Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2014
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα σας, θα ήθελα τα φώτα σας
    Έχω έναν υπολογιστή με windows 7 στο σπίτι και θέλω να δουλέψει απομακρυσμένα για εργασία (έχω το fritzbox 7590 os 7.20 με συνδεση cosmote στα 200Mbps αγορασμένο από cosmote) μέσω του προγράμματος cisco anyconnect και δυστυχώς δεν δουλεύει.
    Μου εμφανίζει το μήνυμα "The VPN connection was terminated due to a loss of communication with the secure gateway. A new connection requires re-authentication."
    Το cisco anyconnect το ρύθμισε ο IT της εταιρείας. Δοκίμασα να τον συνδέσω μέσω wifi με το κινητό χρησιμοποιώντας τα data μου και δουλεύει κανονικά, άρα δεν φταίει κάτι στον υπολογιστή.
    Το Μάρτιο δούλευε κανονικά το πρόγραμμα και με ενημέρωσε ο IT ότι έκαναν αναβάθμιση στο πρόγραμμα για καλύτερη ασφάλεια. Από τα Log του cisco anyconnect βλέπω ότι προσπαθεί να κάνει σύνδεση με το πρωτόκολλο IPSEC/ikev2.
    Ο IT μου είπε ότι είναι θέμα της Cosmote και να τους πω να ενεργοποιήσουν στο modem router το πρωτόκολλο IPSEC. Δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη με την Cosmote μου λένε ότι όλα είναι εντάξει.
    Ενημερωτικά στο Fritzbox επέλεξα για τον συγκεκριμένο υπολογιστή να είναι exposed host και πάλι δεν δούλεψε. Επίσης στο site της Otenet είναι απενεργοποιημένη η επιπρόσθετη ασφάλεια (δεν θυμάμαι πως το λέει).

    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
    Γνωρίζει κανείς κάτι επί του θέματος;
    Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2014
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Τελικά αυτό είναι: The IPsec operating mode "Authentication Header" (AH) cannot be used. Έχω ανοίξει case στο support της AVM και τους ρωτάω εάν υπάρχει δυνατότητα σε μελλοντικό update να το φτιάξουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί και να σου λέω βλακεία, όμως θα δοκίμαζα να ενεργοποιούσα το ppp passthrough στο Fritz!Box και έπειτα θα έκανα κλήση ppp απευθείας από τον υπολογιστή. Από όσο γνωρίζω η Cosmote επιτρέπει πολλαπλές κλήσεις ppp με τον ίδιο κωδικό. Έτσι πιστεύω δεν θα έχει τον περιορισμό του firmware του ρούτερ και θα μπορούσες να τρέξεις το vpn σου.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας