Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εχω τον παραπάνω εκτυπωτη και τον τελευταίο καιρό όταν έπερνε το χαρτί άκουγα κάτι περίεργους θορύβους.
    Μέχρι χθες που οι κεφαλές μείναν δεξια και δεν κουνιόνται Η οθόνη μου λέει οτι πρέπει να ξεμπλοκάρω το χαρτί που φυσικά δεν υπάρχει

    Κανένας με παρόμοιο πρόβλημα ?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω τον παραπάνω εκτυπωτη και τον τελευταίο καιρό όταν έπερνε το χαρτί άκουγα κάτι περίεργους θορύβους.
    Μέχρι χθες που οι κεφαλές μείναν δεξια και δεν κουνιόνται Η οθόνη μου λέει οτι πρέπει να ξεμπλοκάρω το χαρτί που φυσικά δεν υπάρχει

    Κανένας με παρόμοιο πρόβλημα ?
    Αρκετοί

    έχει ενα ελατήριο μέσα στο δοχείο που μαζεύει την μελάνι που μετά απο κάποιο διάστημα σπάει, με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά το σύστημα. (το ελατήριο σπρώχνει ενα πλαστικό κομμάτι που στην ουσία συνδέει το γρανάζι της κίνησης του χαρτιού με το μοτέρ).
    Αφού δεν βρίσκεις κάπου χαρτί μάλλον αυτό είναι το θέμα σου.
    Θέλει αντικατάσταση το ελατήριο, για να γίνει αυτό θέλει να τον διαλύσεις τον εκτυπωτή, δεν ξέρω αν αξίζει

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετοί

    έχει ενα ελατήριο μέσα στο δοχείο που μαζεύει την μελάνι που μετά απο κάποιο διάστημα σπάει, με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά το σύστημα. (το ελατήριο σπρώχνει ενα πλαστικό κομμάτι που στην ουσία συνδέει το γρανάζι της κίνησης του χαρτιού με το μοτέρ).
    Αφού δεν βρίσκεις κάπου χαρτί μάλλον αυτό είναι το θέμα σου.
    Θέλει αντικατάσταση το ελατήριο, για να γίνει αυτό θέλει να τον διαλύσεις τον εκτυπωτή, δεν ξέρω αν αξίζει
    Ευχαριστώ για την απάντηση
    Κάποια φώτο ή κάποιο link με το ελατήριο;
    Έχω διάθεση να ασχοληθώ μιας και είμαι πολύ ευχατιστημένος (του έχω βάλει δοχεία μελανιών καθώς έχω και spare κεφαλές)

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση
    Κάποια φώτο ή κάποιο link με το ελατήριο;
    Έχω διάθεση να ασχοληθώ μιας και είμαι πολύ ευχατιστημένος (του έχω βάλει δοχεία μελανιών καθώς έχω και spare κεφαλές)
    Εδώ τα έχει το παλικάρι βήμα βήμα

    Για να βεβαίωθεις πως είναι το ελατήριο αφού βγάλεις το δεξί πλαινο θα δείς πως έχει ενα πλαστικό, εκείνο κανονικά δοκίμασε να το σπρώξεις ή τραβήξεις και δες αν δείχνει αν έχει ελατήριο ή οχι.

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ τα έχει το παλικάρι βήμα βήμα

    Για να βεβαίωθεις πως είναι το ελατήριο αφού βγάλεις το δεξί πλαινο θα δείς πως έχει ενα πλαστικό, εκείνο κανονικά δοκίμασε να το σπρώξεις ή τραβήξεις και δες αν δείχνει αν έχει ελατήριο ή οχι.
    Φαντάζει το ίδο πρόβλημα αν και μιλάει για αλλο μοντέλο
    'Εχω βγάλει το δεξί πλαινό κ το μόνο που βλέπω είναι η πλακέτα
    Ευχαριστώ πάντως

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζει το ίδο πρόβλημα αν και μιλάει για αλλο μοντέλο
    'Εχω βγάλει το δεξί πλαινό κ το μόνο που βλέπω είναι η πλακέτα
    Ευχαριστώ πάντως
    Εκεί που είναι το δοχείο που καθαρίζει τις κεφαλές;

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που είναι το δοχείο που καθαρίζει τις κεφαλές;
    https://www.youtube.com/watch?v=9wTTFfa3xY4
    Κοιτά το 3:00 λεπτό

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.youtube.com/watch?v=9wTTFfa3xY4
    Κοιτά το 3:00 λεπτό
    Θα πρέπει να βγάλεις την πλακέτα τότε, στο 13:30 φτάνει σε εκείνο το σημείο.

    Τουλάχιστον στα άλλα μοντέλα όταν τερματίζει η κεφαλή στα δεξιά σπρώχνει ενα πλαστικό το όποιο επαναφέρεται με το ελατήριο μόλις φύγει η κεφαλή απο τα δεξιά.
    Λογικά θα βρείς ανάλογο μηχανισμό και σε αυτόν, στο 14:00 με 14:05 φαίνεται πως έχει κάτι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  1,18 MB 
ID: 220324

  9. #9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να βγάλεις την πλακέτα τότε, στο 13:30 φτάνει σε εκείνο το σημείο.

    Τουλάχιστον στα άλλα μοντέλα όταν τερματίζει η κεφαλή στα δεξιά σπρώχνει ενα πλαστικό το όποιο επαναφέρεται με το ελατήριο μόλις φύγει η κεφαλή απο τα δεξιά.
    Λογικά θα βρείς ανάλογο μηχανισμό και σε αυτόν, στο 14:00 με 14:05 φαίνεται πως έχει κάτι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  1,18 MB 
ID: 220324
    οκ θα το παλέψω απο εκεί και πέρα θα βρώ ανταλλακτικό ? ή θα πρέπει να κάνω κάποια πατέντα?
    Βάζω και αυτά τα 2 links για να υπάρχουν για κάποιον που θα τα χρειαστεί
    https://www.youtube.com/watch?v=AtfD6wuy8CA
    https://www.youtube.com/watch?v=cMZKnMrqnsk
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vassilis3 : 31-10-20 στις 11:47.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω τον παραπάνω εκτυπωτη και τον τελευταίο καιρό όταν έπερνε το χαρτί άκουγα κάτι περίεργους θορύβους.
    Μέχρι χθες που οι κεφαλές μείναν δεξια και δεν κουνιόνται Η οθόνη μου λέει οτι πρέπει να ξεμπλοκάρω το χαρτί που φυσικά δεν υπάρχει

    Κανένας με παρόμοιο πρόβλημα ?
    είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει χαρτί μέσα, στο δικό σου εκτυπωτή μπορεί να υπάρχει σε διάφορα σημεία, ρίξε μια ματιά το βίντεο που είναι official απο την HP.

    Αν μετά απο αυτό δεν φτιάξει τότε κοιτάς το ελατήριο που είπε ο sdikr.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #11
    Προφανώς κ έχω ψάξει αρκετά Εξαλου έχω τον εκτυπωτή αρκετά χρονάκια κ μου έχει τύχη αρκετές φορές Είναι φανερό ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο βαγονετο που καθαρίζει τις κεφαλές διότι δεν τραβιέται μέσα ώστε να απελευθέρωσε τις κεφαλές

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας