Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    12-10-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Εδώ και κάποιο καιρό σκέφτομαι να κάνω κάποιες πολύ μεγάλες και αναγκαίες αλλαγές στο οικιακό μου δίκτυο. Το υπάρχον setup είναι δύσκολο να το αναλύσω ολόκληρο αλλά τα σημαντικά κομμάτια είναι ότι ήδη υπάρχει ένας server που τρέχει 24/7 ο οποίος όμως είναι 2 switch μακρυά από το router του παρόχου.

    Θα ήθελα να χτίσω ένα pc που θα κάνει κυρίως το routing + firewall και η κύρια σκέψη μου είναι για pfSense. Έχω υπόψιν το wrt αλλά είμαι περισσότερο υπέρ των λύσεων όπου το μηχάνημα αναβαθμίζεται δεν έχει φοβερούς περιορισμούς (μνήμη - ταχύτητα κτλ). Η αρχική μου σκέψη ήταν να πάω με PC Engines APU4D4 εάν το ξέρετε με το οποίο είχα την τύχη να έρθω σε επαφή στην δουλειά μου. Το πρόβλημα είναι ότι μιας και η εταιρία δεν πουλάει σε ιδιώτες στην Ελλάδα λόγω νόμων ανακύκλωσης ( '-_- ) δεν μπορώ σαν ιδιώτης να προμηθευτώ σε λογική τιμή το μηχάνημα.

    Τι προτάσεις θα είχατε για ένα τέτοιο setup που να μην ξεπερνάνε τα 150 ευρώ σίγουρα (η εισαγωγή του προαναφερθέντος μηχανήματος με 4 intel GB κάρτες κουτί τροφοδοσία κτλ είναι γύρω στα 200 από Γαλλία) και σαν έξτρα όταν έρθει ο λογαριασμός της ΔΕΗ να μην φανεί διαφορά (μην στήσουμε και ryzen pc)?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pkcfybur : 04-11-20 στις 16:56.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εφόσον θες pf, θες x86.
    Οπότε ή pcengines, ή κάποιο από τα άπειρα (ενδεχομένως αμφιβόλου ποιότητας) mini-pc που θα βρείς στους Κινέζους.
    Κατά προτίμηση κάτι με πολές nics.
    Ακούω καλά λόγια για τα qotom αλλά δεν έχω προσωπική πείρα.
    Δεν το βλέπω να γίνεται με < 150.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget, μπορείς να προμηθευτείς τα αναφερόμενα και από εδώ. Αν σε βοηθάει, το έχω συζητήσει το θέμα κι εδώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-10-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον θες pf, θες x86.
    Οπότε ή pcengines, ή κάποιο από τα άπειρα (ενδεχομένως αμφιβόλου ποιότητας) mini-pc που θα βρείς στους Κινέζους.
    Κατά προτίμηση κάτι με πολές nics.
    Ακούω καλά λόγια για τα qotom αλλά δεν έχω προσωπική πείρα.
    Δεν το βλέπω να γίνεται με < 150.
    Ναι το ένα πρόβλημά μου είναι ότι στα minipc που βρίσκω Ελλάδα εκτός αν πάω σε κάτι γελοία ακριβό (τύπου Intel Gaming nuc) δεν έχουν πολλά interfaces και μου αφήνουν και την αίσθηση ότι η πλειοψηφία είναι realtek.
    Έριξα μία γρήγορη ματιά για τα qotom τα οποία δεν είχα υπόψιν. Φαίνονται τίμια πλην όμως η τιμή δεν είναι χαμηλότερη από pc engines και εάν πρόκειται να πάρω κάτι από ali και να δώσω 200ευρώ θα προτιμήσω 15 χιλιάδες φορές Ελλάδα με εγγύηση και όλα.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget, μπορείς να προμηθευτείς τα αναφερόμενα και από εδώ. Αν σε βοηθάει, το έχω συζητήσει το θέμα κι εδώ.
    Δεν είχα υπόψιν το μαγαζί, πολύ καλή ανακάλυψη! Διάβασα όλο το θέμα σου, φαίνεται να βαδίζουμε σε εντελώς παράλληλες γραμμές. Δεν λες τι έκανες τελικά και πως πήγε, θα με ενδιέφερε να ακούσω ολοκληρωμένη άποψη.
    Κοιτώντας το μαγαζί βγαίνω με budget ~180+μεταφορικά το οποίο αρχίζει και είναι βιώσιμο. Έχει αρκετά λαθάκια στα specs η σελίδα βέβαια (π.χ. τι NIC έχουν τα boards το οποίο δεν φαίνεται να συμφωνεί με την PC Engines) το οποίο δεν μου αποπνέει την μέγιστη εμπιστοσύνη αλλά σε site που πάνε κυρίως για B2B δεν μου κάνει εντύπωση.

    Αν το έκανες εν τέλει θα ενδιέφερε να ακούσω και αν δοκίμασες κάποιο άλλο μονοπάτι πέρα από pfSense. Δεν έχω κάποιο sponsorάρισμα τους οπότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Δυστυχώς αυτό το project δεν προχώρησε (και δεν είναι το μοναδικό) λόγω των συνθηκών της πανδημίας. Οι αναπάντεχες εξελίξεις επέβαλλαν αναβολή επ'αόριστον εξαιτίας της οικονομικής δυσχέρειας που επέφεραν.

    Τώρα όσο αφορά το κατάστημα που ανέφερα, κι εγώ στην τύχη το ανακάλυψα - δεν το είχα ξανακούσει, ούτε και έχω ψωνίσει ποτέ από εκεί. Πράγματι στα specifications κάνουνε κάποια μικρο-λαθάκια, αλλά έτσι κι αλλιώς για τέτοιες τεχνικές λεπτομέρειες καλύτερο είναι πάντα να συμβουλεύεσαι το website του κατασκευαστή. Δυστυχώς δεν βρίσκω κάποια εναλλακτική για αγορά από Ελλάδα.

    Για τα δικτυακά interfaces, εφόσον θέλεις να αποφύγεις τα μέτρια της Realtek, και να πας στα καλύτερα της Intel, θα πρότεινα να κοιτάξεις για κάποιο μοντέλο APU2 που να διαθέτει το i210AT, που - παραδόξως - είναι ανώτερο από το i211AT.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-10-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σου εύχομαι σύντομα να είσαι και πάλι σε θέση να συνεχίσεις τα projects σου.
    Στην τύχη εν τω μεταξύ έπεσα πάνω και σε αυτό:
    http://www.bee-link.com/portal.php?mod=view&aid=144
    το οποίο έχει διπλό ethernet αλλά αγνώστου κατασκευαστή (περιμένω απάντηση σε σχετικό email με ερώτηση στην εταιρία ήδη) αλλά έχει wifi, διπλάσια μνήμη, πολύ πιο νέο επεξεργαστή, ενσωματωμένη γραφικών.
    Λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση και έλλειψη AVX βέβαια. Αλλά σημαντικά λιγότερα λεφτά από τους Κινέζους φίλους μας (δεδομένου ότι έχει ήδη δίσκο και τα πάντα όλα), έτοιμο με κουτί και όλα. Αλλά όχι Ελληνική εγγύηση κτλ.

    Σύγκριση επεξεργαστών:
    https://www.cpu-world.com/Compare/37...ron_J4125.html

    Δεν ξέρω πως σου φαίνεται σαν ιδέα αυτό.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pkcfybur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου εύχομαι σύντομα να είσαι και πάλι σε θέση να συνεχίσεις τα projects σου.
    Από το στόμα σου και στου Αλλάχ το αυτί, αλλά δεν προβλέπω να ξεμπερδεύουμε σύντομα από αυτή τη βλακεία που μας βρήκε έτσι στα καλά του καθουμένου...

    Όσο για τα Mini-PCs της Beelink, θα έλεγα πως είναι πιο κατάλληλα για "παιχνιδάκια" - για thin-clients, για media centers, για game emulation, για τηλε-εκπαίδευση κλπ. Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά από τα reviews και τα tear-downs που έχω δει στο YouTube, μου αποπνέουν αυτή την "προχειρότητα" και "κινεζίλα" που δεν θα εμπιστευόμουν για σοβαρές εφαρμογές.

    Απεναντίας, τα μηχανάκια της PC Engines τα έχω δουλέψει και μου έχουν εμπνεύσει μεγάλη εμπιστοσύνη. Είναι καλοφτιαγμένα και σκληροτράχηλα και προορισμένα για πιο "βιομηχανικού τύπου" εφαρμογές. Πιστεύω δεν είναι τυχαίο πως κάποια κομμάτια που έχω εγκατεστημένα εξακολουθούν και δουλεύουν απροβλημάτιστα ακόμα και μετά από 10 χρόνια.

    Αν θες κάτι για να πειραματιστείς και να χαβαλεδιάσεις, και όταν το βαρεθείς να το αξιοποιήσεις ως κάτι διαφορετικό, τα Beelink είναι πιο εύπλαστα και πολυ-λειτουργικά. Αλλά αν πρόκειται για φάση "βάλτο και ξέχνα το" σε λειτουργία 24/7 χωρίς να φοβάσαι μη χαλάσει ξαφνικά και μείνεις ξεκρέμαστος, πιστεύω πως τα APU2 είναι σαφώς πιο αξιόπιστα.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.619
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είχα και εγώ τις ίδιες "ανησυχίες" και κοίταζα περίπου τα ίδια που κοιτάτε και εσείς.
    Από την στιγμή που είχα και εγώ μηχάνημα ανοικτό 24/7, προτίμησα απλά να βάλω μια intel nic με 2 ports και να τρέξω το router/firewall software (openwrt x86 στην δικιά μου περίπτωση) σαν virtual machine πάνω στον server με direct passthrough την κάρτα δικτύου, με proxmox σαν hypervisor.
    Του δίνω 2gb ram, με 5 dhcp/dns scopes, adblock (500k domains), unbound σε recursive mode, στατιστικά etc και δεν τραβάει πάνω από 300mb ram με το cpu usage πολύ χαμηλά.
    Το μόνο άσχημο είναι ότι κάθε φορά που ο server πρέπει να βγει offline αναγκαστικά χάνεις connectivity αλλά 1. δεν συμβαίνει συχνά και 2. η ελευθερία που έχεις στις αλλαγές configuration είτε αυτό είναι π.χ. να δοκιμάσεις άλλο firewall είτε snapshot/rollback όταν κάνεις αλλαγές είναι πολύ πιο άνετο από το να πειράζεις physical device.

    Ότι ο server είναι 2 switches μακριά από το modem δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί, αν παίξεις με tagged/untagged traffic και με λίγη προσοχή στα subnets σου,θα μπορέσεις να φέρεις να γίνεται το pppoe connection στον server σου και μετά να πας το lan σου πίσω στα switches.

    Edit: Για wifi πήγα στην business λύση της TP-Link με 2 EAP245 v3. Overkill για το σπίτι, αλλά ήθελα να δοκιμάσω τη πλατφόρμα τους και είναι εύκολο να τα κάνεις flash σε OpenWRT αν θελήσεις. Σαν software μια ή άλλη με το αντίστοιχο της UI.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος riddle3 : 18-11-20 στις 10:55.
    A very minor case of serious brain damage.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-10-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το στόμα σου και στου Αλλάχ το αυτί, αλλά δεν προβλέπω να ξεμπερδεύουμε σύντομα από αυτή τη βλακεία που μας βρήκε έτσι στα καλά του καθουμένου...

    Όσο για τα Mini-PCs της Beelink, θα έλεγα πως είναι πιο κατάλληλα για "παιχνιδάκια" - για thin-clients, για media centers, για game emulation, για τηλε-εκπαίδευση κλπ. Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά από τα reviews και τα tear-downs που έχω δει στο YouTube, μου αποπνέουν αυτή την "προχειρότητα" και "κινεζίλα" που δεν θα εμπιστευόμουν για σοβαρές εφαρμογές.

    Απεναντίας, τα μηχανάκια της PC Engines τα έχω δουλέψει και μου έχουν εμπνεύσει μεγάλη εμπιστοσύνη. Είναι καλοφτιαγμένα και σκληροτράχηλα και προορισμένα για πιο "βιομηχανικού τύπου" εφαρμογές. Πιστεύω δεν είναι τυχαίο πως κάποια κομμάτια που έχω εγκατεστημένα εξακολουθούν και δουλεύουν απροβλημάτιστα ακόμα και μετά από 10 χρόνια.

    Αν θες κάτι για να πειραματιστείς και να χαβαλεδιάσεις, και όταν το βαρεθείς να το αξιοποιήσεις ως κάτι διαφορετικό, τα Beelink είναι πιο εύπλαστα και πολυ-λειτουργικά. Αλλά αν πρόκειται για φάση "βάλτο και ξέχνα το" σε λειτουργία 24/7 χωρίς να φοβάσαι μη χαλάσει ξαφνικά και μείνεις ξεκρέμαστος, πιστεύω πως τα APU2 είναι σαφώς πιο αξιόπιστα.
    Αυτό ήταν πάντα κομμάτι από τις απορίες μου. Πολλές φορές μπαίνουμε στο τρυπάκι του ψαξίματος και αναρωτιόμαστε για το καλύτερο intel chipset κτλ αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα ρεαλιστικά. Τι εννοώ. Το ρούτερ μου ναι μεν θα ζοριστεί λίγο παραπάνω από ένα φυσιολογικό ρούτερ κατοικίας αλλά παραμένει ένα ρούτερ κατοικίας. Ναι, μπορεί να έχω freenas και ένα σκασμό άλλα πράγματα πάνω, IoT, μπορεί να ανεβοκατεβάζω περισσότερο από τους περισσότερους αλλά και πάλι δεν ξέρω αν παράγω αρκετό traffic ώστε ρεαλιστικά 1ον να φοβάμαι για το longevity του chipset (παίζει να το έχω αλλάξει πριν πεθάνει για άλλους λόγους - εξέλιξη τεχνολογιών κτλ) και 2ον για να θεωρήσω ότι θα κάνω τόσο συχνά saturate το ethernet δίκτυο μου ώστε να νιώσω τόσο πολύ την διαφορά. Το ίδιο ισχύει και για το throughput του ρούτερ λόγω επεξεργαστή προφανώς.

    Δεν ξέρω αν πραγματικά τα χρειάζομαι δηλαδή ή απλά βαυκαλίζομαι. Το μόνο που με κάνει να μου απαντάω "ναι τα χρειάζεσαι" ότι 2 (!) φορές στο παρελθόν έχω δει ρούτερ μου με καμμένες ethernet πόρτες... Οπότε φαντάζομαι ότι ναι παίζει και αυτό το ενδεχόμενο. Απλά δεν ξέρω πόσο έχουμε προχωρήσει ώστε πλέον ακόμα και οι realtek πόρτες να είναι οκ για την χρήση που τους κάνω...




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα και εγώ τις ίδιες "ανησυχίες" και κοίταζα περίπου τα ίδια που κοιτάτε και εσείς.
    Από την στιγμή που είχα και εγώ μηχάνημα ανοικτό 24/7, προτίμησα απλά να βάλω μια intel nic με 2 ports και να τρέξω το router/firewall software (openwrt x86 στην δικιά μου περίπτωση) σαν virtual machine πάνω στον server με direct passthrough την κάρτα δικτύου, με proxmox σαν hypervisor.
    Του δίνω 2gb ram, με 5 dhcp/dns scopes, adblock (500k domains), unbound σε recursive mode, στατιστικά etc και δεν τραβάει πάνω από 300mb ram με το cpu usage πολύ χαμηλά.
    Το μόνο άσχημο είναι ότι κάθε φορά που ο server πρέπει να βγει offline αναγκαστικά χάνεις connectivity αλλά 1. δεν συμβαίνει συχνά και 2. η ελευθερία που έχεις στις αλλαγές configuration είτε αυτό είναι π.χ. να δοκιμάσεις άλλο firewall είτε snapshot/rollback όταν κάνεις αλλαγές είναι πολύ πιο άνετο από το να πειράζεις physical device.

    Ότι ο server είναι 2 switches μακριά από το modem δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί, αν παίξεις με tagged/untagged traffic και με λίγη προσοχή στα subnets σου,θα μπορέσεις να φέρεις να γίνεται το pppoe connection στον server σου και μετά να πας το lan σου πίσω στα switches.

    Edit: Για wifi πήγα στην business λύση της TP-Link με 2 EAP245 v3. Overkill για το σπίτι, αλλά ήθελα να δοκιμάσω τη πλατφόρμα τους και είναι εύκολο να τα κάνεις flash σε OpenWRT αν θελήσεις. Σαν software μια ή άλλη με το αντίστοιχο της UI.

    Ναι ξέρω αυτή την λύση αλλά ο server μου δεν είναι 100% on. Το οποίο έχει προβλήματα. Αν ήμουν μόνος στο σπίτι μπορεί και να μην με πείραζε αφού για τις λίγες στιγμές που θα είχα downtinme θα υπήρχε κινητό με hotspot. Αλλά υπάρχουν κι άλλοι κι εκεί σκαλώνει αυτό. Επιπλέον με τα ωραία του VoIP αυτό θα σήμαινε και downtime στην κανονική σταθερή τηλεφωνία, πράγμα που σίγουρα ξεφεύγει από τα όρια που μου επιτρέπονται να παίξω για το geekyness μου στο σπίτι δυστυχώς.

    Για να κλείσει, πάντως, μέχρι νεοτέρας, το θέμα, έγινε τρομερή προσφορά στο γερμανικό άμαζον για το ακριβότερο ρούτερ της linksys που παίρνει από την φτιαξιά του OpenWRT και κάπου εκεί έβγαλα τις υπόλοιπες επιλογές από το μυαλό μου μιας και αυτό στα ίδια λεφτά μπορεί να μου δίνει χειρότερο CPU -RAM - geeky factor (και customization μαζί) αλλά δίνει το καλύτερο AP που μπορώ να έχω αυτήν την στιγμή για τα ασύρματά μου, το οποίο θα ήταν έξτρα κόστος με τις άλλες λύσεις.

    Θα μείνει για να συμβεί και το *p*sense εν καιρό και με περισσότερα χρήματα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας