Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    08-08-2020
    Περιοχή
    Φύλλα Ευβοίας
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4750/912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 45.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας σε όλους. Είχαμε βάλει εδώ και χρόνια στο σπίτι μας Internet από τον OTE σε ταχύτητες των 2Mbps από το 2010. Μετά από κάποιο διάστημα μας έβαλε σε 4αρι προφίλ και έπιανα σχεδόν όλα τα 4Mbps. Αργότερα, και μέχρι το Αύγουστο του 2020, βρησκόμασταν στην Vodafone με ταχύτητες λήψης 3.5-4.0 Mbps και φόρτωσης από 640 ως 672 Kbps (Χρησιμοποιούσαμε το Router του OTE) αλλά είχαμε αρκετές αποσυνδέσεις και έτσι τον Ιούλιο του 2020 αποφασήσαμε να πάμε ξανά στην Cosmote που έγινε μερικές ημέρες μετά. Το μεσημέρι πήραμε το Speedport Plus Router από ένα κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ στο βασιλικό ευβοίας. Από τότε, σταματήσανε η αποσυνδέσεις, ενώ πιάνω ταχύτηες λήψης από 4.0-5.2 Mbps (3,5-4.7 σε κάποια Sites) και ταχύτητες φόρτωσης που ξεκινάγανε από 800 Kbps και φτάνανε ως το πολύ 928 Kbps (Μια μέρα έδειχνε το Router Downstream 6775Kbps και Upstream 951Kbps αλλά δεν ξέρω πόσο SNR ή Attenuation είχα κατά αυτήν την ημέρα). Το SNR μου για λήψη και την φόρτωση ξεκινά από το χαμιλό 8db και πα ως το υψηλό 11db ενώ δεν έχω ακόμα πιο χαμηλές ταχύτητες τις βραδινές ώρες. Υπάρχει ενδεχόμενο μέσα στους επόμενος μήνες/επόμενα χρόνια να πάμε σε FTTH για υψηλότερες ταχύτητες (Μόλις ο OTE καταφέρει να δώσει την δυνατότα στην περιοχή μας).

    Εδώ είναι μια Screenshot με τα τρέχον στατιστικά της γραμμής μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9.png 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  34,7 KB 
ID: 220518

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλεις να ρωτήσεις κάτι?? αν μπορείς να πας πιο πάνω σε ταχύτητα?? αν ναι, είσαι πολύ μακριά από το Α/Κ, το μόνο που μπορείς να κάνεις από την πλευρά σου είναι να έχεις μια άψογη εσωτερική εγκατάσταση ώστε να λειτουργεί η γραμμή με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-08-2020
    Περιοχή
    Φύλλα Ευβοίας
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4750/912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 45.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω πρόβλημα. Τεχνικοί του OTE μου λένε πως μπορώ να πάω ως το πολύ 4.5-5.0Mbps

    Ορισμένες φορές έχω καλήτερη ταχύτητα των 4.5+ Mbps και μερικές φορές έχω 4.0 Mbps. Σε σχέση με χρόνια πριν, μου έχει αυξηθεί το Upload σε το πολύ 0.8-0.9 Mbps. Μια μέρα μετά την επανέναρξη του Wi-Fi στην περιοχή μου μετά την κατεγίδα που προκάλεσε το απόλεια του Wi-Fi, είχα πιάσει 6.0 Mbps αλλά μόνον για μερικές ώρες. Δεν έχω τόσο πρόβλημα αλλά άμμα δεν είχαμε άψογη εσωτερική εγκατάσταση θα πιάναμε πιο χάλια ταχύτητα. Βρήσκομαι από το A/K το πολύ 4 χιλίομετρα μακριά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HM100 : 05-11-20 στις 20:16. Αιτία: Dup

  4. #4
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Περιοχή
    όπου νά'ναι
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11(dB) / 7,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HM100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόβλημα. Τεχνικοί του OTE μου λένε πως μπορώ να πάω ως το πολύ 4.5-5.0Mbps

    Ορισμένες φορές έχω καλήτερη ταχύτητα των 4.5+ Mbps και μερικές φορές έχω 4.0 Mbps. Σε σχέση με χρόνια πριν, μου έχει αυξηθεί το Upload σε το πολύ 0.8-0.9 Mbps. Μια μέρα μετά την επανέναρξη του Wi-Fi στην περιοχή μου μετά την κατεγίδα που προκάλεσε το απόλεια του Wi-Fi, είχα πιάσει 6.0 Mbps αλλά μόνον για μερικές ώρες. Δεν έχω τόσο πρόβλημα αλλά άμμα δεν είχαμε άψογη εσωτερική εγκατάσταση θα πιάναμε πιο χάλια ταχύτητα. Βρήσκομαι από το A/K το πολύ 4 χιλίομετρα μακριά.
    φιλε μου οπως σου εγραψε και ο φιλος πιο πάνω εισαι πολυ μακρια για να πάρεις κατι καλυτερο σε ταχύτητες ... με τετοιο line att (46db) μην περιμένεις πολλά πράγματα .... κανονικά θα έπρεπε να στο δίνουν δωρεάν το ιντερνετ εσένα

  5. #5
    Εγγραφή
    08-08-2020
    Περιοχή
    Φύλλα Ευβοίας
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4750/912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 45.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andykar Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου οπως σου εγραψε και ο φιλος πιο πάνω εισαι πολυ μακρια για να πάρεις κατι καλυτερο σε ταχύτητες ... με τετοιο line att (46db) μην περιμένεις πολλά πράγματα .... κανονικά θα έπρεπε να στο δίνουν δωρεάν το ιντερνετ εσένα
    Το πιασα

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μετά υπάρχει και το booster του οτε, αν έχεις καλό 4g..
    Αλλά αν πρόκειται να πάρεις σύντομα ftth μελέτησε καλά το τι θα κάνεις..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    08-08-2020
    Περιοχή
    Φύλλα Ευβοίας
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4750/912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 45.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά υπάρχει και το booster του οτε, αν έχεις καλό 4g..
    Αλλά αν πρόκειται να πάρεις σύντομα ftth μελέτησε καλά το τι θα κάνεις..
    Δεν νομίζω ότι πρόκειται επιδή είμαι αρκετά μαρκριά από το βασιλικό και δεν υπάρχουν VDSL καμπίνες (Ούτε ADSL καμπίνες υπάρχουν στην περιοχή μου) σε φύλλα άρα το Speed Booster είναι μονόδρομος. Το μόνο θα χρειαστούμε είναι μια κεραία 4G για να πιάσουμε το σήμα 4G και μέσα στο μέρος που θα βάζαμε το Speed Booster Router (Δηλαδή με στην κουζάνα μας ή στο μέρος που έχουμε το Speedport Plus Router) αλλά δυστυχώς πιάνουμε μόνο ένα πολύ αργό 3G μεσα στο σπίτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HM100 : 17-11-20 στις 18:54.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για όποιες άλλες πληροφορίες για booster-κεραία εδώ.. Του χρόνου το 3g μας χαιρετά σιγά σιγά..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...01#post6927901
    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6930625
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    08-08-2020
    Περιοχή
    Φύλλα Ευβοίας
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4750/912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 45.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιες άλλες πληροφορίες για booster-κεραία εδώ.. Του χρόνου το 3g μας χαιρετά σιγά σιγά..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...01#post6927901
    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6930625
    Τα διάβασα αυτά άλλα ρώτησε ή μητέρα μου σε ένα κατάστημα γερμανός και είπαν ότι έχουμε έλλειψη κάλυψης 4G μες στο σπίτι (Μόνον οριακά έξω σε μερικά μέρη του σπιτού) και επιδή χρησιμοποιώ το Internet μέσα στο σπίτι συνήθως και έτσι βάζοντας το δεν θα είναι καλύ ιδέα γιατί δεν θα δούμε βελτίωση εξαιτίας του αργού 3G που πιάνουμε μέσα. Και κάτι σαν κι αυτό που είδα μες στο site δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε (Μια κεραία 4G) κι έτσι δεν μπορούμε να πάμε στο Home Speed Booster δυστυχώς. Δυστυχώς προς το παρόν έχω παρατηρίσει ότι πολλές περιοχές που δεν μπορούν ούτε να βάλουν VDSL ή FTTH λόγο απόστασης και μπορούν να βάλουν μόνον ADSL με αργές ταχύτητες (Κάτω των 8 Mbps), δεν έχουν επίσης πρόσβαση στο 4G και βρήσκονται προς το παρόν στο αργό 3G με πολλύ 144Kbps ταχύτητα λήψη. Όταν έχω περισσότερες πληροφορίες (Που θα είναι σε μερικούς μήνες) θα σας πω πως πάει η κατάστασή μας στο Internet.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας