Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    λοιπον, επιτελους ολοι εχουμε debit cards!!!!! σοβαροτατη ευκολια σε σχεση με την
    credit card, που...( αλλη_φορα)/ το θεμα ειναι να μου στελνει την αποδεικση χρεωσης απο
    την αγορα μου με την debit card αμεσως στο κινητο μου με email.
    βασικα υπαρχει σοβαρο delay στης τραπεζες πειρεως, eurobank, και λιγοτερο απο
    εθνικη οπου στην alpha bank το πιο γρηγορο.

    απο οτι καταλαβενω το web banking της οποιαδηποτε τραπεζας ειναι συνδεδεμενος με email
    server οπου αποτελει εξοδο για την τραπεζα, και δεν πρεπει να εχει bandwidth.

    κατι πρεπει να κανουν, ωστε η υπηρεσια να δουλευει superfast!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kilop Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον, επιτελους ολοι εχουμε debit cards!!!!! σοβαροτατη ευκολια σε σχεση με την
    credit card, που...( αλλη_φορα)/ το θεμα ειναι να μου στελνει την αποδεικση χρεωσης απο
    την αγορα μου με την debit card αμεσως στο κινητο μου με email.
    βασικα υπαρχει σοβαρο delay στης τραπεζες πειρεως, eurobank, και λιγοτερο απο
    εθνικη οπου στην alpha bank το πιο γρηγορο.

    απο οτι καταλαβενω το web banking της οποιαδηποτε τραπεζας ειναι συνδεδεμενος με email
    server οπου αποτελει εξοδο για την τραπεζα, και δεν πρεπει να εχει bandwidth.

    κατι πρεπει να κανουν, ωστε η υπηρεσια να δουλευει superfast!!!!!!!!!!!!
    Δεν έχει να κάνει με το bandwidth των mail server τους.

    Έχει να κάνει με την ημερομηνία εκτέλεσης της εκάστοτε συναλλαγής.

    Αν προσέξεις, σε κάποιες αγορές από συγκεκριμένες επιχειρήσεις, πχ super market συνήθως, θα σου έρθει mail σχεδόν άμεσα.

    Αν αγοράσεις από skroutzoμάγαζο ή κάποια τοπική επιχείρηση, θα σου έρθει μετά από κανα 2 εργάσιμες γιατί τότε κάνει εκκαθάριση ο μαγαζάτορας τη συναλλαγή στην τράπεζα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    προτερεοτητα λες, σωστο/λοιπον αγοραζω κατι με debit card, ενα καταστημα στην πολη πχ χαρτακια για smoking, πες 0.25 λεπτα το ενα και αγοραζω 4 οποτε
    χρεωνο με την debit card to λογαριασμο μου με 1-ευρο, σε εθνικη και alpha ερχεται αμεσως e_email δεσμευσης του1 ευρω ενω στης αλλες εχει καποια αργοπορια.
    ερωτηση: o μαγαζατορας που εχει το POS και εναν λογαριασμο στην τραπεζα οπου πρεπει να δει credit ενα ευρω ανεξαρτητα απο πια τραπεζα ειναι,το εισερχομανο
    debit για μενα ( μεν αγορασα ) και credit για αυτον, η εκκαθαριση του ? θεμα διας?

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kilop Εμφάνιση μηνυμάτων
    προτερεοτητα λες, σωστο/λοιπον αγοραζω κατι με debit card, ενα καταστημα στην πολη πχ χαρτακια για smoking, πες 0.25 λεπτα το ενα και αγοραζω 4 οποτε
    χρεωνο με την debit card to λογαριασμο μου με 1-ευρο, σε εθνικη και alpha ερχεται αμεσως e_email δεσμευσης του1 ευρω ενω στης αλλες εχει καποια αργοπορια.
    ερωτηση: o μαγαζατορας που εχει το POS και εναν λογαριασμο στην τραπεζα οπου πρεπει να δει credit ενα ευρω ανεξαρτητα απο πια τραπεζα ειναι,το εισερχομανο
    debit για μενα ( μεν αγορασα ) και credit για αυτον, η εκκαθαριση του ? θεμα διας?
    Νομίζω παίζει ρόλο με την εκάστοτε τράπεζα και τις συμφωνίες.

    Σίγουρα δεν είναι θέμα latency των server τους.

    Δεν γνωρίζω ακριβώς για να σου πω, αλλά επειδή κι εμένα με προβλημάτιζε κάποτε το θέμα, είχα κάτσει και το παρατήρησα και είδα ότι παίζει ρόλο και η τράπεζα και τα pos και ενδεχομένως οι εκκαθαρίσεις (δηλαδή τα μικρομάγαζα παίρνουν τα αποκόμματα και πάνε στην τράπεζα για να τους πιστωθεί το ποσό, κάπως έτσι το έκαναν κάποτε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό πλέον.)
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω παίζει ρόλο με την εκάστοτε τράπεζα και τις συμφωνίες.

    Σίγουρα δεν είναι θέμα latency των server τους.

    Δεν γνωρίζω ακριβώς για να σου πω, αλλά επειδή κι εμένα με προβλημάτιζε κάποτε το θέμα, είχα κάτσει και το παρατήρησα και είδα ότι παίζει ρόλο και η τράπεζα και τα pos και ενδεχομένως οι εκκαθαρίσεις (δηλαδή τα μικρομάγαζα παίρνουν τα αποκόμματα και πάνε στην τράπεζα για να τους πιστωθεί το ποσό, κάπως έτσι το έκαναν κάποτε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό πλέον.)
    μηπως το very big load απο charges? anyway debit cards και coool

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η εκκαθάριση των συναλλαγών των POS, δεν γίνεται real-time/online, αλλά σε batches. Ο έμπορος/επιχειρηματίας, στέλνει μια φορά την ημέρα το πακέτο των συναλλαγών στον πάροχο που διαχειρίζεται το POS (Cardlink, Viva κλπ) και από εκεί και πέρα συνήθως 1-2, μπορεί και 3,4 ημέρες μετά, γίνεται η πίστωση του ποσού (μείον προμήθειες) στον λογαριασμό του και η οριστική χρέωση στον δικό σου. Δεν ισχύει πάντα, κάποιες φορές γίνεται άμεση χρέωση.

    Όταν κάνεις συναλλαγή, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν αφαιρούνται άμεσα τα χρήματα από τον λογαριασμό σου, αλλά απλά δεσμεύονται προς απόδοση και δεν είναι διαθέσειμα.

    Μπορείς να το δεις συγκρίνοντας το λογιστικό με το διαθέσιμο υπόλοιπο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εκκαθάριση των συναλλαγών των POS, δεν γίνεται real-time/online, αλλά σε batches. Ο έμπορος/επιχειρηματίας, στέλνει μια φορά την ημέρα το πακέτο των συναλλαγών στον πάροχο που διαχειρίζεται το POS (Cardlink, Viva κλπ) και από εκεί και πέρα συνήθως 1-2, μπορεί και 3,4 ημέρες μετά, γίνεται η πίστωση του ποσού (μείον προμήθειες) στον λογαριασμό του και η οριστική χρέωση στον δικό σου. Δεν ισχύει πάντα, κάποιες φορές γίνεται άμεση χρέωση.

    Όταν κάνεις συναλλαγή, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν αφαιρούνται άμεσα τα χρήματα από τον λογαριασμό σου, αλλά απλά δεσμεύονται προς απόδοση και δεν είναι διαθέσειμα.

    Μπορείς να το δεις συγκρίνοντας το λογιστικό με το διαθέσιμο υπόλοιπο.
    Να κάνεις αγορά την δευτέρα πχ, ξαφνικά την πέμπτη να σου σκάει ενημέρωση για χρέωση και φυσικά λόγο ηλικίας να έχεις ξεχάσει την αγορά την δευτέρα και να ψάχνεσαι!! ειδικά όταν έχει κάποιο περίεργο όνομα στην περιγραφή

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνεις αγορά την δευτέρα πχ, ξαφνικά την πέμπτη να σου σκάει ενημέρωση για χρέωση και φυσικά λόγο ηλικίας να έχεις ξεχάσει την αγορά την δευτέρα και να ψάχνεσαι!! ειδικά όταν έχει κάποιο περίεργο όνομα στην περιγραφή
    Πριν κάνα 3μηνο, είχα κάνει πληρωμές του μαγαζιού απευθείας στο taxis, με την χρεωστική του μαγαζιού. Σκάσανε 3 emails πληρωμή AADEκλπ, μετά από 12 ημέρες και αψαχνόμουν για λίγο
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εκκαθάριση των συναλλαγών των POS, δεν γίνεται real-time/online, αλλά σε batches. Ο έμπορος/επιχειρηματίας, στέλνει μια φορά την ημέρα το πακέτο των συναλλαγών στον πάροχο που διαχειρίζεται το POS (Cardlink, Viva κλπ) και από εκεί και πέρα συνήθως 1-2, μπορεί και 3,4 ημέρες μετά, γίνεται η πίστωση του ποσού (μείον προμήθειες) στον λογαριασμό του και η οριστική χρέωση στον δικό σου. Δεν ισχύει πάντα, κάποιες φορές γίνεται άμεση χρέωση.

    Όταν κάνεις συναλλαγή, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν αφαιρούνται άμεσα τα χρήματα από τον λογαριασμό σου, αλλά απλά δεσμεύονται προς απόδοση και δεν είναι διαθέσειμα.

    Μπορείς να το δεις συγκρίνοντας το λογιστικό με το διαθέσιμο υπόλοιπο.
    Το εξήγησες εξαιρετικά


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνεις αγορά την δευτέρα πχ, ξαφνικά την πέμπτη να σου σκάει ενημέρωση για χρέωση και φυσικά λόγο ηλικίας να έχεις ξεχάσει την αγορά την δευτέρα και να ψάχνεσαι!! ειδικά όταν έχει κάποιο περίεργο όνομα στην περιγραφή
    Το 'χω πάθει κι εγώ! Αν και πλέον γνωρίζω και έχω στο μυαλό μου εκκρεμείες συναλλαγές και δεν αγχώνομαι.

    Βοηθάει επίσης να κρατάς αρχείο με το τι ξοδεύεις, επομένως έχεις ακόμα πιο ψύχραιμη αντίδραση
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    yes yes ωρεος!!!!!!!!!!!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας