Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Έχω
    • ASUS USB-BT400 bluetooth adapter
    • Keychron K1 ασύρμαρτο πληκτρολόγιο
    • Razer Pro Click ασύρματο ποντίκι
    • Laptop
    • RK ασύρματο πληκτρολόγιο


    Σε όλα τα παρακάτω το ποντίκι δουλεύει εξαιρετικά.

    Κατά την διαδικασία του συγχρονισμού παρατήρησα ότι το keychron δεν έβγαινε στον υπολογιστή όταν το adapter ήταν πίσω από το desktop tower. Όταν το έφερε πάνω στο κουτί η κατάσταση βελτιώθηκε και έγινε το pairing.

    Μετά, παρατήρησα ότι η πληκτρολόγηση μπουκώνει. Χάνει keystrokes ή τα πολλαπλασιάζει. Έβαλα το rk στον ίδιο υπολογιστή και η διαφορά είναι εμφανής.

    Μετά έκανα pair και τα δυο πληκτρολόγια με το laptop και τα δύο δουλεύουν μια χαρά. Το RK φαίνεται πάντα πιο καθαρό στην ανταπόκριση αλλά και το keycrone δεν ειναι κακό. Πήγα το laptop στα 5 μέτρα μακρυά και τα πληκτρολόγια και το mouse παίζουν μια χαρά.

    Τώρα το adapter είναι πίσω από την οθόνη που έχει usb3 hub.

    Τι συμβαίνει; ΠΟυ είναι το πρόβλημα;
    Συμπερασματικά καταλήγω ότι δεν φταίει το keychron γιατί στα 5μ απόσταση με laptop έπαιξε μια χαρά. Με το adapter υπάρχει πρόβλημα αλλά αναρωτιέμαι αν φταίει το adapter, το desktop ή κάτι στο keychron που δεν συνεργάζεται καλά;

    Τι κάνουμε; Να επιστρέψω το adapter και να ζητήσω άλλης εταιρεία; Υπάρχουν θέματα συμβατότητας; Από τιμή το asus ήταν στα ακριβά της κατηγορίας του.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Καλησπέρα.

    Καταρχάς καλά έκανες και πήρες ένα επώνυμο bluetooth.
    Με φτηνά ή/και nonames bluetooth, άλλαξα κανα-δυό και μπορώ
    να σου πώ ότι μόνο προβλήματα θα αντιμετωπίσεις, σπάσιμο νεύρων,
    χάσιμο χρόνου και τίποτα άλλο.

    Μετά πήρα αυτό στα 20 ευρώ, αλλά βρήκα την υγειά μου.

    Βέβαια το συγκεκριμμένο, όπως αναφέρεις, είναι πράγματι
    από τα ακριβά της Asus και λογικά θα έπρεπε να δουλεύει υποδειγματικά καλά.

    Τώρα το πρόβλημα που αναφέρεις με τα χαμένα keystrokes ή να "πετάει"
    3-4 φορές το ίδιο γράμμα,το παρατήρησα και εγώ σε ένα φτηνό wireless keyboard
    με δικό του βέβαια wireless δέκτη, αλλά απ'ότι κατάλαβα ήταν καθαρά θέμα pairing.

    Προφανώς, απ ότι καταλαβαίνω, είναι θέμα pairing.

    Σύμφωνα πάντα με την δική μου μικρή εμπειρία, καλό είναι,
    να το έχεις στις μπροστινές usb του κουτιού του υπολογιστή ή της οθόνης (εάν διαθέτει).
    και να μην υπάρχουν "τυφλά" σημεία ή εμπόδια ανάμεσα.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σύμφωνα πάντα με την δική μου μικρή εμπειρία, καλό είναι,
    να το έχεις στις μπροστινές usb του κουτιού του υπολογιστή ή της οθόνης (εάν διαθέτει).
    και να μην υπάρχουν "τυφλά" σημεία ή εμπόδια ανάμεσα.
    Να καταλάβω ότι φταίει το πληκτρολόγιο γιατί οι δύο άλλες συσκευές είναι κομπλέ. Εδώ όμως φαίνεται ότι δεν φταίει το πληκτρολόγιο

    Μετά έκανα pair και τα δυο πληκτρολόγια με το laptop και τα δύο δουλεύουν μια χαρά. Το RK φαίνεται πάντα πιο καθαρό στην ανταπόκριση αλλά και το keycrone δεν ειναι κακό. Πήγα το laptop στα 5 μέτρα μακρυά και τα πληκτρολόγια και το mouse παίζουν μια χαρά.
    Καθώς σε απόσταση ήταν οκέι. Βέβαια υπήρχε line of sight. Θα ξαναδοκιμάσω με το λάπτοπ εκεί που είναι το desktop.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο vendor από το chipset του adapter. Προσωπικά με realtek και broadcom δεν είχα την μεγαλύτερη επιτυχία. Το laptop ξέρεις τι chipset έχει για το bt ; Αν έχει intel συνήθως δεν έχει προβλήματα. Εάν το γυρίσεις πίσω και έχει στο κατάστημα που το πήρες (καθώς και να έχεις στο pc σου ελεύθερη θύρα PCIe x1) δες μήπως πάρεις https://www.skroutz.gr/s/15931544/Gi...I-rev-1-0.html (πιο παλιό αλλά θα την κάνει την δουλειά) ή το πιο καινούργιο https://www.skroutz.gr/s/19625665/Gi...C-WBAX200.html
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο vendor από το chipset του adapter. Προσωπικά με realtek και broadcom δεν είχα την μεγαλύτερη επιτυχία. Το laptop ξέρεις τι chipset έχει για το bt ; Αν έχει intel συνήθως δεν έχει προβλήματα. Εάν το γυρίσεις πίσω και έχει στο κατάστημα που το πήρες (καθώς και να έχεις στο pc σου ελεύθερη θύρα PCIe x1) δες μήπως πάρεις https://www.skroutz.gr/s/15931544/Gi...I-rev-1-0.html (πιο παλιό αλλά θα την κάνει την δουλειά) ή το πιο καινούργιο https://www.skroutz.gr/s/19625665/Gi...C-WBAX200.html
    Θα παίξω το chipset των adapter και laptop.

    Πάντως έχω την αίσθηση ότι και το πληκτρολόγιο έχει λίγο θέμα γιατί έκανα και το εξής:
    Έβαλα το λάπτοπ πίσω από το tower και μόνο το Keychron είχε θέμα ενώ ταυτόχτονα το ποντίκι και το RK πληκτρολογία δούλεψαν μιας χαρά.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί όντως να είναι πιο ευαίσθητο στην ισχύ σήματος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει πρόβλημα υλικού. Δλδ στο λαπτοπ αν το έχεις νορμάλ είπες δεν βγάζει πρόβλημα. Η κάθε συσκευή ανάλογα με το που έχει τους δέκτες και ανάλογα από τι υλικό είναι κατασκευασμένη θα έχει διαφορετική απόδοση. Παρ' όλ' αυτά καλό είναι να μιλήσεις και με τον κατασκευαστή. Επίσης δεν ξέρω αν θέλει κάποια συγκεκριμένη έκδοση bt, θεωρητικά όχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το κοίταξα και λέει : Bluetooth version: 3.0 . Το asus που έχεις το καλύπτει άρα δεν είναι θέμα έκδοσης. Δες επίσης γιατί βλέπω ότι η keychron βγάζει firmware updates. Είναι κάπως risky όπως πάντα η αναβάθμιση firmware/bios, αλλά μήπως διορθώνει τα προβλήματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παίξω το chipset των adapter και laptop.
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Ίσως εννοούσες θα 'κοιτάξω'. Ίσως να δοκίμαζες με το ενσωματωμένο δέκτη του λαπτοπ αρχικά όπως έκανες και μετά με το Asus στο λαπτοπ για να δεις πως λειτουργεί κι εκεί. Αν και προσωπικά δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία γιατί βαριέμαι χάχα, απλά θα το άλλαζα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vtester : 01-11-20 στις 15:47.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί όντως να είναι πιο ευαίσθητο στην ισχύ σήματος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει πρόβλημα υλικού. Δλδ στο λαπτοπ αν το έχεις νορμάλ είπες δεν βγάζει πρόβλημα. Η κάθε συσκευή ανάλογα με το που έχει τους δέκτες και ανάλογα από τι υλικό είναι κατασκευασμένη θα έχει διαφορετική απόδοση. Παρ' όλ' αυτά καλό είναι να μιλήσεις και με τον κατασκευαστή. Επίσης δεν ξέρω αν θέλει κάποια συγκεκριμένη έκδοση bt, θεωρητικά όχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το κοίταξα και λέει : Bluetooth version: 3.0 . Το asus που έχεις το καλύπτει άρα δεν είναι θέμα έκδοσης. Δες επίσης γιατί βλέπω ότι η keychron βγάζει firmware updates. Είναι κάπως risky όπως πάντα η αναβάθμιση firmware/bios, αλλά μήπως διορθώνει τα προβλήματα.

    - - - Updated - - -



    Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Ίσως εννοούσες θα 'κοιτάξω'. Ίσως να δοκίμαζες με το ενσωματωμένο δέκτη του λαπτοπ αρχικά όπως έκανες και μετά με το Asus στο λαπτοπ για να δεις πως λειτουργεί κι εκεί. Αν και προσωπικά δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία γιατί βαριέμαι χάχα, απλά θα το άλλαζα.
    Έχω στείλει ήδη μέιλ. Δεν το ήξερα για το firmware. Ενδιαφέρον.

    Ναι κοιτάξω εννοούσα αλλά δεν ξέρω γιατί έγραψα παίξ. Δεν ήταν αυτόματη διόρθωση. Κόλησε το μυαλό.

    - - - Updated - - -

    Το USB-BT400 είναι BroadCom και το laptop είναι Intel κρίνωντας από τον manufacturer που αναφέρεται στο device manager.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο vendor από το chipset του adapter. Προσωπικά με realtek και broadcom δεν είχα την μεγαλύτερη επιτυχία. Το laptop ξέρεις τι chipset έχει για το bt ; Αν έχει intel συνήθως δεν έχει προβλήματα. Εάν το γυρίσεις πίσω και έχει στο κατάστημα που το πήρες (καθώς και να έχεις στο pc σου ελεύθερη θύρα PCIe x1) δες μήπως πάρεις https://www.skroutz.gr/s/15931544/Gi...I-rev-1-0.html (πιο παλιό αλλά θα την κάνει την δουλειά) ή το πιο καινούργιο https://www.skroutz.gr/s/19625665/Gi...C-WBAX200.html
    Κοιτάζω τα προιόντα και αναρωτιέμαι πως ξέρεις ποιος είναι κατασκευαστής του chipset. Οι κάρτες που έχουν wifi, φαίνεται να αναφέρουν ότι έχουν intel για το wireless και να υποθέσω ότι αυτό περιλαμβάνει και το bluetooth? Η αλήθεια ειναι ότι είναι αρκετά ακριβές οι κάρτες για πειραματισμούς.

    Πως μπορείς να βρεις usb adapter με intel γιατί όσο το ψάχνω κανείς δεν αναφέρει στα specs την εταιρεία.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις usb adapter με intel.

    Δεν ήταν το σκεπτικό μου να μπεις σε έξοδα. Αν όντως φταίει το usb bluetooth που έχεις και μπορείς να το επιστρέψεις και να βάλεις την διαφορά να πάρεις κάποιο από αυτά καλώς. Κάπως έτσι το σκέφτηκα. Αν δεν φταίει το usb adapter σου και είναι θέμα του πληκτρολογίου τότε δεν αξίζει. Πάντως έχω intel αντίστοιχη κάρτα και δεν είχα ποτέ προβλήματα ούτε στο bt ούτε στο wifi , δεν θα σου πρότεινα κάτι που δεν έχω δοκιμάσει για να πειραματιστείς.

    Για το πως μπορείς να δεις πιο είναι ο κατασκευαστής του chipset μπορείς να το δεις από τους drivers από το support του προϊόντος.

    Πρακτικά η gigabyte φτιάχνει το shell και βάζει πάνω την κάρτα της intel. Βρίσκεις και στο ebay πιο φθηνά πχ https://www.ebay.com/itm/Desktop-PCI...0AAOSwyahfjUnL αλλά δεν έχω πάρει ποτέ τη συγκεκριμένη για να στο προτείνω , και δεν έχει και εγγύηση 3χρονια όπως αυτά της gigabyte. Μπορεί όμως σαν απόδοση να είναι τέλειο, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις usb adapter με intel.

    Δεν ήταν το σκεπτικό μου να μπεις σε έξοδα. Αν όντως φταίει το usb bluetooth που έχεις και μπορείς να το επιστρέψεις και να βάλεις την διαφορά να πάρεις κάποιο από αυτά καλώς. Κάπως έτσι το σκέφτηκα. Αν δεν φταίει το usb adapter σου και είναι θέμα του πληκτρολογίου τότε δεν αξίζει. Πάντως έχω intel αντίστοιχη κάρτα και δεν είχα ποτέ προβλήματα ούτε στο bt ούτε στο wifi , δεν θα σου πρότεινα κάτι που δεν έχω δοκιμάσει για να πειραματιστείς.

    Για το πως μπορείς να δεις πιο είναι ο κατασκευαστής του chipset μπορείς να το δεις από τους drivers από το support του προϊόντος.

    Πρακτικά η gigabyte φτιάχνει το shell και βάζει πάνω την κάρτα της intel. Βρίσκεις και στο ebay πιο φθηνά πχ https://www.ebay.com/itm/Desktop-PCI...0AAOSwyahfjUnL αλλά δεν έχω πάρει ποτέ για να στο προτείνω , και δεν έχει και εγγύηση 3χρονια όπως αυτά της gigabyte. Μπορεί όμως σαν απόδοση να είναι τέλειο, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
    Δεν σε κατηγόρησα Εκτιμώ την προσπάθεια σου να βοηθήσεις και εγώ να καταλάβω.

    Προσπαθώ να ακολουθήσω το μονοπάτι του driver όπως λες και στην επίσημα σελίδα δεν βλέπω πως το καταλαβαίνεις. Χρησιμοποιώ το adapter που έχω σαν σημείο αναφοράς

    https://www.asus.com/us/Networking/U...Desk_Download/

    Το μοναδικό στοιχείο που υποθέτω έχει έμμεση αναφορά στην Broadcom είναι τα ονόματα τα περισσότερων αρχείων (BCM4356A2_001.003.015.0046.0097) μέσα στο zip. Αυτό το BCM είναι ενδεικτικό αλλά επειδή ήδη ξέρω την εταιρεία.

    - - - Updated - - -

    Προς το παρών δεν δίνω 50€ για κάρτα γιατί μελοντικά θέλω να διώξω το desktop. Παλεύεται προς το παρών εφόσον το dongle είναι πίσω από την οθόνη και ίσως το κρεμάσω με ένα μικρό extentions να έρθει κάτω από την οθόνη.

    Για να δούμε αν η Keychrone θα πεί κάτι για το firmware. Γενικά σε προηγούμενες τους ερωτήσεις τα αγγλικά τους ήταν καλά.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved


    Broadcom είναι το asus σου.

    Δοκίμασε και τα εξής , βρες το στικάκι στο device manager , και πήγαινε στα properties του -> power management -> Allow the computer to turn off this device to save power. ξετίκαρε το.
    Επίσης καμιά φορά η usb παίζει ρόλο. Βάλε την σε άλλη. Μπορεί πχ η usb που το έχεις τώρα να είναι σε ελεγκτή asmedia και να δημιουργεί πρόβλημα και να το βάλεις σε άλλη που να παίρνει από ελεγκτή της intel και να σταματήσει τα προβλήματα , ή να είναι shared με πολλά άλλα πράγματα και να του δημιουργεί αυτό πρόβλημα (κουλό για τόσο λίγο bandwith που τρώει όμως, άρα αμφιβάλω)

    btw το λαπτοπ σου μέσα έχει πχ κάτι σαν αυτό https://www.skroutz.gr/c/128/network...n&o=intel+wifi . Όπως έχουν και οι gigabyte κάρτες που πρότεινα μια αντίστοιχη τέτοια κάρτα πάνω τους (σαν αντάπτορας ειναι δλδ, ακόμα και τους drivers από την intel να πάρεις κατευθείαν δουλεύουν). Θεωρητικά ίσως να έχει δοκιμάσει κάποιος να βάλει μια τέτοια σε mini pci-e adapter to usb αλλά δεν το έχω ψάξει.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων


    Broadcom είναι το asus σου.

    Δοκίμασε και τα εξής , βρες το στικάκι στο device manager , και πήγαινε στα properties του -> power management -> Allow the computer to turn off this device to save power. ξετίκαρε το.
    Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ξέρω την επιλογή γιατί την θυμάμαι από παλιά. Ένα checkbox είναι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης καμιά φορά η usb παίζει ρόλο. Βάλε την σε άλλη. Μπορεί πχ η usb που το έχεις τώρα να είναι σε ελεγκτή asmedia και να δημιουργεί πρόβλημα και να το βάλεις σε άλλη που να παίρνει από ελεγκτή της intel και να σταματήσει τα προβλήματα , ή να είναι shared με πολλά άλλα πράγματα και να του δημιουργεί αυτό πρόβλημα (κουλό για τόσο λίγο bandwith που τρώει όμως, άρα αμφιβάλω)
    Έχει ήδη γίνει όχι σκόπιμα αλλά κατά λάθος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    btw το λαπτοπ σου μέσα έχει πχ κάτι σαν αυτό https://www.skroutz.gr/c/128/network...n&o=intel+wifi . Όπως έχουν και οι gigabyte κάρτες που πρότεινα μια αντίστοιχη τέτοια κάρτα πάνω τους (σαν αντάπτορας ειναι δλδ, ακόμα και τους drivers από την intel να πάρεις κατευθείαν δουλεύουν). Θεωρητικά ίσως να έχει δοκιμάσει κάποιος να βάλει μια τέτοια σε mini pci-e adapter to usb αλλά δεν το έχω ψάξει.
    Αυτό κατάλαβα από τα προηγούμενα, ότι πρέπει να ειναι wifi-bluetooth και τότε συνήθως είναι intel.

    Το chip είναι φαίνεται αρκετά μεγάλο πάντως για να χωρέσει σε usb dongle πιστεύω. Φαντάζομαι αυτό του bluetooth είναι εξαιρετικά μικρό εξού και το πως χωράει.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    κάτι τέτοια εννοούσα
    https://www.aliexpress.com/i/33003666654.html
    https://www.aliexpress.com/i/33002068181.html
    https://www.aliexpress.com/i/32851071248.html
    https://www.aliexpress.com/i/10000126774020.html

    . Δλδ παίρνεις αυτό , παίρνεις και την intel κάρτα και καμιά παμφθηνη antenna από το aliexpress και το κάνεις μόνος σου. Λογικά θα δουλέψει. Απλά δεν το έχω κάνει και δεν μπορώ να το προτείνω.

    - - - Updated - - -

    Μακάρι να λύνετε πχ με firmware update και να ξεμπερδέψεις γιατί είναι άσχημο να σε παιδεύει καινούργιο hardware.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάτι τέτοια εννοούσα
    https://www.aliexpress.com/i/33003666654.html
    https://www.aliexpress.com/i/33002068181.html
    https://www.aliexpress.com/i/32851071248.html
    https://www.aliexpress.com/i/10000126774020.html

    . Δλδ παίρνεις αυτό , παίρνεις και την intel κάρτα και καμιά παμφθηνη antenna από το aliexpress και το κάνεις μόνος σου. Λογικά θα δουλέψει. Απλά δεν το έχω κάνει και δεν μπορώ να το προτείνω.
    Κάτσε γιατί σε έχασα. Τί ακριβώς προτείνεις; Να συνδέσω την PCIe κάρτα εξωτερικά μέσω ενός από τα usb to pcie adapters?

    Αν ναι, γιατί; Γιατί να μην βάλω την κάρτα μέσα στο κουτί; Άλλωστε το κόστος είναι το πρόβλημα.

    Αν όχι, προφανώς πίσω στην αρχική παρατήρηση, "κάτσε γιατί σε έχασα"

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    όχι , δεν προτείνω απλά με ρώτησες πριν αν υπάρχει usb adapter με intel chipset και σου απάντησα πως όχι δεν υπάρχει. Έτοιμο τουλάχιστον δεν υπάρχει. Αλλά αγοράζοντας την πλακετίτσα αντάπτορα mpcie σε usb , είτε από aliexpress ή αλλού + την mini pcie intel κάρτα πχ από το skroutz , επι της ουσίας φτιάχνεις ένα δικό σου usb με intel. Αντίστοιχα σου είπα παίρνουν τις ιδιες mpcie καρτούλες της intel και τις βάζουν σε εσωτερικούς αντάπτορες pcie x1. Έτσι είναι και της gigabyte έτσι είναι και η κάρτα από το ebay που σου είπα στο #8. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω τέτοιο usb αλλά στην θεωρία θα είναι πιο οικονομικό και θα πρέπει να δουλέψει.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι , δεν προτείνω απλά με ρώτησες πριν αν υπάρχει usb adapter με intel chipset και σου απάντησα πως όχι δεν υπάρχει. Έτοιμο τουλάχιστον δεν υπάρχει. Αλλά αγοράζοντας την πλακετίτσα αντάπτορα mpcie σε usb , είτε από aliexpress ή αλλού + την mini pcie intel κάρτα πχ από το skroutz , επι της ουσίας φτιάχνεις ένα δικό σου usb με intel. Αντίστοιχα σου είπα παίρνουν τις ιδιες mpcie καρτούλες της intel και τις βάζουν σε εσωτερικούς αντάπτορες pcie x1. Έτσι είναι και της gigabyte έτσι είναι και η κάρτα από το ebay που σου είπα στο #8. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω τέτοιο usb αλλά στην θεωρία θα είναι πιο οικονομικό και θα πρέπει να δουλέψει.
    Περίπου σε κατάλαβα δηλαδή αλλά δεν κατάλαβα γιατί το πρότεινες! . Ευχαριστώ αλλά δεν ειναι πια για μένα αυτά.

    - - - Updated - - -

    Μια άσχετη λίγο ερώτηση αν ξέρεις για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

    Σκοπός μου είναι να έχω 1 με 2 κλειστά λάπτοπ πάνω σε γραφείο σε stand. Όλα καλά και ωραία με τα ασύρματα αλλά οι υπολογιστές πως ανοίγουν από sleep ή hybernation; Γιατί στο desktop σε hybernation και ενσύρματα, πατάς το κουμπί στο ποντίκι ή το πληκτρολόγιο και ανοίγει. Σε hybernation αλλά και σε sleep νομίζω, ο δέκτης του bluetooth είναι κλειστός και άρα ασύρματο input δεν παίζει. Καμιά ιδέα;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας