Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη τι αλλο πρεπει να γινει για να πιστεψεις οτι ειναι μια παγκοσμια πανδημια και οτι ολοι μας πρεπει να προφυλαχτουμε και το μοναδικο μεσο για αυτο ειναι η μασκα?
    Θα πιστεψω τα λογια των "ειδικων" που ελεγαν μολις πριν ΛΙΓΟ διαστημα οτι οι μασκες ειναι επιβλαβεις και οτι πρεπει να την φορουν μονον συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psytransas : 01-11-20 στις 17:24.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psytransas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πιστεψω τα λογια των "ειδικων" που ελεγαν μολις πριν ΛΙΓΟ διαστημα οτι η μασκες ειναι επιβλαβεις και οτι πρεπει να την φορουν μονον συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων.
    Αυτοί που έχουν τον ιο και αυτοί που είναι κοντά σε αυτούς που τον έχουν
    Απο την στιγμή που οι ασυμπτωματικοί είναι πάρα πολλοί τι νομίζεις πως πρέπει να κάνουμε;
    Και δεν ειπαν πως είναι επιβλαβείς οι μάσκες, είπανε πως αν δεν τις φοράει σωστά ο κόσμος μπορεί να είναι θέμα.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.723
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρώ ότι υπάρχει ο covid αλλά όχι σε τόση μεγάλη έκταση και ένταση, οι περισσότεροι που πεθαίνουν πεθαίνουν απο άλλες αιτίες θανάτων εγκεφαλικών, καρκίνου, ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις κτλ. Δεν πιστεύω στη διασπορά τρόμου και φόβου μέσω προστίμων που θέλουν να επιβάλουν. Είναι μια μορφή γρίπης που την περνάς λίγο πιο έντονα απο τις υπόλοιπες. [...]
    Βεβαίως, έχεις δικαίωμα να έχεις την γνώμη σου και να την υποστηρίζεις, όπως και όλοι. Ακόμη και αυτοί που πιστεύουν ακόμη πως η γη είναι επίπεδη.

    Μόνο που στο συγκεκριμένο θέμα, κατά τη δική μου άποψη, η γνώμη του καθενός και συνεπώς ο τρόπος συμπεριφοράς του, επηρεάζει ευθέως το σύνολο.

    Κατά τη δική μου πάντα γνώμη. στο θέμα κορονοϊός, ή θα επιλέξουμε να φάμε όλοι, συλλογικά, ένα καλό αγγούρι, ή θα φάμε, όλοι, χωρίς επιλογή ένα αγγούρι 10x πιο χοντρό.

    Το καλό αγγούρι είναι τα μέτρα που έχουμε μπροστά μας: μάσκες, απαγορεύσεις και συστάσεις, αναστολή δραστηριοτήτων, μείωση επαφών.Αν συμφωνήσουμε όλοι να το φάμε το πράμα θα μείνει εκεί. Ή περίπου εκεί. Αν ικανός αριθμός ατόμων διαφωνήσουν και αφήσουν τους υπόλοιπους να το φάνε αν γουστάρουν, θα έρθει αναγκαστικά το χοντρό αγγούρι, για τους πάντες.

    Το οποίο χοντρό αγγούρι θα είναι πως θα αποκτήσουμε όλοι, στον άμεσο κοινωνικό μας περίγυρο, αρρώστους για τους οποίους θα παρακαλάμε να βρεθεί κρεββάτι ΜΕΘ. Και φυσικά και κάποιο νεκρό. Και επειδή το χοντρό αγγούρι θα έρθει με τη μορφή τσουνάμι, όταν τελειώσει το πανηγύρι αυτό που θα απομείνει θα είναι συντρίμμια.

    Ελπίζω πως ο κόσμος θα συνετιστεί σύντομα και δε θα ρισκάρει να φάει το χοντρό αγγούρι επειδή τυχαίνει να πιστεύει πως η λοίμωξη που ονομάσαμε CoVid19 είναι μια απλή γρίπη, οι ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις αυξήθηκαν ξαφνικά εδώ και ένα χρόνο και έχει διαβάσει μερικά βιβλία για το δόγμα του σοκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 01-11-20 στις 20:42.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psytransas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πιστεψω τα λογια των "ειδικων" που ελεγαν μολις πριν ΛΙΓΟ διαστημα οτι οι μασκες ειναι επιβλαβεις και οτι πρεπει να την φορουν μονον συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων.
    Κανείς ποτέ δεν είπε ότι είναι επιβλαβείς. Είπαν ότι επειδή υπάρχουν λίγες στην αγορά, προτεραιότητα πρέπει να υπάρξει σε αυτούς που πραγματικά τις χρειάζονται (ιατρικό προσωπικό, άρρωστοι). Όταν η αγορά γέμισε μάσκες, είπαν ότι ήρθε η ώρα να τις φοράμε όλοι. Σωστά, με τη μύτη μέσα, αλλιώς είναι ουτοπική και ανύπαρκτη προστασία.

  5. #20
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω πως ο κόσμος θα συνετιστεί σύντομα και δε θα ρισκάρει να φάει το χοντρό αγγούρι επειδή τυχαίνει να πιστεύει πως η λοίμωξη που ονομάσαμε CoVid19 είναι μια απλή γρίπη, οι ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις αυξήθηκαν ξαφνικά εδώ και ένα χρόνο και έχει διαβάσει μερικά βιβλία για το δόγμα του σοκ.
    Αν κρίνω από μηνύματα που διαβάζω στα social media αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Μόνο αν το διαπιστώσουν ιδίοις όμμασι.

  6. #21
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως, έχεις δικαίωμα να έχεις την γνώμη σου και να την υποστηρίζεις, όπως και όλοι. Ακόμη και αυτοί που πιστεύουν ακόμη πως η γη είναι επίπεδη.

    Μόνο που στο συγκεκριμένο θέμα, κατά τη δική μου άποψη, η γνώμη του καθενός και συνεπώς ο τρόπος συμπεριφοράς του, επηρεάζει ευθέως το σύνολο.

    Κατά τη δική μου πάντα γνώμη. στο θέμα κορονοϊός, ή θα επιλέξουμε να φάμε όλοι, συλλογικά, ένα καλό αγγούρι, ή θα φάμε, όλοι, χωρίς επιλογή ένα αγγούρι 10x πιο χοντρό.

    Το καλό αγγούρι είναι τα μέτρα που έχουμε μπροστά μας: μάσκες, απαγορεύσεις και συστάσεις, αναστολή δραστηριοτήτων, μείωση επαφών.Αν συμφωνήσουμε όλοι να το φάμε το πράμα θα μείνει εκεί. Ή περίπου εκεί. Αν ικανός αριθμός ατόμων διαφωνήσουν και αφήσουν τους υπόλοιπους να το φάνε αν γουστάρουν, θα έρθει αναγκαστικά το χοντρό αγγούρι, για τους πάντες.

    Το οποίο χοντρό αγγούρι θα είναι πως θα αποκτήσουμε όλοι, στον άμεσο κοινωνικό μας περίγυρο, αρρώστους για τους οποίους θα παρακαλάμε να βρεθεί κρεββάτι ΜΕΘ. Και φυσικά και κάποιο νεκρό. Και επειδή το χοντρό αγγούρι θα έρθει με τη μορφή τσουνάμι, όταν τελειώσει το πανηγύρι αυτό που θα απομείνει θα είναι συντρίμμια.

    Ελπίζω πως ο κόσμος θα συνετιστεί σύντομα και δε θα ρισκάρει να φάει το χοντρό αγγούρι επειδή τυχαίνει να πιστεύει πως η λοίμωξη που ονομάσαμε CoVid19 είναι μια απλή γρίπη, οι ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις αυξήθηκαν ξαφνικά εδώ και ένα χρόνο και έχει διαβάσει μερικά βιβλία για το δόγμα του σοκ.
    Πραγματικά ένα πολύ καλό post.
    Απλά μπράβο!


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #22
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Ο covid-19 δημιουργει και ενα ειδος ρατσισμου. Μενω στο χωριο μου εδω και καποιους μηνες εχοντας επιστρεψει απο Αγγλια μεσα καλοκαιριου. Ηρθα Αθηνα πριν λιγες μερες και η γυναικα ενος γνωστου μου δεν ηθελε να βγουμε για καφε και εβρισκε δικαιολογιες. Στο τελος ο γνωστος μου μου ειπε οτι φοβαται μην κολλησει τπτ απο μενα. Του λεω μπορει να κολλησει αλλα οχι επειδη ηρθα απο Αγγλια, περασαν 4 μηνες σχεδον απο τοτε που ηρθα.

  8. #23
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο covid-19 δημιουργει και ενα ειδος ρατσισμου. Μενω στο χωριο μου εδω και καποιους μηνες εχοντας επιστρεψει απο Αγγλια μεσα καλοκαιριου. Ηρθα Αθηνα πριν λιγες μερες και η γυναικα ενος γνωστου μου δεν ηθελε να βγουμε για καφε και εβρισκε δικαιολογιες. Στο τελος ο γνωστος μου μου ειπε οτι φοβαται μην κολλησει τπτ απο μενα. Του λεω μπορει να κολλησει αλλα οχι επειδη ηρθα απο Αγγλια, περασαν 4 μηνες σχεδον απο τοτε που ηρθα.
    Δεν είσαι ο μόνος.... Καλοκαίρι πηγαίνω σε μια πόλη ένα μίνι ταξιδάκι επειδή έχω συγγενείς και γνωστός που πάμε πίσω τουλάχιστον 30 χρόνια γνωριμίας αρνείται να με δει για καφέ λέγοντας "δεν έχεις κλείσει 14 μέρες καραντίνας", ό,τι νάναι.

    Μαθαίνω ότι τα ίδια έκανε και στον ξάδερφό μου, καρδιακό του φίλο και συμμαθητή από νηπιαγωγείο, όταν ήρθε από Θεσσαλονίκη.

    Τελικά, ο άνθρωπος αυτός έφαγε την τρομάρα της ζωής του επειδή η κορούλα του σε κάποιο εφηβικό πάρτι το τσίμπησε και μάλιστα τους κατατρόμαξε επειδή ανέβασε κοντά 40 πυρετό σε βαθμό που έπρεπε να την τρέξουν Αθήνα. Το κοριτσάκι κάθησε μόλις 24 ώρες εντατική, ο πυρετός έπεσε, όλα καλά, κανείς άλλος στην οικογένεια δεν έπαθε κάτι και - προς τιμή του - ο άνθρωπος μετά μας ζητούσε συγνώμη για τη συμπεριφορά του
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #24
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο covid-19 δημιουργει και ενα ειδος ρατσισμου. Μενω στο χωριο μου εδω και καποιους μηνες εχοντας επιστρεψει απο Αγγλια μεσα καλοκαιριου. Ηρθα Αθηνα πριν λιγες μερες και η γυναικα ενος γνωστου μου δεν ηθελε να βγουμε για καφε και εβρισκε δικαιολογιες. Στο τελος ο γνωστος μου μου ειπε οτι φοβαται μην κολλησει τπτ απο μενα. Του λεω μπορει να κολλησει αλλα οχι επειδη ηρθα απο Αγγλια, περασαν 4 μηνες σχεδον απο τοτε που ηρθα.
    Δεν ξέρω αν είναι ρατσισμός, θα έλεγα ότι είναι φόβος (τρόμος) που οφείλεται στην (απ ότι καταλαβαίνω στη περίπτωση που περιγράφεις) ελλειπή ενημέρωση.
    Ψυχραιμία στην αντιμετώπιση θέλει...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #25
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πρέπει να σεβόμαστε το ότι ο κόσμος φοβάται μην κολλήσει, και όχι να κρίνουμε.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να σεβόμαστε το ότι ο κόσμος φοβάται μην κολλήσει, και όχι να κρίνουμε.
    Προφανώς και είναι απόλυτο προσωπικό δικαίωμα του καθενός πώς το αντιμετωπίζει. Στη δική μου περίπτωση δεν είπα τίποτε στον εν λόγω άνθρωπο, εκείνος αργότερα ζήτησε συγνώμη
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #27
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Από προσωπική εμπειρία (βρέθηκα θετικός στις 17 Σεπ) ο κόσμος φοβάται να έρθει σε στενή επαφή και είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο. Επίσης, εγώ ο ίδιος φοβόμουν ακόμα και μετά από 2 αρνητικά τεστ να πλησιάσω κόσμο γιατί έχω διαβάσει οτι μπορεί να μεταφέρεις έστω και μικρό ιικό φορτίο, ικανό όμως να προκαλέσει μετάδοση του ιού.

  13. #28
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προσωπική εμπειρία (βρέθηκα θετικός στις 17 Σεπ) ο κόσμος φοβάται να έρθει σε στενή επαφή και είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο. Επίσης, εγώ ο ίδιος φοβόμουν ακόμα και μετά από 2 αρνητικά τεστ να πλησιάσω κόσμο γιατί έχω διαβάσει οτι μπορεί να μεταφέρεις έστω και μικρό ιικό φορτίο, ικανό όμως να προκαλέσει μετάδοση του ιού.
    Πολύ καλά νέα τα 2 αρνητικά τεστ

  14. #29
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προσωπική εμπειρία (βρέθηκα θετικός στις 17 Σεπ) ο κόσμος φοβάται να έρθει σε στενή επαφή και είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο. Επίσης, εγώ ο ίδιος φοβόμουν ακόμα και μετά από 2 αρνητικά τεστ να πλησιάσω κόσμο γιατί έχω διαβάσει οτι μπορεί να μεταφέρεις έστω και μικρό ιικό φορτίο, ικανό όμως να προκαλέσει μετάδοση του ιού.
    Το καλό είναι ότι πλέον δεν έχεις κάτι.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #30
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά νέα τα 2 αρνητικά τεστ
    Ρωσία δεν αστειεύονται αν σε βρουν θετικό...καταρχάς με την μια καραντίνα για 14 ημέρες και μπορείς να βγείς μόνο αν δώσεις 2 αρνητικά τεστ. Αν δεν δώσεις 2 αρνητικά, οι 2 εβδομάδες γίνονται 3...4 και όσο πάει! Εγώ τους πήρα τηλ και ηρθαν σπίτι για να πάρουν δείγμα. Αν βγεις θετικός, έρχονται σπίτι την επομένη του τεστ, σε φωτογραφίζουν, υπογράφεις χαρτί οτι αποδέχεσαι τα παραπάνω και οτι θα εγκαταστήσεις στο κινητό σου εφαρμογή παρακολούθησης (βλ. συνημμένο). Ανα 2-3 ώρες σε ακαθόριστες χρονικές στιγμές σου στέλνουν sms και εντός μιας ώρας θα πρέπει να στείλεις σέλφι μέσω της εφαρμογής. Η εφαρμογή τρέχει στο background, ακόμα και αν την σταματήσεις σου έρχεται sms να την επανεργοποιήσεις (true story). Αν δεν έχεις smartphone, σου παρέχουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200924-081612.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  279,2 KB 
ID: 220417

    Επίσης ενημερώνουν τον εργοδότη σου οτι είσαι σε καραντίνα και οτι είναι υποχρεωμένος να υποβάλλει όλους τους εργαζομένους σε τεστ και να απολυμάνει τους κοινόχρηστους χώρους.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας