Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους.
    Καταρχήν να αναφέρω ότι με το κομμάτι του gaming στον υπολογιστή δεν ασχολούμαι εδώ και 20+ χρόνια, οπότε καταλαβαινετε...
    Θελει ο γιος μου να φτιάξουμε ένα gaming PC... Έχει μαζέψει κάποια λεφτά και - εννοείται θα τσοντάρω κι εγώ..
    Τα παιχνίδια που παίζει είναι Fortnite και το Valorant (??)
    Απ' ότι καταλαβαίνω τα συγκεκριμένα δεν έχουν και τίποτα τρελές απαιτήσεις..

    Για "βάση" και για να γλιτώσουμε κανα φράγκο, έχω να του δώσω έναν παροπλισμένο server. Η CPU του δεν είναι πύραυλος αλλά ούτε και σάπια (xeon e3-1220v5)
    Αν χρειαστεί στο άμεσο μέλλον με καμιά 35 ευρώ μπορώ να πάρω από ebay έναν 1270v5 που είναι 50% πιο γρήγορος
    Η λογική είναι να ξεκινήσει με αυτή τη βάση και μελλοντικά (π.χ. σε κάνα χρόνο), αν χρειαστεί, μπορεί να μαζέψει πάλι κάποια λεφτά και να πάρουμε κάποιο καλύτερο motherboard+CPU combo
    Αυτά που χρειάζεται για να "παίξει" αυτό το PC είναι : μονιτορ, τροφοδοτικό (γιατί το δικό του είναι 280w και δεν έχει καν 6pin/8pin για GPU), κάρτα γραφικών και keyboard/mouse
    Μνήμη έχω 16GB DDR4 (υποθέτω είναι ΟΚ) και από δίσκο έχω έναν 500άρη SSD.

    Το κομμάτι στο οποίο έχω σκαλώσει λίγο είναι η κάρτα γραφικών.
    Το έχω ψάξει λίγο από δω κι από κει. Δεν προσανατολίζομαι σε αγορά νέας, αλλά μάλλον κάποιας μεταχειρισμένης από ebay
    Εννοείται ότι δεν θέλω να το παρακάνω με το κόστος της κάρτας, αλλά από την άλλη δεν θέλω να πάρω και κάτι εντελώς σάπιο.
    Κοιτάω για λύσεις value for money, αλλά παράλληλα να τον καλύπτουν σε αυτά που θέλει..
    Αυτός μου λέει για nvidia 3060, αλλά αυτός μπορεί να λεει ότι θέλει..
    Σαν vfm λύση εγω είχα υπόψη μου την 1660 ti (όχι τη super) που μπορεί να βρεθεί μεταχειρισμένη γύρω στα 150 euro.
    Ανεβαίνοντας πιο πάνω βλέπω σαν ψιλοκαλή επιλογή την 2080 (ti ή super), η οποία απ' ότι καταλαβαίνω είναι καλή, αλλά στα όριά μου ακριβή και είναι και παλιότερη σαν μοντέλο (που δεν ξέρω αν είναι κάπου αρνητικό αυτό σε π.χ. συμβατότητες)
    To όριο που θέλω να βάλω είναι για μεταχειρισμένη γύρω στα 250-280 ευρώ (και ήδη πολλά μου φαίνονται μιας και χρεαζόμαστε επιπλέον οθόνη και τροφοδοτικό. Υπολογίζω ένα 250άρι για αυτα τα 2)
    Εννοείται ότι όσο πιο κάτω τόσο καλύτερα, αλλά λαμβάνοντας υπόψη και το VFM
    Επίσης αυτός επιμένει ότι και καλά για το fortnite είναι καλύτερες οι nvidia, αλλά νομίζω ότι μάλλον π@π@ριες λεει..
    Οπότε και οι AMD δεν αποκλείονται σαν λύσεις

    Τι έχετε λοιπόν να μου προτείνετε;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 22-01-24 στις 12:06.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.049
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    cpu/mobo/ram/ssd = ok-ish
    gpu = radeon 6600 (200λίγο, καινούργια = εγγύηση, και είναι ~ x2 vs 1660),
    θα έχει ένα penalty λόγω bus, αλλά είναι αυτό που είναι.
    psu = όσο καλύτερη μπορείς, 550W επαρκεί για τώρα, παραπάνω αν θέτε να την κρατήσετε στο proper-gaming-rig
    που θα στήσει του χρόνου.
    monitor = κάτι με free sync, φαντάζομαι 24" 1080p, αν είναι >60 hz θα ήταν καλύτερα.
    keyb/etc = ότι

    Για fortnite/valorant ok θάναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.026
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Τα παιχνίδια που θέλει να παίξει ο μικρός, είναι multiplayer competitive και πρέπει να μάθουμε τι έχει στο νου του από ανάλυση και framerate.

    Επίσης το Fortnite, έχει ένα τεράστιο range από απαιτήσεις που μπορεί να τρέξει. Δηλαδή έχουν βάλει και raytracing που ανεβάζει τις απαιτήσεις Χ4 σε σχέση με το vanilla epic. Αν έχει γνώση και θέληση για αυτά, πάμε σε άλλη κατηγορία.

    Αν θέλει να παίξει 1080p/60 ή/και 120 χωρίς RT και πιο μετρημένα settings, τότε μια rx6600 είναι πολύ καλή λύση.



    Το Valorant είναι ελαφρύ, οπότε η 6600 δεν έχει θέμα.



    Η καρτούλα είναι στα 200 ευρώ καινούρια. Την έχω σε ένα σύστημα και είναι τίμια για τα λεφτά της. Για το όριο των 280 ευρώ που έβαλες, υπάρχει και η 7600, που είναι πιο σύγχρονη και 30% ταχύτερη, αλλά δε ξέρω αν θα την έβαζα σε 3ghz skylake...

    Εδώ υπάρχει ένα ballpark sum up, που βρίσκεται η 7600 σε σχέση με την 6600, καθώς και με άλλες κάρτες. Για τα λεφτά της επίσης δεν είναι κακή, για γρήγορο 1080p.

    https://www.techpowerup.com/review/a...rix-oc/32.html

    Ο επεξεργαστής είναι skylake, οπότε έχει καλή αρχιτεκτονική, αλλά με χαμηλό ρολόι. Νομίζω ότι γενικά θα είναι ΟΚ, εκτός ίσως από τα skydives του Fortnite.

    Η μνήμη είναι ΟΚ.

    Τροφοδοτικό θες κάτι με 1x8pin, αφού αυτόν τον connector έχουν οι περισσότερες 6600. Overkill imo, αφού τη δική μου 6600, δε την έχω δει να τραβάει πάνω από 100W. Τροφοδοτικά υπάρχουν πιο πολλά από αστέρια πλέον, οπότε ναι...υπάρχουν πολλές επιλογές. Εγώ στη δική μου έχω βάλει ένα low end tier C BeQuiet 600W semi modular με cable management και είναι ΟΚ. Επίσης overkill για αυτό το σύστημα, αλλά εγώ τα πειράζω συνέχεια και θέλω κάτι δυνατότερο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 22-01-24 στις 13:11. Αιτία: sum up link added
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    cpu/mobo/ram/ssd = ok-ish
    gpu = radeon 6600 (200λίγο, καινούργια = εγγύηση, και είναι ~ x2 vs 1660),
    θα έχει ένα penalty λόγω bus, αλλά είναι αυτό που είναι.
    psu = όσο καλύτερη μπορείς, 550W επαρκεί για τώρα, παραπάνω αν θέτε να την κρατήσετε στο proper-gaming-rig
    που θα στήσει του χρόνου.
    monitor = κάτι με free sync, φαντάζομαι 24" 1080p, αν είναι >60 hz θα ήταν καλύτερα.
    keyb/etc = ότι

    Για fortnite/valorant ok θάναι.
    Θενκ γιου Κίμων!
    Λες να την ξεχάσω τη used?
    Τι εννοείς penalty λόγω bus? (είναι pcie-4 και το mobo 3, αυτό
    Για τροφοδοτικό υπολόγιζα όντως κάτι αξιοπρεπες, γύρω στα 90-100 €.. 600-650w και αν βρω και modular σε αυτά τα λεφτά ακόμα καλύτερα. Εννοείται πάμε για καινούριο.
    Μόνιτορ μου είπε βρήκε ένα αλλά δεν ξέρω ποιο.. θα το γράψω εδώ οταν μάθω
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.664
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γεια
    ποσο χρονων ειναι ο γιος ;
    εχει αλλο πισι ;
    ειναι και το θεμα του πως προσφερεις την βοηθεια , ειναι καμια φορα πιο σημαντικη απο το σε "τι" .
    και εφοσων προκειται για παιχνιδομηχανη , δεν ειναι ασχημη ευκαιρια για να παιξεις και ετσι λιγο

    δηλαδη , μπορει να χρειαζεται σε αυτην την φαση να συγκρινει αυτα που ξερει με κατι αλλο , μπορει να χρειαζεται να ξερει μεχρι που φτανεις εσυ , μπορει να χρειαζεται να κανει λαθος επιλογες που να ειναι δικες του , μπορει να χρειαζεται επιβεβαιωση σε κατι που νομιζει .

    για gaming pc θα εδινα πιο πολυ βαση στην καρτα γραφικων και στα caches του επεξεργαστη (και στον ηχο 'λεει' να επενδυσεις πρωτιστως σε ενισχυτη/ηχεια ) , τα υπολοιπα κατα την γνωμη μου , λιγο πολυ φτανουν και με λιγοτερο απο μετριες mainstream επιλογες .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παιχνίδια που θέλει να παίξει ο μικρός, είναι multiplayer competitive και πρέπει να μάθουμε τι έχει στο νου του από ανάλυση και framerate.

    Επίσης το Fortnite, έχει ένα τεράστιο range από απαιτήσεις που μπορεί να τρέξει. Δηλαδή έχουν βάλει και raytracing που ανεβάζει τις απαιτήσεις Χ4 σε σχέση με το vanilla epic. Αν έχει γνώση και θέληση για αυτά, πάμε σε άλλη κατηγορία.

    Αν θέλει να παίξει 1080p/60 ή/και 120 χωρίς RT και πιο μετρημένα settings, τότε μια rx6600 είναι πολύ καλή λύση.



    Το Valorant είναι ελαφρύ, οπότε η 6600 δεν έχει θέμα.



    Η καρτούλα είναι στα 200 ευρώ καινούρια. Την έχω σε ένα σύστημα και είναι τίμια για τα λεφτά της. Για το όριο των 280 ευρώ που έβαλες, υπάρχει και η 7600, που είναι πιο σύγχρονη και 30% ταχύτερη, αλλά δε ξέρω αν θα την έβαζα σε 3ghz skylake...

    Εδώ υπάρχει ένα ballpark sum up, που βρίσκεται η 7600 σε σχέση με την 6600, καθώς και με άλλες κάρτες. Για τα λεφτά της επίσης δεν είναι κακή, για γρήγορο 1080p.

    Ο επεξεργαστής είναι skylake, οπότε έχει καλή αρχιτεκτονική, αλλά με χαμηλό ρολόι. Νομίζω ότι γενικά θα είναι ΟΚ, εκτός ίσως από τα skydives του Fortnite.

    Η μνήμη είναι ΟΚ.

    Τροφοδοτικό θες κάτι με 1x8pin, αφού αυτόν τον connector έχουν οι περισσότερες 6600. Overkill imo, αφού τη δική μου 6600, δε την έχω δει να τραβάει πάνω από 100W. Τροφοδοτικά υπάρχουν πιο πολλά από αστέρια πλέον, οπότε ναι...υπάρχουν πολλές επιλογές. Εγώ στη δική μου έχω βάλει ένα low end tier C BeQuiet 600W semi modular με cable management και είναι ΟΚ. Επίσης overkill για αυτό το σύστημα, αλλά εγώ τα πειράζω συνέχεια και θέλω κάτι δυνατότερο!
    θενκ γιου
    Θέλει να παίζει 1080p high κυρίως settings μου είπε και θέλει να έχει πάνω από 120-130 FPS
    Ο επεξεργαστής μπορεί να αναβαθμιστεί σχετικά φτηνα στον 1270 που είναι στα 3.6, αλλά υπολογίζω σε κάνα χρόνο να γίνει κάποιο σχετικά οικονομικό upgrade (π.χ. κανα Ryzen 5, 5600 που παίρνει και ddr4 μνήμες για να μην πληρώνω και μνήμες αφού έχω ddr4 κάποια modules)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια
    ποσο χρονων ειναι ο γιος ;
    εχει αλλο πισι ;
    ειναι και το θεμα του πως προσφερεις την βοηθεια , ειναι καμια φορα πιο σημαντικη απο το σε "τι" .
    και εφοσων προκειται για παιχνιδομηχανη , δεν ειναι ασχημη ευκαιρια για να παιξεις και ετσι λιγο

    δηλαδη , μπορει να χρειαζεται σε αυτην την φαση να συγκρινει αυτα που ξερει με κατι αλλο , μπορει να χρειαζεται να ξερει μεχρι που φτανεις εσυ , μπορει να χρειαζεται να κανει λαθος επιλογες που να ειναι δικες του , μπορει να χρειαζεται επιβεβαιωση σε κατι που νομιζει .

    για gaming pc θα εδινα πιο πολυ βαση στην καρτα γραφικων και στα caches του επεξεργαστη (και στον ηχο 'λεει' να επενδυσεις πρωτιστως σε ενισχυτη/ηχεια ) , τα υπολοιπα κατα την γνωμη μου , λιγο πολυ φτανουν και με λιγοτερο απο μετριες mainstream επιλογες .
    13 είναι και έχει ένα dell latitude λάπτοπ που το είχα πάρει refurbished μετά την πρώτη καραντίνα. Ψιλοκαλό, με ssd, i7-8650u και 8GB Ram
    To να παίξω προσωπικά δεν με νοιάζει, έχω το ps4 αν θέλω, αλλά πλέον βαριέμαι..
    Το έχω σκεφτεί να τον αφήσω στη μοίρα του να σου πω την αλήθεια, γιατί αν δεν τον κράξω λίγο θα πάει να πάρει ότι νάναι και δεν θα του φτάσουν να είναι λειτουργικό το pc (εδώ είδα μια κάρτα γραφικών με 2 ανεμιστήρες και μου είπε ότι θέλει με 3 για να φαίνεται πιο όμορφη όταν θα πάρει άλλο κουτί με τζάμι - ότι νάναι δηλαδή)
    To όριο που του έβαλα είναι ότι θα πάρει αυτό το μηχάνημα που έχω συν 150-200 από μένα και αυτός έχει άλλα 300κάτι

    - - - Updated - - -

    Για μεταχειρισμένη GPU ρε παιδιά γιατί δεν το συνιστάτε; Λέτε να τα τα φτύσει επειδή έχουν λιώσει στο παίξιμο;
    Έλεγα να πάρει μια για κανα χρόνο ή δύο και μετά αν είναι κάνει upgrade...Εδώ πάει σε internet καφέ καμιά φορά με κάτι φίλους και έχουν 1060 και μια χαρά - υποτίθεται καλύτερα από το ps4 - είναι. Και σε μένα έλεγε για κάτι 3060 και λοιπά κουλά..
    Ρωτάω γιατί αν πάει το πράμα σε καινούρια, μήπως υπάρχει κάποια άλλη πέρα από αυτές τις 2 που είπατε που να είναι πιο VFM, έστω και με ένα τσικ παραπάνω σε κόστος (π.χ. 30-50 ευρώ)
    Για παράδειγμα βλέπω msi 3060 12GB με 290€ και Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC (rev. 2.0) PCI-E x16 4.0 με 285. Δεν αξίζει λέτε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 22-01-24 στις 13:40.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.049
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να την ξεχάσω τη used?
    Imho:
    Υποθέτωντας fixed budget ~250€, θα έπρεπε να βρώ κάτι σημαντικά καλύτερο (>= +50% fps) της 6600
    για να ρισκάρω αγορά μιάς μεταχειρισμένης 1-2 γενιές πίσω.
    Αν έβρισκα πχ μια 3070, ή μία 2080, ή μια 6700XT, ok θα το σκεπτόμουν, αλλά μάλλον δεν θα έβρισκα,
    οπότε στα 200-250€ η go-to επιλογή είναι η 6600.

    Και η 7600 όπως λέει ο psolord θα είναι 3A ok αν μπορείς να την βρείς σε λογική τιμή,
    στα 265 που έχει μία το skroutz τώρα την αγόραζα άμεσα, στα 300+ όχι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς penalty λόγω bus? (είναι pcie-4 και το mobo 3, αυτό
    Είναι pci-e 4.0 x8, σε pci-e 3.0 θα παίξει @3.0, x8 θα χάσει,
    αλλά είναι αυτό που είναι, και μάλλον δεν θες να αλλάξεις πλατφόρμα για +5%

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τροφοδοτικό υπολόγιζα όντως κάτι αξιοπρεπες, γύρω στα 90-100 €.. 600-650w και αν βρω και modular σε αυτά τα λεφτά ακόμα καλύτερα.
    Η go-to επιλογή μου τις τελευταίες τρείς φορές ήταν τα RMX, απολύτως decent, και δεν κάνουν ένα νεφρό.
    Προ μηνός πήρα ένα 850 για το pc μου από το κίτρινο μαγαζί με ~130€
    και έβαλα το rmx 650 που φόραγε στο storage (ένα seasonic focus που φόραγε είχε αρχίσει να σφυρίζει στην δεκαετία).
    Αλλά ότι και να πάρεις όσο δεν παίρνεις αυτά των 20$ ok θάναι,
    οπότε είναι και θέμα διαθεσιμότητας/κόστους ενδεχόμενης προσφοράς.

    Το μόνο ερώτημα είναι, εφόσον ο νεανίας είναι gamer, μήπως θα είχε νόημα να πάρεις ένα 850
    ώστε να το έχετε αν/όταν αποφασίσετε να ψωνίσετε μια gpu απ'το πάνω ράφι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα βλέπω msi 3060 12GB με 290€ και Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC (rev. 2.0) PCI-E x16 4.0 με 285. Δεν αξίζει λέτε;
    Ένας πάνω-κάτω σωστός πίνακας με gpu relative performance:
    https://www.tomshardware.com/reviews...rchy,4388.html

    Ζυγίζεις fps/$ αναλόγως τις διαθεσιμότητες/τιμές που βρίσκεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Imho:
    Υποθέτωντας fixed budget ~250€, θα έπρεπε να βρώ κάτι σημαντικά καλύτερο (>= +50% fps) της 6600
    για να ρισκάρω αγορά μιάς μεταχειρισμένης 1-2 γενιές πίσω.
    Αν έβρισκα πχ μια 3070, ή μία 2080, ή μια 6700XT, ok θα το σκεπτόμουν, αλλά μάλλον δεν θα έβρισκα,
    οπότε στα 200-250€ η go-to επιλογή είναι η 6600.

    Και η 7600 όπως λέει ο psolord θα είναι 3A ok αν μπορείς να την βρείς σε λογική τιμή,
    στα 265 που έχει μία το skroutz τώρα την αγόραζα άμεσα, στα 300+ όχι.
    Οπότε αν βρω 2080ti στο 250άρι αξίζει να το σκεφτώ, αλλιώς καλύτερα 6600 ή 7600
    Εν τω μεταξύ η 6600 xt που είδα έχει υπέρδιπλη τιμή, αλλά βρίσκω μια στο 300άρι....
    Εκεί κοντά βρίσκω και 3060ti


    Υ.Γ.:Για 1080 ti δεν αξίζει καν να κοιτάξω ε; Πανάκριβες είναι για μεταχειρισμένες..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι pci-e 4.0 x8, σε pci-e 3.0 θα παίξει @3.0, x8 θα χάσει,
    αλλά είναι αυτό που είναι, και μάλλον δεν θες να αλλάξεις πλατφόρμα για +5%
    Μια χαρά είναι με -5%..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η go-to επιλογή μου τις τελευταίες τρείς φορές ήταν τα RMX, απολύτως decent, και δεν κάνουν ένα νεφρό.
    Προ μηνός πήρα ένα 850 για το pc μου από το κίτρινο μαγαζί με ~130€
    και έβαλα το rmx 650 που φόραγε στο storage (ένα seasonic focus που φόραγε είχε αρχίσει να σφυρίζει στην δεκαετία).
    Αλλά ότι και να πάρεις όσο δεν παίρνεις αυτά των 20$ ok θάναι,
    οπότε είναι και θέμα διαθεσιμότητας/κόστους ενδεχόμενης προσφοράς.

    Το μόνο ερώτημα είναι, εφόσον ο νεανίας είναι gamer, μήπως θα είχε νόημα να πάρεις ένα 850
    ώστε να το έχετε αν/όταν αποφασίσετε να ψωνίσετε μια gpu απ'το πάνω ράφι.
    Πάντα το τροφοδοτικό είναι αυτό που κοιτάω να μην είναι σαπίλα.. χεχε
    Corsair, Seasonic και EVGA ήταν πάντα οι goto προτιμήσεις μου
    Κοίταξα μια γρήγορη τώρα και βρίσκω Corsair RM750e 750άρι γύρω στα 85 ευρώ, νομίζω είναι καλή επιλογή και είναι και modular.
    Και τον καλύπτει και για το μέλλον.. αυτός για 600άρι μου έλεγε και του είπα καλύτερα ένα κλικ παραπάνω.. Ούτως ή άλλως δεν κοιτάμε για efficiency στα λίγα βατ, αφού στο παιχνίδι θα είναι τουλάχιστον στα 200w

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας πάνω-κάτω σωστός πίνακας με gpu relative performance:
    https://www.tomshardware.com/reviews...rchy,4388.html

    Ζυγίζεις fps/$ αναλόγως τις διαθεσιμότητες/τιμές που βρίσκεις.
    Thanks, θα το τσεκάρω... σπαζοκεφαλιά είναι οι ρημάδες οι gpu αν δεν ασχολείσαι ρε γμτ (εκτός αν έχεις unlimited budget, αλλά τότε όλα εύκολα θα ήταν..)

    - - - Updated - - -

    2070 super μεταχειρισμένη είναι πολύ παλιά λέτε για να κοιτάξω;
    Βρίσκω στα 250 ευρώ...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.049
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 1080 ti δεν αξίζει καν να κοιτάξω ε; Πανάκριβες είναι για μεταχειρισμένες..
    @1080p μια 6600 είναι εξίσου γρήγορη, και θα υποστηρίζεται περισσότερα χρόνια (απο drivers),
    και πίνει και ~120W λιγότερα, και έχει και εγγύηση.
    Αν έβρισκα την 1080Ti με 100-120€ ίσως το σκεπτόμουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    σπαζοκεφαλιά είναι οι ρημάδες οι gpu αν δεν ασχολείσαι ρε γμτ
    Αυτό που θα έπρεπε ίσως να δεις (και δεν ξέρω και γω να σου πω...)
    είναι αν τα valorant/fortnite έχουν κάποια προτίμηση πράσινες vs κόκκινες.
    Γιατί ο πίνακας με το relative performance είναι normalized σε έναν MO πολλών παιχνιδιών.
    Και μπορεί να είναι αληθής μεν, αλλά δεν παύουν να υπάρχουν τίτλοι/engines που προτιμάνε
    την nvidia (ή την amd), οπότε αν είσαι σε τέτοια περίπτωση ίσως γέρνει την πλάστιγγα προς την μία ή την άλλη πλευρά.
    Όπως έχει την σημασία του αν χρειάζεσαι cuda/nvenc/capture που εκεί τα καλούδια της nvidia μετράνε.

    Αλλά γενικά $-for-$, και μην υπολογίζοντας cuda/rt/envenc/etc,
    τυπικά η amd έχει καλύτερο λόγο fps/$.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο παίχτης μου έλεγε ότι το fortnite είναι καλύτερο με nvidia και καλά..
    Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.049
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    2070 super μεταχειρισμένη είναι πολύ παλιά λέτε για να κοιτάξω;
    Βρίσκω στα 250 ευρώ...
    Η 2070 super @1080p είναι περίπου +15-20% γρηγορότερη vs 6600.
    Οι 6600 στο skroutz ξεκινάνε απο ~200.
    Θα δώσεις +20% $ για +20% fps και τελικά θα έχεις μεταχειρισμένη gpu, εκτός εγγύησης,
    με μια αρχιτεκτονική 5-6 ετών?
    Είναι καλή ιδέα λες?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει
    Να κάτι που πρέπει να κάνεις έρευνα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα ... Μάλλον για καινούρια 6600 ή 7600 θα κοιτάξουμε
    Τον ρώτησα τον δικό μου πως του φαίνονται οι 6600 και 7600 και μου απάντησε
    Μια χαρα, ομως η radeon εχει χειροτερο performance στο fortnite
    Συν οτι
    Εχω ακουσει πως καποιοι εχουν φαει ban στο CS:2 (CSGO) για τα κανουργια χαρακτηριστικα
    Το antilag ειναι σαν το DLSS
    Για την πρώτη πρόταση του είπα ότι είναι μικρή η διαφορά,μην τρελαθούμε τώρα, ένα τσεκ που έκανα, αν είναι αξιόπιστο, μου δείχνει 110 fps ultra settings. Πήγα εδώ, έβαλα e3-1220v5 cpu, 16GB Ram και την 6600)
    Για τις επομενες 3 προτάσεις του είπα "ότι έχει στο ψυγείο "
    Επίσης βρήκα στo κιτρινο μαγαζί RTX2060 super στο 250άρι καινούρια, σαν καλή δεν είναι;


    Σχετικά με την οθόνη βρήκε λεει αυτή

    https://www.skroutz.gr/s/39270811/AO...s-1ms-GTG.html

    Αλλά υποθέτω επειδή έχει freesync είναι για AMD.. Αν τελικά πάει σε nvidia πρέπει να δούμε για gsync, έτσι δεν είναι; Ή ιδανικά μόνιτορ που να υποστηρίζει και τα 2;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  13. #13
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.026
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ.:Για 1080 ti δεν αξίζει καν να κοιτάξω ε; Πανάκριβες είναι για μεταχειρισμένες..
    Κακές δεν είναι, αλλά δεν έχουν mesh shaders. Σε παιχνίδια που το χρησιμοποιούν (ελάχιστα μέχρι στιγμής) αυτομάτως οι σύγχρονες κάρτες δίνουν ένα +100/200%, πέρα από το όποιο +performance είχαν ήδη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    2070 super μεταχειρισμένη είναι πολύ παλιά λέτε για να κοιτάξω;
    Βρίσκω στα 250 ευρώ...
    Δεν έχει νόημα με καινούρια 7600 στα 265. Και πιο γρήγορη είναι και εγγύηση έχει και λιγότερο καίει.

    https://www.techpowerup.com/review/a...rix-oc/38.html

    Μια 2070 super το μόνο καλύτερο που έχει, είναι ότι έχει DLSS (resolution upscaler), που για εκεί που κινείται ο μικρός, δεν έχει σημασία.
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #14
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μίλησα μαζί του και καταλήξαμε (μάλλον, αν δεν αλλάξει γνώμη στα επόμενα 5 λεπτά) στην RX7600
    Του είπα ότι η 6600 είναι 50€ φτηνότερη και ελάχιστα χειρότερη αλλά τσου (γ@μώ τον πατέρα του)
    Οπότε μάλλον προς τα κει θα πάμε


    Η οθόνη που βρήκε πως σας φαίνεται για ζευγάρι με την 7600. Έχει freesync κιόλας, αλλά βέβαια να πω την αλήθεια ποτέ δεν ήμουν τρελός fan της AOC...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.026
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του είπα ότι η 6600 είναι 50€ φτηνότερη και ελάχιστα χειρότερη αλλά τσου (γ@μώ τον πατέρα του)


    - - - Updated - - -

    Καλά ελάχιστα χειρότερη δε τη λες. Η 7600 έχει σημαντικές βελτιώσεις. 20-30% ταχύτερη, RDNA 4, νεότερο fab process, AV1, βελτιωμένο antilag κλπ
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας