Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρόκειται για έναν ssd που για κάποιο άγνωστο λόγο, μετά από ένα προγραμματισμένο checkdisk πριν ξεκινήσει το λειτουργικό, με έβγαλαν σε κολλημένη οθόνη στο BIOS (Asus Rampage IV Gene), με κανένα κουμπί του πληκτρολογίου λειτουργικό. Από τότε, εάν είναι συνδεδεμένος ο ssd αυτός στον υπολογιστή είτε με sata 3 είτε με sata to usb adaptor, δεν αφήνει να μπει κάποιος στα settings του BIOS, αλλά ούτε και να εκκινήσει από οποιοδήποτε άλλο μέσο, dvd, usb, κλπ.

    Σε άλλον υπολογιστή τα SMART βγαίνουνε κανονικά, εκτός από το HDDScan που έβγαλε Χ στο ECC Correction, και είναι 84% remaining ssd life.

    Αυτό που σκέφτομαι είναι με τον αντάπτορα sata to usb να δημιουργήσω μια εικόνα του δίσκου και να την έχω σε άλλο δίσκο. Αν είναι μηχανικό ζήτημα και θέλει αλλαγή, να κλωνοποιήσω την εικόνα στον καινούριο ssd που θα πάρω (περίπου 300 προγράμματα εγκατεστημένα και παιχνίδια), και να συνεχίσω κανονικά στην ίδια μητρική και με τα υπόλοιπα περιφερειακά που είναι λειτουργικά. Αν είναι κάποιο ζήτημα των Windows 7, να το καταλάβω επειδή δεν θα λειτουργεί ο κλωνοποιημένος και απλά να σώσω ότι σώζεται και να κάνω φρέσκια εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος. Επίσης να έχω τη δυνατότητα να κάνω ένα πλήρες format με το πρόγραμμα της εταιρείας του, το Corsair Toolbox ( το οποίο ενώ μου δείχνει SMART κανονικό, δεν μπορεί να κάνει optimization), και να δω αν έχει μηχανικό πρόβλημα. Σκέφτομαι σωστά, ή υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι μπορείς να κάνεις image σε δίσκο που είναι συνδεμένος σε Usb και να το επαναφέρει απο Usb, θα πρέπει απλά το εργαλείο που θα κάνεις χρήση να υποστηρίζει usb, το acronis πχ το υποστηρίζει, όπως και το aomei backup

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας