω παρατηρησει ποτέ να πεφτει η ταχυτητητα του wifi μετα απο μέρες ...
    ((( MoLi\/oΣ )))

  10. #1330
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Έχω παρατηρήσει ότι το Smart δίνει χαμηλές ταχύτητες στο wifi μετά από κάποιες μέρες και χρειάζεται επανεκκίνηση για να στρώσει η ταχύτητα και πάλι.
    Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

    Ευχαριστώ,
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από molivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι αλλο ισως πρεπει να συμβαινει ...Δεν εχω παρατηρησει ποτέ να πεφτει η ταχυτητητα του wifi μετα απο μέρες ...
    Κι εγώ το έχω παρατηρήσει. Δεν έχω βγάλει άκρη τι φταίει...

  11. #1331
    Εγγραφή
    29-10-2023
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Kαλησπερα,

    Μετα απο αλλαγη απο το speedport entry 2i σε 200αρα vdsl επειδη καποιες φορες επεφτε το internet μου εδωσαν το speedport smart.

    Εχω το εξης θεμα σιγουρα μια φορα με 2 την ημερα πεφτει το τηλεφωνο. Αναβει κανονικα η λυχνια telephony στο ρουτερ αλλα το σταθερο(η συσκευη) μια panasonic γραφει "ελεξτε την τηλεφ. γραμμη"

    Εχει βρει καποιος μια λυση στο θεμα; Γιατι εχω συνδεδεμενο συναγερμο πανω αλλιως δεν με επηρεαζει σε κατι μιας και παραλληλα εχω κανονικα ιντερνετ

  12. #1332
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fra_nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα,

    Μετα απο αλλαγη απο το speedport entry 2i σε 200αρα vdsl επειδη καποιες φορες επεφτε το internet μου εδωσαν το speedport smart.

    Εχω το εξης θεμα σιγουρα μια φορα με 2 την ημερα πεφτει το τηλεφωνο. Αναβει κανονικα η λυχνια telephony στο ρουτερ αλλα το σταθερο(η συσκευη) μια panasonic γραφει "ελεξτε την τηλεφ. γραμμη"

    Εχει βρει καποιος μια λυση στο θεμα; Γιατι εχω συνδεδεμενο συναγερμο πανω αλλιως δεν με επηρεαζει σε κατι μιας και παραλληλα εχω κανονικα ιντερνετ
    internet έχεις κανονικά όταν χάνεται η τηλεφωνία;

    Συναγερμός με τον παλιό αναλογικό τρόπο... ξέχνα το.
    Απλά δεν έχεις ασφάλεια.
    Ρώτησε αυτόν που σου τον πέρασε για gsm module ώστε να στέλνει το σήμα μέσω κινητής τηλεφωνίας.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #1333
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Server: one.one.one.one
    Address: 2606:4700:4700::1111

    Non-authoritative answer:
    Name: google.com
    Addresses: 2a00:1450:4017:811::200e
    172.217.17.110

    Εβαλα και τους dns servers για ipv6 και τωρα φαινεται να λειτουργει.


    Server: one.one.one.one
    Address: 2606:4700:4700::1111

    Non-authoritative answer:
    Name: google.com
    Addresses: 2a00:1450:4017:811::200e
    172.217.17.110

    Ευχαριστω για την βοηθεια!


    Στο ρουτερ το αφηνω στην επιλογη fixed και 1.1.1.1 / 1.0.0.1 ;;
    σε ποiα σελιδα του ρουτερ μπορεις να αλλαξεις dns ip4 και ip6?

  14. #1334
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fra_nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα,

    Μετα απο αλλαγη απο το speedport entry 2i σε 200αρα vdsl επειδη καποιες φορες επεφτε το internet μου εδωσαν το speedport smart.

    Εχω το εξης θεμα σιγουρα μια φορα με 2 την ημερα πεφτει το τηλεφωνο. Αναβει κανονικα η λυχνια telephony στο ρουτερ αλλα το σταθερο(η συσκευη) μια panasonic γραφει "ελεξτε την τηλεφ. γραμμη"

    Εχει βρει καποιος μια λυση στο θεμα; Γιατι εχω συνδεδεμενο συναγερμο πανω αλλιως δεν με επηρεαζει σε κατι μιας και παραλληλα εχω κανονικα ιντερνετ
    Είχα παρόμοιο θέμα πριν 1- 2 μήνες. Εμένα βέβαια μου χανόταν και το ίντερνετ!
    Είχα δηλώσει 2-3 φορές βλαβη. Μου άλλαξαν πόρτα, νέο smart, η ip ήταν 100.... μου το γύρισαν σε public, κολλούσε κάτι το ipv6. Εν τέλη διορθώθηκε μετά από συνολικά 3 φορές που δήλωσα βλάβη!!!

    Η γραμμή δούλευε απροβλημάτιστα μέχρι που ξαφνικά παρουσιάστηκε αυτό. Τώρα τι ακριβώς διόρθωσαν δεν ξέρω, αλλά ούτε καιαυτοί ξέρουν!

  15. #1335
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fra_nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα,

    Μετα απο αλλαγη απο το speedport entry 2i σε 200αρα vdsl επειδη καποιες φορες επεφτε το internet μου εδωσαν το speedport smart.

    Εχω το εξης θεμα σιγουρα μια φορα με 2 την ημερα πεφτει το τηλεφωνο. Αναβει κανονικα η λυχνια telephony στο ρουτερ αλλα το σταθερο(η συσκευη) μια panasonic γραφει "ελεξτε την τηλεφ. γραμμη"

    Εχει βρει καποιος μια λυση στο θεμα; Γιατι εχω συνδεδεμενο συναγερμο πανω αλλιως δεν με επηρεαζει σε κατι μιας και παραλληλα εχω κανονικα ιντερνετ
    Καλησπέρα
    Το ίδιο έχω πάθει και εγώ και δυστυχώς το πήρα από αγγελία και δεν μπορώ να ζητήσω αλλαγή μετά από επανεκκίνηση router φτιάχνει
    Ενώ όλα τα led είναι σωστά αναμμένα ενω στο interface το βλέπω κανονικά avalaible δεν δίνει τόνο και αν πώ να καλέσω απο κινητό λέει ότι είναι κατειλημμένο

Σελ. 89 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 6979848788899091 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας