Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    01-10-2020
    Περιοχή
    Νέα Μάκρη Αττικής
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/2300
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Mikrotik hAP ac²
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    έχω το HAP Ac2 και σε λειτουργία PPPoE με το Speedport Entry 2i και τα ίδια credentials και στα δύο, παίρνω 2 διαφορετικές public IPs (dynamic IPs) και παρόλο που όλο το δίκτυο κοιτάει σαν gateway το Hap ac2, στο whatismyip.com βλέπω πως η σύνδεση έχει την public του speed! Άλλες φορές φαίνεται του ΜΤ η public σε sites σαν και αυτά που σου δείχνουν ποια public έχεις. Μια το ένα μια το άλλο υπερτερεί δηλαδή. Δοκίμασα να βάλω το otenet@otenet.gr με pass otenet αλλά το speed επαναφέρει τα δικά μου κανονικά username/pass τα οποία ταυτόχρονα, έχει και το ΜΤ. Το αποτέλεσμα στα παραπάνω είναι πως δεν γίνεται σωστά το ΝΑΤ από το ΜΤ, προφανώς γιατί έξω συνεχίζει και φαίνεται η public του speed..δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να συμβαίνει αυτό. Μήπως έχει να κάνει το διπλό login του ίδιου username/pass; Αν ναι, πως καταφέρνω και παίρνω 2 public IPs; Άρα επιτρέπεται το διπλό login στα credentials μου..
    Mιλάμε για τελευταίο Firmware στο MT και στο routerboard.

    Καμία ιδέα μήπως μπορείτε να σκεφτείτε; διάβασα και τα άλλα νήματα στο θέμα αυτό αλλά το συγκεκριμένο σύμπτωμα δεν το αναφέρει κάποιος. Φυσικά και το speed είναι σε άλλο subnet (192.168.200.0/24) και το ΜΤ σε άλλο επίσης που είναι και του δικτύου (192.168.222.0/24). Τα ΝΑΤ rules είναι ανοικτά μόνο στο MT, speed δεν έχει τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sentinel : 06-11-20 στις 10:27.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δε φαινεται να υπαρχει καπου λαθος σε ολο αυτο που λες μιας και ο ΟΤΕ επιτρεπει παραπανω απο μια συνδεσεις wan. Ετσι δουλευει το συστημα αυτο φιλος. Αν δε γινοταν ολο αυτο που γραφεις δε θα μπορουσες να κανεις pppoe pasthrough.
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #3
    Εγγραφή
    01-10-2020
    Περιοχή
    Νέα Μάκρη Αττικής
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/2300
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Mikrotik hAP ac²
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ, το λάθος όμως είναι πως δεν μπορώ να κάνω τις μια από τις 2 συνδέσεις να βγαίνει πάντα πρώτη. Δεν μπορεί ποτέ να παίξει το ΝΑΤ έτσι σωστά...άρα δεν μπορώ να δω κάποιες κάμερες και διάφορα άλλα που θέλω. Στην εταιρεία που δουλεύω και έχουμε μια από τις WAN γραμμές με Wind, κάνει PPPoE σε ένα Draytek 2927ac, το Oxygen της Wind.
    Πως όμως...τα κανονικά στοιχεία τα έχει μόνο το Draytek και το Wind, αφού βρήκα άνθρωπο γνώστη εκεί μέσα (με μεγάλο αγώνα και υπομονή!), μου είπε να κόψω το r από το username της Wind, π.χ. user@tellas.g και έτσι δεν μπαίνει στο internet αλλά ΜΟΝΟ στο VOIP.
    Internet, Connections, VDSL_835 κάνουμε edit και απλά κόβεις το r από το username και αφήνεις το pppoe passthrough στο ΟΝ. Τηλεφωνία παραμένει άψογη μετά το reboot, invalid usernam/pass σου λέει για το internet αλλά ΔΕΝ σε νοιάζει γιατί έχει κάνει logon το draytek μπροστά και έχει πάρει την static public πάνω του. Δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο στον Cosmote; Είναι αυτό η αιτία άραγε και να ψάξω για cli_username για το speed ή κάτι άλλο;

    Η λύση που σκεφτόμουν αρχικά είναι να ανοίξω όλα τα NAT ports και στο speed αλλά είναι σε άλλο subnet και δεν θα παίξει με τις μέσα συσκευές. Αν το έβαζα στο ίδιο ίσως...τι να πω, μπλέξιμο, να φαίνονται 2 συνδέσεις προς τα έξω και να υπερτερεί μια η μία και μία η άλλη δεν μου φαίνεται φυσιολογικό φίλε...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να σου εμφανίζει μια την Ip του Hap και μια την Ip του speedport μάλλον δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το hap, μάλλον κάνει σύνδεση και μέσω dhcp client απο το eth interface αλλά και μέσω pppoe τα όποια βάζουν αυτόματα default route στα routers του hap.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-10-2020
    Περιοχή
    Νέα Μάκρη Αττικής
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/2300
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Mikrotik hAP ac²
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου εμφανίζει μια την Ip του Hap και μια την Ip του speedport μάλλον δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το hap, μάλλον κάνει σύνδεση και μέσω dhcp client απο το eth interface αλλά και μέσω pppoe τα όποια βάζουν αυτόματα default route στα routers του hap.
    Παίζει αυτό που λες...όντως δίνει το speed μια IP στο MT από το δικό του DHCP Pool. Στο speed έκανα dhcp reservation με την MAC για να δίνει πάντα την ίδια στο MT, την 192.168.200.10. Στο Speed δεν έκοψα το DHCP, δεν θεώρησα πως είναι απαραίτητο αλλά μάλλον κακό κάνει τελικά. Κοίτα δεν είμαι και πολύ advanced στο MT (όχι ακόμη), διαβάζω όμως και μαθαίνω καθημερινά, για αυτό και το πήρα άλλωστε, για να το βάλω κάτω και να το μάθω μόνος μου. Μέχρι στιγμής αυτό ήταν και το μόνο θέμα που αντιμετώπισα και κόλλησα σοβαρά. Διάβασα το μισό forum μέχρι να φτάσω να γράψω το πρόβλημα.

    Θα δοκιμάσω λοιπόν να κλείσω εντελώς το DHCP στο speed και να βάλω μια static στο eth interface του ΜΤ. Σωστά; ή πως αλλιώς προτείνεις να προχωρήσω;..νομίζω πάντως πως είμαστε κοντά στην λύση με αυτό που είπες...

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sentinel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει αυτό που λες...όντως δίνει το speed μια IP στο MT από το δικό του DHCP Pool. Στο speed έκανα dhcp reservation με την MAC για να δίνει πάντα την ίδια στο MT, την 192.168.200.10. Στο Speed δεν έκοψα το DHCP, δεν θεώρησα πως είναι απαραίτητο αλλά μάλλον κακό κάνει τελικά. Κοίτα δεν είμαι και πολύ advanced στο MT (όχι ακόμη), διαβάζω όμως και μαθαίνω καθημερινά, για αυτό και το πήρα άλλωστε, για να το βάλω κάτω και να το μάθω μόνος μου. Μέχρι στιγμής αυτό ήταν και το μόνο θέμα που αντιμετώπισα και κόλλησα σοβαρά. Διάβασα το μισό forum μέχρι να φτάσω να γράψω το πρόβλημα.

    Θα δοκιμάσω λοιπόν να κλείσω εντελώς το DHCP στο speed και να βάλω μια static στο eth interface του ΜΤ. Σωστά; ή πως αλλιώς προτείνεις να προχωρήσω;..νομίζω πάντως πως είμαστε κοντά στην λύση με αυτό που είπες...

    Οχι, θα πας στο ΜΤ και ή θα επιλέξεις στον dhcp client που έχεις στο eth που βλέπει το speedport να μην κάνει add route, ή θα τον κάνεις disabled έτσι ώστε να δουλεύει μόνο το pppoe

  7. #7
    Εγγραφή
    01-10-2020
    Περιοχή
    Νέα Μάκρη Αττικής
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/2300
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Mikrotik hAP ac²
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση, θα το δοκιμάσω απόψε και θα ενημερώσω με τα αποτελέσματα. Έχω την αίσθηση ότι μάλλον αυτό είναι η αιτία...

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Απλα κλεισε το dhcp στο speed και τσεκαρε. Και βαλε μια σταθερη στην ether που κουμπωνει στο ΜΤ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 06-11-20 στις 15:16.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    01-10-2020
    Περιοχή
    Νέα Μάκρη Αττικής
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/2300
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Mikrotik hAP ac²
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, θα πας στο ΜΤ και ή θα επιλέξεις στον dhcp client που έχεις στο eth που βλέπει το speedport να μην κάνει add route, ή θα τον κάνεις disabled έτσι ώστε να δουλεύει μόνο το pppoe
    Θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ, έπαιξε αμέσως σωστά μόλις έκανα remove τον DHCP Client! Αμέσως λειτούργησε και το ΝΑΤ, είδα κάμερες, τα πάντα. Να σημειώσω πως δεν με άφηνε το hAP ac² να τον κάνω disable DHCP Client, ήταν γκριζαρισμένη η επιλογή, μόνο REMOVE. Το έκανα, έχασα και την πρόσβαση προς το speed που μέχρι τότε είχα, δεν με νοιάζει βέβαια. Αν θέλω να κάνω κάτι, κουμπώνω πάνω του απευθείας με καλώδιο. Από τότε, το μόνο IP που φαίνεται έξω είναι του hAP ac² από το PPPoE interface. Πάντως για να σου πω κάτι που διαπίστωσα, έπρεπε να το υποψιαστώ από μόνος μου από το εξής σημείο στο οποίο δυστυχώς δεν έπεσε το μάτι μου στην λεπτομέρεια αυτή. Στο ΝΑΤ. Μόλις έγινε η αλλαγή όλες οι πόρτες πήγανε στο interface pppoe-out1 (που μόνο αυτό λειτουργεί τώρα) ενώ πριν, έδειχναν στο WAN-ether1. Αυτό έπρεπε να με υποψιάσει. Όπως δήλωσα όμως, είμαι ακόμη σε δρόμο εκμάθησης στα Mikrotik και αυτό που έμαθα τώρα ήταν πολύτιμο.

    Επίσης, δεν με άφησε να βάλω στην ether που κουμπώνει το hAP ac² κάποια static IP. Δεν έχει πουθενά το πεδίο για να το κάνεις, ανοίγοντας τις ρυθμίσεις. Τέλος πάντων, όλα καλά πήγανε, σας ευχαριστώ όλους παιδιά για την πολύτιμη βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sentinel : 09-11-20 στις 14:44.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Τις διευθύνσεις ρυθμίζεις από το IP(v6) Addresses.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας