Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ήδη VoIP τηλεφωνία στο σπίτι, μέσω Cosmote VDSL με μία αναλογική συσκευή πάνω στην 1η FXS πόρτα του ρουτερ (στη 2η έχω το συναγερμό), και αφού μου έχει παλιώσει πολύ το αναλογικό μου τηλέφωνο σκέφτομαι να κάνω το βήμα να πάω σε πλήρες VoIP setup, αγοράζοντας VoIP συσκευή. Παρατήρησα ότι στο site της Cosmote προσφέρουν και VoIP συσκευές, και αναρωτιόμουν εάν όντως υποστηρίζονται πλέον επίσημα ως συσκευές πάνω στο VoIP router τους. (Γνωρίζω ότι εδώ και χρόνια αν τους παρακαλέσεις κλπ. ενδέχεται να σου δώσουν τους κωδικούς του VoIP για να τους χρησιμοποιήσεις σε τηλεφωνικό κέντρο, σκέτη συσκευή κλπ. αλλά με ενδιαφέρει ιδιαίτερα εάν το υποστηρίζουν πλέον επισήμως, στο οικιακό μου πακέτο). Επίσης σκοπεύω να το ρωτήσω και στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά θα ήθελα να ακουσω και τη δική σας εμπειρία.

    Ένα ακόμη σημαντικό ερώτημα είναι, στην περίπτωση που μεταβώ τελικά σε VoIP συσκευή, εάν θα μπορώ να διατηρήσω τη σύνδεση του συναγερμού σε FXS πόρτα (δεν με ενδιαφέρει η ταυτόχρονη χρήση τους, δηλαδή 2 κανάλια φωνής, απλά να δουλεύουν με 1 διαθέσιμο κανάλι φωνής, τηλέφωνο και συναγερμός το καθένα με τη σειρά του, όπως δουλεύει δηλαδή και τώρα).

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Τους κωδικούς τους δίνουν με μια απλή τηλεφωνική αίτηση.
    Μόλις τους πάρεις θα χάσεις την λειτουργία στο router άρα και στον συναγερμό.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, το συνηδητοποίησα αφού έγραψα το ποστ, ότι άλλο το registration του router και άλλο το registration της τηλεφωνικής συσκευής...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας