Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν έχω προβληματιστεί αρκετά γιατί ενώ όλα πήγαιναν καλά στον υπολογιστή κάποια στιγμή άρχισε να έχει η GPU πολύ χαμηλό load όταν έπαιζα παιχνίδια. Απο 0% ως 45% σε κάποια. Το πήγα σε ένα μαγαζί για τέστ και δεν βρήκαν τίποτα. Είναι καθαρός, θερμοκρασίες καλές όλα δουλεύουν καλά απ ότι μου είπαν. Τον έχω πάρει μεταχειρισμένο και του έβγαλα το overclock που είχε στο CPU. Στο Gpu δεν ξέρω αν έχει κάνει, τα libraries των παιχνιδιών μου είναι σε εξωτερικό SSD με usb 3 οπότε δεν ξέρω αν παζει κάποιο ρόλο αυτο αλλά και πάλι όπως σας είπα έπαιζε καλά.
    Σας βάζω κάτω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή , κάποιες ΄φωτος απο benchmark που έκανα στο wolfenstein youngblood καθώς και μετρήσεις για την cpu και την gpu την ώρα που το έτρεχα. Όταν παίζω το παιχνίδι δεν αλλάζει και πολύ. Και σε άλλα παιχνίδια που το δοκίμασα κάπως έτσι ειναι η εικόνα. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. ευχαριστώ!

    τα χαρακτηριστικά του είναι
    - Cpu Intel Core i7 8700K
    - Motherboard Asrock Z370 Taichi
    - Υδρόψυξη Coolermaster Masterliquid
    - SSD 240GB + Windows 10 Pro
    - 16GB Ram Ripjaws V 3000Mhz
    - PSU Thermaltake RGB 650W 80Plus Gold Full Modular
    - GPU απλά RTX 2070 Super Msi Gaming Trio

    Αυτό είναι απ όταν δοκίμασα το COD MW. Μου το παίζει σε χαμηλή ανάλυση και όταν δοκίμασα να την ανεβάσω με πέταξε έξω. τα loadings κρατάνε πολύ. πριν απο κάποιο καιρό το έπαιξα κανονικά σε φουλ ανάλυση και έπαιζε άψογα.
    https://drive.google.com/file/d/1mVJ...ew?usp=sharing

    Wolfenstein Youngblood
    https://drive.google.com/file/d/1hKN...ew?usp=sharing

    Wolfenstein Youngblood Benchmark
    https://drive.google.com/file/d/1Sna...ew?usp=sharing

    Benchmark 2
    https://drive.google.com/file/d/10sk...ew?usp=sharing

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σου φιλε.

    Καταρχην το συστημα σου ειναι τουμπανο. Δε θα επρεπε να εχεις κανενα θεμα. Μπορει να ειναι απλως θεμα ρυθμισεων. Θα δουμε.

    Για να ξερεις, το forum υποστηριζει ανεβασμα εικονων, φτανει να μην ειναι τεραστιες. Μπορεις να αποφυγεις το τεραστιο μεγεθος, αν κανεις capture με το PC. Τις περισσοτερες φορες, αν πατησεις prinsctreen η καλυτερα alt+printscreen για το nzxt cam, και μετα control+V μεσα στο mspaint, το σωζεις και το ανεβαζεις. Σου λεω πραγματα που υπαρχουν στανταρ σε καθε PC, γιατι υπαρχουν και δεκαδες apps που μπορεις να κανεις το ιδιο με ενα κουμπι, πχ msi afterburner.

    Περα απο αυτο, για το Youngblood benchmark, το average ειναι ΟΚish για RTX αλλα λιγο αργο για non RTX. Αναλογα πια εκδοση τρεχεις. Τα mins ομως φαινονται να εχουν θεμα.

    Σε αυτο μπορει να ευθυνεται το usb, αν προσπαθει να κανει προσπελαση δεδομενων την ωρα που τρεχει το benchmark. Μπορει ομως και να μην εχει. Γιατι δε το εχεις εσωτερικα το ssd;

    Η αναλυση που δε σε αφηνει να την αλλαξεις, μπορει να εχει να κανει με καποιο overlay προγραμμα, οπως το nzxt cam που χρησιμοποιεις. Κλεισ'το και ξαναπροσπαθησε.

    Κατεβασε το cpuz, τρεξε single και multicore benchmark και ανεβασε το εδω, με τον τροπο που σου ειπα παραπανω, alt+printscreen. Καλο ειναι να μας ανεβασεις και τα υπολοιπα tabs, τωρα που το σκεφτομαι.

    Τρεξε και κανα 3dmark, Timespy,Firestrike και ανεβασε μας τα αποτελεσματα η δωσε μας το λινκ.

    Ξανατρεξε το Youngblood benchmark χωρις κανενα overlay και πες μας τι αποτελεσμα σου βγαζει.

    Θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις και το msi afterburner σαν monitoring προγραμμα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου θα κάνω όλα αυτά τα benchmark που μου είπες και θα τα ανεβάσω εδώ. Τα τρέχω σε εξωτερικό ssd γιατί ο εσωτερικός μου είναι μικρός. Ο εξωτερικός είναι ο Samsung portable SSD T5. Δεν μπορεί δηλ να μπει εσωτερικά. Επίσης δεν είναι ότι δεν μου αφήνει να αλλάξω ανάλυση αλλά όταν πάω να το κάνω σβήνει το παιχνίδι φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει με το ότι το cpu βαράει 100αρια ήδη με την χαμηλή ανάλυση. Θα το τσεκάρω πάντως ξανά. Ανεβάζω μόλις έχω τα νεα στοιχεία

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία.

    Δεν κρασαρουν τα παιχνίδια όταν πας να αλλάξεις ανάλυση, ακόμα και αν η cpu είναι στο 100% για οποιοδήποτε λόγο.

    Επίσης δε σου είπα και το προφανές, γιατί θεώρησα ότι θα το έχεις δει, αλλά τσεκαρε στον task manager τι cpu load έχει το σύστημα σε idle στο desktop χωρίς να τρέχεις τίποτα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι. έκανα εγκατάσταση το COD MW σε εσωτερικό ssd και πιάνει απο 95 - 99% GPU Load οπότε φαντάζομαι το πρόβλημα ήταν ο εξωτερικός. Έκανα επίσης και τα benchmark που μου είπες και οι τιμές ήταν μέσα στις αναμενόμενες με άλλους χρήστες που έχουν τα ίδια hardware. Θα δοκιμάσω και κανένα ακόμη παιχνίδι και αν αντιμετωπίσω πρόβλημα θα σου βάλω εδω τα λινκ απο τα benchmark να το δούμε. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου

  6. #6
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί το USB πρωτόκολλο επικοινωνίας να καταλαμβάνει πολύ χρόνο από τον επεξεργαστή, όταν τραβάει πολλά gaming δεδομένα από εκεί. Σε γενικές γραμμές όμως, από μεταφορές που έχω κάνει σε USB συσκευές, δεν έχω δει κάτι κακό. Μια εποχή είχα και εγώ USB δίσκο (ούτε καν SSD) και έτρεχα κάτι games από εκεί.Πράγματι μπορεί να είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο στο σύστημα σου. Μπορεί απλά και η εγκατάσταση που έκανες να διόρθωσε κάτι.

    To είδα πρόσφατα στο review της 3070 στο Guru3D, που είχαν βγάλει αποτελέσματα άλλα αντί άλλων στο Witcher 3.

    https://www.guru3d.com/articles_page...review,23.html

    Note: we have updated the Witcher III charts, the initial test results showed a performance that was odd. After reinstalling the game and applying the original configuration, the performance normalized. From the looks of things a configuration error somehow kicked in, which now is taking properly.
    Όπως και να έχει καλοδούλευτο!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας