Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 101
  1. #16
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Θα σου πουν να χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό που σου έδωσαν βάσει συμβολαίου.

    Η καταγγελίες στην ΕΕΤΤ έχουν συγκεκριμένη διαδικασία

    https://www.eett.gr/opencms/export/s...ation/EETT.pdf

    91. Σε ποιες περιπτώσεις μπορώ να απευθύνομαι στην ΕΕΤΤ;Πρέπει να απευθύνεστε στην ΕΕΤΤ μόνον εφόσον έχετε προηγουμένως υποβάλει εγγρά-φως ή ηλεκτρονικά καταγγελία στην εταιρία σας (βλ. επίσης Ερ. 87 και 88) και είτε εκείνη δεν έχει απαντήσει είτε η απάντηση δεν σας ικανοποιεί. Σημειώνεται ότι οι εταιρίες οφεί-λουν να απαντούν εγγράφως σε κάθε αίτημα/καταγγελία καταναλωτή εντός 20 ημερολο-γιακών ημερών και οι καταναλωτές πρέπει να απευθύνονται στην ΕΕΤΤ μόνο για θέματα αρμοδιότητάς της (βλ. Κεφάλαια 1 και 7)

  2. #17
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως στην σελίδα της, υπάρχουν τα μοντέλα της AVM (7430,7490,7530,7590)

    https://help.cosmote.gr/system/templ...01600000002604

  3. #18
    Εγγραφή
    17-08-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι, τα είχα διαβάσει και σε ευχαριστώ.
    Απλώς κοινοποίησα και στην ΕΕΤΤ το mail καταγγελίας που έστειλα στην Cosmote.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πουν να χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό που σου έδωσαν βάσει συμβολαίου.

    Η καταγγελίες στην ΕΕΤΤ έχουν συγκεκριμένη διαδικασία

    https://www.eett.gr/opencms/export/s...ation/EETT.pdf

    91. Σε ποιες περιπτώσεις μπορώ να απευθύνομαι στην ΕΕΤΤ;Πρέπει να απευθύνεστε στην ΕΕΤΤ μόνον εφόσον έχετε προηγουμένως υποβάλει εγγρά-φως ή ηλεκτρονικά καταγγελία στην εταιρία σας (βλ. επίσης Ερ. 87 και 88) και είτε εκείνη δεν έχει απαντήσει είτε η απάντηση δεν σας ικανοποιεί. Σημειώνεται ότι οι εταιρίες οφεί-λουν να απαντούν εγγράφως σε κάθε αίτημα/καταγγελία καταναλωτή εντός 20 ημερολο-γιακών ημερών και οι καταναλωτές πρέπει να απευθύνονται στην ΕΕΤΤ μόνο για θέματα αρμοδιότητάς της (βλ. Κεφάλαια 1 και 7)

    Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω το Fritz 7430 που πουλάει ο Γερμανός και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που αγόρασα από το εμπόριο;

    - - - Updated - - -

    7η ημέρα χωρίς σταθερό τηλέφωνο, χθες πήγα στα γραφεία του ΟΤΕ, πήρε κάπου τηλέφωνο ο διευθύντρια, δεν ξέρω που, μου έδωσε έναν τεχνικό να μιλήσω, μου είπε για πρόβλημα της συνοπτικής γραμμής στην περιοχή, και ότι σήμερα θα έχω τηλέφωνο, ακόμα δεν έχω.
    Επίσης μου ήρθε το παρακάτω από την ΕΕΤΤ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  72,2 KB 
ID: 219926

  4. #19
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει σωστά τον κωδικό της τηλεφωνίας;
    Έτσι είχα πρόβλημα και εγώ (σε vodafone) και τελικά είχα κάνει λάθος σε ένα γράμμα από τον κωδικό.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adem999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τα είχα διαβάσει και σε ευχαριστώ.
    Απλώς κοινοποίησα και στην ΕΕΤΤ το mail καταγγελίας που έστειλα στην Cosmote.

    - - - Updated - - -
    .




    Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω το Fritz 7430 που πουλάει ο Γερμανός και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που αγόρασα από το εμπόριο;

    - - - Updated - - -

    7η ημέρα χωρίς σταθερό τηλέφωνο, χθες πήγα στα γραφεία του ΟΤΕ, πήρε κάπου τηλέφωνο ο διευθύντρια, δεν ξέρω που, μου έδωσε έναν τεχνικό να μιλήσω, μου είπε για πρόβλημα της συνοπτικής γραμμής στην περιοχή, και ότι σήμερα θα έχω τηλέφωνο, ακόμα δεν έχω.
    Επίσης μου ήρθε το παρακάτω από την ΕΕΤΤ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  72,2 KB 
ID: 219926
    Δεν αναφέρθηκε κάπου ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις το fritzbox που πουλάει ο Γερμανός. Αυτό που αναφέρθηκε είναι ότι μπορούν να σου πουν ότι θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το modem που σου έδωσαν μαζί με το συμβόλαιο που έκανες, λογικά κάποιο Speedport.

    Από την στιγμή που μίλησες με cosmote και έχεις και έναν αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας, θα πρέπει να περιμένεις να λυθεί το πρόβλημα της γραμμής, όπως αναφέρουν. Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να ζητήσεις να προσαρμόσουν ανάλογα και τον λογαριασμό που θα εκδώσουν, αφαιρώντας ένα ποσό λόγω της βλάβης που υπάρχει και σου ανέφεραν.

    Δοκίμασε να κάνεις κάποιο restart το μόντεμ, ανά κάποιες ώρες, μέσα στην ημέρα

  6. #21
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Eτσι μούρχεται να πάω εγώ σε εκκλησία για σένα, ν'ανάψω ένα κερί.

    Τόση ταλαιπωρία και το modem σου σίγουρα παίζει.
    Τώρα φταίει ο ΟΤΕ, φταίει καμμιά ρύθμιση, ποιός ξέρει.

    Αλλά οι ΟΤΕτζήδες δεν δώσανε την παραμικρή βοήθεια.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-08-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η τλευταία φορά που μου απάντησε το 13788 και τους ξαναζήτησα password για την τηλεφωνία,
    ήταν την Κυριακή (18/10) το πρωί και το πέρασα κατεθείαν. Δεν σήκωσε τηλέφωνο.
    Μέχρι χθες (Τετάρτη) πρωί είχα αφήσει εκείνο το password που μου δώσανε, μετά είπα να δοκιμάσω, όπως αναφέρθηκε εδώ, και το password της Dsl σύνδεσης. Καμμία επιτυχία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει σωστά τον κωδικό της τηλεφωνίας;
    Έτσι είχα πρόβλημα και εγώ (σε vodafone) και τελικά είχα κάνει λάθος σε ένα γράμμα από τον κωδικό.
    Η τλευταία φορά που μου απάντησε το 13788 και τους ξαναζήτησα password για την τηλεφωνία,
    ήταν την Κυριακή (18/10) το πρωί και το πέρασα κατεθείαν. Δεν σήκωσε τηλέφωνο.
    Μέχρι χθες (Τετάρτη) πρωί είχα αφήσει εκείνο το password που μου δώσανε, μετά είπα να δοκιμάσω, όπως αναφέρθηκε εδώ, και το password της Dsl σύνδεσης. Καμμία επιτυχία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρθηκε κάπου ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις το fritzbox που πουλάει ο Γερμανός. Αυτό που αναφέρθηκε είναι ότι μπορούν να σου πουν ότι θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το modem που σου έδωσαν μαζί με το συμβόλαιο που έκανες, λογικά κάποιο Speedport.

    Από την στιγμή που μίλησες με cosmote και έχεις και έναν αριθμό πρωτοκόλλου της καταγγελίας, θα πρέπει να περιμένεις να λυθεί το πρόβλημα της γραμμής, όπως αναφέρουν. Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να ζητήσεις να προσαρμόσουν ανάλογα και τον λογαριασμό που θα εκδώσουν, αφαιρώντας ένα ποσό λόγω της βλάβης που υπάρχει και σου ανέφεραν.

    Δοκίμασε να κάνεις κάποιο restart το μόντεμ, ανά κάποιες ώρες, μέσα στην ημέρα

    Σχετικά με την 1η παράγραφο που έγραψες, ναι, μου το είπαν ήδη ότι πρέπει να χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό τους, και τους απαντώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιώ εξοπλισμό ΙΔΙΟ με αυτό που ο ΟΤΕ δίνει και με το firmware (7.21) που θέλουν.

    Σχετικά με τη 2η παράγραφο, ναι, μου έχουν κάνει δωρεάν προώθηση στο κινητό.

    Σεχετικά με την 3η παράγραφο, πολύ καλή η πρότασή σου, θα την εφαρμόσω, ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eτσι μούρχεται να πάω εγώ σε εκκλησία για σένα, ν'ανάψω ένα κερί.

    Τόση ταλαιπωρία και το modem σου σίγουρα παίζει.
    Τώρα φταίει ο ΟΤΕ, φταίει καμμιά ρύθμιση, ποιός ξέρει.

    Αλλά οι ΟΤΕτζήδες δεν δώσανε την παραμικρή βοήθεια.

    Το συγκεκριμένο Fritz που έχω στα χέρια μου, πριν το βάλω εκεί, το δοκίμασα αν σηκώνει Voip σε εταιρεία γνωστού μου, δηλώνοντας το server τους και τις ρυθμίσεις τους, όλα κανονικά, σήκωσε τηλέφωνο.
    Οι ρυθμίσεις που ίσως να είναι λάθος, είναι αυτές που αφορούν το είδος του telephony provider στην αρχή της 1ης εικόνας στο μήνυμα #7 που έχω στείλει.
    Αν επιλέξω Other Provider, όπως μου πρότεινε και μου έστειλε εικόνες ο χρήστης ilpapacha στο μήνυμα #9, δεν έχω μετά τις ίδιες επιλογές με αυτές που έχει το fritz 7590 του ilpapacha.
    Αυτές τις ρυθμίσεις που μου προτείνει ο φίλος στο συγκεκριμένο μήνυμα, τις βλέπω άμα επιλέξω στην αρχή ότι ο provider είναι SIP trunking.
    Αυτό είναι το μόνο που φοβάμαι ότι μπορεί να είναι λάθος.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adem999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τλευταία φορά που μου απάντησε το 13788 και τους ξαναζήτησα password για την τηλεφωνία,
    ήταν την Κυριακή (18/10) το πρωί και το πέρασα κατεθείαν. Δεν σήκωσε τηλέφωνο.
    Μέχρι χθες (Τετάρτη) πρωί είχα αφήσει εκείνο το password που μου δώσανε, μετά είπα να δοκιμάσω, όπως αναφέρθηκε εδώ, και το password της Dsl σύνδεσης. Καμμία επιτυχία.

    - - - Updated - - -



    Η τλευταία φορά που μου απάντησε το 13788 και τους ξαναζήτησα password για την τηλεφωνία,
    ήταν την Κυριακή (18/10) το πρωί και το πέρασα κατεθείαν. Δεν σήκωσε τηλέφωνο.
    Μέχρι χθες (Τετάρτη) πρωί είχα αφήσει εκείνο το password που μου δώσανε, μετά είπα να δοκιμάσω, όπως αναφέρθηκε εδώ, και το password της Dsl σύνδεσης. Καμμία επιτυχία.

    - - - Updated - - -




    Σχετικά με την 1η παράγραφο που έγραψες, ναι, μου το είπαν ήδη ότι πρέπει να χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό τους, και τους απαντώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιώ εξοπλισμό ΙΔΙΟ με αυτό που ο ΟΤΕ δίνει και με το firmware (7.21) που θέλουν.

    Σχετικά με τη 2η παράγραφο, ναι, μου έχουν κάνει δωρεάν προώθηση στο κινητό.

    Σεχετικά με την 3η παράγραφο, πολύ καλή η πρότασή σου, θα την εφαρμόσω, ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -




    Το συγκεκριμένο Fritz που έχω στα χέρια μου, πριν το βάλω εκεί, το δοκίμασα αν σηκώνει Voip σε εταιρεία γνωστού μου, δηλώνοντας το server τους και τις ρυθμίσεις τους, όλα κανονικά, σήκωσε τηλέφωνο.
    Οι ρυθμίσεις που ίσως να είναι λάθος, είναι αυτές που αφορούν το είδος του telephony provider στην αρχή της 1ης εικόνας στο μήνυμα #7 που έχω στείλει.
    Αν επιλέξω Other Provider, όπως μου πρότεινε και μου έστειλε εικόνες ο χρήστης ilpapacha στο μήνυμα #9, δεν έχω μετά τις ίδιες επιλογές με αυτές που έχει το fritz 7590 του ilpapacha.
    Αυτές τις ρυθμίσεις που μου προτείνει ο φίλος στο συγκεκριμένο μήνυμα, τις βλέπω άμα επιλέξω στην αρχή ότι ο provider είναι SIP trunking.
    Αυτό είναι το μόνο που φοβάμαι ότι μπορεί να είναι λάθος.....

    Όχι κερί, δεν νομίζω να αρκεί, καλύτερα λαμπάδα άναψε......

    - - - Updated - - -

    Και κάτι ακόμα που ξέχασα, σήμερα ξαναπήγα από τα γραφεία του Οτε και τους ρωτάω, όπως θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς τώρα, ότι εφόσον η γραμμή είναι Voip και internet έχω κανονικά, δεν είναι ένα απλό θέμα ρυθμίσεων ή/και username/password τηλεφωνίας το να σηκώσει τηλέφωνο; φυσικά μου απάντησαν: "δε γνωρίζουμε τεχνικά θέματα κύριε, η γραμμή σας είναι δηλωμένη ως βλάβη"

  8. #23
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πως δεν σου είπε "κλασική περίπτωση βλάβης"

    https://www.youtube.com/watch?v=eAJv9KXkrWQ

  9. #24
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adem999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τλευταία φορά που μου απάντησε το 13788 και τους ξαναζήτησα password για την τηλεφωνία,
    ήταν την Κυριακή (18/10) το πρωί και το πέρασα κατεθείαν. Δεν σήκωσε τηλέφωνο.
    Με ποιόν τρόπο, ζήτησες το password ?
    Με ποιόν τρόπο σου το έστειλαν ?

  10. #25
    Εγγραφή
    17-08-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποιόν τρόπο, ζήτησες το password ?
    Με ποιόν τρόπο σου το έστειλαν ?
    Κυριακή πρωί, που ήταν η τελευταία φορά που μου απάντησε άνθρωπος στο 13788 κάνοντας κλήση από το κινητό μου, (από τότε, μετά από μισή ώρα αναμονή κλείνει η γραμμή),
    τους είπα: "στείλτε νέο password για την τηλεφωνία, ΟΧΙ για το Internet", μετά από 2-3 λεπτά μου το έστειλαν με sms στο κινητό.
    Το username της τηλεφωνίας, από όσο είχα μάθει, και χωρίς να με βοηθήσει ο Οτε, είναι +30αριθμόςτηλεφώνου@ims.otenet.gr ελπίζω να μην κάνω λάθος σε αυτό....

  11. #26
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adem999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριακή πρωί, που ήταν η τελευταία φορά που μου απάντησε άνθρωπος στο 13788 κάνοντας κλήση από το κινητό μου, (από τότε, μετά από μισή ώρα αναμονή κλείνει η γραμμή),
    τους είπα: "στείλτε νέο password για την τηλεφωνία, ΟΧΙ για το Internet", μετά από 2-3 λεπτά μου το έστειλαν με sms στο κινητό.
    Το username της τηλεφωνίας, από όσο είχα μάθει, και χωρίς να με βοηθήσει ο Οτε, είναι +30αριθμόςτηλεφώνου@ims.otenet.gr ελπίζω να μην κάνω λάθος σε αυτό....
    Η συνήθης πρακτική είναι:
    Στέλνουμε το αίτημα, μαζί με την ταυτότητα του κατόχου της γραμμής στο ts@ote.gr
    και μετά από δύο περίπου ώρες έρχεται το password με sms.
    Με παραξενεύει η συνοπτική διαδικασία, που περιγράφεις παραπάνω.
    Δοκίμασε όπως γράφω και βλέπουμε.

  12. #27
    Εγγραφή
    17-08-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνήθης πρακτική είναι:
    Στέλνουμε το αίτημα, μαζί με την ταυτότητα του κατόχου της γραμμής στο ts@ote.gr
    και μετά από δύο περίπου ώρες έρχεται το password με sms.
    Με παραξενεύει η συνοπτική διαδικασία, που περιγράφεις παραπάνω.
    Δοκίμασε όπως γράφω και βλέπουμε.
    Πραγματικά σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου, καθώς δεν με είχε ενημερώσει ποτέ και κανένας για αυτή τη διαδικασία.
    Ίσως, λέω ίσως, ο Οτε να εφάρμοσε την διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω μιας και στη δικιά μου περίπτωση και το σταθερό που έχει το πρόβλημα και το κινητό μου είναι σε κοινό συμβόλαιο.
    Πάντως αυτή τη στιγμή που η γραμμή μου είναι δηλωμένη ως βλάβη, μου στέλνουν καθημερινά τουλάχιστον 2 μηνύματα sms το στυλ "Οι τεχνικές μας υπηρεσίες εργάζονται για την επίλυση του τεχνικού θέματος με αριθμό 1-140χχχχχχχ".
    Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι σε κάθε sms ο αριθμός του "τεχνικού θέματος" είναι διαφορετικός!!!!
    Επίσης, να ξεκαθαρίσω κάτι ακόμα, αν παίζει κανένα ρόλο...
    Το σταθερό και το κινητό που περιέγραψα πιο πάνω αφορούν τη δουλειά μου, η οποία είναι στη Χαλκιδική, όπου στη συγκεκριμένη περιοχή ο Οτε είναι ο ΜΟΝΟΣ πάροχος.

  13. #28
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adem999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι σε κάθε sms ο αριθμός του "τεχνικού θέματος" είναι διαφορετικός!!!!
    Προφανώς, ο κάθε ένας , που συνομιλούσες , άνοιγε και άλλο ticket.
    Εχουν βάλει μία μηχανή, να μας τα στέλνει, για να βλέπουμε, ότι ασχολούνται ,με το πρόβλημα μας.

  14. #29
    Εγγραφή
    17-08-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς, ο κάθε ένας , που συνομιλούσες , άνοιγε και άλλο ticket.
    Εχουν βάλει μία μηχανή, να μας τα στέλνει, για να βλέπουμε, ότι ασχολούνται ,με το πρόβλημα μας.
    όμορφο Ελληνικό Δημόσιο....
    Καλά, δε βλέπανε ότι υπάρχει ήδη άλλο ticket για το πρόβλημα;;; τι να πω.... Εξαίσια οργάνωση!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως δεν σου είπε "κλασική περίπτωση βλάβης"

    https://www.youtube.com/watch?v=eAJv9KXkrWQ
    Καλό...!

    - - - Updated - - -

    Θα κάνω υπομονή 2-3 μέρες ακόμα χωρίς τηλέφωνο στη δουλειά μου, μέχρι να δω τι θα μου πουν από τον Οτε για τη "βλάβη".
    Τώρα πως γίνεται "Βλάβη" ενώ έχω ταχύτατο internet να μην έχω Voip, δεν το καταλαβαίνω....
    Μέχρι τότε δεν δοκιμάζω τίποτα, κάνω αποτοξίνωση από τη μουσική αναμονής του Οτε, και θα σας ενημερώσω για ότι γίνει.
    Ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα.
    Με πήρε τεχνικός πρωί πρωί, μου είπε έχουμε ανοίξει το TR-069 και έμεινε μια μικρορύθμιση από μέρους σας.
    Τον ρωτάω ποια ρύθμιση;
    Μου λεει να δηλωθεί σωστά το τηλέφωνο στο ims.
    Δε μου απάντησε κάτι παραπάνω, μπαίνω στο router να δω τι γίνεται και βλέπω ένα αρκετά διαφορετικό web interface. Τώρα έχει περισσότερες ρυθμίσεις στο Telephone Numbers.
    Φορούσα το 7.21 πριν, φοράει το 7.21 και τώρα, δεν ξέρω τι αλλάξανε από τον Οτε
    Ακόμα βέβαια τηλέφωνο δεν έχω.

  15. #30
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Γενικά, περισσότερες ρυθμίσεις μπαίνουν όταν ενεργοποιήσουμε το advanced view.
    Βάλε τις ρυθμίσεις, όπως είναι στο #9,
    κάνε restart το Fritz και περιμένω να δώ, καλά νέα.
    Αλλιώς θα τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και θα την βρούμε την άκρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 23-10-20 στις 10:53.

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας