Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 59
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Exclamation
    Καλησπερα!
    Στις επομενες δυο παραγραφους περιγραφω και εγω τις περιπετειες μου με τον παροχο μου. Για οσους δεν εχουν το χρονο / ορεξη να τις διαβασουν και θελουν απλα να βοηθησουν στο τεχνικο κομματι παρακαλω αγνοηστε τες... Ευχαριστω!
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Εγινα και εγω θελοντας και μη πελατης αυτου του πολυσυζητημενου "Ομιλου" που ονομαζεται OTE.
    Μπορω να πω πως δε με εχει απογοητευσει καθολου η μεχρι τωρα εμπειρια μου (1+ μηνας) στον παροχο: Καθημερινες αποσυνδεσεις, η κλασσικη δικαιολογια "ειναι θεμα της περιοχης..." , "θα περασει τεχνικος" , "εχει βραχυκυκλωσει λογω αστραπης" , "ειστε μακρια απο το κεντρο" και αλλα πολλα που ειναι στα ορια της παρωδιας πλεον, γνωστα στους περισσοτερους απο εδω μεσα που διαβαζουν και προσπαθουν να βοηθησουν εξ'αποστασεως τον κοσμακη μπας και βρει τη λυση μονος του γιατι αν περιμενει απο τον παροχο του σωθηκε...

    Ξεκινησα την νεα συνδεση μου πριν απο 1,5 μηνες πηγαινοντας σε καταστημα Γερμανος, επιλεγοντας τον παροχο αυτο λογω κακης εμπειριας μου με αλλον παροχο στο παρελθον και λογω του οτι η γυναικα μου ειναι εκπαιδευτικος και χρειαζεται μια σταθερη συνδεση χωρις προβληματα ( ) για εξ αποστασεως μαθηματα...
    Η κοπελα που με εξυπηρετησε στο καταστημα προς εκπληξη μου με ενημερωσε πως στην περιοχη που διαμενω υπαρχει η δυνατοτητα για VDSL ( ειναι περιοχη εξω απο την πολη ) και συμφωνησα χωρις δευτερη σκεψη (πιστεψα πως ο ΟΤΕ εχει καποιο διαγραμμα σε χαρτη για την καλυψη περιοχων σε αντιστοιχες ταχυτητες...τρομαρα μου). Η συνδεση πραγματοποιηθηκε ολα καλα και ολα ωραια 2 μερες μετα. Λογω φορτου εργασιας και συνεπως λιγοστου χρονου στη διαθεση μου δεν προλαβα να κανω τις δοκιμες που ηθελα εξαρχης στη γραμμη, ωστοσο κατευθειαν ειχα κανει ενα speedtest και ειχα παθει το πρωτο μικρο εγκεφαλικο επεισοδιο βλεποντας το download μου να ειναι στα 25 Mbps και το upload μου γυρω στα 1.7 Mbps, μαζι με καποιες αποσυνδεσεις που εκανε (2 - 3 τη μερα). Μολις βρηκα το χρονο να ασχοληθω με τη συνδεση ξεκινησα και τις δοκιμες που ειχα στο μυαλο μου (απανωτα speedtests, ping ,tracert commands κλπ κλπ). Καλωντας στις βλαβες ανεφερα το προβλημα μου και μου ειπαν πως η περιοχη μου δεν υποστηριζει vdsl και πως θα πρεπει να παω σε adsl 24 Mbps... Τελος παντων αν και απογοητευτηκα λιγο απο αυτη τη δηλωση συμφωνησα γιατι πρωτιστως με ενδιεφερε να μην εχω αποσυνδεσεις (η ταχυτητα ερχεται σε δευτερη μοιρα). Το VDSL αλλαξε σε ADSL την ιδια μερα ωστοσο το προβλημα οχι απλα δεν λυθηκε αλλα εγινε χειροτερο... Πλεον εχω μια αποσυνδεση ΑΛΛΑ ειναι μια γιατι απλα δεν επανερχεται ποτε η συνδεση. Εχω καλεσει πολλες φορες στις βλαβες, εχει ερθει τεχνικος του ΟΤΕ και αρχικα μου ειπε πως "ειναι καμμενο το router απο αστραπη" ωστοσο μετα απο καποια ωρα που παλεψε να δει τη συνδεση εντος σπιτιου και εξωτερικα ειπε "εχουν βραχυκυκλωσει καποιες θεσεις στον κατανεμητη λογω αστραπης"..αλλαξε κατι που ειναι σαν κλεμμα στον κατανεμητη συνδεσε τα καλωδια του σπιτιου στην καινουργια θεση, συνδεσε και το router και εφυγε. Εν τελει τιποτα απο αυτα δεν ελυσε το προβλημα μου (ουτε και η αλλαγη router που ζητησα μεσω τηλεφωνου εκανε κατι). Πλεον νομιζω πως δεν εχει νοημα να παιρνω στις βλαβες και ειπα να το παλεψω οσο μπορω μονος μου με τη βοηθεια σας...
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Περιγραφη του Προβληματος:
    Συνεχεις αποσυνδεσεις σε ADSL 24 Mbps συνδεση στην οποια επιτυγχανεται συγχρονισμος για 2-3 ωρες και μετα "πεφτει" μεχρι να κανω επανεκκινηση του router, επανερχεται για 2-3 ωρες και παλι η ιδια ιστορια.

    -Η συνδεσμολογια απο τον κατανεμητη στο σπιτι (αποσταση 10 μετρα το πολυ) εχει ελεγχθει και απο τον τεχνικο του ΟΤΕ και απο ηλεκτρολογο.
    -Το router ειναι συνδεδεμενο κατευθειαν στην πριζα RJ11 χωρις φιλτρο, τηλεφωνο κλπ (η οποια ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τον κατανεμητη, τις υπολοιπες πριζες τις εχω αποσυνδεσει)
    -Η μονη συσκευη που ειναι συνδεδεμενη στο router ειναι ενας σταθερος υπογιστης μεσω ethernet.
    -Το router αλλα και τα καλωδια και το τροφοδοτικο του εχουν αντικατασταθει ηδη.
    -Οι ρυθμισεις του router ειναι εργοστασιακες

    Παραθετω 2 Status Information του Speedport Plus:
    Κώδικας:
    • Status information
    • Date / time 2020-10-20 22:53:30
    • Uptime 0 days, 1 hours, 49 minutes, 7 seconds
    • DSL Downstream 20825 kBit/s
    • DSL Upstream 1531 kBit/s
    • DSL / Link In sync since 2020-10-20 22:44:07
    • DSL/Internet Status Online since 2020-10-20 22:45:34
    • Transmission mode VDSL2-17A Annex B
    • CRC Errors (Down/Up) 103
    • FEC Errors (Down/Up) 60
    • SNR (Down/Up) 10.7 / 9.2 dB
    • Attenuation (Down/Up) 13.0 / 17.5 dB
    • Status information
    • Date / time 2020-10-21 17:31:18
    • Uptime 0 days, 0 hours, 8 minutes, 59 seconds
    • DSL Downstream 22862 kBit/s
    • DSL Upstream 1535 kBit/s
    • DSL / Link In sync since 2020-10-21 17:25:43
    • DSL/Internet Status Online since 2020-10-21 17:25:48
    • Transmission mode VDSL2-17A Annex B
    • CRC Errors (Down/Up) 2
    • FEC Errors (Down/Up) 0
    • SNR (Down/Up) 9.4 / 9.2 dB
    • Attenuation (Down/Up) 13.0 / 17.5 dB
    Το SNR ειναι χαμηλο, ωστοσο δικαιολογει τοσες και σε αριθμο και σε διαρκεια αποσυνδεσεις για ADSL συνδεση?
    Επισης δε θα επρεπε το Προφιλ του router να εχει αλλαξει σε ADSL?

    Ελπιζω στη βοηθεια σας,
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Θα έπρεπε να έχει αλλάξει σε ADSL, αλλά εσυ μάλλον έχεις κάποια καμπίνα πιο κοντά από το ΑΚ σου. Αν γυρίσεις σε ADSL, η γραμμή θα πάει πισω στο ΑΚ (άρα μεγαλύτερη απόσταση) και αρα μικρότερες ταχύτητες.
    Αυτό που γίνεται τώρα είναι ότι έχεις μείνει σε VDSL από την καμπίνα (που από ότι φαίνεται είναι και αρκετά μακριά), αλλά κλειδωμένο σε 24mbps αφού αυτο πληρώνεις.

    Οι αποσυνδέσεις ίσως όντως να είναι θέμα του κατανεμητή αν όντως χτυπήθηκε από αστραπή. Η καλωδίωσή σου, εφόσον ήρθε και τεχνικός και τα βρήκε όλα οκ μάλλον δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά βεβαιώσου ότι το ρουτερ είναι συνδεδεμένο απευθείας στη πρίζα, κατά προτίμηση σε αυτή που είναι η πρώτη πρίζα του σπιτιού (συνήθως κοντά στην πόρτα) και αν έχεις επιστροφή τηλεφωνίας με το splitter, αφαίρεσέ την (τα τηλέφωνα δηλαδή συνδεδεμένα απευθείας στις θύρες tel του speedport).

    EDIT: Όλα όσα είπα στην τελευταία παράγραφο τα έχεις κάνει ηδη, αγνόησέ τα αρα

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Το ΑΚ στην περιοχη μου αν δεν κανω λαθος ειναι στα 2,33 χιλιομετρα...
    Μετα την αλλαγη router που εκανα προχθες ειχα μια αποσυνδεση..ωστοσο μετα απο επανεκκινηση του απο χθες δεν εχει πεσει (ακομα)...Επισυναπτω το σημερινο status του router

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  54,5 KB 
ID: 219925

    Υπαρχει περιπτωση να σταθεροποιηθηκε και η αποσυνδεση να ηταν λογω καινουργιου router?
    Επισης ενα aftermarket modem/router σαν αυτο https://www.tp-link.com/gr/home-netw...cher-vr400/v2/ θα βοηθουσε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος copperforever : 22-10-20 στις 10:32.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Για 14 ωρες τα errors σου είναι αρκετά αλλά οχι απαγορευτικά. Παρακολούθησέ το πως θα πάει τις επόμενες μέρες.

    Να αλλάξεις router δεν αξίζει.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    αν πηγε σε vdsl θα του χουν δωσει vdsl router. τωρα τον γυρισαν σε adsl υποτιθετε, θα πρεπει να παρει adsl ρουτερ και να κανει συνδεσμολογια pstn

    edit: αν εισαι VOIP συνδεσε το τηλεφωνο στο ρουτερ με rj11 και μετα το ρουτερ στην τηλεφωνικη πριζα με rj11.
    αν εισαι pstn συνδεσε το τηλεφωνο και το ρουτερ με rj11 σε splitter και το splitter σε τηλεφωνικη πριζα

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν δίνει ADSL ρουτερ η cosmote.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνει ADSL ρουτερ η cosmote.
    η COSMOTE πολλα δεν δινει. ας ελεγχει συνδεσμολογια πρωτα και πριζες

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σαν προσωρινή λύση για τις αποσυνδέσεις, δοκίμασε να ρυθμίσεις το Speedport σε ADSL-only, μήπως σε βοηθήσει.

    Internet -> xDSL -> tick μόνο στο ADSL2+

  9. #9
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Άλλο ένα report... φαίνεται καλύτερα (μια αποσύνδεση σε ένα 24 ωρο...) σύμπτωση??

    Status information
    Date / time
    2020-10-22 17:24:00
    Uptime
    1 days, 0 hours, 1 minutes, 41 seconds
    DSL Downstream 22701 kBit/s
    DSL Upstream 1548 kBit/s
    DSL / Link
    In sync since 2020-10-22 09:06:38

    DSL/Internet Status
    Online since 2020-10-22 09:07:56

    Transmission mode
    VDSL2-17A Annex B
    CRC Errors (Down/Up)153
    FEC Errors (Down/Up)147
    SNR (Down/Up)10.4 / 9.0dB
    Attenuation (Down/Up)13.0 / 17.5dB

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού παίρνεις ADSL από καμπίνα και με το Line Attenuation(Down) που έχεις θα έπρεπε να τερματίζεις την γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού παίρνεις ADSL από καμπίνα και με το Line Attenuation(Down) που έχεις θα έπρεπε να τερματίζεις την γραμμή.
    Τι εννοεις να τερματιζω? Download εχω 25.000 Kbps καρφωμενο... Θα εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις αν τους πω να με κλειδωσουν σε μικροτερη ταχυτητα? Επισης αν ζητησω fastpath θα ειναι πιο ευαισθητη η γραμμη μου?

  12. #12
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγώ πάντως γιατί βλέπω <<Transmission mode VDSL2-17A Annex B>> το 17α προφίλ ειναι vdsl δεν είπε ο φίλος οτι είχε γυρίσει σε adsl?
    επίσης το annex b δειχνει idsn γραμμη
    με attenuation(αυτό δείχνει την απόσταση ) στα νούμερα αυτά δεν δικαιολογεί αποσύνδεση
    οσο για το ρουτερ υπάρχουν στο εμποριο για adsl παρα πολλά ακόμα
    το fastpath αν εχει θέματα με την γραμμή ούτε να το σκεφτείς αν και νομίζω οτι η cosmote by default εχει το fastpath

  13. #13
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως γιατί βλέπω <<Transmission mode VDSL2-17A Annex B>> το 17α προφίλ ειναι vdsl δεν είπε ο φίλος οτι είχε γυρίσει σε adsl?
    επίσης το annex b δειχνει idsn γραμμη
    με attenuation(αυτό δείχνει την απόσταση ) στα νούμερα αυτά δεν δικαιολογεί αποσύνδεση
    οσο για το ρουτερ υπάρχουν στο εμποριο για adsl παρα πολλά ακόμα
    το fastpath αν εχει θέματα με την γραμμή ούτε να το σκεφτείς αν και νομίζω οτι η cosmote by default εχει το fastpath
    καλυτερα να παρει τηλεφωνο να ρωτησει γιατι εχω μπερδευτει και γω με αυτο, υποτιθεται τον γυρισαν σε adsl

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από copperforever Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις να τερματιζω? Download εχω 25.000 Kbps καρφωμενο... Θα εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις αν τους πω να με κλειδωσουν σε μικροτερη ταχυτητα? Επισης αν ζητησω fastpath θα ειναι πιο ευαισθητη η γραμμη μου?
    Στο post #29 βλέπω
    DSL Downstream 22701 kBit/s
    εκτός αν έχει γίνει κάποιο λάθος.
    Αν δεν τερματίζεις την γραμμή υπάρχει κάποιο πρόβλημα, είπες ότι τα έχεις κοιτάξει όλα αλλά αν είναι αυτός ο συγχρονισμός φαίνεται κάτι άλλο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως γιατί βλέπω <<Transmission mode VDSL2-17A Annex B>> το 17α προφίλ ειναι vdsl δεν είπε ο φίλος οτι είχε γυρίσει σε adsl?
    επίσης το annex b δειχνει idsn γραμμη
    με attenuation(αυτό δείχνει την απόσταση ) στα νούμερα αυτά δεν δικαιολογεί αποσύνδεση
    οσο για το ρουτερ υπάρχουν στο εμποριο για adsl παρα πολλά ακόμα
    το fastpath αν εχει θέματα με την γραμμή ούτε να το σκεφτείς αν και νομίζω οτι η cosmote by default εχει το fastpath
    Παίρνει ADSL από καμπίνα, οπότε VDSL προφίλ.
    Στο VDSL είναι άσχετο το ANNEX.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο post #29 βλέπω εκτός αν έχει γίνει κάποιο λάθος.
    Αν δεν τερματίζεις την γραμμή υπάρχει κάποιο πρόβλημα, είπες ότι τα έχεις κοιτάξει όλα αλλά αν είναι αυτός ο συγχρονισμός φαίνεται κάτι άλλο.

    - - - Updated - - -



    Παίρνει ADSL από καμπίνα, οπότε VDSL προφίλ.
    Στο VDSL είναι άσχετο το ANNEX.
    Αυτός είναι ο συγχρονισμός ναι.

    Δοκίμασα να αλλάξω το προφίλ του router σε ADSL2+ και δεν συγχρονίζει με τίποτα ( δεν αναβοσβήνει καν το dsl) Το άλλο περίεργο που έγινε είναι ότι δε μπορώ να το γυρίσω σε VDSL όπως ήταν αρχικά... Μόλις βάζω το VDSL προφίλ αλλάζει κατευθείαν μόνο του σε adsl... Δοκίμασα πολλά reset του router σε factory settings και από το interface του και από το μπουτον στην πλάτη του router... συνεχίζει να γυρνάει σε adsl... Καμία ιδέα?

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας