Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @Gentoo

    Πριν 2 μήνες μιλούσα με μια κυρία (ΔΥ, γύρω στα €1000/μήνα) και είχε ένα παμπάλαιο κινητό.

    Ήθελε να της βάλω το Viber και το σούρσιμο ήταν απίστευτο... δεν ξέρω τι έκδοση Android ήταν, σίγουρα πολύ παλιά. Samsung συσκευή, ούτε που θυμάμαι μοντέλο. Ένα μικρούλι ήταν.

    Με τα πολλά πιάσαμε την κουβέντα και μου έλεγε τι παλαβά έξοδα διαβίωσης έχει (ενοίκια, βενζίνες και κάτι άλλα έκτακτα έξοδα).

    Αυτό γιατί της είπα να πάρει κανά σύγχρονο κινητάκι με €200 max, αλλά λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο.

    Τι να της έλεγα; Κόψε το ΙΧ (€120 βενζίνες) και πάρε τα παστωμένα ΜΜΜ με €30/μήνα; Μεγάλη γυναίκα, σιγά μην πάρει τέτοιο ρίσκο με τον ιό.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ στο ότι υπάρχουν λύσεις στο πρόβλημα και ότι δεν είναι και κάτι πολύ σοβαρό ή μη αναμένόμενο. Συμφωνό (νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα) ότι δεν μπορείς να διατηρήσεις στάσιμη μία κατάσταση σε επίπεδο software.

    Το θέμα είναι ότι το αρχικό σου μήνυμα ήταν ανακριβές και άκομψο ταυτόχρονα.
    Ανακριβές και άκομψο;

    Αν το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών παραμένει με την ίδια συσκευή για 4-5 χρόνια, τότε ποιός ο λόγος (και το ρίσκο και το κίνητρο) να κυκλοφορούν νέες συσκευές κάθε βδομάδα/μήνα;

    Σαφώς και το ποσοστό αυτό είναι πολύ μικρό. Δεν λέω αμελητέο, λέω μικρό.

    Το αν είναι κομψό ή άκομψο το επιχείρημα, είναι υποκειμενικό και δεν νομίζω πως οφείλω να το αναλύσω παραπάνω απ'όσο το διευκρίνισα σε προηγούμενα ποστ μου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετάς ένα αφθαίρετο 5%-10% και προσπαθείς με κάθε τρόπο να το υπερασπιστείς.
    Για το αυθαίρετο ποσοστό θα συμφωνήσω, προσωπική μου εκτίμηση το ποσοστό, αλλά δεν προσπαθώ να το υπερασπιστώ. Απλώς θεωρώ πως είναι μικρό το ποσοστό αυτών των χρηστών και παραθέτω επιχειρήματα.
    Δεν προσπαθώ να επιβάλλω ούτε τη γνώμη μου, ούτε να αναιρέσω τη γνώμη άλλων.
    Εσύ είσαι αυτός που προσπάθησες να αναιρέσεις την άποψή μου με αντεπιχειρήματα, αλλά δεν το έκανα θέμα, γιατί κάνουμε διάλογο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ότι πρόκειται για συσκευές 5ετίας αλλά και αυτό είναι ανακρίβεια γιατί και όλο το 2018 υπήρχαν πολλές νεές συσκευές με παλιότερη έκδοση. Άρα υπάρχουν συσκευές 3ετίας με παλιότερη έκδοση.
    Αν ψάξεις, θα βρεις και συσκευές 5ετίας, so; Θα κάτσουμε να πάρουμε ως δεδομένο τις εξαιρέσεις;
    Ή μήπως πιστεύεις πως όσοι προβαίνουν σε έρευνα νέας συσκευής κοιτάνε τις στοκαδούρες 3 ετών πίσω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λέω όταν εννοώ ότι δεν έχει σημασία πότε εμφανίστηκε η έκδοση 7.1 και ότι για αρκετό καιρό πωλούνται παλιότερες εκδόσεις. Εσύ το παρμερμηνέυεις αυτό (για να μην πω το διαστρεβλώνεις) και αρχίζεις να μας λες για τυχάρπαστους επαγγελματίες...
    Σαφώς και παίζει ρόλο το release date, ως κριτήριο επιλογής.

    Εκτός αν μιλάμε για χρήστες που δεν το κατέχουν (ορίστε, δεν βάζω ηλικιακό γκρουπ, αλλά θα θιχτούν τώρα όσοι δεν είναι advanced χρήστες... άτιμο political correctness ).

    Εσύ το 2020, θεωρείς οκ να αγοράζεις προϊόντα τεχνολογίας του 2017;

    Να σου θυμίσω ότι τα τεχνολογικά προϊόντα δεν είναι ρούχα/παπούτσια όπου ορίζονται αποκλειστικά από τις προσταγές της εκάστοτε μόδας.

    Τα τεχνολογικά προϊόντα έχουν ραγδαίο ρυθμό obsolescence και η κάθε μέρα/μήνας που περνάει, παίζει ρόλο.

    Αν μη τι άλλο, θα περίμενα περισσότερη αντίληψη γύρω απ'αυτές τις διαφορές σε ένα τεχνολογικό φόρουμ. Θεώρησέ το άκομψο το τελευταίο, ούτως ή άλλως, δεν έχει νόημα να απολογούμαι για το τι εκλαμβάνει ο καθένας από τα λεγόμενά μου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Gentoo

    Πριν 2 μήνες μιλούσα με μια κυρία (ΔΥ, γύρω στα €1000/μήνα) και είχε ένα παμπάλαιο κινητό.

    Ήθελε να της βάλω το Viber και το σούρσιμο ήταν απίστευτο... δεν ξέρω τι έκδοση Android ήταν, σίγουρα πολύ παλιά. Samsung συσκευή, ούτε που θυμάμαι μοντέλο. Ένα μικρούλι ήταν.

    Με τα πολλά πιάσαμε την κουβέντα και μου έλεγε τι παλαβά έξοδα διαβίωσης έχει (ενοίκια, βενζίνες και κάτι άλλα έκτακτα έξοδα).

    Αυτό γιατί της είπα να πάρει κανά σύγχρονο κινητάκι με €200 max, αλλά λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο.

    Τι να της έλεγα; Κόψε το ΙΧ (€120 βενζίνες) και πάρε τα παστωμένα ΜΜΜ με €30/μήνα; Μεγάλη γυναίκα, σιγά μην πάρει τέτοιο ρίσκο με τον ιό.
    Κοίτα. Το πως θα διαχειριστεί κάποιος τα οικονομικά του και που θα δώσει προτεραιότητα, είναι προσωπικό του ζήτημα.

    Αλλά θα σου πω το εξής. Έστω ότι δεν θέλει/δεν μπορεί/δεν υπάρχει λόγος να διαθέσει ένα X,Y ποσό για αγορά νέας συσκευής. Σεβαστό.

    Θα κάνει το ίδιο αν το ΙΧ χαλάσει και χρειαστεί service;

    Αν τρυπήσει το παπούτσι, θα συνεχίσει να το φοράει;

    Αν πιάσουν οι τοίχοι του σπιτιού μούχλα, θα τους αφήσει έτσι;

    Καταλαβαίνεις τι εννοώ θέλω να πιστεύω.

    Σίγουρα δεν είναι top προτεραιότητα ένα κινητό, αλλά είναι ένα καταναλωτικό αγαθό το οποίο είναι αναλώσιμο και είναι εν δυνάμει σημαντικό να αντικαθίσταται εφόσον το απαιτούν οι συνθήκες.

    Το αν θα παραμείνει κάποιος με την ίδια συσκευή, έχει να κάνει και με το πόση προτεραιότητα του δίνει.

    Σε κάποιον που είναι ενεργός χρήστης διαδικτύου, το να παραμένει με συσκευή που έχει σταματήσει να υποστηρίζει πρωτόκολλα και λειτουργίες, είναι παράλογο.

    Εδώ έρχεται και κολλάει το παράδειγμα με την ηλικία που είπα εξαρχής.
    Ότι ναι, ένας μεγαλύτερος ηλικιακά χρήστης, ενδεχομένως να μην χολοσκάει για το τι χρησιμοποιεί και πως, με αποτέλεσμα να μην θέλει να αλλάξει συσκευή.

    Αλλά σε ειδήσεις όπως αυτή, μας ενδιαφέρει - θέλω να πιστεύω - η πλειονότητα των χρηστών και όχι οι εξαιρέσεις.

    Κι έτσι από περιέργεια, με μία απλή αναζήτηση έπεσα πάνω εδώ.

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβή τα στοιχεία, αλλά για τον Οκτώβριο του 2020 τα ποσοστά χρήσης είναι τα εξής:


    Mobile & Tablet Android Version Market Share Worldwide - October 2020
    10.0 10
    36.93%
    9.0 Pie
    24.3%
    8.1 Oreo
    10.43%
    6.0 Marshmallow
    7.01%

    8.0 Oreo
    5.98%
    7.0 Nougat
    5.01%



    Επομένως, χωρίς καν να τσεκάρω ποσοστά χρήσης, έπεσα σχεδόν μέσα, εμπειρικά (βάλε κι ένα 5% ακόμα για τα πιο παλιά, άντε πες σύνολο 17%).
    Με κάθε επιφύλαξη για την αξιοπιστία της σελίδας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 09-11-20 στις 03:42.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνήσω με τα επιχειρήματά σου:
    - δεν έχει σχεση πότε κυκολφόρησε η έκδοση 7.1.1 αλλά μέχρι πότε υπήρχαν στο εμπόριο συσκευές με παλαιότερο λογισμικό.
    - επειδή αναφέρεις τα 100-150 ευρώ, ιδιαίτερα οι συσκευές σε αυτές τις τιμές έχουν συχνά παλαότερες εκδόσεις android
    - επίσης τα 100-150 μπορεί να φαίνονται λίγα σε μια πρώτη αναγνωση αλλά αν έχεις να πάρεις 2, 3 ή περισσότερα κινητά σε μια οικογένεια + ένα tablet κάθε τόσο, μαζέυονται αρκετά λεφτά.
    - και τέλος αν μια συσκευή βρίσκεται σε καλή κατά σταση, είτε λόγω προσεκτικής χρήσης είτε λόγω μικρής χρήσης είτε ακόμα και λόγω καλής ποιότητα κατασκευής, δεν είναι κρίμα να μη λειτουργεί όπως πρέπει λόγω "τεχνητών εμποδίων";

    και βέβαια να σου πω ότι οι πάνω των 60 δεν είναι μια αμελητέα ομάδα: λόγω των δημογραφικών δεδομένων σε λίγα χρόνια θα είναι πλειοψηφία. Λόγω των οικονομικών δεδομένων, ήδη έιναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη αγοραστκή δύναμη
    Οι νεες συσκευές με τιμές 150+ ευρώ δεν νομίζω ότι έχουν κάτι λιγότερο από android 10 βαριά 9.
    Το ότι υπάρχουν κάποιοι που τρέχουν ακόμα με τόσο παλιό android, σεβαστό, όμως το ρίσκο είναι δικό τους θέμα.
    Κακά τα ψέματα , όταν έχεις devices που επικοινωνούν μέσω internet , υπάρχει το θέμα του security και άρα πρέπει να λαμβάνεις αποφάσεις budgeting για την αντικατάσταση τους ανάλογα με το lifecycle που δίνει ο εκάστοτε vendor αλλιώς αναλαμβάνεις το αντίστοιχο ρίσκο όταν δεν υπάρχουν updates, είτε μιλάμε για OS updates είτε για vendor/security updates.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mobile & Tablet Android Version Market Share Worldwide - October 2020
    10.0 10 - 36.93%
    9.0 Pie - 24.3%
    8.1 Oreo - 10.43%
    Οι 3 αυτές versions έχουν κοινώς "μόλις" το 71.6% της πίτας. Μάλιστα...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #19
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και δεν μπορούν να αλλάζουν συσκευές όλοι έτσι απλά.

    Αλλά εδώ μιλάμε για έκδοση λειτουργικού πριν την 7.1.1 (η 7.1.1 κυκλοφόρησε 5 Δεκ 2016) και για εφαρμογή στα τέλη του 21, δηλαδή για συσκευές 5 ετών και άνω!

    Πόσοι χρήστες android είναι με συσκευή 5ετίας; 5%; 10%;
    Δεν υπολογίζω τους χρήστες που έχουν flagships, θεωρώ δεδομένο πως αυτοί έχουν την οικονομική δυνατότητα να αναβαθμίσουν.

    Αν δεν μπορεί κάποιος να διαθέσει έστω 100-150 ευρώ για νέα συσκευή ανά 5ετία, τότε μιλάμε για τρομερό πρόβλημα διαβίωσης.
    Ενδεχομένως να μην έχει πρόσβαση και σε δεδομένα, γιατί κι αυτά κοστίζουν
    Δεν ισχύουν αυτά που λες. Εγώ έχω samsung A3 01/2016 με android 6.0.1 (αρχικά είχε έκδοση 5 αν θυμάμαι καλά) και η γυναίκα μου samsung A5 01/2017 με android 7.0. Δεν έχει σημασία πότε κυκλοφόρησε η κάθε έκδοση android, αλλά τι έκδοση είχε το συγκεκριμένο κινητό. Και βλέπω ότι η έκδοση 8 κυκλοφόρησε το καλοκαίρι του 2017. Επιπλέον δεν είναι εύκολο ο μέσος πολίτης να δίνει 200-250€ κάθε διετία για καινούργιο τηλέφωνο. Γιατί τόσο κόστιζαν όταν τα αγοράσαμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 09-11-20 στις 14:44.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύουν αυτά που λες. Εγώ έχω samsung A3 01/2016 με android 6.0.1 (αρχικά είχε έκδοση 5 αν θυμάμαι καλά) και η γυναίκα μου samsung A5 01/2017 με android 7.0. Δεν έχει σημασία πότε κυκλοφόρησε η κάθε έκδοση android, αλλά τι έκδοση είχε το συγκεκριμένο κινητό. Και βλέπω ότι η έκδοση 8 κυκλοφόρησε το καλοκαίρι του 2017. Επιπλέον δεν είναι εύκολο ο μέσος πολίτης να δίνει 200-250€ κάθε διετία για καινούργιο τηλέφωνο. Γιατί τόσο κόστιζαν όταν τα αγοράσαμε.
    Ε μείνε με το παλιό. Αλλά δεν είναι πρόβλημα του software που εσύ δεν μπορείς ή δεν θέλεις να αναβαθμίσεις.

    Αν είναι τόσοι πολλοί αυτοί οι χρήστες που έχουν προβλημα, υπάρχουν και τα petitions προς τους devs.

    200-250€ είναι mid-range κατηγορία, δεν είναι το starting selling point.

    Βρίσκεις και με <100€ αξιόλογες προτάσεις.

    Κι εγώ θέλω poco με 400€, αλλά δεν κόπτομαι να δώσω τόσα και αν αλλάξω συσκευή θα πάρω μία γύρω στα 150€.

    Απ'τη στιγμή που υπάρχουν προτάσεις σε τιμές χώμα, δεν γίνεται να λέμε πως το οικονομικό είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

    Δηλαδή, δαπανούμε σε όλα τα υπόλοιπα, σε επεξεργαστές, gpu, IX, κλπ, αλλά ξαφνικά το κινητό το δαιμονοποιούμε ως ένα αβάσταχτο έξοδο και βάζουμε παρωπίδες στις προτάσεις των 100-150€ για να πούμε ότι είναι ασύμφορη η αγορά τους;

    Υπάρχουν προτάσεις με <100€ σε decent συσκευές; Ναι.
    Ποιός ο λόγος να το συζητάμε το ασύμφορο του θέματος, δεν καταλαβαίνω

    Και στην τελική, να το ξαναπώ. Υπάρχει εναλλακτική με διαφορετικό browser.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε μείνε με το παλιό. Αλλά δεν είναι πρόβλημα του software που εσύ δεν μπορείς ή δεν θέλεις να αναβαθμίσεις.

    Αν είναι τόσοι πολλοί αυτοί οι χρήστες που έχουν προβλημα, υπάρχουν και τα petitions προς τους devs.

    200-250€ είναι mid-range κατηγορία, δεν είναι το starting selling point.

    Βρίσκεις και με <100€ αξιόλογες προτάσεις.

    Κι εγώ θέλω poco με 400€, αλλά δεν κόπτομαι να δώσω τόσα και αν αλλάξω συσκευή θα πάρω μία γύρω στα 150€.

    Απ'τη στιγμή που υπάρχουν προτάσεις σε τιμές χώμα, δεν γίνεται να λέμε πως το οικονομικό είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

    Δηλαδή, δαπανούμε σε όλα τα υπόλοιπα, σε επεξεργαστές, gpu, IX, κλπ, αλλά ξαφνικά το κινητό το δαιμονοποιούμε ως ένα αβάσταχτο έξοδο και βάζουμε παρωπίδες στις προτάσεις των 100-150€ για να πούμε ότι είναι ασύμφορη η αγορά τους;

    Υπάρχουν προτάσεις με <100€ σε decent συσκευές; Ναι.
    Ποιός ο λόγος να το συζητάμε το ασύμφορο του θέματος, δεν καταλαβαίνω

    Και στην τελική, να το ξαναπώ. Υπάρχει εναλλακτική με διαφορετικό browser.
    Υπήρχαν με κάτω από 100€ αξιόλογες προτάσεις, που να κάνουν παρόμοια πράγματα με αυτές τις συσκευές που έχουμε και μάλιστα πριν 3,5-4,5 χρόνια; Και τώρα αν ξαναγοράσω κινητό, θα δώσω τουλάχιστον 160-170€, ώστε να κάνει αξιοπρεπώς όλα αυτά που θέλω, αλλά θα το κρατήσω τουλάχιστον μία τετραετία. Το προτιμώ από το να δίνω 80-90€ και να το αλλάζω στη διετία, γιατί έτσι θα δίνω τα ίδια χρήματα αθροιστικά για αγορά κινητού, αλλά με λιγότερες δυνατότητες.

    Πάντως δεν έγραψα ότι έχω κάποιο πρόβλημα με την όλη κατάσταση. Απλά ανέφερα αν διαβάσεις και τα προηγούμενα μηνύματά μου, ότι δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που έχουν παλιά κινητά και μάλιστα δεν είναι υποχρεωτικά μεγάλης ηλικίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 09-11-20 στις 15:30.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι υπάρχουν κάποιοι που τρέχουν ακόμα με τόσο παλιό android, σεβαστό, όμως το ρίσκο είναι δικό τους θέμα.
    Κακά τα ψέματα , όταν έχεις devices που επικοινωνούν μέσω internet , υπάρχει το θέμα του security και άρα πρέπει να λαμβάνεις αποφάσεις budgeting για την αντικατάσταση τους ανάλογα με το lifecycle που δίνει ο εκάστοτε vendor αλλιώς αναλαμβάνεις το αντίστοιχο ρίσκο όταν δεν υπάρχουν updates, είτε μιλάμε για OS updates είτε για vendor/security updates.
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

    Πολύς κόσμος βλέπει το κινητό (ή το PC/laptop) ως μια λευκή συσκευή (στυλ κουζίνα, τοστιέρα, πλυντήριο).

    Δεν γνωρίζει τι εστί bug, vulnerability, security, updates κλπ. Άρα πως θα καταλάβουν το ρίσκο;

    Όλα αυτά εκτός adslgr bubble/echo chamber φυσικά.

    Προσωπική πρόβλεψη: τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα με IoT/ubiquitous computing...

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρχαν με κάτω από 100€ αξιόλογες προτάσεις, που να κάνουν παρόμοια πράγματα με αυτές τις συσκευές που έχουμε και μάλιστα πριν 3,5-4,5 χρόνια; Και τώρα αν ξαναγοράσω κινητό, θα δώσω τουλάχιστον 160-170€, ώστε να κάνει αξιοπρεπώς όλα αυτά που θέλω, αλλά θα το κρατήσω τουλάχιστον μία τετραετία. Το προτιμώ από το να δίνω 80-90€ και να το αλλάζω στη διετία, γιατί έτσι θα δίνω τα ίδια χρήματα αθροιστικά για αγορά κινητού, αλλά με λιγότερες δυνατότητες.
    Εγώ μιλάω για το τώρα. Πριν 4-5 χρόνια ήταν διαφορετικά. Λέω, τώρα, αν κάποιος χρειαστεί να πάρει νεα συσκευή θα βρει αξιόλογες προτάσεις απο 100-150€ (το <100€ εννοώ κοντά στο κατοστάρικο, όχι για 50-60€).

    Σαφώς και είναι έξυπνη κίνηση να πάρεις κάτι πιο ακριβό για να σε βγάλει 3-4 χρόνια. Αλλά ακόμα και iphone να πάρεις που θα παίρνει updates για 4-5 χρόνια, ε, πιστεύεις θα μείνεις με την ίδια συσκευή 5+ χρόνια; Αν δεν σου πέσει κι όλας και σπάσει στο ενδιάμεσο. Μη ξεχνάμε και αυτή την περίπτωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν έγραψα ότι έχω κάποιο πρόβλημα με την όλη κατάσταση. Απλά ανέφερα αν διαβάσεις και τα προηγούμενα μηνύματά μου, ότι δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που έχουν παλιά κινητά και μάλιστα δεν είναι υποχρεωτικά μεγάλης ηλικίας.
    Μα αφού είπαμε ότι υπάρχει ενδιάμεση λύση με χρήση άλλου browser ούτως ή άλλως.
    Αλλά θα το ξαναπώ. Δεν είναι υποχρεωμένο το software να μένει βαλτωμένο, στάσιμο, ανενημέρωτο για να μην εξαναγκαστούν χρήστες σε αναβάθμιση.

    Από 'και και πέρα, όπως υπάρχουν χρήστες που ακόμα χρησιμοποιούν XP, έτσι υπάρχουν και χρήστες android που θα βρουν τρόπο να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν κουτσά-στραβά το απαρχαιωμένο android τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

    Πολύς κόσμος βλέπει το κινητό (ή το PC/laptop) ως μια λευκή συσκευή (στυλ κουζίνα, τοστιέρα, πλυντήριο).

    Δεν γνωρίζει τι εστί bug, vulnerability, security, updates κλπ. Άρα πως θα καταλάβουν το ρίσκο;

    Όλα αυτά εκτός adslgr bubble/echo chamber φυσικά.

    Προσωπική πρόβλεψη: τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα με IoT/ubiquitous computing...
    Έστω και σαν λευκή συσκευή να το δεις, θέλεις να θυμηθούμε τι έγινε όταν το τηλεοπτικό σήμα έγινε ψηφιακό;

    Δεν έτρεξε ο κόσμος να πάρει ψηφιακούς δέκτες ή να αλλάξει TV;

    Είπε κανείς "fuck it, θα μείνω να βλέπω white noise";

    Και μιλάμε για tv, την πλέον άχρηστη και περιττή συσκευή στα σπίτια μας πλέον.

    Anyway, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, είναι πως το βλέπει κανείς.

    Αλλά δεν θεωρώ ελιτίστικη την στάση μου που θεωρώ πως δεν είναι κάτι "ωχ αμάν" να αναβαθμίσεις συσκευή 4-5ετίας όταν βρίσκεις επιλογές από σχεδόν 100€. That's all.

    Αν κάποιος δεν έχει προτεραιότητα το κινητό ή δεν έχει ούτε 5€ να περάσει τη μέρα του, ε, προφανώς και θα βρει μεσοβέζικη λύση για να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τη συσκευή, αλλά για πόσο; Για άλλα 2-3 χρόνια;

    Υπάρχει πχ χρήστης που είναι με συσκευή του 2012 αυτή τη στιγμή και να κάνει παραγωγική χρήση με αυτό;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Λατρεμένο abandonware.

    Εσείς που θεωρείτε «παλιά» τα κινητά προ-2016, δεν ξερετε τι γράφετε. Το nexus 4 που έχω για πειράματα (2013 νομίζω) πετάει. Δυστυχώς το παράτησαν (2018) στην 8.1 (Android) από το lineageOS (η Google το παράτησε νωρίτερα) και δεν είχα τον χρόνο να κάνω compile μόνος νεώτερο LOS.

    Εντάξει, τρώει κάτι Brick-αρίσματα, αντιγραφή ποιότητας MS.

    Τραγικό που για κάτι τόσο απλό, όπως τα πιστοποιητικά, να μην μπορείς να κάνεις browsing. Βέβαια, μικρό το κακό να δουλευεις http αν απλά χαζεύεις και δεν κανείς «σοβαρή» δουλειά.

    Ή θα αγοράζεις πολλές φορές φθηνά, ή λιγότερες ακριβά.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτησω κατι semi-offtopic.
    Δεν μπορουν αυτα τα πιστοποιητικα που λειπουν να εγκατασταθουν με το χερι? Υπαρχει νομιζω μια σχετικη επιλογη στο developer options αλλα δεν ξερω τι κανει ακριβως. Πχ το adslgr εχει το ταδε πιστοποιητικο, το βαζω επειδη δεν υποστηριζεται απο την Χ εκδοση android και μετα ο οποιοσδηποτε browser μπορει να ανοιξει τη σελιδα κανονικα.
    ديميتريس

  11. #26
    Εγγραφή
    12-07-2006
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11865/960
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει με το Android γιατί μπορεί να έχεις μια συσκευή χωρίς πρόβλημα και λογω λογισμικού να ειναι αχρηστη. Τις προηγούμενες μέρες σκέφτηκα λόγω καραντίνας να αξιοποιήσω το 10αρι ταμπλετ που ειχα. υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο, android 4.2.2, πολλες σελιδες δεν ανοιγουν, webex, firefox και πολλα αλλα δεν ειναι συμβατά με τη συσκευή μου. Ειναι τραγωδία. Αν μπορουσα να του περασω αλλο λειτουργικό θα επαιζε μια χαρα, μαλλον πρεπει να αρχισουμε να βγαζουμε linux για κινητα.

  12. #27
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, τόσο παλιές εκδόσεις android παίζει να έχουν μόνο άτομα >60 χρόνων ή άτομα που έχουν συσκευή android και δεν πολυασχολούνται ενεργά.

    Όσοι κάνουν ενεργό browsing από τις συσκευές τους, θεωρώ πως δεν έχουν ξεμείνει σε τόσο παλιά έκδοση android.

    Ευκαιρία για αναβάθμιση.
    Αν μη τι άλλο, στο android δεν κοστίζει και πολύ να αλλάξεις συσκευή.
    καλημερα, αυτο που λες δεν ισχυει ουτε καν.
    αυτο με την ηλικια ειδικα!!!!
    Επισης φυσικα και κοστιζει να αλλαξεις συσκευη, ειναι αναλογα για τι συσκευη μιλαμε δεν ειναι ΜΟΝΟ τα κινητα!!!
    και αναλογα τι χαρακτηριστικα εχει.
    Εγω πχ εχω στο αμαξι 2 din android και απο Ελλαδα (ΔΕΝ θελω απο ΚΙΝΑ) εχει 300+ και αυτη που εχω κανει αψογα χωρις προβληματα την δουλεια της αλλα εχει android 6, εχω και ενα ταμπλετ 8αρι επισης με android 6. Aφου κανω την δουλεια μου μια χαρα με αυτα γιατι πρεπει δλδ να αλλαξω συσκευη ?
    Δυστυχως και στα 2 δεν εχει βρει κατι σε custom roms.
    Aναβαθμιση θα ηταν να δινουν οι κατασκευαστες τους αναβαθμιση, το να αλλαξουμε συσκευη δεν ειναι αναβαθμιση, ειναι απλα αλλαγη συσκευης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtsop Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει με το Android γιατί μπορεί να έχεις μια συσκευή χωρίς πρόβλημα και λογω λογισμικού να ειναι αχρηστη. Τις προηγούμενες μέρες σκέφτηκα λόγω καραντίνας να αξιοποιήσω το 10αρι ταμπλετ που ειχα. υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο, android 4.2.2, πολλες σελιδες δεν ανοιγουν, webex, firefox και πολλα αλλα δεν ειναι συμβατά με τη συσκευή μου. Ειναι τραγωδία. Αν μπορουσα να του περασω αλλο λειτουργικό θα επαιζε μια χαρα, μαλλον πρεπει να αρχισουμε να βγαζουμε linux για κινητα.
    καλημερα, εχεις δικιο ετσι οπως τα λες.
    Ευτυχως για πολλες συσκευες υπαρχουν custom roms.
    Το κινητο μου πχ Χiaomi mi max 2 εχει μεινει στο 7 κατι και με custom rom μπορει να παει στην 10! καποια στιγμη θα το κανω.
    Δες αν εχει για το δικο σου τιποτα.

    - - - Updated - - -

    Επισης εγω δεν αλλαζω ευκολα συστευες, ειδικα αν ειναι περιστασιακης χρησης οπως τα ταμπλετ.
    Πρωτα τα ξεζουμιζω σαν λεμονια, να βαλω οτι υπαρχει καλυτερο αν εχει πχ custom roms κλπ και ΜΟΝΟ ΑΝ χαλασουν ή δεν πανε βημα θα αλλαξω συσκευη για κανεναν αλλον λογο. Επιδειξεις και κουνηματα για μοστρα εμενα δεν μου αρεσουν. Δεν θα αλλαξω συσκευη για να κανω επιδειξη τι εχω. Και σε καμια απολυτως περιπτωση καθε 2 χρονια αλλο κινητο ενω κανω τελεια την δουλεια μου. Προτιμω να τα δωσω αλλου τα χρηματα.
    Το προηγουμενο κινητο μου το ειχα 5 χρονια δοκιμασα καμια 20αρια ROMS και τελικα με 1GB RAM δεν την εβγαζα περα οποτε αναγκαστηκα πηρα το Mi max 2. Θα βγαλει και αυτο ποσα χρονια....εξαλου συνεχεια βγαζουν custom roms.

    - - - Updated - - -

    Αληθεια οι αλλοι browsers εκτος τoυ Firefox που προτεινεται θα εχουν προβλημα ?

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, αυτο που λες δεν ισχυει ουτε καν.
    αυτο με την ηλικια ειδικα!!!!
    Επισης φυσικα και κοστιζει να αλλαξεις συσκευη, ειναι αναλογα για τι συσκευη μιλαμε δεν ειναι ΜΟΝΟ τα κινητα!!!
    και αναλογα τι χαρακτηριστικα εχει.
    Εγω πχ εχω στο αμαξι 2 din android και απο Ελλαδα (ΔΕΝ θελω απο ΚΙΝΑ) εχει 300+ και αυτη που εχω κανει αψογα χωρις προβληματα την δουλεια της αλλα εχει android 6, εχω και ενα ταμπλετ 8αρι επισης με android 6. Aφου κανω την δουλεια μου μια χαρα με αυτα γιατι πρεπει δλδ να αλλαξω συσκευη ?
    Δυστυχως και στα 2 δεν εχει βρει κατι σε custom roms.
    Aναβαθμιση θα ηταν να δινουν οι κατασκευαστες τους αναβαθμιση, το να αλλαξουμε συσκευη δεν ειναι αναβαθμιση, ειναι απλα αλλαγη συσκευης.
    Κάνεις browsing από την πηγή του αυτοκινήτου;

    Μιλάμε για παραγωγική χρήση, μη μπερδεύεστε.

    Για browsing της προκοπής μιλάμε, όχι για συσκευές που εξυπηρετούν άλλους σκοπούς.

    Δεν είπε κανείς πως οι υπάρχουσες συσκευές αχρηστεύονται και εφόσον ήδη έχει ειπωθεί ξανά και ξανά πως υπάρχει λύση μέσω άλλου browsing, δεν χρειάζεται πανικός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης εγω δεν αλλαζω ευκολα συστευες, ειδικα αν ειναι περιστασιακης χρησης οπως τα ταμπλετ.
    Πρωτα τα ξεζουμιζω σαν λεμονια, να βαλω οτι υπαρχει καλυτερο αν εχει πχ custom roms κλπ και ΜΟΝΟ ΑΝ χαλασουν ή δεν πανε βημα θα αλλαξω συσκευη για κανεναν αλλον λογο. Επιδειξεις και κουνηματα για μοστρα εμενα δεν μου αρεσουν. Δεν θα αλλαξω συσκευη για να κανω επιδειξη τι εχω. Και σε καμια απολυτως περιπτωση καθε 2 χρονια αλλο κινητο ενω κανω τελεια την δουλεια μου. Προτιμω να τα δωσω αλλου τα χρηματα.
    Είπε κανείς για αλλαγή στα 2 χρόνια; Το πιστοποιητικό παύει να ισχύει για συσκευές 5ετίας και πάνω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προηγουμενο κινητο μου το ειχα 5 χρονια δοκιμασα καμια 20αρια ROMS και τελικα με 1GB RAM δεν την εβγαζα περα οποτε αναγκαστηκα πηρα το Mi max 2. Θα βγαλει και αυτο ποσα χρονια....εξαλου συνεχεια βγαζουν custom roms.
    Μετά από 5 χρόνια το άλλαξες. Αυτό που λέω τόση ώρα στα ποστ μου.

    5 χρόνια χρήσης είναι υπερ αρκετά για τέτοιες συσκευές.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.629
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπε κανείς πως οι υπάρχουσες συσκευές αχρηστεύονται και εφόσον ήδη έχει ειπωθεί ξανά και ξανά πως υπάρχει λύση μέσω άλλου browsing, δεν χρειάζεται πανικός.
    H google θα έπρεπε να πανικοβάλλεται:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Epic fail για τη google. Αν το 1/3 των Android συσκευών έχει αυτό το πρόβλημα, προφανώς κανείς δε θα αλλάξει κινητό για αυτό το λόγο, οπότε θα εκτοξευθούν τα ποσοστά χρήσης του firefox έναντι του chrome.

  15. #30
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γελαω με αυτους που λενε οτι επειδη εχουν παλιο chrome θα πανε σε firefox και επειδη εχουν παλιο υπολογιστη θα πανε ολοι σε linux. Ποιος ασχολειται πλεον με πτωματα. Ναι μεσα στον πανικο ειναι η google. Οι μονοι πανικοβλητοι ειναι οι ψιλικατζηδες που νομιζουν οτι το software θα κατσει να τους περιμενει να εχουν το ιδιο κινητο 10 χρονια και χανουν ωρες στο xda μηπως βρουν rom οπως καναμε πριν 15 χρονια με το HTC desire. Ελεος. Σημασια πλεον εχει ο χρονος, οχι τα χρηματα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας