Εμφάνιση 1-13 από 13

Θέμα: email ΑΑΔΕ

  1. #1
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα κύριοι,

    Πρόσφατα δέχτηκα email από ΑΑΔΕ σύμφωνα με την οποία δεν έχουν δηλωθεί αποδοχές για το έτος 2014 (δήλωση 2015).Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι (προφανώς) δεν έγινε κάτι εν γνώση μου (αν το είχα κάνει επίτηδες δεν θα το είχα αναφέρει όπως καταλαβαίνετε )

    Φυσικά μίλησα με τον λογιστή στην εταιρεία που εργάζομαι και μου ανέφερε ότι έχουν δηλωθεί όλα κανονικά ,εξάλλου δεν έχει σταλεί κάτι αντίστοιχο σε άλλους υπαλλήλους.

    Για την χρονιά 2014 στην βεβαίωση αποδοχών στο taxisnet φαίνεται κανονικά η μισθοδοσία και από τις 2 εταιρείες (είχα αλλάξει εργοδότη) σαν συνολικό ποσό στο αντίστοιχο πεδίο στην δήλωση (αφού ήταν και προσυμπληρωμένο),όμως υπάρχει και ένα μικρό ποσό από το ΙΚΑ το οποίο αν θυμάμαι καλά είναι από την επιστροφή που είχα από το "τότε" ΙΚΑ ,ένα μέρος του κόστους,από την εγχείρηση που είχα κάνει σε ιδιωτικό ιατρείο,μήπως θα έπρεπε να τα δηλώσω και αυτά ? μιλάμε για ένα ποσό γύρω στα 170 ευρώ.

    Εκτός αν το αγνοήσω ;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν ο λογιστής λέει ότι έχουν δηλωθεί όλα κανονικά, θα έλεγα να στείλεις απάντηση στην ΑΑΔΕ με το σκεπτικό του λογιστή που υποστηρίζει ότι τα νούμερα είναι σωστά, και να δεις τι θα σου απαντήσουν. Τα 170 ευρώ είναι ψίχουλα, αλλά αν είναι πραγματικά πρόβλημα στη δήλωση τότε ο φόρος που αντιστοιχεί, συν πρόστιμο, συν τόκοι, θα γίνει σημαντικό ποσόν σε μερικά χρόνια από τώρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Σε καμία περίπτωση να μην το αγνοήσεις. Σε αυτήν την χώρα δεν παίζουμε με την εφορία. Καταλαβαίνω ότι θα ταλαιπωρηθείς για κάτι ενδεχομένως ευτελές, αλλά τακτοποίησέ το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  4. #4
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο λογιστής λέει ότι έχουν δηλωθεί όλα κανονικά, θα έλεγα να στείλεις απάντηση στην ΑΑΔΕ με το σκεπτικό του λογιστή που υποστηρίζει ότι τα νούμερα είναι σωστά, και να δεις τι θα σου απαντήσουν. Τα 170 ευρώ είναι ψίχουλα, αλλά αν είναι πραγματικά πρόβλημα στη δήλωση τότε ο φόρος που αντιστοιχεί, συν πρόστιμο, συν τόκοι, θα γίνει σημαντικό ποσόν σε μερικά χρόνια από τώρα.
    Έστειλα μέσα από taxisnet την ερώτησή μου,τώρα που τα ξαναείδα οι αποδοχές είναι κανονικά δηλωμένες σαν σύνολο εξάλλου ήταν και προσυμπληρωμένες στο πεδίο 301 ,αυτό όμως που δεν υπάρχει στην δήλωση (σύμφωνα με την εικόνα αποδοχών 2014) είναι αυτά τα 104,40 συγκεκριμένα του ΙΚΑ που δεν θυμάμαι τι είναι (θεωρώ είναι κάποιο ποσοστό επιστροφής για το κόστος της εγχείρησης που είχα κάνει παλιά δεν είμαι σίγουρος όμως),θα έπρεπε να δηλωθούν αυτά και σε ποιο πεδίο ;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τι να σου πω, δεν έχω ιδέα.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο στη σύζυγο μου. Ίδια χρήση με εσένα, άλλαξε εταιρεία μέσα στο 2014. Όλα δηλωμένα σωστά και από τις δυο εταιρείες και εμφανίζει ένα ποσό από το ΙΚΑ 63€ Κι μάλιστα λέει <<τακτικες αποδοχεσ ΙΚΑ>> τα οποία δε θυμόμαστε τι είναι. Εντωμεταξύ δεν έχουμε δηλώσει ποτέ τίποτα από αυτά που μας έχει δώσει κατά καιρούς το ΙΚΑ (εγκυμοσύνες, αναρρωτικές, χειρουργεία) και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα. Θεωρούσα πως αυτά έρχονται οκ προσυμπληρωμένα, όπως και οι αποδοχές.

    Έχω βάλει το λογιστή να ασχοληθεί αλλά μάλλον θα χρειαστεί επίσκεψη στη ΔΟΥ, κατόπιν ραντεβού και τέτοια.

    Αν έχω ότι νεότερο θα ενημερώσω

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το διάβαζα προχτές. Στην ουσία παραγράφονται οι υποθέσεις του 2014 πριν το τέλος του έτους και ψάχνουν από πού θα βγάλουν. Ίσως να ισχύει όντως και να έχεις κάποια οφειλή, ίσως και να μην ισχύει. Θα σου έλεγα να πας σε δικό σου λογιστή να σου πει τι να κάνεις, αλλά για τόσο μικρό ποσό δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις.

    @kover: Εμένα για μια απλή δουλειά στο μητρώο μου έκλεισαν ραντεβού 10 μέρες μετά, όλα πάνε με ρυθμούς χελώνας, έχουν και μειωμένο προσωπικό από σήμερα. Ίσως στις δικές σας εφορίες είναι λιγότερο τα ζώα μου αργά.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο στη σύζυγο μου. Ίδια χρήση με εσένα, άλλαξε εταιρεία μέσα στο 2014. Όλα δηλωμένα σωστά και από τις δυο εταιρείες και εμφανίζει ένα ποσό από το ΙΚΑ 63€ Κι μάλιστα λέει <<τακτικες αποδοχεσ ΙΚΑ>> τα οποία δε θυμόμαστε τι είναι. Εντωμεταξύ δεν έχουμε δηλώσει ποτέ τίποτα από αυτά που μας έχει δώσει κατά καιρούς το ΙΚΑ (εγκυμοσύνες, αναρρωτικές, χειρουργεία) και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα. Θεωρούσα πως αυτά έρχονται οκ προσυμπληρωμένα, όπως και οι αποδοχές.

    Έχω βάλει το λογιστή να ασχοληθεί αλλά μάλλον θα χρειαστεί επίσκεψη στη ΔΟΥ, κατόπιν ραντεβού και τέτοια.

    Αν έχω ότι νεότερο θα ενημερώσω
    Αυτό ακριβώς φίλε μου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διάβαζα προχτές. Στην ουσία παραγράφονται οι υποθέσεις του 2014 πριν το τέλος του έτους και ψάχνουν από πού θα βγάλουν. Ίσως να ισχύει όντως και να έχεις κάποια οφειλή, ίσως και να μην ισχύει. Θα σου έλεγα να πας σε δικό σου λογιστή να σου πει τι να κάνεις, αλλά για τόσο μικρό ποσό δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις.

    @kover: Εμένα για μια απλή δουλειά στο μητρώο μου έκλεισαν ραντεβού 10 μέρες μετά, όλα πάνε με ρυθμούς χελώνας, έχουν και μειωμένο προσωπικό από σήμερα. Ίσως στις δικές σας εφορίες είναι λιγότερο τα ζώα μου αργά.
    Η πλάκα είναι ότι στο email μου δίνει το περιθώριο να κινηθώ έως τις 16 του μηνός μετά λέει θα υπάρχουν κυρώσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Κάνε μια τηλεφωνική προσπάθεια στο τμήμα εισοδήματος της ΔΟΥ σου μπας και σου πουν λεπτομέρειες.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είχε και κάποιες επιπλέον πληροφορίες σήμερα για όσους έχουν λάβει τις εν λόγω επιστολές.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ εν τελεί έστειλα με mail στη ΔΟΥ μια τροποποιητική με τα 60€ του ΙΚΑ.

    Δεν κατάφερα να μιλήσω τηλεφωνικά με κανέναν.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ εν τελεί έστειλα με mail στη ΔΟΥ μια τροποποιητική με τα 60€ του ΙΚΑ.

    Δεν κατάφερα να μιλήσω τηλεφωνικά με κανέναν.
    Σε τι κωδικό τα δήλωσες ;

  13. #13
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    4.1 άθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς και συντάξεις.

    Ο λογιστής το έβαλε εκεί

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας