Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γνωρίζει κάποιος εάν είναι νόμιμη η παράλληλη φοίτηση σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΑΠ ταυτόχρονα με άλλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, διαφορετικού τμήματος?

    Το ίδιο ισχύει και για μεταπτυχιακά ελληνικών ΑΕΙ με Λευκωσίας για παράδειγμα?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν γνωρίζω, αλλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα; Δεν είσαι υπάλληλος πλήρους απασχόλησης, οπότε η λογική λέει ότι κάνεις ότι θέλεις. Αυτό θεωρώ ότι ισχύει ακόμα περισσότερο αν μιλάμε για διαφορετικά κράτη. Από την άλλη μπορεί ξεκάθαρα να κάνω λάθος, οπότε ας δούμε τι θα πουν και οι άλλοι.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω, αλλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα; Δεν είσαι υπάλληλος πλήρους απασχόλησης, οπότε η λογική λέει ότι κάνεις ότι θέλεις. Αυτό θεωρώ ότι ισχύει ακόμα περισσότερο αν μιλάμε για διαφορετικά κράτη. Από την άλλη μπορεί ξεκάθαρα να κάνω λάθος, οπότε ας δούμε τι θα πουν και οι άλλοι.
    Είναι και τα δύο ΑΕΙ της ελλάδος. Δεν είναι κάποιο στο εξωτερικό και όταν λέω εξωτερικό, αναφέρομαι και στην κύπρο.

    Η λογική αυτό λέει, για αυτό και έκανα αίτηση να μπω και στο δεύτερο γιατί ήταν ευκαιρία λόγω των συνθηκών. Δεν περίμενα να με δεχτούν η αλήθεια είναι αλλά με δέχτηκαν. Αλλά ξέρεις πως πάει, η λογική η δική σου και η δική μου δεν σημαίνει το παραμικρό για το τι όντως ισχύει.

    Είχα λοιπόν μία τυχαία συζήτηση που με έβαλε σε υποψίες και άρχισα να σκαλίζω μέσω τηλεφωνημάτων και google. Μιλώντας με τα δύο πανεπιστήμια μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά διαβάζω ότι αυτό το προφορικό δεν σημαίνει το παραμικρό. Από τα πολλά μαθαίνω ότι σοβαρό πρόβλημα υπάρχει σίγουρα όταν πρόκειται για προπτυχιακά προγράμματα και όχι για μεταπτυχιακά ή διδακτορικά. Ότι σχόλια όμως διαβάζω αναφέρουν πως επιτρέπεται να κάνεις δύο μεταπτυχιακά, όχι επειδή το γράφει κάπου αλλά επειδή ΔΕΝ γράφει κάπου το αντίθετο.

    Από τα πολλά link που πάτησα αυτό μου φάνηκε το πιο ενδιαφέορν.

    Γνωμοδότηση από το νομικό συμβούλιο του κράτους. Αλλά δεν ξέρω πόση βαρύτητα έχει και αν έχει αλλάξει έως και σήμερα.

    Αναφέρει στην τελευταία παράγραφο πως

    ενώ για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές δεν προβλέπεται από τον αυτόν νόμο αντίστοιχη απαγόρευση, δυνάμεων τούτων να αναπτύξουν παράλληλη ερευνητική δραστηριότητα στο αυτό ή έτερο γνωστικό αντικείμενο, εφ όσον ήδη απέκτησαν τον βασικό τίτλο σπουδών
    Όταν αναφέρει αυτό συζητά για την περίπτωση μεταπτυχιακός φοιτητής να κάνει μεταπτυχιακό στο Χ πανεπιστήμιο και διδακτορικό στο Υ?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι σχόλια όμως διαβάζω αναφέρουν πως επιτρέπεται να κάνεις δύο μεταπτυχιακά, όχι επειδή το γράφει κάπου αλλά επειδή ΔΕΝ γράφει κάπου το αντίθετο.
    Αυτό είναι τελείως άκυρος τρόπος σκέψης, αυτοί που τα γράφουν δεν ξέρουν τι λένε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αναφέρει αυτό συζητά για την περίπτωση μεταπτυχιακός φοιτητής να κάνει μεταπτυχιακό στο Χ πανεπιστήμιο και διδακτορικό στο Υ?
    Ίσως, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

    Πάρε τηλέφωνο τις γραμματείες και των δύο πανεπιστημίων και ρώτα. Αν σου πουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, είσαι κομπλέ, ακόμα και αν είναι προφορικά. Να ξέρεις πάντως ότι αν πληρώνεσαι έστω και σε ένα από τα δύο, το πράγμα αλλάζει!

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι τελείως άκυρος τρόπος σκέψης, αυτοί που τα γράφουν δεν ξέρουν τι λένε.



    Ίσως, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

    Πάρε τηλέφωνο τις γραμματείες και των δύο πανεπιστημίων και ρώτα. Αν σου πουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, είσαι κομπλέ, ακόμα και αν είναι προφορικά. Να ξέρεις πάντως ότι αν πληρώνεσαι έστω και σε ένα από τα δύο, το πράγμα αλλάζει!
    Όχι. Στο ένα πληρώνω εγώ και το άλλο δωρεάν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας