Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Τωρα φαινεται, οτι για λογους, που υπαρχουν, αλλα σου διαφευγουν, οι ανθρωποι παντου σε ολον τον κοσμο, εχουν κανει διαχωρισμο μεταξυ υλικων αγαθων και "πνευματικης ιδιοκτησιας".
    Και μαλιστα εκεινης, που διαρκει 70 χρονια, μετα το θανατο του εφευρετη.
    Ετσι, οπως καταλαβαινεις, απο τη στιγμη, που ο κοσμος, δεν πειθεται για την παρανομια του πραγματος, εκτος απο ελαχιστους, το θεμα θεωρειται ληξαν.
    Γιατι οπως ειχε πει και ο αειμνηστος Γερος, ( Γεωργιος Παπανδρεου), νομος που δεν εφαρμοζεται, δεν υπαρχει.
    Εκτος, αν προτεινεις, να ντουφεκιζονται οι παρανομοι για παραδειγματισμο.Οι οποιοι ειρησθω εν παροδω, ειναι και πελατες των εταιριων, αφου ολο και κατι θα εχουν αγορασει απ αυτες.
    Και για να τα πουμε και χοντρα. Νομιζεις οτι με την Ελλαδα να καιγεται απο ακρη σε ακρη, το θεμα που θα πρεπει να μας απασχολησει, ειναι η "πειρατεια";

    Θοδωρος.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    ιλιον
    Μηνύματα
    1.046
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    870/16000
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demollyon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο.

    Γιατί να πληρώσω για αμάξι?
    Γιατί να πληρώσω για PC?

    Φίλος είσαι για να χτυπήσουμε καμιά τράπεζα? Μια ζωή τσάμπα θα ζούμε

    [/sarcasm]
    ασχετα τελειως μ αυτο που λεει το παιδι που κανεις το reply..
    το παιδι ειπε οτι δεν θα τα αγοραζαν ειτε τα βρισκαν τσαμπα ειτε οχι.

    η λογικη οτι ο,τι κατεβαζει ο κοσμακης θα το αγοραζε κιολας ειναι απλα μια επιστημονικη φαντασια που πουλανε οι εταιριες προστασιας για να οικονομησουν τα υπερογκα προστιμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flevio : 26-07-07 στις 13:11.

  3. #33
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11700/1023 (εκεί γύ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710Vn
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πρόεδρος της Νομικής Επιτροπής του Κογκρέσου και μέλος της Βουλής των Αντιπροσώπων, Henry Waxman, χαρακτήρισε σε σχετική συνεδρίαση της επιτροπής, ως "εθνικά επικίνδυνη" την χρήση των p2p προγραμμάτων αφού επιτρέπουν την ανταλλαγή κρίσιμων και σχετικών με την ασφάλεια κρατικών εγγράφων εν αγνοία των ομοσπονδιακών υπαλλήλων .

    Ο δημοκρατικός βουλευτής της Καλιφόρνιας Henry Waxman δήλωσε πως πρέπει να ληφθούν πρόσθετα μέτρα ασφάλειας και νέοι νόμοι να υιοθετηθούν ενώ προβληματίζεται ιδιαίτερα από την πιθανότητα ξένες κυβερνήσεις, τρομοκράτες ή το οργανωμένο έγκλημα να έχουν πρόσβαση σε διαβαθμισμένα αρχεία της αμερικάνικης κυβέρνησης.
    Καλά, τί σχέση έχει η ασφάλεια των κρατικών εγγράφων με τα Ρ2Ρ ???

    Αν δηλαδή ο τάδε υπάλληλος του State Department βουτήξει ένα usb-stick με πολύτιμες πληροφορίες για την εθνική ασφάλεια, θα το κάνει πάσα στους τρομοκράτες μέσω .... p2p ??? Είμαστε καλά ???

    Η μπας και τα p2p έχουν πρόσβαση στα intranets των κρατικών υπηρεσιών και μπορούν να "τραβήξουν" ευαίσθητες πληροφορίες ???

    Χίλοι δύο τρόποι υπάρχουν να χακέψει κάποιος ένα web χώρο κρατικών υπηρεσιών και ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς δεν νομίμω ότι μπορεί να περιλαμβάνει τη χρήση p2p....

    Απλά πέφτει ΧΟΝΤΡΟ δούλεμα στους ΙΤ άσχετους του Κογκρέσσου για να περάσει τελικά η νομοθέτηση του ελέγχου της κάθε μορφής παρεχόμενης πληροφορίας μέσω διαδικτύου... και να έρθει φυσικά και ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ....


    MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

  4. #34
    Το avatar του μέλους anthoula
    anthoula Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demollyon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο.

    Γιατί να πληρώσω για αμάξι?
    Γιατί να πληρώσω για PC?

    Φίλος είσαι για να χτυπήσουμε καμιά τράπεζα? Μια ζωή τσάμπα θα ζούμε

    [/sarcasm]
    Ο καπιταλισμός εφευρέθηκε για τα υλικά αγαθά, όπου οι φυσικοί πόροι είναι πεπερασμένοι και πρέπει να διανεμηθούν όσο πιο αποτελεσματικά γίνεται.
    Η πνευματική "ιδιοκτησία" (sic) είναι άυλο αγαθό και πρακτικά άπειρη, δεν μπορείς να την περιορίσεις.

    Αν αύριο έβγαινε ένα μηχάνημα (χάρη στην νανοτεχνολογία ας πούμε..) που θα του έβαζες άχυρο και σου έβγαζε διαμάντια και χρυσό, τι πιστεύεις ότι θα συνέβαινε στην αγορά;
    Τι καμπύλη θα ακολουθούσε η προσφορά/ζήτηση διαμαντιών-χρυσού;
    Οι κοσμηματοπώλες/χρυσοχόοι θα χαίρονταν με αυτήν την εξέλιξη;

    Μπορεί να σας φαίνεται λίγο "επαναστατική" η άποψή μου, αλλά θα πρότεινα πριν χλευάσετε, να το σκεφτείτε λίγο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anthoula : 26-07-07 στις 13:23.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    ιλιον
    Μηνύματα
    1.046
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    870/16000
    ISP
    HOL
    Απλά πέφτει ΧΟΝΤΡΟ δούλεμα στους ΙΤ άσχετους του Κογκρέσσου για να περάσει τελικά η νομοθέτηση του ελέγχου της κάθε μορφής παρεχόμενης πληροφορίας μέσω διαδικτύου... και να έρθει φυσικά και ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ....
    Δεν ειναι θεμα ασχετοσυνης.. σιγουρα μαθαν ολοι τα σχετικα πριν στηθει η δουλεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flevio : 26-07-07 στις 13:25.

  6. #36
    Το avatar του μέλους demollyon
    demollyon Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα φαινεται, οτι για λογους, που υπαρχουν, αλλα σου διαφευγουν, οι ανθρωποι παντου σε ολον τον κοσμο, εχουν κανει διαχωρισμο μεταξυ υλικων αγαθων και "πνευματικης ιδιοκτησιας".
    Και μαλιστα εκεινης, που διαρκει 70 χρονια, μετα το θανατο του εφευρετη.
    Ετσι, οπως καταλαβαινεις, απο τη στιγμη, που ο κοσμος, δεν πειθεται για την παρανομια του πραγματος, εκτος απο ελαχιστους, το θεμα θεωρειται ληξαν.
    Γιατι οπως ειχε πει και ο αειμνηστος Γερος, ( Γεωργιος Παπανδρεου), νομος που δεν εφαρμοζεται, δεν υπαρχει.
    Εκτος, αν προτεινεις, να ντουφεκιζονται οι παρανομοι για παραδειγματισμο.Οι οποιοι ειρησθω εν παροδω, ειναι και πελατες των εταιριων, αφου ολο και κατι θα εχουν αγορασει απ αυτες.
    Και για να τα πουμε και χοντρα. Νομιζεις οτι με την Ελλαδα να καιγεται απο ακρη σε ακρη, το θεμα που θα πρεπει να μας απασχολησει, ειναι η "πειρατεια";

    Θοδωρος.
    Γνωρίζω πολύ καλά τα περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Το ότι κάποιοι δεν "πείθονται" δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να με πάρει και μένα η μπάλα. Γιατί ξέρω τι είναι να σκίζεσαι να βγάζεις ένα CD, και οι άλλοι να το κατεβάζουν από το net, χωρίς ούτε καν να σε ανταμοίβουν για τον κόπο σου.

    Και δηλαδή επειδή η Ελλάδα καίγεται, όλα τα άλλα προβλήματα δεν υπάρχουν?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flevio Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασχετα τελειως μ αυτο που λεει το παιδι που κανεις το reply..
    Σχετικότατα είναι. Είτε το θες είτε όχι, εη πειρατεία είναι ληστεία. Πες το όπως θες, αλλά θα παραμείνει ληστεία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flevio Εμφάνιση μηνυμάτων
    το παιδι ειπε οτι δεν θα τα αγοραζαν ειτε τα βρισκαν τσαμπα ειτε οχι.
    Δλδ, θες να μου πεις ότι εσένα αν σου έδιναν ένα CD τσάμπα δεν θα το έπαιρνες? Έλα ρε φίλε, μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flevio Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λογικη οτι ο,τι κατεβαζει ο κοσμακης θα το αγοραζε κιολας ειναι απλα μια επιστημονικη φαντασια που πουλανε οι εταιριες προστασιας για να οικονομησουν τα υπερογκα προστιμα..
    Nαι, το λες αυτό τώρα. Για να σε έβλεπα αν δεν μπορούσες να ακούσεις το τελευταίο hitάκι της Βανδή, αν θα το αγόραζες ή όχι.

    Φίλε μου το πρόβλημα δεν είναι τα λεφτά. Αν ήταν τα λεφτά, δεν θα πήγαινε ο καθένας στα μπουζούκια και στις καφετέριες, όυτε θα έπαιρνε κινητά 3G και BMW.

    Το πρόβλημα είναι η έλλειψη παιδείας και η νοοτροπία του Έλληνα.

    Μήπως ξέρεις ένα μικρό συγκροτηματάκι με το όνομα Iron Maiden? Μήπως ξέρεις πόσο κάνουν τα CD-άκια τους? 5.80. Και φυσικά δεν είναι οι maiden μόνο, αλλά εκατομμύρια άλλα CD.

    Τώρα, αν τα 5.80 σου φαίνονται πολλά, ευχαρίστως να κάνουμε ένα έρανο να σου δώσουμε να αγοράσεις και συ τπτ.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    ιλιον
    Μηνύματα
    1.046
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    870/16000
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demollyon Εμφάνιση μηνυμάτων



    Σχετικότατα είναι. Είτε το θες είτε όχι, εη πειρατεία είναι ληστεία. Πες το όπως θες, αλλά θα παραμείνει ληστεία.
    Nαι, το λες αυτό τώρα. Για να σε έβλεπα αν δεν μπορούσες να ακούσεις το τελευταίο hitάκι της Βανδή, αν θα το αγόραζες ή όχι.

    Φίλε μου το πρόβλημα δεν είναι τα λεφτά. Αν ήταν τα λεφτά, δεν θα πήγαινε ο καθένας στα μπουζούκια και στις καφετέριες, όυτε θα έπαιρνε κινητά 3G και BMW.

    Το πρόβλημα είναι η έλλειψη παιδείας και η νοοτροπία του Έλληνα.

    αυτο ξαναπεστο
    Μήπως ξέρεις ένα μικρό συγκροτηματάκι με το όνομα Iron Maiden? Μήπως ξέρεις πόσο κάνουν τα CD-άκια τους? 5.80. Και φυσικά δεν είναι οι maiden μόνο, αλλά εκατομμύρια άλλα CD.

    Τώρα, αν τα 5.80 σου φαίνονται πολλά, ευχαρίστως να κάνουμε ένα έρανο να σου δώσουμε να αγοράσεις και συ τπτ
    .
    Απλα ξαναδιαβασε τι εγραψε το παιδι και τι απαντησες...

    Το συγκεκριμενο flaming εχει παιχτει πολυ εχει ζυγιστει και εχει βγει αποτελεσμα...
    δεν θα το ξαναρολαρουμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flevio : 26-07-07 στις 13:37.

  8. #38
    Το avatar του μέλους demollyon
    demollyon Guest
    Το διάβασα 3 φορές. Να το αποστηθίσω θες?

    Anyway, εγώ δεν έκανα κανένα flaming. Mάλιστα δεν ξεκίνησα καν το θέμα. Άλλος το ξεκίνησε. Αφού βλέπω πως δεν έχεις να πεις και τίποτα...ας το κλείσουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος demollyon : 26-07-07 στις 14:11.

  9. #39
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flevio Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασχετα τελειως μ αυτο που λεει το παιδι που κανεις το reply..
    το παιδι ειπε οτι δεν θα τα αγοραζαν ειτε τα βρισκαν τσαμπα ειτε οχι.

    η λογικη οτι ο,τι κατεβαζει ο κοσμακης θα το αγοραζε κιολας ειναι απλα μια επιστημονικη φαντασια που πουλανε οι εταιριες προστασιας για να οικονομησουν τα υπερογκα προστιμα..
    Τι να σου πω. Μουφτιαξες τη μερα.
    Αν ηξερες την ηλικια μου, θα καταλαβαινες ποσο φχαριστηθηκα για το "παιδι" που εγραψες!
    Να εισαι καλα.

    Θοδωρος.

  10. #40
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11700/1023 (εκεί γύ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710Vn
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω. Μουφτιαξες τη μερα.
    Αν ηξερες την ηλικια μου, θα καταλαβαινες ποσο φχαριστηθηκα για το "παιδι" που εγραψες!
    Να εισαι καλα.

    Θοδωρος.
    Να υποθέσω... το 66 γεννηθείς ?? Της ίδιας κλάσης είμαστε !!! Και βιολογικά σχεδόν τριαντάρηδες !!!!


    MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

  11. #41
    Το avatar του μέλους alfagama
    alfagama Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από demollyon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω πολύ καλά τα περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Το ότι κάποιοι δεν "πείθονται" δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να με πάρει και μένα η μπάλα. Γιατί ξέρω τι είναι να σκίζεσαι να βγάζεις ένα CD, και οι άλλοι να το κατεβάζουν από το net, χωρίς ούτε καν να σε ανταμοίβουν για τον κόπο σου.

    Και δηλαδή επειδή η Ελλάδα καίγεται, όλα τα άλλα προβλήματα δεν υπάρχουν?



    Σχετικότατα είναι. Είτε το θες είτε όχι, εη πειρατεία είναι ληστεία. Πες το όπως θες, αλλά θα παραμείνει ληστεία.


    Δλδ, θες να μου πεις ότι εσένα αν σου έδιναν ένα CD τσάμπα δεν θα το έπαιρνες? Έλα ρε φίλε, μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου.




    Nαι, το λες αυτό τώρα. Για να σε έβλεπα αν δεν μπορούσες να ακούσεις το τελευταίο hitάκι της Βανδή, αν θα το αγόραζες ή όχι.

    Φίλε μου το πρόβλημα δεν είναι τα λεφτά. Αν ήταν τα λεφτά, δεν θα πήγαινε ο καθένας στα μπουζούκια και στις καφετέριες, όυτε θα έπαιρνε κινητά 3G και BMW.

    Το πρόβλημα είναι η έλλειψη παιδείας και η νοοτροπία του Έλληνα.

    Μήπως ξέρεις ένα μικρό συγκροτηματάκι με το όνομα Iron Maiden? Μήπως ξέρεις πόσο κάνουν τα CD-άκια τους? 5.80. Και φυσικά δεν είναι οι maiden μόνο, αλλά εκατομμύρια άλλα CD.

    Τώρα, αν τα 5.80 σου φαίνονται πολλά, ευχαρίστως να κάνουμε ένα έρανο να σου δώσουμε να αγοράσεις και συ τπτ.
    Τελικα η εισαι πολυ ρομαντικος η μπερδευεις τα πραγματα.
    Φανταζομαι οτι κατα της πειρατειας ειναι πολυ και ας μη το ομολογουνε αλλα για σκεψου γιατι καποιος κατεβαζει ενα τραγουδι η ενα ολοκληρο cd που μπορει και να μην το ακουσει ποτε?
    Θυμασαι οταν το 1970-80-90 ακουγαμε ραδιο και τα κομματια που θελαμε τα γραφαμε?γιατι το καναμε αυτο?
    Η νομιζεις οτι η καθε Βανδη περιμενει απο τα cd να βγαλει λεφτα?
    ο ιδιος που θα παει στο μαγαζι που τραγουδαει και θα αφησει 150-200€ ο ιδιος θα κατεβασει και το πειρατικο! Για σκεψου, γιατι?
    απο την αλλη αν εσενα τα 5-10€ που κανει ενα cd (οταν παλιωσει) σου φαινοντε λιγα τοτε δες γυρω σου! υπαρχουν ανθρωποι που εχουν διλλιμα αν θα πιουν καφε η αν θα παρουν τσιγαρα!
    και σε αυτους φαινετε παραλογο που καποιος που τον κανουμε "φιρμα" εμεις βγαζει ενα cd και θελει να τα κονομισει στα γρηγορα.
    Το αν πουλησε η βανδη 20000 κοματια μονο ξερεις τι φταιει? το star system! Οταν σημερα καθε μερα μας παρουσιαζουν και απο εναν δυο νεους και εχουμε στο συνολο εκατονταδες τραγουδισταδες πιο να πρωτοπαρεις? ΚΑΝΕΝΑ.

  12. #42
    Εγγραφή
    12-12-2003
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    Fritzbox
    Επι του θεματος εχω να πω οτι με την ιδια λογικη θα μπορουσαν να κατηγορησουν την υπαρξη του internet, των cd dvd usb sticks floppy disks, τηλεφωνων ,χαρτιου εκτυπωτων και στυλο καθως και της ομιλιας , συστηματος Μπραιγ, σηματα μορς, ραδιοφωνικες συχνωτητες και οσες αλλες μεθοδους επικοινωνιας υπαρχουν, οτι ειναι επιβλαβη για την ασφαλεια τους . Θα τους προτεινα να φτιαξουν μια στρογγυλη γυαλα και να χωθουν μεσα ολοι τους και ειδικα για τους υπαλληλους του πενταγωνου να ειναι απαραιτητη η αφεραιση γλωσας πριν την προσληψη (οπως αντισοιχα καποτε οι ευνουχοι) . Συγνωμη για την φρικη που εφαγα και τον τροπο που την μοιραζομαι μαζι σας αλλα η υποκριτικη προτεσταντικη-φαρισαικη και κονσερβαρισμενη ηθικη και νοοτροπια τους με εξοργιζει καθε φορα που βλεπω να την χρησιμοποιουν για να δικαιολογουν και να εφαρμοζουν τα θελω των συμφεροντων τους ή της βλακειας τους (θυμηθειτε και τον Asscroft που εντυσε τα αγαλματα του κονγκρεσου γιατι τον σοκαρε η γυμνια τους). Η αντιδραση μου ειναι λιγακι ψυχονευρωτικη γιατι αυτος ο τροπος μου θυμιζει την μανα μου οταν ηθελε να επιβαλλει πραγματα που δεν δεχομουν. ΑΑΑΑΑ εγινε και η ψυχοκαθαρση... Ευχαριστω που με ακουσατε

  13. #43
    Το avatar του μέλους demollyon
    demollyon Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα η εισαι πολυ ρομαντικος η μπερδευεις τα πραγματα.
    Φανταζομαι οτι κατα της πειρατειας ειναι πολυ και ας μη το ομολογουνε αλλα για σκεψου γιατι καποιος κατεβαζει ενα τραγουδι η ενα ολοκληρο cd που μπορει και να μην το ακουσει ποτε?
    Θυμασαι οταν το 1970-80-90 ακουγαμε ραδιο και τα κομματια που θελαμε τα γραφαμε?γιατι το καναμε αυτο?
    Η νομιζεις οτι η καθε Βανδη περιμενει απο τα cd να βγαλει λεφτα?
    ο ιδιος που θα παει στο μαγαζι που τραγουδαει και θα αφησει 150-200€ ο ιδιος θα κατεβασει και το πειρατικο! Για σκεψου, γιατι?
    απο την αλλη αν εσενα τα 5-10€ που κανει ενα cd (οταν παλιωσει) σου φαινοντε λιγα τοτε δες γυρω σου! υπαρχουν ανθρωποι που εχουν διλλιμα αν θα πιουν καφε η αν θα παρουν τσιγαρα!
    και σε αυτους φαινετε παραλογο που καποιος που τον κανουμε "φιρμα" εμεις βγαζει ενα cd και θελει να τα κονομισει στα γρηγορα.
    Το αν πουλησε η βανδη 20000 κοματια μονο ξερεις τι φταιει? το star system! Οταν σημερα καθε μερα μας παρουσιαζουν και απο εναν δυο νεους και εχουμε στο συνολο εκατονταδες τραγουδισταδες πιο να πρωτοπαρεις? ΚΑΝΕΝΑ.
    Αν και είπα να το κλείσω το θέμα, θα σου απαντήσω.

    Όχι, δεν είμαι ρομαντικός. Απλά μεγάλωσα με την αρχή "μη κάνεις στους άλλους ό,τι δεν σου αρέσει να σου κάνουν". Δυστυχώς βέβαια, ως τώρα έχω συναντήσει ελάχιστους Έλληνες που να ζουν με αυτή την αρχή. Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει στην Σουηδία (έζησα για 2 χρόνια) όπου εκεί ο ωχαδερφισμός και ο εγωκεντρισμός είναι στοιχεία που κατακρίνονται, και δεν θεωρούνται ιδανικά.

    Είμαι 22, φοιτητής, με part-time job, και πληρώνω και τα τσιγάρα μου, και τους καφέδες μου, και τα CD μου, και το software μου, και το internet μου. Ξέρεις πόσα παίρνω το μήνα? 500 ευρώ.

    Πες μου λοιπόν, αν κάποιος με 1300 ευρώ δεν μπορεί να ξοδέψει 100 ευρώ το μήνα για CD ή DVD...

    Tέλος, το να κατηγορεί κανείς το Star System, είναι άτοπο. Δλδ, επειδή σου αρέσουν εσένα 5 διαφορετικά αυτοκίνητα, πρέπει να πάρεις και τα 5? Όχι. Θα πάρεις το 1 που σου αρέσει περισσότερο. Παρόμοια, όταν πας για να αγοράσεις CD, θα αγοράσεις αυτά που σου αρέσουν/αυτά που αξίζουν.

  14. #44
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Προσπαθω τοσο καιρο να σας μαθω τι γινοταν παλιοτερα, γιατι μερικοι που ειναι νεοι, δεν τα ξερουν.
    Τον καιρο του κασσεττοφωνου, πολλοι, που δεν διεθεταν το χρημα,(και ηταν πολλοι τοτε), εγραφαν απο το ραδιο, τα τραγουδια που τους αρεσαν. Πολλοι, με μικροφωνα.
    Αργοτερα, εγραφαν και με βυσμα.
    Μετα, αρχισαν να δινουν καποια λεφτα για να αγορασουν κασσεττες γραμμενες απο μαγαζια της γειτονιας.
    Για ν αγορασουν οριτζιναλ, ουτε λογος, αφου παντα ηταν ακριβα.
    Οταν ηλθε το CD, οι εταιριες ξεσαλωσαν. Εκει ου πουλαγαν το βινυλιο, 1500 δρχ., χτυπησαν κατ ευθειαν το CD στις 3000. Ετσι, χωρις αιδω. Ενω το κοστος κατασκευης του, ηταν πολυ μικροτερο απο του βινυλιου.
    Οταν λοιπον βλεπεις να σου ζητανε μια περιουσια, για να ακουσεις κλαπατσιμπαλα, τοτε, η γυριζεις την πλατη, η συνεχιζεις την αντιγραφη. Απο το ραδιο, η απο μαγαζια.
    Μετα βεβαια, ηλθε ο υπολογιστης και τα γραφτηρια. Και κει το πραγμα φουντωσε. Βεβαια, επειδη ο διαθεσιμος χρονος, ειναι παντα ο ιδιος, νομιζω οτι τελικα, τα πιο πολλα τραγουδια που γραφοντουσαν και γραφονται, δεν ακουγονται, αλλα επιδεικνυονται απλως. Μοδα δηλαδη.
    Αρα κακως οι εταιριες χαλανε τον κοσμο και βαζουν τους Αμερικανους βουλευτες, να κανουν και να λενε βλακειες. Απλως ο κοσμος, δεν ειναι διατεθειμενοα να δωσει λεφτα για ν ακουσει τραγουδια της Κυριακης χαρας και της Δευτερας λυπης.Αλλα ουτε τραγουδια που γραφτηκανε πριν ποα δεκαετιες και που εχουν βγαλει ΤΑ διςεκατομμυρια. Και που αν δε γινοταν αυτη η τραγωδια για τις εταιριες, με τις αντιγραφες, δεν επροκειτο βεβαια, να κατεβασουν τις τιμες.
    Αφου λοιπον η ποιοτητα δεν ειναι καλη, γιατι να "ξυλωθει";
    Τελικο συμπερασμα; Μα οσοι αγοραζαν, θα αγοραζουν. Οι αλλοι, δεν ηταν πελατες, και δε θα ειναι.
    Τωρα τα ειμαι κατα της πειρατειας και αλλα ηχηρα παρομοια, το αφηνω στην ακρη. Μερικοι βλεπουν πολυ τηλεοραση και εμπεδωνουν καλα τα συνθηματα των εταιριων.
    Οι καλλιτεχνες που αξιζει να πληρωσει κανεις, δεν εχουν προβλημα. Οι αλλοι, παντα ηταν φτωχοι. Αυτη ηταν η μοιρα της τεχνης παντα.Μην ξεχνατε, οτι οι ζωγραφοι, οταν ζουν, δεν πουλανε κανενα πινακα σε μεγαλη τιμη.
    Οταν πεθανουν ομως, τοτε οι τιμες απογειωνονται.Και κερδιζουν οι μεσαζοντες, ως συνηθως.
    Οσον αφορα εμενα, για να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε,εχω πληρωσει ουκ ολιγα στις εταιριες, αφου εχω, πανω απο 1500 βινυλια, πανω απο 600 CD, πανω απο 30SACD και DVDAudio, πανω απο 250 DVD, πανω απο 50 LD και ων ουκ εστιν αριθμος απο γραμμενες κασσεττες και βιντεοκασσεττες.Και μερικα βινυλια, τα πληρωνα 3000 δρχ, οταν τα αλλα, κανανε 1500.Και τα LD, κανανε μια περιουσια το ενα. πχ, τη Μαιρη Ποππινς, την πληρωσα 25000δρχ. Ναι τοσα. Κι αυτο, πριν απο 12 χρονια περιπου.
    Αλλα γραφω αυτα που νομιζω οτι ειναι σωστα.Εγω την πατησα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να την πατησουν και οι αλλοι.

    Θοδωρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 27-07-07 στις 09:26.

  15. #45
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο σεβασμος των νόμων ειναι αυτονόητη παραδοχη για την λειτουργία μιας κοινωνίας.
    Δεν ειναι δυνατον να υπερασπιζόμαστε και μάλιστα δημοσιως την καταπατηση πνευματικων δικαιωματων οπως δεν ειναι δυνατον να επικαλουμαστε την προσωπικη μας οικονομικη κατασταση για να παραβιάσουμε τον νομο.

    ΑΛΛΑ...

    Ειναι προφανες πια πως η πλειονότητα του καλλιτεχνικου όγκου της συγχρονης μουσικης παραγωγης δεν μπορει να χαρακτηριστει ως πνευματικο εργο. Δεν το αντιμετωπιζω απο νομικη αλλα απο "ηθικη" σκοπια. Αδιαμφισβητητα προκειται για μια βιομηχανία θεαματος, με την λεξη θέαμα να τείνει στην κυριολεξία αφου η μουσικη πια δεν ακουγεται: βλέπεται. Ακουμε μουσικη για να δουμε ωραιες φάτσες, ωραιους κοιλιακους, ωραια κορμια. Ακουμε μουσικη για να επι-δείξουμε τον εαυτο μας στους χώρους διασκέδασης. Η μουσικη λοιπόν ειναι θέαμα και το θεαμα χρειάζεται χρήματα....Ιδου λοιπον τα πανακριβα CD.

    Θα μου πείτε "αυτα ειναι θεωριες και μαλιστα κουλτουριάρικες θεωρίες. Οι μουσικοι πρεπει να ζήσουν και να πληρωθουν για το έργο τους"

    Σωστα. Πως ζουσαν οι μουσικοι των προηγουμενων αιωνων; Πως ζουσε ο Αρμστονγκ τα πρωτα χρόνια της σταδιοδρομίας του, ο Κοουλ Πορτερ (για να μην παω πιο πισω στους κλασσικους);;;
    Απο τις εμφανίσεις τους προφανως, αφου δεν υπηρχε μεσο καταγραφης και αναπαραγωγης της μουσικης. Οι ανθρωποι ζουσαν απο την πραγματικη μουσικη*.

    Οσο για την πνευματικη δημιουργια...Στο emule κυκλοφορουν χιλιάδες τιτλοι βιβλίων κάθε είδους. Εχετε δει ποτε κανεναν πραγματικα βιβλιόφιλο να τσιγγουνευεται τα 20-30 ευρω της τιμης του βιβλίου και να το κατεβάζει απο p2p. Ασφαλως και οχι.

    Σεβομαστε την τέχνη που μας σέβεται. Υποστηρίζουμε την τέχνη και την πνευματικη δημιουργια που μας σεβεται. Ολα τα υπολοιπα θα τα φαει η φυσικη εξελιξη όπως χάθηκαν τα ατμοπλοια, ο τηλεγραφος, οι λατερνατζήδες και οι ασβεστωμενες αυλες στο κεντρο της Αθηνας.

    *Επειδη η οικονομια της υπεραξίας ειναι διαχρονικο μοντέλο, ο ατζέντης του Μοτσαρτ και ο αυλικος χορηγος του Χαϋντν έπαιζαν τοτε τον ρολο της σημερινης μουσικης βιομηχανίας. Εβγαζαν λεφτα ή κερδιζαν δόξα (αντιστοιχως) σε βάρος της πνευματικης δημιουργίας των συνθετων. Ωστοσο σημερα η κοροϊδια και η εκμεταλλευση εχει μεταφερθει στο κοινό: εμεις ειμαστε τα κορόιδα της υποθεσης. Για περισσότερες πληροφορίες: "Η κοινωνιολογία της μουσικής", Theodor W. Adorno, Kεφ. 8 "Για την δημοφιλή μουσική". Και οποιος αντέξει!

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-08, 13:51
  2. Ερωτηση για την Ασφαλεια των Routers
    Από hercules_j στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-07, 22:18
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-06, 13:30
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-06, 21:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας