Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Καλησπέρα παιδιά!

    Θέλω ένα λάπτοπ κυρίως για προγραμματισμό (να παίζει και λίγα παιχνιδάκια), αυστηρά όχι πάνω από 550 ευρώ.
    Τα καλύτερα που κατάφερα να βρω σε αυτά τα λεφτά είναι τα εξής:

    Huawei-MateBook-D-15

    Huawei-MateBook-D-14 (Θα ξανά πέσει λογικά η τιμή)

    (θα περιμένω μέχρι black friday μπας και πέσει λίγο η τιμή του στα 500)

    Η χαζομάρα είναι ότι οι ραμ είναι soldered και δεν μπορείς να τις αναβαθμίσεις. Αν μπορούσα να το πάρω στα 500 ευρώ και να σκάσω και άλλα 60 για 16gb θα ήταν ευκαιριάρα!!!

    Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει μια "εικόνα" για το πόσο καλύτερο θα είναι από το PC που έχω τώρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture1.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  56,4 KB 
ID: 220394
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.JPG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  46,2 KB 
ID: 220395
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture3.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  40,9 KB 
ID: 220396
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture4.JPG 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  69,9 KB 
ID: 220393


    Επίσης για τα γραφικά είδα αυτό τo comparison και λέει ότι η κάρτα γραφικών που έχω τώρα είναι λίγο καλύτερη από την vega 8 mobile.
    Αν πάνω κάτω παίζει τα παιχνίδια που παίζει και η κάρτα μου, είμαι πολύ ικανοποιημένος!

    Επίσης αν κάποιος ξέρει κάτι καλύτερο, ακούω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 01-11-20 στις 18:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την R9 280 έχεις τώρα? Αν ναι, ξέχασε το σεναρίο ότι η Vega 8 είναι καλύτερη, είναι χαοτικά πιο πάνω η 280.

    https://www.videocardbenchmark.net/c...65vs3845vs3895

    Ο επεξεργαστής που λές (ο 3500U) θα είναι σημαντικά καλύτερος και θα σου δώσει μια πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης εν μέρει λόγω και της πιο ήσυχης λειτουργίας του (έφυγα τρέχοντας από αυτήν την πλατφόρμα και νιώθω τυχερός).

    https://www.cpubenchmark.net/compare...00U/1910vs3421

    Με την ram, έχεις δίκιο και είναι γενικό κακό πλέον.. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και στο Vivobook S14 που έχω, το οποίο το προτίμησα κυρίως λόγω της δεύτερης οθόνης που σου δίνει (screenpad), αλλά και για το μεταλλικό σασί και το φωτειζόμενο keyboard (και η οθόνη ειναι ωραία).

    Θεωρώ τα huawei overall καλή επιλογή με αξιοπρεπές και ντελικάτο σασί. Μου αρέσει στο 14" ότι δεν κάνει τσιγκουνιά στο μέγεθος του SSD (εντάξει είπαμε να κάνουμε μια παραχώρηση στην ram αλλά τουλάχιστον ας ειναι πιο μεγάλος ο ssd).

    - - - Updated - - -

    Μια παρατήρηση/συμβουλή: αν μπορείς να περιμένεις λίγο για να μπουν στα consumer μοντέλα πιο καθολικά τα 4ης γενιάς mobile τσιπάκια της amd, θα πάρεις κάτι σημαντικά καλύτερο στο τέλος.

    - - - Updated - - -

    Έχε στο νου σου και αυτό κατά την διάρκεια της black friday:

    https://www.skroutz.gr/s/24602184/As...B-FHD-W10.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 02-11-20 στις 00:53.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    αυτό πάντως με τις soldered ram νομίζω πάντως ότι το κάνουν επίτηδες (marketing trick) για να αγοράσεις άλλο μετά από καμιά 5 έτη. Δηλαδή πόσο θα ανέβαινε το κόστος αν βάζαν και 2 sockets για ραμ;

    Η κάρτα γραφικών που έχω είναι αυτήν https://www.techpowerup.com/gpu-spec...th-boost.b2845 (έχει 6 χρόνια που την αγόρασα)
    Η R9 280 είναι σωστά; Ε τώρα και να είναι η vega8 χειρότερη, εντάξει τι να κάνουμε εγώ για δουλειά το θέλω το λάπτοπ κυρίως. Τώρα για παιχνίδια δεν πολυ παίζω, αλλά έρχετε το hogwarts legacy το οποίο θέλω να παίξω οπωσδήποτε!!

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.002
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό πάντως με τις soldered ram νομίζω πάντως ότι το κάνουν επίτηδες (marketing trick) για να αγοράσεις άλλο μετά από καμιά 5 έτη. Δηλαδή πόσο θα ανέβαινε το κόστος αν βάζαν και 2 sockets για ραμ;

    Η κάρτα γραφικών που έχω είναι αυτήν https://www.techpowerup.com/gpu-spec...th-boost.b2845 (έχει 6 χρόνια που την αγόρασα)
    Η R9 280 είναι σωστά; Ε τώρα και να είναι η vega8 χειρότερη, εντάξει τι να κάνουμε εγώ για δουλειά το θέλω το λάπτοπ κυρίως. Τώρα για παιχνίδια δεν πολυ παίζω, αλλά έρχετε το hogwarts legacy το οποίο θέλω να παίξω οπωσδήποτε!!
    Μπορεί να το παίξεις, αλλά δεν θα είναι με την vega 8 του laptop και 15W TDP.
    Ή, μπορεί να είναι με την rdna 5 του μελοντικού laptop τότε που το hogwarts θάχει 4,99$ στις προσφορές του steam, οπότε υπομονή.
    Ή, ίσως στο desktop με την R9 (που φαντάζομαι θάναι κοντά στα min. specs).
    Σε laptop, και με 550€, δεν το βλέπω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Εγω θα το λέω μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα μου
    Κοίταξε σε refurbished

    Mε περίπου 500 € παίρνεις αυτό
    https://www.qxsystems.nl/lenovo-thinkpad-t460s


    Spoiler:

    Brand Lenovo
    Condition As good as new
    Guarantee 1 year
    Screen 14 "(35.6 cm) | 1920 x 1080 (Full HD) Matte | IPS
    Processor Intel® Core ™ i5-6300U 2.4 GHz 3MB Cache, Turbo up to 3.0 GHz (2 cores and 4 threads)
    Video card Intel® HD Graphics 520
    Random access memory 20 GB DDR4
    Storage 256GB M.2 SSD
    Link WiFi 802.11 ac | Bluetooth | Gigabit Ethernet
    Connections 3x USB 3.0 | 1x RJ-45 | 1x Mini Display Port | 1x SD card reader | 1x HDMI | Docking station connection
    Webcam Yes
    Keyboard QWERTY with backlight
    Weight and size 1.36 kg | width: 33.1 cm | length: 22.6 cm | height: 1.7 cm
    Battery 3 + 3 cell Lithium-Polymer (LiPo) 49WH - 7 hours battery life
    Software Windows 10 Professional 64-bit with recovery partition. Incl. Open Office, Google Chrome and Adobe Reader
    Color Black


    Και με 400 αυτό
    https://www.qxsystems.nl/lenovo-thin...carbon-4de-gen

    Για προγραμματισμό άψογα και τα δύο

    Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κι άλλα.
    Μιλάω πάντα για refurbished Thnkpad/Latitude
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 02-11-20 στις 11:00.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα το λέω μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα μου
    Κοίταξε σε refurbished

    Mε περίπου 500 € παίρνεις αυτό
    https://www.qxsystems.nl/lenovo-thinkpad-t460s


    Spoiler:

    Brand Lenovo
    Condition As good as new
    Guarantee 1 year
    Screen 14 "(35.6 cm) | 1920 x 1080 (Full HD) Matte | IPS
    Processor Intel® Core ™ i5-6300U 2.4 GHz 3MB Cache, Turbo up to 3.0 GHz (2 cores and 4 threads)
    Video card Intel® HD Graphics 520
    Random access memory 20 GB DDR4
    Storage 256GB M.2 SSD
    Link WiFi 802.11 ac | Bluetooth | Gigabit Ethernet
    Connections 3x USB 3.0 | 1x RJ-45 | 1x Mini Display Port | 1x SD card reader | 1x HDMI | Docking station connection
    Webcam Yes
    Keyboard QWERTY with backlight
    Weight and size 1.36 kg | width: 33.1 cm | length: 22.6 cm | height: 1.7 cm
    Battery 3 + 3 cell Lithium-Polymer (LiPo) 49WH - 7 hours battery life
    Software Windows 10 Professional 64-bit with recovery partition. Incl. Open Office, Google Chrome and Adobe Reader
    Color Black


    Και με 400 αυτό
    https://www.qxsystems.nl/lenovo-thin...carbon-4de-gen

    Για προγραμματισμό άψογα και τα δύο

    Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κι άλλα.
    Μιλάω πάντα για refurbished Thnkpad/Latitude
    Δεν είναι όμορφα όμως Το ξέρω ότι θα με πεις άσε την ομορφιά, αλλά είμαι λίγο κάγκουρας σε αυτά τα πράγματα.
    Θα προγραμματίζω καθώς βλέπω το λάπτοπ και θα μου μαράζει η καρδιά

    Αν ξέρεις κανένα καλό Ελληνικό site με refurbished στείλε όμως να το ψάξω.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα Αυτό εδώ. Έχει λίγο ποιο χάλια επεξεργαστή όμως αλλά περισσότερη ραμ.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όμορφα όμως Το ξέρω ότι θα με πεις άσε την ομορφιά, αλλά είμαι λίγο κάγκουρας σε αυτά τα πράγματα.
    Θα προγραμματίζω καθώς βλέπω το λάπτοπ και θα μου μαράζει η καρδιά

    Αν ξέρεις κανένα καλό Ελληνικό site με refurbished στείλε όμως να το ψάξω.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα Αυτό εδώ. Έχει λίγο ποιο χάλια επεξεργαστή όμως αλλά περισσότερη ραμ.
    Θα πρέπει να γκουγλάρεις μόνος σου γιατί τα μηχανάκια έρχονται και πάνε.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Θα προσθέσω και το Asus-M509DA-EJ953T-Ryzen-5-3500U-16GB-512GB-FHD-W10 στην λίστα μου.
    Παρεμπιπτόντως, αυτά τα Asus φαίνονται πολύ καλά λαπτοπάκια αλλά δεν έχουν ούτε μία κριτική και με ανησυχεί λίγο αυτό...

  9. #9
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προσθέσω και το Asus-M509DA-EJ953T-Ryzen-5-3500U-16GB-512GB-FHD-W10 στην λίστα μου.
    Παρεμπιπτόντως, αυτά τα Asus φαίνονται πολύ καλά λαπτοπάκια αλλά δεν έχουν ούτε μία κριτική και με ανησυχεί λίγο αυτό...
    Πήρε ένα παρόμοιο πρόσφατα η αδερφή μου, αλλά με 8giga ram και 256giga ssd. Εντάξει not bad, αλλά καμία σχέση με Vivobook και δη Vivobook S ως προς το σασί και τα περιφερειακά.

    Είμαι υπερ της λογικής του Dimitri, αλλά ειπα προσωπικά να μην αγοράσω και refurbished laptop (μετά το refurbished elitedesk που έχω στην κατοχή μου και τόσο έχω συμπαθήσει). Επίσης, επειδή χρησιμοποιώ το laptop σχεδόν καθημερινά έκανα και συμβόλαιο επέκτασης εγγύησης (για 4 χρόνια).

    Πριν κάποιες ημέρες είχε πάρει το μάτι μου -ψάχνοντας για έναν φίλο μου - ένα GRADE A+ thinkpad t460p με 6700ΗQ, nVidia 940m, 16giga ram, 256giga ssd (αν θυμάμαι καλά) και 14" anti-glare IPS 1920x1080 από αυτό το κατάστημα (κάπου στα 500€), αλλά κάποιος το τσίμπησε. Έχε το στα υπόψιν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 02-11-20 στις 21:41.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρε ένα παρόμοιο πρόσφατα η αδερφή μου, αλλά με 8giga ram και 256giga ssd. Εντάξει not bad, αλλά καμία σχέση με Vivobook και δη Vivobook S ως προς το σασί και τα περιφερειακά.

    Είμαι υπερ της λογικής του Dimitri, αλλά ειπα προσωπικά να μην αγοράσω και refurbished laptop (μετά το refurbished elitedesk που έχω στην κατοχή μου και τόσο έχω συμπαθήσει). Επίσης, επειδή χρησιμοποιώ το laptop σχεδόν καθημερινά έκανα και συμβόλαιο επέκτασης εγγύησης (για 4 χρόνια).

    Πριν κάποιες ημέρες είχε πάρει το μάτι μου -ψάχνοντας για έναν φίλο μου - ένα GRADE A+ thinkpad t460p με 6700ΗQ, nVidia 940m, 16giga ram, 256giga ssd (αν θυμάμαι καλά) και 14" anti-glare IPS 1920x1080 από αυτό το κατάστημα (κάπου στα 500€), αλλά κάποιος το τσίμπησε. Έχε το στα υπόψιν.
    Τα thinkpad και latitude μόνο DOA χρειάζονται.
    Τι να την κάνεις την εγγύηση ?


    Και λίγη προσοχή στο πληκτρολόγιο που δεν παθαίνει τίποτα.
    Ενα που πήρα όμως είχε ισπανικό πληκτρολόγιο και δεν δουλευότανε, του κόλλησα γράμματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 02-11-20 στις 22:02.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Εψαχνα και γω αυτες τις μερες για αγορα Laptop,αλλα δυστυχως τιποτε το αξιολογο στην mid range κατηγορια εως 700-800€ στην ελληνικη αγορα παρα τις black/cyber friday,να βλεπω κατι lenovo και asus με i3/ryzen3,TN panel,256 ssd,καποια χωρις os,στα +650-700 ευρω,οταν μπορεις με τα ιδια χρηματα να αγορασεις απο amazon χωρις τελωνειο και να το εχεις σε 7-10 εργασιμες,οκ χωρις εγγυηση βεβαια,αλλα θα παρεις κατι καλυτερο.7-8 κατοσταρικα και να εχει οθονη ΤΝ panel,να σου βγουν τα ματια.

    Aν το λαπτοπ δε,προοριζεται και για τηλεκπαιδευση,οπου θα γινεται multitasking,προφανως χρειαζεται min 8giga ram, i5/ryzen 5 τελευταιας γενιας,Nvme SSD για γρηγορες εκκινησεις,720p καμερα,μπαταρια διαρκειας,IPS panel στην οθονη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOU : 02-12-20 στις 17:41.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ψάχνω και εγώ να αγοράσω laptop αλλά ψάχνω και γνώμες για το τι να πάρω.

    Γενικά, το θέλω και για επαγγελματική χρήση καθώς προσανατολίζομαι για εργασία από το σπίτι. Η δουλειά μου είναι στο λογισμικό αλλά αν και δεν είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής πια, πάντα αισθάνομαι ότι το μηχάνημα πρέπει να είναι αρκετά καλό για αυτό. Το επάγγελμα μου είναι περισσότερο προς architect/manager και άρα ότι και να πάρα θα είναι οκέι πιστεύω. Συνεπώς το μόνα δύο που σκέφτομαι σαν περιορισμό είναι τα 32 μνήμη και WiFI6 για μελλοντική συμβατότητα. Βέβαια αυτό με το WIFI6 αναρωτιέμαι αν αξίζει καθώς θεωρητικά μπορείς να αλλάξεις την κάρτα. Επίσης τώρα έχω δύο δίσκους και χρησιμοποιώ κάπου στα 700GB εκ των οποίων τα 320 είναι σε παιχνίδια. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν το 1TB θα πρέπει να είναι απαίτηση μου. Γνώμη μου είναι ναι, γιατί με docker σε wsl2, μπορεί να ξεφύγει το πράγμα ανάλογα με την δουλειά και πόσο hands on είναι. Γενικά αξίζει να πας σε μικρότερο nvmie και να βάλεις έξτρα ssd; Αν δεν έχει optical tray, γίνεται;

    Από παιχνίδια, το τελευταίο βαρβατήλα που είχα παίξει και είχα αγοράσει και τον υπολογιστή ήταν το GTA5. Δεν ξέρω τι θα έκανα με gta6 αν και όταν βγει αλλά κατά τα άλλα παίζω χαζολοίδια σαν trine 4, the nine parchments και τίποτα πιο open world σαν Rime και Hob. Στα υπόψη μου έχω και κάποια ανερχόμενα πιο σοβαρά αλλά δεν θέλω να δώσω +1000 μόνο και μόνο για παιχνίδια. Παίρνω μια κονσόλα και την βάζω στην ίδια οθόνη.

    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το μηχάνημα δεν πρέπει να γίνεται αερόθερμο που είναι και ο βασικότερος λόγος που θέλω να αλλάξω format από desktop σε laptop. Παλαιότερα τα laptop είχαν δύο κάρτες αλλά μόλις έβαζες το hdmi ενεργοποιούταν πάντα η δεύτερη κάρτα.

    Να πω τώρα την αλήθεια, μου αρέσουν τα στενά κομψά λάπτοπ. Δεν θα ήθελα να αγοράσω κουμούτσα αλλά αν η διαφορά είναι 1000 το συζητάμε.

    Για τα παιχνίδια σκέφτομαι και το μελλοντικό streaming. Ας υποθέσουμε ότι μετακομίζω και έχω καλύτερο ιντερνετ, βρίσκω μια υπηρεσία σαν το gamepass αρκετά ενδιαφέρον παρόλο που τα περισσότερα παιχνίδια τα έχω σε steam. Δεν είμαι πολύ αφοσιωμένος gamer αλλά μου αρέσει να δοκιμάζω. Γιαυτό και δεν ψήνομαι για αερόθερμο απλά για να δοκιμάζω και να θυμάμαι τα νιάτα μου.

    Αυτονομομία δεν με απασχολεί τόσο πολύ. Αν θα την χρειαστώ δεν θα είναι για να παίζω παιχνίδια. Μια καλή κάμερα θα είναι χρήσιμη αν και στο γραφείο μάλλον το μηχάνημα θα είναι κλειστό σε stand. Για τον ίδιο λόγω τα δαχτυλικά θα ήταν καλή φάση αλλά και αυτά προαιρετικά επειδή μάλλον θα πάρω έξωτερικό αισθητήρα καθώς θα είναι κλειστό. Το μηχάνημα θα βρίσκεται κυρίως σε γραφείο συνδεδεμένο με 3440x1440 x 144Hz. Το HDMI 2.0 της οθόνης δεν υποστηρίζει τα 144Hz αλλά το DP μπορεί αν και στα laptop πια δεν βρίσκεις DP. Δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσε να γίνει κάτι με κάποιο dock.

    Δεν το ψάχνω άμεσα αλλά από Ιανουάριο έρχονται εκπτώσεις και θα ήθελα να καταλήξω σε 2-3 μοντέλα έστω και αν ειναι αντιφατικά. Και κυρίως ψάχνω γνώμες.

    Επίσης, η αγορά δεν ειναι από Ελλάδα, συνεπώς ψάχνω κυριώς ιδέες και γνώμες για τα ερωτήματα μου. Σχεδόν σίγουρα θα είναι από Ολλανδία για λόγους καθοραίμου αμερικάνικου qwerty.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 12-12-20 στις 16:06.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-12-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    γεια σας παιδια. εγω που εχω παρει το matebook d15 κανενα τριμηνο και τωρα θελω να αρχισω να το φορτωνω με μεγαλυτερη δουλεια, η μνημη που ειναι soldered υπαρχει καμια περιπτωση με τσιπαρισμα γινει upgrade? δεν νομιζω να πολυγινεται αλλα εαν εχει κανενας καμια εμπειρια ας πει γιατι με τις soldered μνημες ειναι ξεφτιλα ολο αυτο το πραγμα που γινεται

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    καλύτερα καινούργια λαπτοπ γενικος καινε μητρικές εύκολα και μετα ειναι για πέταμα πιος θα σου δώσει εγγύηση?
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω και εγώ να αγοράσω laptop αλλά ψάχνω και γνώμες για το τι να πάρω.

    Γενικά, το θέλω και για επαγγελματική χρήση καθώς προσανατολίζομαι για εργασία από το σπίτι. Η δουλειά μου είναι στο λογισμικό αλλά αν και δεν είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής πια, πάντα αισθάνομαι ότι το μηχάνημα πρέπει να είναι αρκετά καλό για αυτό. Το επάγγελμα μου είναι περισσότερο προς architect/manager και άρα ότι και να πάρα θα είναι οκέι πιστεύω. Συνεπώς το μόνα δύο που σκέφτομαι σαν περιορισμό είναι τα 32 μνήμη και WiFI6 για μελλοντική συμβατότητα. Βέβαια αυτό με το WIFI6 αναρωτιέμαι αν αξίζει καθώς θεωρητικά μπορείς να αλλάξεις την κάρτα. Επίσης τώρα έχω δύο δίσκους και χρησιμοποιώ κάπου στα 700GB εκ των οποίων τα 320 είναι σε παιχνίδια. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν το 1TB θα πρέπει να είναι απαίτηση μου. Γνώμη μου είναι ναι, γιατί με docker σε wsl2, μπορεί να ξεφύγει το πράγμα ανάλογα με την δουλειά και πόσο hands on είναι. Γενικά αξίζει να πας σε μικρότερο nvmie και να βάλεις έξτρα ssd; Αν δεν έχει optical tray, γίνεται;

    Από παιχνίδια, το τελευταίο βαρβατήλα που είχα παίξει και είχα αγοράσει και τον υπολογιστή ήταν το GTA5. Δεν ξέρω τι θα έκανα με gta6 αν και όταν βγει αλλά κατά τα άλλα παίζω χαζολοίδια σαν trine 4, the nine parchments και τίποτα πιο open world σαν Rime και Hob. Στα υπόψη μου έχω και κάποια ανερχόμενα πιο σοβαρά αλλά δεν θέλω να δώσω +1000 μόνο και μόνο για παιχνίδια. Παίρνω μια κονσόλα και την βάζω στην ίδια οθόνη.

    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το μηχάνημα δεν πρέπει να γίνεται αερόθερμο που είναι και ο βασικότερος λόγος που θέλω να αλλάξω format από desktop σε laptop. Παλαιότερα τα laptop είχαν δύο κάρτες αλλά μόλις έβαζες το hdmi ενεργοποιούταν πάντα η δεύτερη κάρτα.

    Να πω τώρα την αλήθεια, μου αρέσουν τα στενά κομψά λάπτοπ. Δεν θα ήθελα να αγοράσω κουμούτσα αλλά αν η διαφορά είναι 1000 το συζητάμε.

    Για τα παιχνίδια σκέφτομαι και το μελλοντικό streaming. Ας υποθέσουμε ότι μετακομίζω και έχω καλύτερο ιντερνετ, βρίσκω μια υπηρεσία σαν το gamepass αρκετά ενδιαφέρον παρόλο που τα περισσότερα παιχνίδια τα έχω σε steam. Δεν είμαι πολύ αφοσιωμένος gamer αλλά μου αρέσει να δοκιμάζω. Γιαυτό και δεν ψήνομαι για αερόθερμο απλά για να δοκιμάζω και να θυμάμαι τα νιάτα μου.

    Αυτονομομία δεν με απασχολεί τόσο πολύ. Αν θα την χρειαστώ δεν θα είναι για να παίζω παιχνίδια. Μια καλή κάμερα θα είναι χρήσιμη αν και στο γραφείο μάλλον το μηχάνημα θα είναι κλειστό σε stand. Για τον ίδιο λόγω τα δαχτυλικά θα ήταν καλή φάση αλλά και αυτά προαιρετικά επειδή μάλλον θα πάρω έξωτερικό αισθητήρα καθώς θα είναι κλειστό. Το μηχάνημα θα βρίσκεται κυρίως σε γραφείο συνδεδεμένο με 3440x1440 x 144Hz. Το HDMI 2.0 της οθόνης δεν υποστηρίζει τα 144Hz αλλά το DP μπορεί αν και στα laptop πια δεν βρίσκεις DP. Δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσε να γίνει κάτι με κάποιο dock.

    Δεν το ψάχνω άμεσα αλλά από Ιανουάριο έρχονται εκπτώσεις και θα ήθελα να καταλήξω σε 2-3 μοντέλα έστω και αν ειναι αντιφατικά. Και κυρίως ψάχνω γνώμες.

    Επίσης, η αγορά δεν ειναι από Ελλάδα, συνεπώς ψάχνω κυριώς ιδέες και γνώμες για τα ερωτήματα μου. Σχεδόν σίγουρα θα είναι από Ολλανδία για λόγους καθοραίμου αμερικάνικου qwerty.
    Δεν μου αρέσει αυτό που κάνω αλλά αναρωτιέμαι αν δεν έχω απαντήσεις γιατί ξεχάστηκε το ερώτημα μου.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας