Σελ. 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 211
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είχαν 8 μήνες να κάνουν upgrade στο ΕΣΥ, έτσι είχαν 8 μήνες να κάνουν upgrade στις δικτυακές υποδομές.
    Οπότε για σένα είναι λογικό σε 8 μήνες να έχουμε σούπερ ΕΣΥ και τηλεπικοινωνίες. Ξαφνικά μέσα σε 8 μήνες θα γίνουν όλα όσα δεν έγιναν στις 4 προηγούμενες δεκαετίες. Εντάξει, το τερμάτισες...
    Για να μην αναφερθώ καν στον οτι οι δικτυακές υποδομές δεν είναι κρατικές (και καλά κάνουν και δεν είναι γιατί δεν είμαστε ΕΣΣΔ).

  2. #17
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε για σένα είναι λογικό σε 8 μήνες να έχουμε σούπερ ΕΣΥ και τηλεπικοινωνίες. Ξαφνικά μέσα σε 8 μήνες θα γίνουν όλα όσα δεν έγιναν στις 4 προηγούμενες δεκαετίες. Εντάξει, το τερμάτισες...
    Για να μην αναφερθώ καν στον οτι οι δικτυακές υποδομές δεν είναι κρατικές (και καλά κάνουν και δεν είναι γιατί δεν είμαστε ΕΣΣΔ).
    Δεν πέφτει χρήμα από ΕΣΠΑ σε δικτυακές υποδομές, ε; Όλα με ιδιωτικά κεφάλαια, καθόλου κρατικό χρήμα δεν έχει πέσει. Ποιός τερμάτισε τι τελικά; Γιατί για σένα και η Πειραιώς ιδιωτική είναι, καμία ανάμειξη δεν έχει το κράτος.

    Και στην τελική άσε με εμένα, δεν έχω εγώ ανάγκη τηλεεκπαίδευσης. Για άλλους τα λέω, αλλά που... αυτοί είναι που θα βρίζουν και θα λένε μα γιατί δεν παίζει σωστά.

  3. #18
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    "Μπράβο" στην κυβέρνηση του Κούλη ... όπως πάντα για όλα τα προβλήματα ευθύνονται οι πολίτες και σε τίποτα αυτοί οι ίδιοι

  4. #19
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είχαν 8 μήνες να κάνουν upgrade στο ΕΣΥ, έτσι είχαν 8 μήνες να κάνουν upgrade στις δικτυακές υποδομές.

    Θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος με digital transformation από τα γιουσουρούμ...

    - - - Updated - - -


    Σκέψου ότι η τηλεεκπαίδευση τρώει bandwidth εξωτερικού (δηλαδή συνάλλαγμα $$$), αντί να φτιάξουν κάτι local (το bandwidth του GR-IX είναι σχεδόν τζάμπα, ένα συμβολικό κόστος συντήρησης έχει).

    Τα λέγαμε από τον Μάρτη και δεν έγινε τίποτα. Καλό κουράγιο, θα το χρειαστούν όλοι.
    FYI, το Teams (της MS) έχει κόμβο στην Ελλάδα. Επίσης, FYI, το Webex (που χρησιμοποιούν τα δημόσια σχολεία και μπράβο τους), έχει απίστευτα μικρές απαιτήσεις bandwidth (ειδικά όταν χρησιμοποιείται μόνο για voice conferencing). Προφανώς εσύ θέλεις να βλέπεις όλη την ημέρα Netflix σε HD και να πάνε να αυτωθούν οι άλλοι. Κλασσικός Ελληνάρας.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέκαθεν ήμουν της άποψης ότι τα τεχνικά δεν πρέπει να απασχολούν τον average joe, με την ίδια λογική που πας στο εστιατόριο και τρως χωρίς να έχεις γνώσεις σεφ (μαγειρική, υλικά κλπ). Πληρώνεις τον επαγγελματία και τα υπόλοιπα τα αφήνεις πάνω του (και αν είναι άμπαλος, του φέρνεις το πιάτο στο κεφάλι α λα Μποτρίνι).

    Αλλά αυτό απαιτεί κάποιοι (που πληρώνονται για digital transformation/4η βιομηχανική επανάσταση) να κάνουν σωστά την δουλειά τους.

    Αν δούλευαν προς την κατεύθυνση του FTTH baseline (συγκριτικά με το ADSL baseline), σίγουρα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

    Χοντρικά να αναφέρω ένα worst case scenario: 2500 Mbps / 32 γραμμές στο splitter = 78 Mbps εγγυημένο download βρέξει-χιονίσει

    Αντίστοιχα για upload: 1250 Mbps / 32 γραμμές στο splitter = 39 Mbps εγγυημένο upload

    Τα παραπάνω νούμερα για local traffic. Το να φεύγουν όλα αυτά σε bandwidth εξωτερικού (δηλαδή συνάλλαγμα $$$) είναι έγκλημα.

    Είναι σαν να φτιάχνεις CPU που δεν έχει caches και κάνει συνεχή επικοινωνία με την (ακριβή & αργή συγκριτικά) DRAM...

    Είχαν 8 μήνες να φτιάξουν μια ντόπια πλατφόρμα τηλεεκπαίδευσης. Τώρα θα αναστενάξει η ADSL με ping/latency 3-4 ψηφίων. Και ο κόσμος θα σκυλοβρίζει με το μαρτύριο που θα υποστεί.
    Αυτή τη στιγμή είμαι στα ~10mbps download και 1mbps upload. Ταχύτητες που δεν έπρεπε να υπάρχουν στον τηλεπικοινωνιακό χάρτη της χώρας αλλά τέλος πάντων.

    Αν δεν μπορούν να αντέξουν αυτές τις ταχύτητες ας το κλείσουν το μαγαζάκι. Και επειδή αναφέρθηκε παραπάνω για το τι μπορούν να κάνουν σε 8 μήνες ρωτάω εγώ ο κουτός. Σε τι φάση βρίσκονται οι προσπάθειες τους να θωρακίσουν τα δίκτυα. Είναι στην αρχή, στην μέση, κοντεύουν ή απλά δεν ενδιαφέρθηκαν να κάνουν το παραμικρό γιατί πάλι ο πολίτης και ο χρήστης πρέπει να δεξει ατομική ευθύνη. Αλήτες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    FYI, το Teams (της MS) έχει κόμβο στην Ελλάδα. Επίσης, FYI, το Webex (που χρησιμοποιούν τα δημόσια σχολεία και μπράβο τους), έχει απίστευτα μικρές απαιτήσεις bandwidth (ειδικά όταν χρησιμοποιείται μόνο για voice conferencing). Προφανώς εσύ θέλεις να βλέπεις όλη την ημέρα Netflix σε HD και να πάνε να αυτωθούν οι άλλοι. Κλασσικός Ελληνάρας.
    Εγώ θέλω όλη μέρα να παίζει Netflix HD. Θέλω να έχω κάτι να κινείται στην 2η οθόνη.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #21
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Πάντως όλο το καλοκαίρι περνούσαν ίνες στου Γκύζη- Αμπελόκηποι και στα πέριξ και πριν 3 ημέρες (ειρωνία) μας έριξαν διαφημιστικά από voda για FTTH FIBER 100 28,70 EURO FIBER 200 42,50 EURO(απεριόριστα σταθερά,360' προς κινητά και σταθερά εξωτερικού). H τιμή είναι με την επιδότηση SFBB. Και στοιχεία συμβούλου με προσωπικό κινητό! Άρα δεν μπορώ να πω ότι δεν γίνονται πράγματα απλώς πάμε με ρυθμούς κλασσικούς ή Αθήνα 2004(όλα μαζί την τελευταία στιγμή). Νομίζω ότι απλά θα είμαστε έτοιμοι για το επόμενο lockdown από τα πολλά που θα ακολουθήσουν. Ρεαλιστικά τώρα δεν μιλάμε για 8 μήνες αλλά για 5 με 3 καλοκαιρινούς μέσα.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    "Συστάσεις του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης για την υπεύθυνη χρήση των ηλεκτρονικών υποδομών"

    Συστάσεις από ανεύθυνους για υπεύθυνη χρήση ..

    Ας δώσουν πρώτα εξοπλισμό σε εκπαιδευτικούς.
    Γνωρίζω 3 οικογένεις εκπαιδευτικών, 4 άτομα η κάθε μία, όπου 2 θα τηλεκπαιδεύουν και 2 θα τηλεκπαιδεύονται.
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ 4 LAPTOPS

    Eναλλακτική να πάνε στο σχολείο όπου η γραμμή είναι 1/24.

    Μία άλλη τετραμελής οικογένεια μάλλον θα τα καταφέρει, έχουν 10/100, τα απαραίτητα αρχεία θα τα ανεβάσουν από την προηγούμενη το βράδυ και την άλλη μέρα θα είναι πάνω από το ρούτερ της wind να δούνε αν θ'αντέξει.
    Ευτυχώς σκαμπάζουν, οι γονείς είναι φυσικοί.
    Εχουν και 4 καλώδια ethernet γιατί με wifi μάλλον δεν ..

    ΥΓ
    Οι φυσικοί υπολογίζουν ότι εκτός από τα 4 laptops θα έχουν κίνηση και από το wifi από τα κινητά των παιδιών

    ΥΓ 2
    Την Δευτέρα θα κάνουν "κρούση"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 07-11-20 στις 13:23.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ποιος είπε οτι χρειάζεσαι Laptop;
    Με tablet ή κινητό.
    Στο σχολείο αλήθεια πως πάνε, θέλω να πω πάνε με αμάξι που τους έχει δώσει το κράτος, πάνε με ΜΜΜ που τους πληρώνει το εισιτήριο το κράτος ή είναι κάτι που το βάζουν από την τσέπη τους;

    Σε κανονικές συνθήκες ναι απαιτείς απο τον εργοδότη να σου παρέχει τον εξοπλισμό για απομακρυσμένη εργασία, αν δεν κάνω λάθος μάλιστα προβλέπεται.
    Εδώ όμως μιλάμε για έκτακτες συνθήκες.

    ΥΓ φαντάζομαι να φωνάζουν αυτοί που τόσο καιρό παίρνανε επίδομα/αδεία πληροφορικής πως δεν έχουν υπολογιστή

  9. #24
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ναι, μάθημα με κινητό, πάρα πολύ βολικό... και τάμπλετ, έχουν όλοι φαντάζομαι (σε αντίθεση με κινητό).

    Αντιγράφω από μήνυμα από το fb, άδικο θα έχει μάλλον σε όσα επισημαίνει...

    Ενόψει δεύτερου lockdown και εκ νέου τηλεκπαίδευσης, σήμερα έλεγξα (από μέρους του σχολείου), μαζί με όλους τους μαθητές, τα στοιχεία επικοινωνίας τους (αριθμό τηλεφώνου και διεύθυνση e-mail). Οπότε τους ρωτούσα διάφορα, αν είναι ενεργός ο λογαριασμός e-mail, αν έχουν τρόπο να παρακολουθούν την τηλεκπαίδευση και πάει λέγοντας.

    Λοιπόν, κάποια παιδιά διαθέτουν έναν Η/Υ σπίτι, αλλά έχουν αδέρφια σε άλλες τάξεις, οπότε δεν μπορούν να παρακολουθούν όλοι ταυτόχρονα, άλλα δεν έχουν καν Η/Υ (με το κινητό ακούς μεν τι λέει ο καθηγητής, αλλά μέχρι εκεί, είναι σχεδόν αδύνατο να παρακολουθήσεις έτσι κάποιο μάθημα που ο καθηγητής πρέπει με τον ένα ή άλλο τρόπο να ανεβάζει επιπλέον υλικό - π.χ. μαθηματικά, φυσική, αρχαία ελληνικά κ.α.), ενώ κάποια δεν έχουν καν σύνδεση στο Διαδίκτυο (για οικονομικούς λόγους, όχι από άποψη).

    Αυτές οι ανάγκες είχαν καταγραφεί σε πανελλαδικό επίπεδο από την εποχή του πρώτου lockdown, το δε Υπουργείο για να καλύψει αυτές του σχολείου μας, μας έστειλε...ένα τάμπλετ (ένα κομμάτι εννοώ) χωρίς σύνδεση στο Διαδίκτυο. Για τώρα δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη, άλλωστε δεν μας έχει ζητηθεί κάποια καταγραφή αναγκών. Αυτό που γνωρίζουμε πάντως είναι ότι αυτή η φορά η παρακολούθηση θα είναι υποχρεωτική και θα τηρούνται απουσιολόγια.

    Δηλαδή όλες αυτές οι περιπτώσεις (όπου στο σχολείο μου είναι περίπου το 15% του συνόλου του μαθητικού δυναμικού) να κόψουν το κεφάλι τους και να βρουν τρόπο να παρακολουθήσουν το μάθημα, προφανώς κάνοντας ένα, σημαντικό γι'αυτούς, έξοδο, το οποίο δεν θέλουν ή δεν μπορούν να κάνουν.

    Τη ίδια στιγμή που, όσοι δεν ενημερώνονται από τα συστημικά ΜΜΕ (aka "λίστα Πέτσα"), βλέπουν να γίνεται πάρτι: τόσα εκατομμύρια για άχρηστες μάσκες στα σχολεία, άλλα εκατομμύρια για ξεραμένα φυτά και μπογιές που ξέβαψαν, εκατοντάδες χιλιάδες χειρουργικές μάσκες να αγοράζονται σε κάτι τιμές τύπου 1,5 ευρώ η μια, μεταχειρισμένα λεωφορεία που κοστίζουν περισσότερο από καινούργια, το έπος του σκοιλ ελικικού.

    Υ.Γ. Ανάγκες δεν έχουν μόνο οι μαθητές, έχουμε και εμείς. Π.χ. υπάρχουν εκπαιδευτικοί με παιδιά στο σχολείο, δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν 5 Η/Υ σπίτι τους, ούτε τις αντίστοιχες κάμερες, ούτε να πληρώνουν 50αρα ή 100αρα VDSL γραμμή (γιατί, όπως και το ίδιο το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο παραδέχθηκε σήμερα, μια απλή ADSL γραμμή δεν επαρκεί αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από πολλά άτομα). Για να μη μιλήσω για άλλα έξοδα, τύπου π.χ. ηλεκτρονική γραφίδα, που πρέπει να κάνεις αν θέλεις να γίνει όσο το δυνατόν πιο λειτουργικό το μάθημα. Και εξυπακούεται ότι το Υπουργείο μας έχει αφήσει πάλι μόνους, έχει 8 μήνες περίπου από τότε που ξεκινήσαμε την πρώτη περίοδο της τηλεκπαίδευσης και δεν μας έχει παράσχει το παραμικρό υλικό, το οποίο θα ήταν κατάλληλο για διδασκαλία μέσω της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης και για κανένα μάθημα. Ούτε μια παρουσίαση, ούτε ένα σχήμα. Οτιδήποτε θελήσω να δείξω στους μαθητές μου κατά τη διάρκεια ενός μαθήματος (έναν αλγόριθμο, μια γραφική παράσταση, ένα σχεδιάγραμμα), επαφίεται στη δική μου έμπνευση ή στο δικό μου πορτοφόλι (υπό την έννοια ότι θα χρειαστεί να αγοράσω το κατάλληλο hardware) για να το επιτύχω. Είναι και αυτό μια έκφραση ατομικής ευθύνης υποθέτω.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  10. #25
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Το πιο εκνευριστικό δεν είναι το οτι τα ρίχνουν πάλι ολα στην ατομική ευθύνη (αν δεν μπορούν να κάνουν μάθημα πάλι εσείς θα φταίτε, ανεύθυνοι πολίτες παιδιά - αλήθεια ποιος κοροϊδευε για κράτος πατερούλη; ), είναι οτι για άλλη μια φορά δεν δείχνουν το παραμικρό σημάδι οτι μπορεί να χουν κάνει λάθος σχεδιασμό οι ίδιοι.

    Καμία συμπόνια απο μένα, αν τολμάνε να πάνε να απαιτήσουν απο Streaming υπηρεσίες (δεν είναι μόνο Netflix) να κάνουν cap τις συνδέσεις τους να δούνε πόσο θα χαρούν αυτές.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μάθημα από κινητό. Το διαβάσαμε κι αυτό σήμερα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #27
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή είμαι στα ~10mbps download και 1mbps upload. Ταχύτητες που δεν έπρεπε να υπάρχουν στον τηλεπικοινωνιακό χάρτη της χώρας αλλά τέλος πάντων.

    Αν δεν μπορούν να αντέξουν αυτές τις ταχύτητες ας το κλείσουν το μαγαζάκι. Και επειδή αναφέρθηκε παραπάνω για το τι μπορούν να κάνουν σε 8 μήνες ρωτάω εγώ ο κουτός. Σε τι φάση βρίσκονται οι προσπάθειες τους να θωρακίσουν τα δίκτυα. Είναι στην αρχή, στην μέση, κοντεύουν ή απλά δεν ενδιαφέρθηκαν να κάνουν το παραμικρό γιατί πάλι ο πολίτης και ο χρήστης πρέπει να δεξει ατομική ευθύνη. Αλήτες

    - - - Updated - - -



    Εγώ θέλω όλη μέρα να παίζει Netflix HD. Θέλω να έχω κάτι να κινείται στην 2η οθόνη.
    Είσαι τυπικός Ελληνάρας. Μάλλον για εσένα ειπώθηκε το εις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί πάρτης.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  13. #28
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι τυπικός Ελληνάρας. Μάλλον για εσένα ειπώθηκε το εις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί πάρτης.
    Τι σημαίνει αυτό το αρχαίο?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #29
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο εκνευριστικό δεν είναι το οτι τα ρίχνουν πάλι ολα στην ατομική ευθύνη (αν δεν μπορούν να κάνουν μάθημα πάλι εσείς θα φταίτε, ανεύθυνοι πολίτες παιδιά - αλήθεια ποιος κοροϊδευε για κράτος πατερούλη; ), είναι οτι για άλλη μια φορά δεν δείχνουν το παραμικρό σημάδι οτι μπορεί να χουν κάνει λάθος σχεδιασμό οι ίδιοι.

    Καμία συμπόνια απο μένα, αν τολμάνε να πάνε να απαιτήσουν απο Streaming υπηρεσίες (δεν είναι μόνο Netflix) να κάνουν cap τις συνδέσεις τους να δούνε πόσο θα χαρούν αυτές.
    Θα σε απογοητεύσω, αλλά ήδη το έκανε η ΕΕ την άνοιξη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει αυτό το αρχαίο?
    Ψάξε να το βρείς. Το έχω παραφράσει, αλλά, αν κοιταχτείς στον καθρέφτη θα το καταλάβεις εύκολα.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  15. #30
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Γιατί είναι παρτάκιας; Επειδή θέλει να εκμεταλλεύεται αυτό που πληρώνει; Η Netflix θα του κάνει έκπτωση αν μειώσει τις προβολές του, ή ο πάροχος το ίδιο αν μειωθεί η κατανάλωση data;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

Σελ. 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας