Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: Fedora 33

  1. #1
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Αναβάθμισα χθες στο ThinkPad (λίγο πριν την ανακοίνωση) - για την ακρίβεια έκανα νέα εγκατάσταση για να εκμεταλλευτώ το btrfs στο /. Φτιάχνει subvolumes ξεχωριστά για root και /home και διάφορα άλλα. Εννοείται πέρασα και snapper για αυτόματα snapshots.

    Με εξέπληξε ευχάριστα, είναι ίσως η μοναδική clean εγκατάσταση fedora που κάνω και δουλεύουν όλα απρόσκοπτα με την πρώτη. Θα το βάλω και στο Desktop. Δεν χρειάστηκε να ανοίξω κονσόλα παρα μόνο για να εγκαταστήσω τα Texlive, snapper, και htop (που για κάποιο λόγο δεν εμφανίζονται στο Software).

    Ένα χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει να δοκιμάσω είναι και τα Toolboxes που είναι εύκολα containers χωρίς να μπλέκεις με Dockerfiles κλπ (τα οποία παίζουν και σε Arch btw).

    Σκέφτομαι να το περάσω και στο desktop, αλλα με φοβίζει η τρισκατάρατη (Nvidia).

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Άντε καλώς την δεχτήκατε.

    Για όσους βάλουν snapper, μια μικρή προσοχή. Δεν είναι κάτι τρομερό και μπορεί να μην αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα απλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά.

    α) Τα config σας χρησιμοποιούν qgroups; Το filesystem;
    Με την χρήση quota, μπορεί να γίνει πιο έξυπνη διαχείριση του χώρου ώστε να αφαιρεθούν στιγμιότυπα που καταλαμβάνουν πολύ χώρο. Υπάρχει όμως διχογνωμία για το κατά πόσο τα quota ακόμη και σήμερα έχουν υλοποιηθεί σωστά. Υπάρχουν πολλά μηνύματα στη λίστα του btrfs και του opensuse που λένε ότι προβλήματα που δημιουργήθηκαν σε χρήστες δεν μπορούσαν να γίνουν trigger παρά μόνο με quota ενεργοποιημένα. Άλλοι λένε ήταν σύμπτωση και τα qgroups λειτουργούν τέλεια.
    Επίσης, μερικές φορές τα quota προκαλούν πολύ μεγάλη αργοπορία στο σβήσιμο των snapshot με αποτέλεσμα να σέρνεται το σύστημα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ quota οπότε δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι σύμπτωση οπότε Buyer Beware. Μπορείς να τρέξεις btrfs qgroup show /path/to/fs για να δεις αν είναι ενεργοποιημένα.

    β) Προσοχή στον αριθμό των snapshots που κρατούνται (ή καλύτερα προσοχή πού επιδρούν οι snapshots). Σε αυτό την πάτησε πολύς κόσμος και έμεινε χωρίς χώρο στο δίσκο και έβριζε το snapper και τους devs του opensuse γιατί "δεν επέλεξαν πιο sane defaults". Δεν γίνεται να επιλεγούν sane defaults γιατί το μέγεθος του δίσκου του καθενός μας και η χρήση που κάνουμε είναι διαφορετική. Πρέπει εμείς να επιλέξουμε τι είναι σωστό για εμάς.

    Για παράδειγμα, κατεβάζεις μια σειρά για ένα φίλο σου και μόλις τελειώσει το torrent, του την γράφεις κατευθείαν σε εξωτερικό σκληρό και την σβήνεις αμέσως. Αυτά όμως τα πχ 50GB έγιναν snapshot το οποίο μπορεί να κρατηθεί μέχρι και ένα χρόνο (από τη μάνα του κρατούνται 10 yearly snapshots). Έτσι πήγαινε κόσμος στα φόρα και έβριζε "δεν έχω ούτε ένα αρχείο στο σκληρό και τέλειωσε ο χώρος μου. το btrfs είναι για τα σκουπίδια, κτλ". Να που όμως μεγάλε έχεις αρχεία απλά δεν το ξέρεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να έχεις μία subvolume για όλο το /home αλλά να δημιουργήσεις ξεχωριστές για κάποια paths (πχ για τα torrents σου) ώστε να μην επιδρούν τα snapshots εκεί. Κάποιοι έρχονταν και φώναζαν και για αυτό "μα εγώ τόσα χρόνια είχα ext4 και δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα και τώρα πρέπει να κάνω όλα αυτά". Ναι δεν χρειαζόταν γιατί το ext4 δεν είχε τόσο προηγμένα features. With great power, comes great tinkering.

    Αν δεν δημιουργείς snapshots χειροκίνητα ή αυτόματα, τότε μπορείς να αφήσεις τα defaults χωρίς να έχεις φόβο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε καλώς την δεχτήκατε.


    Για όσους βάλουν snapper, μια μικρή προσοχή. Δεν είναι κάτι τρομερό και μπορεί να μην αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα απλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά.

    α) Τα config σας χρησιμοποιούν qgroups; Το filesystem;
    Με την χρήση quota, μπορεί να γίνει πιο έξυπνη διαχείριση του χώρου ώστε να αφαιρεθούν στιγμιότυπα που καταλαμβάνουν πολύ χώρο. Υπάρχει όμως διχογνωμία για το κατά πόσο τα quota ακόμη και σήμερα έχουν υλοποιηθεί σωστά. Υπάρχουν πολλά μηνύματα στη λίστα του btrfs και του opensuse που λένε ότι προβλήματα που δημιουργήθηκαν σε χρήστες δεν μπορούσαν να γίνουν trigger παρά μόνο με quota ενεργοποιημένα. Άλλοι λένε ήταν σύμπτωση και τα qgroups λειτουργούν τέλεια.
    Επίσης, μερικές φορές τα quota προκαλούν πολύ μεγάλη αργοπορία στο σβήσιμο των snapshot με αποτέλεσμα να σέρνεται το σύστημα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ quota οπότε δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι σύμπτωση οπότε Buyer Beware. Μπορείς να τρέξεις btrfs qgroup show /path/to/fs για να δεις αν είναι ενεργοποιημένα.
    Δεν χρησιμοποιώ quotas μιας και είμαι μοναδικός χρήστης και δεν νομίζω οτι χρειάζεται, αλλα το snapper-cleanup.timer.
    β) Προσοχή στον αριθμό των snapshots που κρατούνται (ή καλύτερα προσοχή πού επιδρούν οι snapshots). Σε αυτό την πάτησε πολύς κόσμος και έμεινε χωρίς χώρο στο δίσκο και έβριζε το snapper και τους devs του opensuse γιατί "δεν επέλεξαν πιο sane defaults". Δεν γίνεται να επιλεγούν sane defaults γιατί το μέγεθος του δίσκου του καθενός μας και η χρήση που κάνουμε είναι διαφορετική. Πρέπει εμείς να επιλέξουμε τι είναι σωστό για εμάς.

    Για παράδειγμα, κατεβάζεις μια σειρά για ένα φίλο σου και μόλις τελειώσει το torrent, του την γράφεις κατευθείαν σε εξωτερικό σκληρό και την σβήνεις αμέσως. Αυτά όμως τα πχ 50GB έγιναν snapshot το οποίο μπορεί να κρατηθεί μέχρι και ένα χρόνο (από τη μάνα του κρατούνται 10 yearly snapshots). Έτσι πήγαινε κόσμος στα φόρα και έβριζε "δεν έχω ούτε ένα αρχείο στο σκληρό και τέλειωσε ο χώρος μου. το btrfs είναι για τα σκουπίδια, κτλ". Να που όμως μεγάλε έχεις αρχεία απλά δεν το ξέρεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να έχεις μία subvolume για όλο το /home αλλά να δημιουργήσεις ξεχωριστές για κάποια paths (πχ για τα torrents σου) ώστε να μην επιδρούν τα snapshots εκεί. Κάποιοι έρχονταν και φώναζαν και για αυτό "μα εγώ τόσα χρόνια είχα ext4 και δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα και τώρα πρέπει να κάνω όλα αυτά". Ναι δεν χρειαζόταν γιατί το ext4 δεν είχε τόσο προηγμένα features. With great power, comes great tinkering.

    Αν δεν δημιουργείς snapshots χειροκίνητα ή αυτόματα, τότε μπορείς να αφήσεις τα defaults χωρίς να έχεις φόβο.
    Έχεις δίκιο σε αυτό. To laptop το χρησιμοποιώ για συγκεκριμένες δουλειές (οπότε όχι torrent) και δεν με πειράζει, στο desktop με BTRFS έχω ορίσει snapshots σε συγκεκριμένα subvols στο /home που δεν περιλαμβάνουν τα Torrents, όπως το λες (αν και στο /home μου έχω hyperlinks σε διαορετικούς δίσκους για τα «μεγάλα» αρχεία και σκέφτομαι να περάσω αυτά που είναι σε μηχανικό σε XFS ολότελα).

    Γενικά όμως εδώ έχει πολύ καλές οδηγίες πως να ορίσεις το πότε σβήνονται ή κρατιώνται snapshots:

    https://wiki.archlinux.org/index.php/Snapper

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρησιμοποιώ quotas μιας και είμαι μοναδικός χρήστης και δεν νομίζω οτι χρειάζεται, αλλα το snapper-cleanup.timer.
    Το καταλαβαίνω αυτό που λες και μάλλον δεν το εξήγησα καλά (όπως πάντα). Αυτό που εννοούσα ήταν μήπως τα ενεργοποιεί ο installer της fedora, όπως το κάνει ο installer του opensuse.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά όμως εδώ έχει πολύ καλές οδηγίες πως να ορίσεις το πότε σβήνονται ή κρατιώνται snapshots:

    https://wiki.archlinux.org/index.php/Snapper
    Ναι, όπως πάντα, το archwiki έχει ωραίες οδηγίες απλά μπορεί κάποιος να μην σκεφτεί να πάει να τις διαβάσει και να αφήσει τα defaults, για αυτό έγραψα το μήνυμά μου ώστε να το έχει υπόψιν του. Ίσως να μην χρειαζόταν το μήνυμά μου μια και οι χρήστες του fedora συνήθως έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Απλά σκέφτηκα ότι μπορεί να το δοκιμάσουν και νέοι και είπα να αποφύγουμε την πίκρα και την ταλαιπωρία που έπεσε στο opensuse
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβαίνω αυτό που λες και μάλλον δεν το εξήγησα καλά (όπως πάντα). Αυτό που εννοούσα ήταν μήπως τα ενεργοποιεί ο installer της fedora, όπως το κάνει ο installer του opensuse.
    Σωστή παρατήρηση, θα το ψάξω. Αν και δεν έχει snapshots απο μόνο του το fedora afaik. Ούτε κάποιο εργαλείο τύπου Yast για να το ρυθμίσεις με γραφικό τρόπο.

  6. #6
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να το περάσω και στο desktop, αλλα με φοβίζει η τρισκατάρατη (Nvidia).
    Χτες έβγαλα την nvidia από κάρτα και χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη intel 530. Συνολικά για μένα πολύ καλύτερη εμπειρία. Απορώ πως καθόμουνα τόσα χρόνια με την nvidia 1060. Την πάω για πούλημα και αν ξαναπάρω κάρτα θα είναι μόνο amd (λογω linux).
    Οι nvidia drivers, ενώ κάνουν για παιχνίδια και δίνουν ωραία εικόνα, δεν παίζουν της προκοπής σε wayland και πρέπει να τρέχεις X11, επίσης έχεις terminal παλαιολιθικό σε χαμηλή ανάλυση παρά ότι έχουν βάλει υποστήριξη modeset (κουτσή). Ακόμα και μια εφαρμογή ο web browser του Gnome δεν παίζει σε nvidia και δεν παρουσιάζει καμία σελίδα...

  7. #7
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες έβγαλα την nvidia από κάρτα και χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη intel 530. Συνολικά για μένα πολύ καλύτερη εμπειρία. Απορώ πως καθόμουνα τόσα χρόνια με την nvidia 1060. Την πάω για πούλημα και αν ξαναπάρω κάρτα θα είναι μόνο amd (λογω linux).
    Οι nvidia drivers, ενώ κάνουν για παιχνίδια και δίνουν ωραία εικόνα, δεν παίζουν της προκοπής σε wayland και πρέπει να τρέχεις X11, επίσης έχεις terminal παλαιολιθικό σε χαμηλή ανάλυση παρά ότι έχουν βάλει υποστήριξη modeset (κουτσή). Ακόμα και μια εφαρμογή ο web browser του Gnome δεν παίζει σε nvidia και δεν παρουσιάζει καμία σελίδα...
    Περίεργο αυτό με τον Web του Gnome. Με nvidia drivers (1080Ti) παίζει μια χαρά εδώ (υπόψιν στο desktop έχω arch ακόμα, αλλα θα αλλαχθεί σε F33 σύντομα).
    Σίγουρα η nvidia, ενώ παλιότερα ήταν ότι καλύτερο, πλέον έχει χαλάσει πολύ στο linux.

    Μπορεί να σε βολεύει το εξής το οποίο είχα κάνει. Είχα αλλάξει την οθόνη να χρησιμοποιεί την intel (με modesetting κανονικά) αλλα κράτησα την nvidia με την οποία μπορείς με prime-run να χρησιμοποιήσεις για 3d για games. Επίσης το gnome υποστηρίζει να ξεκινάς μια εφαρμογή με την Dedicated κάρτα. Αυτό σε windows pc πχ δεν γίνεται.

    Αυτή η φάση που λέω με βόλευε και για compute. Με τους nvidia drivers, όταν τρέχω cuda compute (πχ blender render, folding@home, ή κάποια machine learning βιβλιοθήκη) το desktop σέρνεται, ενώ με την βασική intel την χρησιμοποιείς και δεν νιώθεις καν κάποια καθυστέρηση, απλά κάνει θόρυβο. Για compute η nvidia παραμένει μονόδρομος για πάρα πολλές εφαρμογές.

    Ο λόγος που το άλλαξα πίσω είναι γιατί α) με την ενσωματωμένη το gnome shell ήταν σχετικά αργό (είχα framedrops) και β) γιατί για windows dual boot έπρεπε να σκύβω να αλλάζω το καλώδιο κάθε φορά γιατί τα windows για κάποιο λόγο δεν υποστηρίζουν αλλαγή 3d adapter σε desktop (ενώ υποστηρίζουν μια χαρά σε laptop).

  8. #8
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο αυτό με τον Web του Gnome. Με nvidia drivers (1080Ti) παίζει μια χαρά εδώ (υπόψιν στο desktop έχω arch ακόμα, αλλα θα αλλαχθεί σε F33 σύντομα).
    Σίγουρα η nvidia, ενώ παλιότερα ήταν ότι καλύτερο, πλέον έχει χαλάσει πολύ στο linux.
    το έψαξα τώρα λίγο, μάλλον δεν είναι σφάλμα της nvidia αλλά bug του webkit (υπάρχουν αναφορές και για amd drivers)
    Blank web views on Nvidia (with proprietary drivers?)
    https://github.com/atlas-engineer/nyxt/issues/422

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να σε βολεύει το εξής το οποίο είχα κάνει. Είχα αλλάξει την οθόνη να χρησιμοποιεί την intel (με modesetting κανονικά) αλλα κράτησα την nvidia με την οποία μπορείς με prime-run να χρησιμοποιήσεις για 3d για games. Επίσης το gnome υποστηρίζει να ξεκινάς μια εφαρμογή με την Dedicated κάρτα. Αυτό σε windows pc πχ δεν γίνεται.


    Αυτή η φάση που λέω με βόλευε και για compute. Με τους nvidia drivers, όταν τρέχω cuda compute (πχ blender render, folding@home, ή κάποια machine learning βιβλιοθήκη) το desktop σέρνεται, ενώ με την βασική intel την χρησιμοποιείς και δεν νιώθεις καν κάποια καθυστέρηση, απλά κάνει θόρυβο. Για compute η nvidia παραμένει μονόδρομος για πάρα πολλές εφαρμογές.

    Ο λόγος που το άλλαξα πίσω είναι γιατί α) με την ενσωματωμένη το gnome shell ήταν σχετικά αργό (είχα framedrops) και β) γιατί για windows dual boot έπρεπε να σκύβω να αλλάζω το καλώδιο κάθε φορά γιατί τα windows για κάποιο λόγο δεν υποστηρίζουν αλλαγή 3d adapter σε desktop (ενώ υποστηρίζουν μια χαρά σε laptop).
    Eνδιαφέρον, αλλά πως γίνεται; τώρα το μόνιτορ μου παίρνει σήμα από την ενσωματωμένη intel, η nvidia είναι μεν εγκατεστημένη αλλά δεν δίνει πουθενά σήμα.
    Γίνεται να τρέχω πχ steam με nvidia και όλα τα υπόλοιπα από την ενσωματωμένη;

  9. #9
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνδιαφέρον, αλλά πως γίνεται; τώρα το μόνιτορ μου παίρνει σήμα από την ενσωματωμένη intel, η nvidia είναι μεν εγκατεστημένη αλλά δεν δίνει πουθενά σήμα.
    Γίνεται να τρέχω πχ steam με nvidia και όλα τα υπόλοιπα από την ενσωματωμένη;
    Ναι γίνεται, Prime render offload λέγεται, στο arch μπορούμε να το κάνουμε με το prime-run πακέτο πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να υπάρχει και στη fedora.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Σε fedora gnome, που είχα ένα διάστημα, κανείς δεξί κλικ στο εικονίδιο και run with discrete gpu!

    Πάλι στην ίδια οθόνη το βλέπεις, αλλά αλλάζει το ποιος κάνει την επεξεργασία.

  11. #11
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε fedora gnome, που είχα ένα διάστημα, κανείς δεξί κλικ στο εικονίδιο και run with discrete gpu!

    Πάλι στην ίδια οθόνη το βλέπεις, αλλά αλλάζει το ποιος κάνει την επεξεργασία.
    ναι, τώρα το κοίταξα και έχει αυτήν την επιλογή στο δεξί κλικ χωρίς καμιά ρύθμιση από εμένα!. Η nvidia κάρτα μου είναι εγκατεστημένη και σεταρισμένη, απλά έχω βγάλει το καλώδιο από αυτή και έχω συνδεθεί με την intergrated.
    Να υποθέσω ότι η προβολή θα γίνεται από την ιντελ και η επεξεργασία από την nvidia.

    - τώρα τέσταρα το steam, όντως γράφει nvidia nouveau! πρέπει να αποκλείσω πάλι τον nouveau και όλα λογικά θα δουλεύουν ρολόι. Νομιζα οτι αυτό το σύστημα με τις διπλές κάρτες ήταν μόνο για λαπτοπ, ευχαριστώ για την ενημέρωση!

  12. #12
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Κάτι που θέλω να προσθέσω.

    Ο installer του fedora, όσον αφορά το partitioning είναι χυδαίος. Δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο στο πως θα κάνεις συγκεκριμένο partitioning scheme που θες. Κατέληξα με ένα btrfs partition που πιάνει δύο δίσκους, απο τους οποίους ο ένας είναι M.2 και ο άλλος μηχανικός.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας