Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Black Friday του 2018 είχα αγοράσει έναν Westen Digital My Elements 4 TB από προσφορά του Πλαισίου. Η εγγύηση που δίνει η WD για τον συγκεκριμένο είναι 2 χρόνια αλλά η καταχώρηση (και νομίζω και η απόδειξη, πρέπει να την βρω), σίγουρα έλεγε “3 Χρόνια Εγγύηση Πλαίσιο”.
    Τον δίσκο γενικά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει πολύ, τον περισσότερο καιρό κάθεται απλά σε ένα συρτάρι, καμία κακουχία. Εδώ και κάτι μήνες όμως, έχει αρχίσει να γίνεται όλο και πιο δύσκολο να τον δουν Computer και PS4, έχει σχεδόν αποκλειστικά παιχνίδια, γι’ αυτό και δικαιολογείται μια κάποια χαλαρότητα που έχω σε όλο το post, του τύπου: “ιδανικά δεν θα ήθελα να τα χάσω και θα είναι ψιλομανούρα, αλλά δεν περιέχει και το μόνο αντίγραφο βιντεοσκόπησης μπλε, ιπτάμενου δράκου που εθεάθη ποτέ στον Αττικό ουρανό caught on tape (αυτό το έχω backup στο cloud!) aka θα ζήσω και αν χαθούν…
    Συγκεκριμένα, το πρόβλημα εντοπίζεται στον usb connector που χρειάζεται να του δίνεις προοδευτικά όλο και μεγαλύτερη πίεση στο καλώδιο για να δουλέψει ο δίσκος (φυσικά δοκίμασα και άλλο usb καλώδιο). Τελευταία, έχει συνδεθεί με αρκετή υπομονή και μερικές φορές μάλιστα έχει αποσυνδεθεί μετά από 2-3 λεπτά (που προφανώς έχει χαλαρώσει η πίεση; ), με ότι σημαίνει αυτό για τα δεδομένα σε περίπτωση που μετέφερα κάτι.
    Νομίζω, διαβάζω και πιστεύω πως θα συμφωνήσετε και εσείς, πως είναι προφανές πως κάποια στιγμή, μάλλον σύντομα, δεν θα κάνει καθόλου επαφή ο connector, που σημαίνει και αντίο δεδομένα. Δεδομένου πως σύντομα κλείνουμε τα 2 χρόνια, τι θα ήταν καλύτερο να κάνω;

    1). Ιδανικά θα ήθελα να τον επιστρέψω στο Πλαίσιο και να μου τον αντικαταστήσουν άμεσα όπως έχω ακούσει πως κάνουν κάποιες φορές. Φοβάμαι όμως μήπως επειδή δεν είναι εντελώς 100% dead ακόμη, απλά τον πιέσει με δύναμη ο τεχνικός, συνδεθεί και αρνείται να μου τον αλλάξει λέγοντας πως ο δίσκος είναι μια χαρά. Παίζει αυτό; Μήπως σε αυτή την περίπτωση να… ταλαιπωρήσω λίγο τον usb connector για να επιταχύνω τη διαδικασία του μοιραίου;

    2). Νομίζω πως υπάρχει πάντα η εναλλακτική να στείλω τον δίσκο κατευθείαν στη WD, σωστά; Θεωρητικά αυτό ελαχιστοποιεί την πιθανότητα άρνησης αλλά
    α). Διαβάζω πως είθισται να στέλνει refurbished δίσκους η WD β). Νομίζω πως επιβαρύνομαι με τα ταχυδρομικά να τον στείλω. γ). Η όλη διαδικασία θα πάρει αρκετό καιρό, ειδικά τώρα με τον Covid-19. δ). Αν αρνηθούν, ο δίσκος μένει εκεί και ε). Χάνω τον +1 χρόνο εγγύηση του Πλαισίου, τόσο από αυτόν, όσο και από τον δίσκο με τον οποίο θα αντικατασταθεί, ΑΝ (και αυτό για κάποιο λόγο πιστεύω πως είναι ένα μεγάλο αν…), το Πλαίσιο είναι εν έτει 2020 σοβαρό με τις εγγυήσεις του (δεν έχω καθόλου εικόνα), ειδικά αν μιλάμε για +1 χρόνο από αυτόν που δίνει η εταιρεία συν και πάλι επειδή μιλάμε για έναν δίσκο που technically, θεωρητικά, δουλεύει ακόμη…

    3). Επειδή 4 ΤΒ δεν γίνονται εύκολα backup και σκέφτομαι μήπως φάω άκυρο συν την όλη μανούρα να πω την αλήθεια, (τηρούμε και ένα κάποιο social distancing…), μήπως απλά να τον κρατήσω και να του κάνω όσο πιο προσεκτική χρήση μπορώ (soldering δεν παίζει), ευελπιστώντας να μην με αφήσει σύντομα, δείχνοντας καλή πίστη πως το Πλαίσιο θα τιμήσει τα 3 χρόνια; (γιατί δεν θέλω να χάσω και την εγγύηση στο τέλος). Σε περίπτωση που δίνω την εντύπωση δυσπιστίας είναι επειδή όντως ισχύει… όπως ισχύει και πως ο ίδιος πιστεύω πως αυτό το τελευταίο δεν είναι και η καλύτερη ιδέα…

    Τι θα κάνατε στη θέση μου και γιατί; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δώστου καμιά 50v και RMA πλαίσιο

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώστου καμιά 50v και RMA πλαίσιο
    Με τι ακριβώς; Δεν θα φαίνεται πως η ζημιά έγινε από κακή χρήση/επίτηδες or something? Δεν θα ήταν πιο σωστό/απλό στη προκειμένη να κουράσω λίγο παραπάνω τον usb connector πουυ έχει βγάλει και το πρόβλημα; Έχεις καθόλου ιδέα αν το Πλαίσιο κάνει άμεση αντικατάσταση όπως λένε τα παιδιά εδώ;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...20#post6169320
    https://www.adslgr.com/forum/threads...71#post6181571

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά αν είναι το usb connector νομίζω ότι δεν τα χάνεις τα δεδομένα, απλά τον βάζεις σε άλλο enclosure και λειτουργεί.
    Νομίζω, όμως, ότι ο συγκεκριμένος έχει μέσα 2 δίσκους των 2tb ενωμένους μέσα στο enclosure, oπότε δεν ισχύει η παραπάνω πρόταση.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kinq1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά αν είναι το usb connector νομίζω ότι δεν τα χάνεις τα δεδομένα, απλά τον βάζεις σε άλλο enclosure και λειτουργεί.
    Νομίζω, όμως, ότι ο συγκεκριμένος έχει μέσα 2 δίσκους των 2tb ενωμένους μέσα στο enclosure, oπότε δεν ισχύει η παραπάνω πρόταση.
    Δεν ξέρω αν έχει 2x2 που λες, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως οι Elements και οι Passport είναι συγκολλημένοi με proprietary usb connector της WD και όχι SATA, οπότε είναι αδύνατον να τον συνδέσεις και να σώσεις data.
    https://www.youtube.com/watch?v=Qv-gF8yxJgI

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως έχει πιάσει σκόνη μέσα στην επαφή;

    Λες οτι πιέζεις, και δουλεύει, λίγο δύσκολα να είναι θέμα επαφής, σε εκείνη την περίπτωση θα έπρεπε να το κάνεις πάνω κάτω το βύσμα

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει πιάσει σκόνη μέσα στην επαφή;

    Λες οτι πιέζεις, και δουλεύει, λίγο δύσκολα να είναι θέμα επαφής, σε εκείνη την περίπτωση θα έπρεπε να το κάνεις πάνω κάτω το βύσμα
    Κοίταξε, έχω σκίσει λίγο τα πτυχία μου με αυτόν τον δίσκο, γιατί πραγματικά δεν φαίνεται να ακολουθεί κάποιο standard pattern, αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που έγραψα έκθεση ολόκληρη για ένα φαινομενικά απλό θέμα.
    Αρχικά νόμιζα πως απλά ήρθε η ώρα του, όμως δεν μου έχει δώσει "click of death" συμπτώματα, ούτε κάτι άλλο άλλο που να δείχνει μηχανικό θέμα. Οπότε υπέθεσα πως ήταν απλά με τις ώρες του, για να καταλήξω (όσο πέρναγε και ο καιρός), πως η αναπροσαρμογή σίγουρα κάνει διαφορά.
    Είναι ενδιαφέρον που επισημαίνεις πως είναι διαφορετικό πράγμα η πίεση προς τα μέσα από το πάνω-κάτω, και ναι, σίγουρα έχω δείξει έμφαση στο πρώτο, δεν νομίζω καν να το έχω κάνει πάνω-κάτω, γιατί μου φαίνεται και πιο επιβαρυντικό σαν κίνηση και δεν ήθελα να μου μείνει ο connector στο χέρι, δεν κουνιέται πάντως.
    Η εντύπωση που μου δίνει όσο περνάει ο καιρός είναι πως πρέπει να ξαναβάλεις καλά μέσα το καλώδιο στον connector, γιατί για κάποιο λόγο δεν αντιλαμβάνεται πως είναι μέσα ώστε να λειτουργήσει, αν βγάζει νόημα...
    Αρχικά μου φάνηκε λίγο σαν ιδέα τύπου "δοκίμασες να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις; ", αλλά είπα να το δοκιμάσω, οπότε έβγαλα το καλώδιο και φύσηξα δυνατά στον usb connector λες και ήταν NES cartridge (μια σίγουρα age-dependent αναφορά!), και είτε λόγω σύμπτωσης, είτε αναπροσαρμογής του καλωδίου, είτε επειδή απλά όντως δουλεύει (!), για την ώρα, φαίνεται να έκανε διαφορά και να συνδέεται ο δίσκος κανονικά! Υποθέτω πως όπως με όλα τα πράγματα, ο χρόνος θα δείξει...
    Σίγουρα κάτι που δεν ήξερα και θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα και σίγουρα ένα πολύ χρήσιμο post. Σ' ευχαριστώ, να 'σαι καλα.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Glass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, έχω σκίσει λίγο τα πτυχία μου με αυτόν τον δίσκο, γιατί πραγματικά δεν φαίνεται να ακολουθεί κάποιο standard pattern, αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που έγραψα έκθεση ολόκληρη για ένα φαινομενικά απλό θέμα.
    Αρχικά νόμιζα πως απλά ήρθε η ώρα του, όμως δεν μου έχει δώσει "click of death" συμπτώματα, ούτε κάτι άλλο άλλο που να δείχνει μηχανικό θέμα. Οπότε υπέθεσα πως ήταν απλά με τις ώρες του, για να καταλήξω (όσο πέρναγε και ο καιρός), πως η αναπροσαρμογή σίγουρα κάνει διαφορά.
    Είναι ενδιαφέρον που επισημαίνεις πως είναι διαφορετικό πράγμα η πίεση προς τα μέσα από το πάνω-κάτω, και ναι, σίγουρα έχω δείξει έμφαση στο πρώτο, δεν νομίζω καν να το έχω κάνει πάνω-κάτω, γιατί μου φαίνεται και πιο επιβαρυντικό σαν κίνηση και δεν ήθελα να μου μείνει ο connector στο χέρι, δεν κουνιέται πάντως.
    Η εντύπωση που μου δίνει όσο περνάει ο καιρός είναι πως πρέπει να ξαναβάλεις καλά μέσα το καλώδιο στον connector, γιατί για κάποιο λόγο δεν αντιλαμβάνεται πως είναι μέσα ώστε να λειτουργήσει, αν βγάζει νόημα...
    Αρχικά μου φάνηκε λίγο σαν ιδέα τύπου "δοκίμασες να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις; ", αλλά είπα να το δοκιμάσω, οπότε έβγαλα το καλώδιο και φύσηξα δυνατά στον usb connector λες και ήταν NES cartridge (μια σίγουρα age-dependent αναφορά!), και είτε λόγω σύμπτωσης, είτε αναπροσαρμογής του καλωδίου, είτε επειδή απλά όντως δουλεύει (!), για την ώρα, φαίνεται να έκανε διαφορά και να συνδέεται ο δίσκος κανονικά! Υποθέτω πως όπως με όλα τα πράγματα, ο χρόνος θα δείξει...
    Σίγουρα κάτι που δεν ήξερα και θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα και σίγουρα ένα πολύ χρήσιμο post. Σ' ευχαριστώ, να 'σαι καλα.
    Μου έχει τύχει μερικές φόρες, λίγη σκόνη, λίγο τρίχες απο τα ζωντανά, λίγο λάδι απο το φαγητό πάνω στις επαφές.
    Δεν θέλει πολύ.
    Αν έχεις κάποιο contact cleaner χωρίς λάδι για ηλεκτρονικά ρίξε του μερικές δόσεις.

    Να προσθέσω ακόμα την χρήση μιας καρφίτσας που χωράει ανάμεσα στο μεσαίο τμήμα και μετάλλου γύρω γύρω για καθάρισμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 31-10-20 στις 19:29.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει μερικές φόρες, λίγη σκόνη, λίγο τρίχες απο τα ζωντανά, λίγο λάδι απο το φαγητό πάνω στις επαφές.
    Δεν θέλει πολύ.
    Αν έχεις κάποιο contact cleaner χωρίς λάδι για ηλεκτρονικά ρίξε του μερικές δόσεις.

    Να προσθέσω ακόμα την χρήση μιας καρφίτσας που χωράει ανάμεσα στο μεσαίο τμήμα και μετάλλου γύρω γύρω για καθάρισμα
    Update: Τελικά τζάμπα χάρηκα, δύο μέρες μετά που το ξαναδοκίμασα, πάλι τα ίδια και πάμε και για Lockdown II - The Sequel ενώ το τέλος της εγγύησης πλησιάζει... (των 2 χρόνων της WD, όχι των 3 χρόνων του Πλαισίου)
    Οπότε ή δεν έφτασαν τα φυσήματα μου για να απομακρύνουν τη σκόνη ή απλά το πρόβλημα είναι αλλού. Πάντως είμαι πλέον σίγουρος πως στη πίεση προς τα μέσα είναι που ανταποκρίνεται, στο πάνω-κάτω δεν συμβαίνει τίποτα.
    Σαν "κάποιο contact cleaner χωρίς λάδι για ηλεκτρονικά" ορίζουμε προϊόντα τύπου WD-40, έτσι; Δεν έχω, και να σου πω την αλήθεια φοβάμαι μην γίνει και μεγαλύτερη ζημιά αφού δεν το έχω ξανακάνει.
    Όσον αφορά την καρφίτσα, δεν θα ήταν καλύτερα οδοντογλυφίδα από το να μπει μέταλλο εκεί και να βραχυκυκλώσει/δημιουργήσει στατικό ηλεκτρισμό ή κάτι που κάνει τζιζ τέλος πάντων or something; (Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη στους ηλεκτρονικούς/τεχνικούς που μπορεί να διαβάζουν... )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  usb3-pinout-microb.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  16,2 KB 
ID: 220515

    Θα μπορούσες μήπως να διευκρινήσεις που ακριβώς εννοείς; Κάπου μέσα εκεί ή πάνω/έξω από όλη την εσωτερική επιφάνεια αυτού του...ας τον αποκαλέσουμε μεταλλικό δακτύλιο... λέμε τώρα....ανάμεσα σε αυτόν και το πλαστικό του δίσκου; (η φωτό δεν είναι από τον δίσκο, απλά βόλευε που είναι κοντινή).

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Glass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Τελικά τζάμπα χάρηκα, δύο μέρες μετά που το ξαναδοκίμασα, πάλι τα ίδια και πάμε και για Lockdown II - The Sequel ενώ το τέλος της εγγύησης πλησιάζει... (των 2 χρόνων της WD, όχι των 3 χρόνων του Πλαισίου)
    Οπότε ή δεν έφτασαν τα φυσήματα μου για να απομακρύνουν τη σκόνη ή απλά το πρόβλημα είναι αλλού. Πάντως είμαι πλέον σίγουρος πως στη πίεση προς τα μέσα είναι που ανταποκρίνεται, στο πάνω-κάτω δεν συμβαίνει τίποτα.
    Σαν "κάποιο contact cleaner χωρίς λάδι για ηλεκτρονικά" ορίζουμε προϊόντα τύπου WD-40, έτσι; Δεν έχω, και να σου πω την αλήθεια φοβάμαι μην γίνει και μεγαλύτερη ζημιά αφού δεν το έχω ξανακάνει.
    Όσον αφορά την καρφίτσα, δεν θα ήταν καλύτερα οδοντογλυφίδα από το να μπει μέταλλο εκεί και να βραχυκυκλώσει/δημιουργήσει στατικό ηλεκτρισμό ή κάτι που κάνει τζιζ τέλος πάντων or something; (Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη στους ηλεκτρονικούς/τεχνικούς που μπορεί να διαβάζουν... )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  usb3-pinout-microb.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  16,2 KB 
ID: 220515

    Θα μπορούσες μήπως να διευκρινήσεις που ακριβώς εννοείς; Κάπου μέσα εκεί ή πάνω/έξω από όλη την εσωτερική επιφάνεια αυτού του...ας τον αποκαλέσουμε μεταλλικό δακτύλιο... λέμε τώρα....ανάμεσα σε αυτόν και το πλαστικό του δίσκου; (η φωτό δεν είναι από τον δίσκο, απλά βόλευε που είναι κοντινή).
    Όχι wd 40, αυτό έχει λάδι δεν μας κάνει, σπρέι επαφών, αν δεν έχεις μπορείς ίσως και με οινόπνευμα
    Δεν θα το χαλάσει η καρφίτσα, θέλεις κάτι λεπτό που να χωράει εκεί στο κένο που έχει

    Φυσικά δεν θα είναι συνδεμένο σε υπολογιστή καλώδιο ή δίσκος, θα κάνεις και το βύσμα του καλωδίου, αλλά και το βύσμα πάνω στον δίσκο

  11. #11
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δοκιμασε και με μια οδοντοβουρτσα παλια αν εχεις , να το τριψεις
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Glass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν "κάποιο contact cleaner χωρίς λάδι για ηλεκτρονικά" ορίζουμε προϊόντα τύπου WD-40, έτσι;
    Για WD 40 ζητάς το σπρέι ηλεκτρικών επαφών, μην πάρεις και ρίξεις αντισκωριακό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας