Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημερα επειδη δουλευω σε εποχικη επιχειρηση σεζον απο Ιουνιο μεχρι και Σεπτεμβριο μετα ειμαι ανεργος με καρτα ανεργιας. Μου ειπανε οτι μπορω να κανω ασφαλιση στον ογα και να εχω ενσημα και ασφαλιση και σκεπτομαι να το ψαξω. Γνωριζει κανενας τι πρεπει να εχω; πρεπει να εχω κτηματα στο ονομα μου ; να υποθεσω πως ναι. Τι αλλο; .
    Γενικα εχω στειλει βιογραφικα για δουλεια πχ στο lidl που ηθελα αλλα τους εχω ξεκαθαρισει στο βιογραφικο μου οτι αναζηταω απασχοληση μεχρι Απριλιο 2021 λογω οτι μετα πιανει η σεζον γενικα μαλλον δεν εχω πιθανοτητες να βρω δουλεια. Αλλα δεν μπορω να τους πω ναι χωρις να ξεκαθαρισω την θεση μου απο την αρχη και δεν μου αρεσει για αυτο και το γραφω και στο βιογραφικο μου . Επισης θελω να στειλω βιογραφικο και σε jumbo . Αλλα βλεπω οτι υπαρχει και δουλεια απο το σπιτι για πωληση στο φυσικο αεριο πολυ αμφιβαλω , δυσκολη την βλεπω την εργασια απο το σπιτι. Που αλλου μπορω να ψαξω για δουλεια για αυτο το χρονικο διαστημα που θελω δηλαδη απο αυτον μηνα εως και τελος Απριλιου 2021 ;
    Τελος παντων κοιτα στον ιντερνετ για τον ΟΓΑ και ειδα οτι εχει ασφαλιστικες κατηγοριες οπως εχουνε οι ελευθεροι επαγγελματιες. Πχ η ελαχιστη εισφορα ειναι 220 ευρω τον μηνα , αλλα πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα να ειμαι ασφαλισμενος στο ΟΓΑ και να δουλευω σεζον το καλοκαιρι.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Δεν μπορεις να εχεις ασφαλιση απο τον ΟΓΑ αν δεν εισαι αγροτης. Για να εχεις πρεπει να εμφανισεις χωραφια, δικα σου ή νοικιασμενα, καθως και εισοδηματα απο αγροτικα προιοντα και επιδοτησεις. Χωρια οτι αν τελικα τα εχεις ολα αυτα και παλι πρεπει να πληρωνεις ολο το χρονο την ασφαλιση και οχι μονο για το διαστημα πριν και μετα την εποχικη εργασια.
    Αυτο ομως που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις σαν αγροτης σε κτηματα και να σου βαλουν εργοσημα με τα οποια θα μπορεις να εχεις ασφαλιση τους μηνες μονο που θες.
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από platanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεις να εχεις ασφαλιση απο τον ΟΓΑ αν δεν εισαι αγροτης. Για να εχεις πρεπει να εμφανισεις χωραφια, δικα σου ή νοικιασμενα, καθως και εισοδηματα απο αγροτικα προιοντα και επιδοτησεις. Χωρια οτι αν τελικα τα εχεις ολα αυτα και παλι πρεπει να πληρωνεις ολο το χρονο την ασφαλιση και οχι μονο για το διαστημα πριν και μετα την εποχικη εργασια.
    Αυτο ομως που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις σαν αγροτης σε κτηματα και να σου βαλουν εργοσημα με τα οποια θα μπορεις να εχεις ασφαλιση τους μηνες μονο που θες.
    η μητερα μου εχει κτηματα (ελιες ) και καθε χρονο της μαζευουμε , αποδειξη οταν βγαζουμε λαδι ειναι στο ονομα της μητερας μου . Και λεω να μου τα μεταβιβασει τα ελαχιστα στρεμματα που ζηταει για αυτο. Τωρα για την ασφαλιση οσους μηνες θελω δεν το σκεπτομαι , καλυτερα να πληρωνω καθε μηνα για ολο τον χρονο την ασφαλιση. Οσο για εισοδηματα απο αγροτικα προΙοντα πχ να πουλησουμε το λαδι που βγαζουμε , συνηθως το κραταμε για εμας ή πουλαμε 2-3 ντενεκεδες σε κατι γειτονες , οκ σε αυτους μπορω να κοψω αποδειξη. Οσο για επιδοτησεις δεν εχω ιδεα.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ρώτα στον ΟΓΑ ή στον τοπικό ανταποκριτή του (αν είσαι επαρχία).
    Αν θυμάμαι καλά:
    Μπορείς να ασφαλιστείς αν είσαι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης (>50% του εισοδήματος απο αγροτικά),
    ή/και αν έχεις δικά σου ή μισθωμένα κάποια κτήματα/εκτάσεις που καλιεργείς.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    επίσης με ΕΦΚΑ [πρώην ΟΓΑ] λογικά ξεχνάς τον ΟΑΕΔ.




  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτα στον ΟΓΑ ή στον τοπικό ανταποκριτή του (αν είσαι επαρχία).
    Αν θυμάμαι καλά:
    Μπορείς να ασφαλιστείς αν είσαι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης (>50% του εισοδήματος απο αγροτικά),
    ή/και αν έχεις δικά σου ή μισθωμένα κάποια κτήματα/εκτάσεις που καλιεργείς.
    σε ευχαριστω παρα πολυ δεν ειμαι επαρχια αλλα Αθηνα Ανατολικη Αττικη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης με ΕΦΚΑ [πρώην ΟΓΑ] λογικά ξεχνάς τον ΟΑΕΔ.
    σιγουρα ξεχνας τον οαεδ και τα επιδομα ανεργιας και καρτα ανεργιας αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο αμα πληρωνεις και εχεις ενσημα που θα σου χρειαστουνε για την συνταξη σου μακροπροθεσμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας