Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπερα στο Forum, σήμερα σας χρειάστηκα για πρώτη φορά και έμαθα για την ύπαρξη της όμορφης παρέας που παρέχει γνώση και βοήθεια.

    Θα σας παρουσιάσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ το πρόβλημα μου. Μετακόμισα πρόσφατα σε μονοκατοικία του 2000, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αίτηση για 50αρα γραμμή στην Cosmote.

    Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και μου είπε ότι θέλω ηλεκτρολόγο γιατί υπάρχει θέμα στην καλωδίωση του σπιτιού. (δεν βρίσκαμε διανεμητή τίποτα)
    Έφυγε ο τεχνικός ανέβηκα στη σκεπή του σπιτιού και βρήκα το καλώδιο του ΟΤΕ να μπαίνει μεσα απο την σκεπή και εκεί τις 2 πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού να είναι με μονωτική πάνω στο άσπρο + κίτρινο καλώδιο του ΟΤΕ. (2 στο κίτρινο και 2 στο άσπρο).
    Με τα λίγα που ξέρω αυτό μου φαίνεται προχειροδουλειά. (Από το εσωτερικό του σπιτιού πάνω στην σκεπή ανεβαίνουν 1πορτοκαλί και 1 άσπρο καλώδια πολύ λεπτά από κάθε πρίζα(2 στο συνολο))

    Τι σκέφοται να κάνω:
    1) να περάσω cat6e καλώδια από κάθε πρίζα πάνω στη σκεπή.
    2) να βγάλω τα καλώδια στην άκρη του σπιτιού σε έναν διανεμητή και εκεί να μπει το καλώδιο του ΟΤΕ. (για να έχουν και αυτοί εύκολη πρόσβαση)

    θα χρειαστώ τη γνώμη σας και τη βοηθεία σας. (τι διανεμητή, τι καλώδια ακριβώς να πάρω και αξίζει να τα αλλάξω. Μέσα στον τοίχο υπάρχουν σωλήνες οπότε σκέφτομαι να ενωσω τα καλώδια τα καινούρια με τα παλιά και να τα τραβήξω πάνω)
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Υ.Γ Συγγνώμη για το σεντόνι.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kazuhiro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στο Forum, σήμερα σας χρειάστηκα για πρώτη φορά και έμαθα για την ύπαρξη της όμορφης παρέας που παρέχει γνώση και βοήθεια.

    Θα σας παρουσιάσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ το πρόβλημα μου. Μετακόμισα πρόσφατα σε μονοκατοικία του 2000, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αίτηση για 50αρα γραμμή στην Cosmote.

    Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και μου είπε ότι θέλω ηλεκτρολόγο γιατί υπάρχει θέμα στην καλωδίωση του σπιτιού. (δεν βρίσκαμε διανεμητή τίποτα)
    Έφυγε ο τεχνικός ανέβηκα στη σκεπή του σπιτιού και βρήκα το καλώδιο του ΟΤΕ να μπαίνει μεσα απο την σκεπή και εκεί τις 2 πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού να είναι με μονωτική πάνω στο άσπρο + κίτρινο καλώδιο του ΟΤΕ. (2 στο κίτρινο και 2 στο άσπρο).
    Με τα λίγα που ξέρω αυτό μου φαίνεται προχειροδουλειά. (Από το εσωτερικό του σπιτιού πάνω στην σκεπή ανεβαίνουν 1πορτοκαλί και 1 άσπρο καλώδια πολύ λεπτά από κάθε πρίζα(2 στο συνολο))

    Τι σκέφοται να κάνω:
    1) να περάσω cat6e καλώδια από κάθε πρίζα πάνω στη σκεπή.
    2) να βγάλω τα καλώδια στην άκρη του σπιτιού σε έναν διανεμητή και εκεί να μπει το καλώδιο του ΟΤΕ. (για να έχουν και αυτοί εύκολη πρόσβαση)

    θα χρειαστώ τη γνώμη σας και τη βοηθεία σας. (τι διανεμητή, τι καλώδια ακριβώς να πάρω και αξίζει να τα αλλάξω. Μέσα στον τοίχο υπάρχουν σωλήνες οπότε σκέφτομαι να ενωσω τα καλώδια τα καινούρια με τα παλιά και να τα τραβήξω πάνω)
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Υ.Γ Συγγνώμη για το σεντόνι.
    Άσ το πάμε από τίς αρχή από ότι κατάλαβα δέν έβρισκε το ζέυγος για να σου βάλει internet,σωστά;
    Διανεμητή δεν υπάρχει,μίπως ενωούσε κατανέμιτη,δέν χρειάζεται σε μονοκατοικία,θα πρέπει να δεις από που μπαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ κι να βρείς στο σπίτι τίν κεντρική μπρίζα, αφήνεις τη μία μπρίζα παίρνεις μία διπλή στι μία βάζεις τη γραμμή του ΟΤΕ από έξω και στη άλλη κουμπόνεις τα τηλ για τίς υπόλοιπες μπρίζες...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%AF%CE%B1
    Ώσο για τήν ταινία που είπες θές scotchlock κι βάζεις εκεί τα καλώδια...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσ το πάμε από τίς αρχή από ότι κατάλαβα δέν έβρισκε το ζέυγος για να σου βάλει internet,σωστά;
    Μου ειπε οτι η εγκατασταση δεν ειναι καλη και οτι δεν βρισκει το ζευγος στην κολωνα εξω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διανεμητή δεν υπάρχει,μίπως ενωούσε κατανέμιτη,δέν χρειάζεται σε μονοκατοικία,θα πρέπει να δεις από που μπαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ κι να βρείς στο σπίτι τίν κεντρική μπρίζα, αφήνεις τη μία μπρίζα παίρνεις μία διπλή στι μία βάζεις τη γραμμή του ΟΤΕ από έξω και στη άλλη κουμπόνεις τα τηλ για τίς υπόλοιπες μπρίζες...
    Ίσως να μου ειπε κατενεμητή και να μην θυμαμαι εγω καλα... Κεντρικη πριζα δεν υπαρχει...υπαρχει μια ενωση με 2 πριζες και το καλωδιο του ΟΤΕ... Η πρόταση σου ποια ακριβως είναι γιατι μπερδεύτηκα.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Βγαλε μια φωτο απο τα υπάρχοντα καλωδια
    Και ελεος με το cat6. Εφόσον υπαρχουν σωληνες, κοινο κόκκινο μπλε εσωτερικων εγκαταστασεων.
    Το cat6 θα περάσει δυσκολα και δεν προσφέρει κατι καλύτερο.
    Οταν λες στη στεγη, τι εννοείς? Βρέχεται, υπάρχει προσβαση?

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ειναι στον εσωτερικο χωρο της σκεπης...δεν βρεχεται εκει μεσα τπτ η προσβαση επισης ειναι αρκετα δυσκολη!

    Η τωρινη συνδεση ειναι μπαινει γκρι καλωδιο του ΟΤΕ απο μια τρυπα σε αυτον τον χωρο. Πανω στο κιτρινο και το λευκο απο το γκρι καλωδιο του οτε ειναι πλεγμενα με το χερι τα λεπτα καλωδιακια απο τις 2 πριζες του σπιτιου.
    Καλωδια:
    1)Κιτρινο ΟΤΕ+πορτοκαλι 1 πριζας+πορτοκαλι 2 πριζας πλεξιμο και τα 3 με χερι και μονωτικη
    2)Ασπρο ΟΤΕ+ασπρο 1 πριζας+ασπρο 2 πριζας πλεξιμο και τα 3 με χερι και μονωτικη

    Ο τεχνικος μου ειπε δεν βρισκω τη γραμμη φωναξε ηλεκτρολογο και φροντισε να υπαρχει ενα κουτι με ευκολη προσβαση που θα μπαινει εκει το καλωδιο μας.

    Αρα σκεφτομαι πρωτα να αντικαταστησω τα εσωτερικα καλωδια με οτι εχει τη λιγοτερη πτωση αποδοσης. (Ειπα cat6e γτ με βαση τα λεγομενα του τεχνικου αυτα θα πρεπει να βγουνε σε ενα κουτι εξω ενα μικρο κομματι θα ειναι εκτεθειμενο σε βροχη)

    Παρολαυτα δεν ειμαι καθετος σε κατι γιατι δεν γνωριζω ειμαι εδω για να μαθω

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το να περάσουν νεα καλωδια, ειδικα αν αυτα που εχεις ειναι λεπτα ( αρα κόβονται) δεν ειναι απλο.
    Ομως χρειάζεται?
    Ανοιξε τις πριζες κατω που ειναι ευκολοτερο και στειλε καμμια φωτο να δουμε τι γίνεται.
    Σίγουρα η διακλάδωση πρέπει να φύγει, αλλα αυτο μετα.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-10-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Το καναλι ειναι αρκετα μεγαλο για να φτασει πανω το νεο καλωδιο...ελεγα να προσπαθησω πρωτα στη μια πριζα και μετα στην αλλη!
    Σημαντικο οτι 1 μονο πριζα μ αρκει δεν χρειαζομαι δευτερη. Attached οι φωτο (Αυτα τα καλωδια φτανουν ολα πανω στο γκρι του ΟΤΕ, το σπιτι ειναι καινουριο οποτε παιζει να υπαρχοντα καλωδια στον τοιχο να ειναι μια χαρα)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20201023_093147.jpg  

    20201023_093115.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kazuhiro : 23-10-20 στις 09:50.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να βάλεις ένα κουτί στεγανό έξω από το σπίτι που θα καταλήγει το καλώδιο του ΟΤΕ και να υπάρχει εύκολη πρόσβαση για τον τεχνικό των εταιριών.
    Αφού δεν θέλεις άλλη πρίζα θα πάρεις ένα καλώδιο τηλεφωνικό εξωτερικών χώρων και θα το πας από την πρίζα κατευθείαν στο εξωτερικό στεγανό κουτί, οπότε τελειώνεις με διακλαδώσεις και διάφορα άλλα στην σκεπή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Μου ακουγεται τελειο σαν λυση! Το καλωδιο αυτο θα χωρεσει στο σωλήνα του τοίχου?
    Το ρωταω γιατι βασικη προυποθεση ειναι οτι δεν θελω να φαινονται καλωδια στο εσωτερικο του σπιτιου.
    Οπότε αν περάσω αυτό το καλωδιο εξωτερικών χώρων απο τη πρίζα στην στεγη και το βγάλω εξω στο κουτί θα έχω κάποιο θέμα λειτουργικό η πρακτικό? (να μην χωρεσει, χαμηλη ταχυτητα κλπ)

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πάρεις 2 ζευγών για να έχεις και ένα εφεδρικό. Χωράει στον σωλήνα εγκατάστασης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    22-10-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα παρω 2 ζευγων σαν αυτο που μου εστειλες ακριβως...απο διαφορα thread που διαβασα και απαντουσες καταλαβα οτι δεν παιζει θεμα στην ταχυτητα σωστα?
    Αυριο θα ξεκινησω την εγκατασταση

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το τηλεφωνικό είναι για την τηλεφωνική γραμμή και το UTP για την μεταφορά δεδομένων, άσχετα αν χρησιμοποιούμε λόγω ευκολίας το UTP και για την τηλεφωνική γραμμή.
    Ο OTE μέχρι τον κατανεμητή/κουτί διακλάδωσης τηλεφωνικό καλώδιο φέρνει και όχι UTP.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    22-10-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ακριβώς ότι έχω δει και στα αλλα σου ποστ .
    2 τελευταιες ερωτησεις:
    στην RJ11 πριζα μου πως θα ξερω αν ειναι σωστα τα καλωδια? Να τοποθετησω ακριβως εκει τα καινουρια απο το καλώδιο εξωτερικού χώρου?
    ενα απλο κουτι στεγανο θα κανει δουλεια? ή πρεπει να παρω κατι συγκεκριμενο?

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε βοηθάνε τα χρώματα στην σύνδεση, θα βγάλεις ένα συγκεκριμένο ζευγάρι από την μία πλευρά και το ίδιο θα βάλεις και στην πρίζα, καλύτερα να πάρεις πρίζα με keystone.

    Ένα κουτί στεγανό χωρίς έτοιμα ανοίγματα, γιατί οι τάπες με τον καιρό μπορεί να σαπίσουν, κάνεις εσύ την τρύπα(από κάτω εννοείται) που θέλεις για τα καλώδια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο τη φωτογραφια προκυπτει οτι εχει ριξει τηλεφωνικο ραζιμ. Αν δεν εχει κοπει στο τραβηγμα, θα δουλεψει.
    Συγκριτικα το τηλεφωνικο πετ ειναι πολυ πιο ανθεκτικο, ομως και το ραζιμ θα δουλευε το ιδιο σε τοσο μηκος.
    Κραταω τις επιφυλαξεις μου οτι θα μπορεσεις να περασεις το pet απλα τραβωντας το ραζιμ
    Κανονικα θελει ανοιγμα κουτιων, περασμα ατσαλινας και μετα τραβηγμα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας