Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android
    Η γνωστή αρχή έκδοσης πιστοποιητικών στο web, Let's Encrypt, προειδοποιεί πως ξεκινώντας από τις αρχές Ιανουαρίου του 2021 και σταδιακά ως τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους, οι συσκευές με εκδόσεις Android πριν την 7.1.1 Nougat, θα πάψουν να εμπιστεύονται το Root Certificate της, με αποτέλεσμα την απαγόρευση πρόσβασης σε ασφαλή sites που το χρησιμοποιούν.

    Αυτό θα συμβεί επειδή σταματάει την συνεργασία πιστοποίησης με την IdenTrust (CA) που επέτρεπε αυτήν την δυνατότητα. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Google, to 33 % των Android συσκευών, τρέχουν κάποια έκδοση πριν την 7.1.1. Η μερική λύση που προτείνεται, είναι η εγκατάσταση και χρήση του Firefox, που αναγνωρίζει το πιστοποιητικό της Let's Encrypt.

    Αναλυτικά : Lets's Encrypt

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    175
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ας άφηναν ελεύθερη την αναβάθμιση των εκδόσεων android ώστε όσα παλιότερης γενιάς τηλέφωνα μπορούσαν να την έπαιρναν, παρά αυτό που θέλουν να κάνουν.
    Αυτό το μονοπώλιο με την google έχει καταντήσει ανέκδοτο.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.327
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα τους σωσει ολους ο ff που εχει δικα του certificates!
    https://old.reddit.com/r/firefox/com..._own_two_feet/

    Btw, ας πει καποιους στους καβαλημενους του ff οτι η opera εχει και αυτη τα δικα της certificates και δουλευει με παλιοτερες εκδοσεις android.
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Βασικά όταν λένε "android" εννοούν αυτούς που χρησιμοποιούν chrome απο οτι καταλαβαίνω. Η πλειοψηφία βέβαια.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Καλά, τόσο παλιές εκδόσεις android παίζει να έχουν μόνο άτομα >60 χρόνων ή άτομα που έχουν συσκευή android και δεν πολυασχολούνται ενεργά.

    Όσοι κάνουν ενεργό browsing από τις συσκευές τους, θεωρώ πως δεν έχουν ξεμείνει σε τόσο παλιά έκδοση android.

    Ευκαιρία για αναβάθμιση.
    Αν μη τι άλλο, στο android δεν κοστίζει και πολύ να αλλάξεις συσκευή.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, τόσο παλιές εκδόσεις android παίζει να έχουν μόνο άτομα >60 χρόνων ή άτομα που έχουν συσκευή android και δεν πολυασχολούνται ενεργά.

    Όσοι κάνουν ενεργό browsing από τις συσκευές τους, θεωρώ πως δεν έχουν ξεμείνει σε τόσο παλιά έκδοση android.

    Ευκαιρία για αναβάθμιση.
    Αν μη τι άλλο, στο android δεν κοστίζει και πολύ να αλλάξεις συσκευή.
    Έχω συσκευές με 5αρι, δεν είμαι πάνω απο 60 χρονών

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω συσκευές με 5αρι, δεν είμαι πάνω απο 60 χρονών
    Εντάξει μη παίζουμε με τις λέξεις, καταλαβαίνεις πως το εννοώ.

    Κι εγώ έχω παρατημένες συσκευές android που έχουν ακόμα και kitkat, αλλά δεν σκοπεύω να κάνω browsing από εκεί!

    Εξάλλου, το να κάνεις browsing με τόσο παλιό android, σίγουρα δεν είναι κι ό,τι πιο ασφαλές.

    Περί ορέξεως βέβαια...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, τόσο παλιές εκδόσεις android παίζει να έχουν μόνο άτομα >60 χρόνων ή άτομα που έχουν συσκευή android και δεν πολυασχολούνται ενεργά.

    Όσοι κάνουν ενεργό browsing από τις συσκευές τους, θεωρώ πως δεν έχουν ξεμείνει σε τόσο παλιά έκδοση android.

    Ευκαιρία για αναβάθμιση.
    Αν μη τι άλλο, στο android δεν κοστίζει και πολύ να αλλάξεις συσκευή.
    Δεν είναι και τόσο εύκολο για όλους να αλλάξουν συσκευή.

    Εδώ κυκλοφορεί κόσμος με κάτι παμπάλαιες συσκευές (ως πρώτη και μοναδική, όχι 2η/3η/4η). Κάποιοι ζορίζονται οικονομικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι και τόσο εύκολο για όλους να αλλάξουν συσκευή.

    Εδώ κυκλοφορεί κόσμος με κάτι παμπάλαιες συσκευές (ως πρώτη και μοναδική, όχι 2η/3η/4η). Κάποιοι ζορίζονται οικονομικά.
    Σαφώς και δεν μπορούν να αλλάζουν συσκευές όλοι έτσι απλά.

    Αλλά εδώ μιλάμε για έκδοση λειτουργικού πριν την 7.1.1 (η 7.1.1 κυκλοφόρησε 5 Δεκ 2016) και για εφαρμογή στα τέλη του 21, δηλαδή για συσκευές 5 ετών και άνω!

    Πόσοι χρήστες android είναι με συσκευή 5ετίας; 5%; 10%;
    Δεν υπολογίζω τους χρήστες που έχουν flagships, θεωρώ δεδομένο πως αυτοί έχουν την οικονομική δυνατότητα να αναβαθμίσουν.

    Αν δεν μπορεί κάποιος να διαθέσει έστω 100-150 ευρώ για νέα συσκευή ανά 5ετία, τότε μιλάμε για τρομερό πρόβλημα διαβίωσης.
    Ενδεχομένως να μην έχει πρόσβαση και σε δεδομένα, γιατί κι αυτά κοστίζουν
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει μη παίζουμε με τις λέξεις, καταλαβαίνεις πως το εννοώ.

    Κι εγώ έχω παρατημένες συσκευές android που έχουν ακόμα και kitkat, αλλά δεν σκοπεύω να κάνω browsing από εκεί!

    Εξάλλου, το να κάνεις browsing με τόσο παλιό android, σίγουρα δεν είναι κι ό,τι πιο ασφαλές.

    Περί ορέξεως βέβαια...
    Το πρόβλημα μου ήταν το 60 χρόνων,

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Epic fail για τη google. Αν το 1/3 των Android συσκευών έχει αυτό το πρόβλημα, προφανώς κανείς δε θα αλλάξει κινητό για αυτό το λόγο, οπότε θα εκτοξευθούν τα ποσοστά χρήσης του firefox έναντι του chrome.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Και εγω 7.0 εχω... και οσο δουλευουν vpn, vnc, ssh, smb, nfc, terminal, gps navigator, fb, 12mpixel camera, etc δεν βλεπω λογω να το αλλαξω...

    Δεν περασε και η 5ετια που ανεφερες

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2005
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και δεν μπορούν να αλλάζουν συσκευές όλοι έτσι απλά.

    Αλλά εδώ μιλάμε για έκδοση λειτουργικού πριν την 7.1.1 (η 7.1.1 κυκλοφόρησε 5 Δεκ 2016) και για εφαρμογή στα τέλη του 21, δηλαδή για συσκευές 5 ετών και άνω!

    Πόσοι χρήστες android είναι με συσκευή 5ετίας; 5%; 10%;
    Δεν υπολογίζω τους χρήστες που έχουν flagships, θεωρώ δεδομένο πως αυτοί έχουν την οικονομική δυνατότητα να αναβαθμίσουν.

    Αν δεν μπορεί κάποιος να διαθέσει έστω 100-150 ευρώ για νέα συσκευή ανά 5ετία, τότε μιλάμε για τρομερό πρόβλημα διαβίωσης.
    Ενδεχομένως να μην έχει πρόσβαση και σε δεδομένα, γιατί κι αυτά κοστίζουν
    Θα διαφωνήσω με τα επιχειρήματά σου:
    - δεν έχει σχεση πότε κυκολφόρησε η έκδοση 7.1.1 αλλά μέχρι πότε υπήρχαν στο εμπόριο συσκευές με παλαιότερο λογισμικό.
    - επειδή αναφέρεις τα 100-150 ευρώ, ιδιαίτερα οι συσκευές σε αυτές τις τιμές έχουν συχνά παλαότερες εκδόσεις android
    - επίσης τα 100-150 μπορεί να φαίνονται λίγα σε μια πρώτη αναγνωση αλλά αν έχεις να πάρεις 2, 3 ή περισσότερα κινητά σε μια οικογένεια + ένα tablet κάθε τόσο, μαζέυονται αρκετά λεφτά.
    - και τέλος αν μια συσκευή βρίσκεται σε καλή κατά σταση, είτε λόγω προσεκτικής χρήσης είτε λόγω μικρής χρήσης είτε ακόμα και λόγω καλής ποιότητα κατασκευής, δεν είναι κρίμα να μη λειτουργεί όπως πρέπει λόγω "τεχνητών εμποδίων";

    και βέβαια να σου πω ότι οι πάνω των 60 δεν είναι μια αμελητέα ομάδα: λόγω των δημογραφικών δεδομένων σε λίγα χρόνια θα είναι πλειοψηφία. Λόγω των οικονομικών δεδομένων, ήδη έιναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη αγοραστκή δύναμη

  14. #14
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνήσω με τα επιχειρήματά σου:
    - δεν έχει σχεση πότε κυκολφόρησε η έκδοση 7.1.1 αλλά μέχρι πότε υπήρχαν στο εμπόριο συσκευές με παλαιότερο λογισμικό.
    Όποιος πουλάει συσκευή με android πιο πίσω από έκδοση 9, είναι τυχάρπαστος επαγγελματίας. Επίσης, τουλάχιστον 1 major update οφείλει να δώσει ο εκάστοτε κατασκευαστής της συσκευής, επομένως ακόμα και με android 8 να βρει κάποιος να αγοράσει, εκτός απροόπτου, θα πάρει τουλάχιστον την έκδοση 9.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - επειδή αναφέρεις τα 100-150 ευρώ, ιδιαίτερα οι συσκευές σε αυτές τις τιμές έχουν συχνά παλαότερες εκδόσεις android
    Ότι είπα παραπάνω συν ότι κυκλοφορούν εξαιρετικές συσκευές ακόμα και με 100 ευρώ που έχουν android 9 ή 10.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - επίσης τα 100-150 μπορεί να φαίνονται λίγα σε μια πρώτη αναγνωση αλλά αν έχεις να πάρεις 2, 3 ή περισσότερα κινητά σε μια οικογένεια + ένα tablet κάθε τόσο, μαζέυονται αρκετά λεφτά.
    Ο οικονομικός παράγοντας είναι σεβαστός, όμως δεν είναι δικαιολογία να παραμένει κάποιος σε obsolete εκδόσεις, όπως κάνουν πολλοί με τα windows.
    Μιλάμε για browsing, για web banking, κλπ. Νιώθεις ασφαλής να χρησιμοποιήσεις συσκευή με ληγμένα πιστοποιητικά;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - και τέλος αν μια συσκευή βρίσκεται σε καλή κατά σταση, είτε λόγω προσεκτικής χρήσης είτε λόγω μικρής χρήσης είτε ακόμα και λόγω καλής ποιότητα κατασκευής, δεν είναι κρίμα να μη λειτουργεί όπως πρέπει λόγω "τεχνητών εμποδίων";
    Όταν τελειώνει η υποστήριξη ενός software/hardware, δεν μπορείς να λες "κρίμα είναι", καλώς ή κακώς.

    Θέλεις λύση; Προτάθηκε παραπάνω, αλλάζεις browser.
    Θέλεις μία ακόμη; Περνάς custom rom με φρέσκια κι ενημερωμένη έκδοση android.

    Αλλά σίγουρα δεν μπορείς να διατηρήσεις στάσιμη μία κατάσταση σε επίπεδο software, όταν μιλάμε για χρήση internet.
    Για άλλες χρήσεις, συμφωνώ. Κι εγώ πχ έχω ένα iphone 4 που το έχω για ξυπνητήρι.
    Δεν θα κάνω browsing από εκεί, ακόμα κι αν φορτώνει σελίδες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και βέβαια να σου πω ότι οι πάνω των 60 δεν είναι μια αμελητέα ομάδα: λόγω των δημογραφικών δεδομένων σε λίγα χρόνια θα είναι πλειοψηφία. Λόγω των οικονομικών δεδομένων, ήδη έιναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη αγοραστκή δύναμη
    Απ'αυτό το τελευταίο μόνο που λες, έρχεσαι στα λόγια μου.

    Αν δεχτούμε ότι είναι η ομάδα με την μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη (λόγω συντάξεων προφανώς και λόγω ότι βιοπορίστηκαν σε εποχές μη ισχνών αγελάδων), τι πιο εύκολο απ'το να αναβαθμίσουν συσκευές 4-5ετίας;

    Και για να μη κολλάτε-θίγεστε με την ηλικία που ανέφερα εξαρχής.
    Προφανώς και αναφέρομαι σε άτομα που δεν το πολυέχουν ή δεν πολυασχολούνται με την τεχνολογία.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2005
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος πουλάει συσκευή με android πιο πίσω από έκδοση 9, είναι τυχάρπαστος επαγγελματίας. Επίσης, τουλάχιστον 1 major update οφείλει να δώσει ο εκάστοτε κατασκευαστής της συσκευής, επομένως ακόμα και με android 8 να βρει κάποιος να αγοράσει, εκτός απροόπτου, θα πάρει τουλάχιστον την έκδοση 9.



    Ότι είπα παραπάνω συν ότι κυκλοφορούν εξαιρετικές συσκευές ακόμα και με 100 ευρώ που έχουν android 9 ή 10.



    Ο οικονομικός παράγοντας είναι σεβαστός, όμως δεν είναι δικαιολογία να παραμένει κάποιος σε obsolete εκδόσεις, όπως κάνουν πολλοί με τα windows.
    Μιλάμε για browsing, για web banking, κλπ. Νιώθεις ασφαλής να χρησιμοποιήσεις συσκευή με ληγμένα πιστοποιητικά;




    Όταν τελειώνει η υποστήριξη ενός software/hardware, δεν μπορείς να λες "κρίμα είναι", καλώς ή κακώς.

    Θέλεις λύση; Προτάθηκε παραπάνω, αλλάζεις browser.
    Θέλεις μία ακόμη; Περνάς custom rom με φρέσκια κι ενημερωμένη έκδοση android.

    Αλλά σίγουρα δεν μπορείς να διατηρήσεις στάσιμη μία κατάσταση σε επίπεδο software, όταν μιλάμε για χρήση internet.
    Για άλλες χρήσεις, συμφωνώ. Κι εγώ πχ έχω ένα iphone 4 που το έχω για ξυπνητήρι.
    Δεν θα κάνω browsing από εκεί, ακόμα κι αν φορτώνει σελίδες.




    Απ'αυτό το τελευταίο μόνο που λες, έρχεσαι στα λόγια μου.

    Αν δεχτούμε ότι είναι η ομάδα με την μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη (λόγω συντάξεων προφανώς και λόγω ότι βιοπορίστηκαν σε εποχές μη ισχνών αγελάδων), τι πιο εύκολο απ'το να αναβαθμίσουν συσκευές 4-5ετίας;

    Και για να μη κολλάτε-θίγεστε με την ηλικία που ανέφερα εξαρχής.
    Προφανώς και αναφέρομαι σε άτομα που δεν το πολυέχουν ή δεν πολυασχολούνται με την τεχνολογία.
    Δεν διαφωνώ στο ότι υπάρχουν λύσεις στο πρόβλημα και ότι δεν είναι και κάτι πολύ σοβαρό ή μη αναμένόμενο. Συμφωνό (νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα) ότι δεν μπορείς να διατηρήσεις στάσιμη μία κατάσταση σε επίπεδο software.

    Το θέμα είναι ότι το αρχικό σου μήνυμα ήταν ανακριβές και άκομψο ταυτόχρονα.

    Πετάς ένα αφθαίρετο 5%-10% και προσπαθείς με κάθε τρόπο να το υπερασπιστείς.

    Λες ότι πρόκειται για συσκευές 5ετίας αλλά και αυτό είναι ανακρίβεια γιατί και όλο το 2018 υπήρχαν πολλές νεές συσκευές με παλιότερη έκδοση. Άρα υπάρχουν συσκευές 3ετίας με παλιότερη έκδοση.

    Αυτό λέω όταν εννοώ ότι δεν έχει σημασία πότε εμφανίστηκε η έκδοση 7.1 και ότι για αρκετό καιρό πωλούνται παλιότερες εκδόσεις. Εσύ το παρμερμηνέυεις αυτό (για να μην πω το διαστρεβλώνεις) και αρχίζεις να μας λες για τυχάρπαστους επαγγελματίες...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας