Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερα καλημερα -ισως ταιριαζει καλυτερα στην ωρα- ,
    θελω να στησω εναν virtual server σε εναν υπολογιστη ως κεντρικο λειτουργικο συστημα ( οπως esxi ,citrix xen) , και σε ενα εικονικο μηχανημα , να αναθεσω την καρτα γραφικων , και να τρεχω αυτο το εικονικο μηχανημα χρησιμοποιοντας τα περιφερειακα (οθονη , πληκτρολογιο , ποντικι ,εξοδους/εισοδους ηχου ) που ειναι πανω στον σερβερ
    και αν εχω και αλλα εικονικα μηχανηματα να τα διαχειριζομαι απο καποια κονσολα/web/vnc στο εικονικο μηχανημα .

    ξερετε αμα γινεται ;

    με τον citrix το ειχα κανει σε καποια φαση , αλλα δεν μπορουσα να λειτουργω καποιο εικονικο μηχανημα απο τα περιφερειακα του σερβερ, μονο μεσω δικτυου .
    δεν ξερω και πως να το ψαξω , και εκει αν εχετε καμια ιδεα να προσφερετε , καλοδεχουμενη .

    επειδη εχω εναν τοπικο σερβερ στο σπιτι , και εχω και ενα πισι που ειναι μονιμως ανοιχτο , ελεγα μηπως μπορουσα να τα συμπεριλαβω και τα δυο σε ενα μηχανημα .
    αλλα δεν θελω ,όποτε κανω (μια φορα στις 90 μερες ) επανεκκινηση στο pc ,να κανω και στον σερβερ, ηθελα να εχω κατι αλλο για βαση του σερβερ , απο οτι το λειτουργικο του υπολογιστη που καθομαι (windows 7 x64 ) .

    συν οτι θα μπορω να εχω καλυτερη διαχειρηση στα εικονικα μηχανηματα αλλα και αποδοση στους πορους του συστηματος , συν οτι ετσι θα αναβαθμισω εμεσα και αμεσα , το hardware του σερβερ που βασιζεται σε εναν atom d2500 .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 08-11-20 στις 05:47.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Απ' ότι έχω δει στα docs, σε esxi ναί, συνοπτικά:
    passthrough την pcie στο vm, dedicate gpu στο vm που θες,
    εγκαθιστάς drivers για την gpu στο vm, και συνδέσεις το monitor στην gpu που έχεις passthrough.
    Επισης, κάνεις passthrough 2/3/ν usb ports, και εγκαθιστάς εκεί keyb/mouse/etc.
    Κάρτες raid και nics τυπικά τις αφήνεις στον esxi και χρησιμοποιείς τα virtual.
    Πρέπει το hardware να υποστηρίζει direct path, οπότε κοίτα τα requirements.
    Δεν το έχω κάνει πάντως για να σου πω εντυπώσεις.
    Και πάνω-κάτω έτσι πρέπει να γίνεται σε όλους τους hypervisors.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γινεται σε esxi να τρεξω εικονικο μηχανημα λειτουργοντας το πανω στον σερβερ ;
    για τα vt-d , τα εχω υποψη μου , θεμα μητρικης και επεξεργαστη ,εχω τετοιο hardware .

    θα κανω ενα δοκιμαστικο στησιμο , και σημερα κιολας (nightbuild ).
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ριξε μια ματια στο UNRAID. ειναι βεβαια με πληρωμη , αλλα μπροστα σε αυτα που κανει... αξιζει το τιμημα.

    Εχει full trial 30 ημερων . κανει τα παντα , με ευκολο gui και ειναι "μανουλα" στο hardware passthru .
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ριξε μια ματια στο UNRAID. ειναι βεβαια με πληρωμη , αλλα μπροστα σε αυτα που κανει... αξιζει το τιμημα.

    Εχει full trial 30 ημερων . κανει τα παντα , με ευκολο gui και ειναι "μανουλα" στο hardware passthru .
    ευχαριστω
    θα το κοιταξω

    - - - Updated - - -

    πολυ συμπαθητικο απο μια πρωτη ματια το unraid ,
    ακομη στα διαδικαστικα της εγκαταστασης και της παραμετροποιησης ειμαι , αλλα εμπνεει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το εβαλα το unraid , ειδα το μηχανημα που το ειχα βαλει δεν ειχε vt-d στην μητρικη (παιρνει και μεχρι 8 γιγα μνημη ) ,και απο το να δοκιμαζω να στησω ενα αλλο που ξερω οτι εχει σιγουρα λογο q45 chipset ,
    ξεκουμπωσα τους δισκους σε εναν i5 4570 και μια z87m με 16γιγα ram,και το εβαλα εκει (που ηταν και πριν απο καααποια χρονια , ο προορισμος αυτου του στησιματος ) .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  un2.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  96,9 KB 
ID: 220685

    σε μια πρωτη δοκιμη λειτουργησε, μαλιστα εβαλα και μια 9500gt για να εχει και καρτα γραφικων το unraid ωστε να μπορω και να το διαχειριζομαι .
    και ξεκινησα την εγκατασταση των win7 x64 .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  un1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  37,5 KB 
ID: 220686(πανω :οθονη δευτερης καρτας γραφικων με κονσολα(μπορουσα και gui ) ,αριστερα: οθονη αλλου υπολογιστη . δεξια : οθονη πανω στην r9-280 )

    μετα απο την επανεκινηση μου πηρε το πληκτρολογιο και το ποντικι ομως πισω το λειτουργικο συστημα του unraid συνεχιζοντας το εικονικο μηχανημα να χρησιμοποιει την r9 280 που θελω να του αποδοσω .
    συμπερανα οτι καλυτερα να συνεχισω την εγκατασταση με vnc ως καρτα γραφικων και απομακρυρμενο ποντικι και πληκτρολογιο , δηλαδη κανενα passthrough .
    τελειωσε η εγκατασταση , εχω κανει κατι ρυθμισεις που ειδα σε ενα βιντεο που μου φανηκαν και πολυ ευκολες , αλλα και λογικες, και ειμαι στο να ξεκινησω το εικονικο μηχανημα παλι . .

    - - - Updated - - -

    ξεκινησε και με passthrough, κατεβαζω drives για την καρτα γραφικων .
    το ποντικι το κερασε στο εικονικο μηχανημα , το πληκτρολογιο το κρατησε το unraid , για την κονσολα που παιζει στην αλλη οθονη στην αλλη καρτα γραφικων .
    insert keybords λοιπον , κατα το insert coins, στο επομενο reboot του εικονικου μηχανηματος αφου ενημερωσω τους οδηγους της καρτας γραφικων .
    "6,5 τερα " αρχειο για την ενημερωση της καρτας γραφικων

    - - - Updated - - -

    αφου εγκαθιστω τους drivers , μετα απο εκκινηση του εικονικου υπολογιστη , κολλαει προς το τελος του φορτωματος,αλλα με επαναφορα συνερχεται .
    κατι δεν πρεπει να εχω κανει σωστα ,
    ουτε το δευτερο πληκτρολογιο βλεπει πριν φτασει να κολησει (διαπιστωση απο την αντιστροφη μετρηση στο μενου των επιλογων επιδιορθωσης των windows )
    αλλα ουτε στην κονσολα παταει , ουτε στο εικονικο μηχανημα . ισως το καταπιε (παντως στις usb συσκευες διαθεσιμες για το vm, εχω την δυνατοτητα να αποδοσω το καθε ενα ξεκαθαρα και ξεχωριστα )

    εχει καποιες ρυθμισεις ακομη , ωστε να μην κανει εκκινηση ουτε καν στην κονσολα .
    θα το δοκιμασω και αυτο , θα δοκιμασω και με gui αν κανει καλυτερη διαχειρηση .

    - - - Updated - - -

    γενικα εντυπωσιαστηκα μεχρι τωρα απο το unraid,
    συνδυαζει κατι που στα δεδομενα μου θυμιζει xampp και xen hypervisor (εχω δοκιμασει και esxi αλλα δεν ειχα καταφερει τοσο ικανοποιητικα αποτελεσματα οσο με τον xen )
    εισηγαγε και τα dockers που τα ειχα απορια που τα διαβαζα στο θεμα του raspbery pi ,
    αλλα με οδηγησε και στο να συναντησω και να παρω μια ιδεα απο τις εξελιξεις του freenas και του open mediavault που θεωρουνται ανταγωνιστικα

    να ξανα αναρωτηθω περι των εξελιξεων των τελευταιων ετων και να ξανακοιταξω σοβαρα την εκδοχη σε διαφυγη σε λινουξ ως βασικο συστημα (κατι που το σκεπτομαι εδω και καμια δεκαετια -οσο και το οτι πρεπει να κοψω το καπνισμα - )

    το οτι το unraid ειναι με πληρωμη αλλα και το οτι παιζει μονο σε usb στικακι , ειναι απο τα μειον του που ισως με οδηγησουν να το ψαξω λιγο περισσοτερο , αλλα σιγουρα μου εδωσε μια γευση απο μια αρκετα διαφορετικη φιλοσοφια , γιατι εχει και την λειτουργια των arrays στους δισκους με δισκους διαφορετικης τεχνολογιας και μεγεθους , που εντελως τυχαιως ειχα σχετικη απορια προσφατα ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 10-11-20 στις 10:17.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εκτος απο vt-d πρεπει ΠΛΕΟΝ να υποστηριζει και vt-x .

    Ειδα το υποστηριζει ο i5 4570 που εβαλες. Απλα σιγουρεψου οτι το εχει ενεργοποιησει.

    Επισης αυτο με το πληκτρολογιο-mouse , για να μπορεσεις να κανεις passtrhu , ΠΡΕΠΕΙ να ειναι διαφορετικα μοντελα. Αν ειναι πανομοιοτυπα δεν τα περναει σωστα.

    Και αν μπορεις σε διαφορετικο hub.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι το unraid ειναι με πληρωμη αλλα και το οτι παιζει μονο σε usb στικακι , ειναι απο τα μειον του που ισως με οδηγησουν να το ψαξω λιγο περισσοτερο , αλλα σιγουρα μου εδωσε μια γευση απο μια αρκετα διαφορετικη φιλοσοφια , γιατι εχει και την λειτουργια των arrays στους δισκους με δισκους διαφορετικης τεχνολογιας και μεγεθους , που εντελως τυχαιως ειχα σχετικη απορια προσφατα ..
    Το οτι ειναι σε στικακι για μενα δεν ειναι προβλημα . Χρησιμοποιειται μονο την πρωτη φορα για εγκατασταση και μονο μετα απο καθε restart.
    Αποθυκευονται οι ρυθμισεις εκει και τιποτα αλλο. Μετα παιζει απο την ram. οποτε δεν υπαρχει προβλημα wear-out.

    Οπως επισης υπαρχει ειδικο εργαλειο για να παρεις back-up του usb.
    και αν παει κατι στραβα και χαλασει-καει-σπασει , σε 1 λεπτο εχεις φτιαξει καινουριο απο το backup και εισαι παλι online.

    Δεν εχει τυχει εδω και πολυ καιρο να χαλασει κατι. αλλα σε crass-test που εκανα επαθα πλακα ποσο ευκολα διορθωνεται.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατι καταφερα επιτελους , πληκτρολογιο και καρτα γραφικων την απεδωσα στο εικονικο μηχανημα .
    καλα παω για δευτερη μερα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  325,7 KB 
ID: 220714
    τρεχει και το furmark απο πισω μια χαρα ,
    μονο που μια το πληκτρολογιο , μια το ποντικι αναγνωριζει , ποτε και τα δυο μαζι , και ισως και κανενα .
    παντως καλα παει το πειραμα .
    χρησιμοποιησα παλαιοτερους drivers για την amd

    τωρα του εδωσα 2 ποντικια και ενα πληκτρολογιο και δουλεψε το ενα ποντικι που του ειχα δωσει αρχικα , και το πληκτρολογιο , και η καρτα γραφικων
    και δουλευει το αλλο πληκτρολογιο στην κονσολα του σερβερ στην αλλη οθονη στην αλλη καρτα γραφικων

    δεν ξερω αν επαιξε ρολο το οτι στο εικονικο μηχανημα που δουλεψε ειναι με 32 bit λειτουργικο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 11-11-20 στις 08:17.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτο που λες για τα περιφεριακα εχω διαβασει οτι εξαρταται απο την μητρικη.

    πως "μοιραζονται" οι usb θυρες.

    θα πρεπει να ειναι σε διαφορετικο BUS οσες ειναι σε διαφορετικο VM .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  USB.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  173,0 KB 
ID: 220718

    Οι περισσοτεροι απλα παιρνανε pci-e x1 usb καρτες και ξεμπερδευανε. και οπως ειχα πει αν γινεται και διαφορετικου ventor.

    Οποτε "παιξε" λιγο με το που τοποθετεις πληκτρολογιο-ποντικι . Λογικα η μητρικη σου πρεπει να εχει αρκετες. ειδικα με header.

    edit : ασχετα απο τα VM , εριξες καμμια ματια στα Apps ? ή στο Docker ?

    Εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με ολα. Εχει κανει την ζωη μου πολυ πιο ευκολη.

    Πριν το προβλημα με το ρευμα που ειχαμε , απλα δεν ειχε κλεισει απο το 2018 .

    Τωρα μετραει μονο 100 μερες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  uptime.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  9,7 KB 
ID: 220721
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μου κρασαρε καποια στιγμη που το χρησιμοποιουσα απομακρυσμενα , ετρεχα ενα furmark σε fullscreen μεσω tightvnc , για να συγκρινω τις επιδοσεις με ενα αλλο μηχανημα που εχω την ιδια καρτα γραφικων , και κρασαρε και ο σερβερ , πηγα και το βρηκα κλειστο το unraid .

    τωρα τρεχει παλι ενα parity check

    επαιξε παντως καποια στιγμη με πληκτρολογιο και ποντικι το εικονικο μηχανημα πανω στον σερβερ (του ειχα δωσει 2 ποντικια και ενα πληκτρολογιο και επαιξε το ενα ποντικι και το ενα πληκτρολογιο ) .
    ειναι η εκδοση των windows μια lite που ειχα προχειρη και ισως να προκαλεσε και η ελειψη καποιων υποσυστηματων προβλημα . αλλα δεν θα επρεπε να εχει αυτην την τυχη ολοκληρος ο σερβερ .

    θα πειραματιστω και στην συνεχεια παντως.
    θα δοκιμασω και μια gtx 650 που εχω να δω τι λεει ,αν δω οτι προβληματιζεται .


    κοιταξα και τα dockers και εβαλα και community apps , αλλα στην πρωτη δοκιμη του unraid, ειχα περασει μερικα app , αναμεσα τους και ενα app για το virtualization , και χρειαστηκε reboot αλλα δεν μπορεσε να ξεκινησει παλι τον array .
    (δεν ειχε vt-d εκεινο το μηχανημα )
    στο δευτερο στησιμο , αυτο που εχω τωρα , ειπα να ειμαι πιο προσεκτικος με τα app και να δοκιμασω τα εργαλεια που ηδη εχει εξαρχης το συστημα .

    επι αυτου ελεγα οτι μου θυμιζει xampps με xen hypervisor

    οκ σαν τα repository ειναι , αλλα με τα dockers (διαβαζω οτι ειναι sandboxed αυτοτελη προγραμματα που παιζουν ανεξαρτητου πλατφορμας ), ειναι πολυ πιο πρακτικα .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 11-11-20 στις 11:54.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία του unraid ώς project (κάθε άλλο...),
    που όπως έλεγα δεν το ξέρω κιόλλας,
    αλλά όταν μπορεί να τρέξει κανείς esxi έχει νόημα?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία του unraid ώς project (κάθε άλλο...),
    που όπως έλεγα δεν το ξέρω κιόλλας,
    αλλά όταν μπορεί να τρέξει κανείς esxi έχει νόημα?
    θα το δοκιμασω το esxi ,
    αλλα το unraid ειναι επι πληρωμη και η δοκιμη εχει 30 μερες (δινουν λεει και καποια παραταση ) προθεσμια
    λεω να κανω οτι δοκιμες προλαβαινω σε αυτο το περιβαλον , και μετα θα γυρισω να δω και τα αλλα

    - - - Updated - - -

    φανταζομαι μαθαινοντας λιγο καλα το ενα , θα μπορω να αποκτησω λιγη εμπειρια , και να μπορω να τα συγκρινω κιολας .

    γενικα απο αποκριση , καλο φανηκε το unraid.
    ειχα ασχοληθει και παλιοτερα με virtualization ,και σε καποιες περιπτωσεις , η απομακρυσμενη συνδεση ηταν καπως αργη . νομιζω στο esxi το ειχα συναντησει αυτο .
    αλλα πανε τουλαχιστον 5 χρονια απο τοτε . μπορει και παραπανω .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Hints:
    Το esxi/vsphere είναι δωρεάν για το σπίτι/lab και με κάποιους περιορισμούς (και πάλι καλά...).
    Αν το θες για σοβαρή δουλειά (v-sphere/v-center/v-storage/v-etc) έχει ένα φανταστικομύριο.

    Το esxi χρησιμοποιείται και γενικότερα, εκτός home/smb περιβάλοντα,
    οπότε ότι μάθεις χρήσιμο θάναι.

    Το esxi έχει docs, και όταν πληρώνεις έχει και support.
    Στοχεύει άλλη αγορά.
    Φαίνεται και από το τι υποστηρίζει (SAN/FC/VMFS/VSAN/V-etc).
    Τυπικά το στήνουν πάνω σε san.

    Το unraid είναι περισσότερο user-friendly και πουλάει την ευκολία του να προσθέτεις/αφαιρείς δίσκους περίπου όποτε σούρθει,
    σύν ότι έχει πολά πράγματα έτοιμα.
    Στοχεύει σε home/smb χρήση που δεν έχεις εύκαιρο έναν admin για το stack της vmware.

    Αν βολεύει το unraid, οκ cool.
    Προσωπικά αν ήθελα να στήσω 2-3-5 vm στο σπίτι, esxi θα έβαζα (βοηθάει ότι το ψιλό-ξέρω κιόλλας).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχω κολησει με τα dockers και γενικοτερα τις απλες δυνατοτητες του unraid και η καρτα γραφικων στο εικονικο μηχανημα , ακομη εχει μεινει σε ενα σημειο που κανει αποτομα shutdown ο υπολογιστης μολις αποδοσω drivers .

    σε καποια φαση δουλεψαν ολα , και πληκτρολογιο στο εικονικο μηχανημα , και ποντικι , και η καρτα γραφικων , και ενα usb wifi , αλλα μολις ετρεξα ενα furmark . εκλεισε ο unraid σερβερ και στην επανεκινηση βρηκε λαθη στο array που τα εφτιαξε .
    εχω μπει και στον πειρασμο με τα arrays τι τρεχει .
    θελω να βαλω 2 δισκους , εναν parity και εναν ή δυο array και να βγαλω τον εναν array και να τον αντικαταστησω.

    το εκανα με τον parity αυτο , δηλαδη ειχα εναν 500 γιγα , εκλεισα τον σερβερ, τον εβγαλα και εβαλα στην θεση του εναν 1 τερα ,και μετα απο μια διαδικασια λειτουργησε ο σερβερ χωρις κανενα θεμα .

    εβγαλα και εναν 200 αρη που ειχα αρχικα στο array και τον αντικατεστησα με εναν 400αρη , και τα λιγα data που ειχε μεσα , δεν χαθηκαν .

    θελω να κανω τετοια πειραματα σε πιο ευρεια κλιμακα, δηλαδη να γεμισω λιγο τους δισκους , και μετα να αντικαταστησω εναν . και μετα να δοκιμασω και με array 3 δισκων ,και να αντικαταστησω εναν .

    απο οτι καταλαβαινω , το συστημα του unraid , κραταει στον parity , ενα στιγμιοτυπο της διαφορας των bits μεταξυ των δισκων του array .και βαση αυτου του υπολογισμου της διαφορας επανακτιζει τον οποιο χαμενο δισκο .

    προς το παρον χαζευω grafana , plex, raspberry pi hole ,motion eye για καμερες ,και δικτυακες εφαρμογες κοινοχρηστων εγγραφων .

    φοβαμαι οτι θα πρεπει να στησω ενα δευτερο στικακι για να δοκιμασω τα pci passthrough για να μην κανω restart τον σερβερ σε περιπτωση ατυχηματος με 4 δισκους πανω (εχω τοποθετησει και εναν ssd για cache , εναν 1 τερα για parity , και 2 δισκοι 500GB+400GB array) καπου εχω 40 και 80 γιγα ide δισκους

    εβγαλα ηδη τις αραχνες σε ενα 775 mobo με vt-d ,για παραλληλους πειραματισμους .
    το μονο που εχει μεινει ειναι να τελειωσω κατι εξωτερικες δουλειες και να χαλασει ο καιρος για κανα διμηνο .
    και να παρω και ενα τροφοδοτικο ...
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Έχεις όρεξη πάντως...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας