Σελ. 8 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 276
  1. #106
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Τον...Βετελγόζη,τον έχετε υπ'όψιν σας;
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C...BA%CE%AD%CE%B6

  2. #107
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Προχτές χάζευα αδύναμο κρίκο, την ρωτάει "με ποιο όνομα είναι γνωστός στα Ελληνικά ο Isaac Newton" και τον κοιτούσε σαν χαμένη γιατί δεν μπορούσε να κάνει την σύνδεση με τον Νεύτωνα.

    Ναι, και εγώ Νεύτωνα θα τον πω στα Ελληνικά γιατί έτσι τον έχω συνηθίσει και τον έχω μάθει, όπως είπε και ο ipo.
    Και εδώ έρχονται πάλι οι δύο ερωτήσεις.

    Πόσο "ελληνικά" μιλάω όταν λέω Νεύτωνας/γέλη/μποτίδιο;
    Τι προτιμάμε να μιλάμε, "ελληνικά" (αν τα θεωρήσουμε ελληνικά) ή σωστά;

    Γιατί όταν σχεδόν όλες οι χώρες και σε όλα τα αλφάβητα λένε ίντερνετ και Νιούτον, οι εμμονές μας σε διαδίκτυο και Νεύτωνα και η αλόγιστη μετάφραση το μόνο που κάνουν είναι να μας απομονώνουν ως γλώσσα.

    Η Ευρωπαϊκή οδηγία εξάλλου μιλάει για μη μετάφραση/απόδοση σε ανθρωπωνύμια και τοπονύμια. Είναι Σέξπιρ και όχι Σέξπιρος (ή Σεξπιρόπουλος) γιατί να είναι Γουτεμβέργιος;

  3. #108
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.436
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές χάζευα αδύναμο κρίκο, την ρωτάει "με ποιο όνομα είναι γνωστός στα Ελληνικά ο Isaac Newton" και τον κοιτούσε σαν χαμένη γιατί δεν μπορούσε να κάνει την σύνδεση με τον Νεύτωνα.

    Ναι, και εγώ Νεύτωνα θα τον πω στα Ελληνικά γιατί έτσι τον έχω συνηθίσει και τον έχω μάθει, όπως είπε και ο ipo.
    Και εδώ έρχονται πάλι οι δύο ερωτήσεις.

    Πόσο "ελληνικά" μιλάω όταν λέω Νεύτωνας/γέλη/μποτίδιο;
    Τι προτιμάμε να μιλάμε, "ελληνικά" (αν τα θεωρήσουμε ελληνικά) ή σωστά;

    Γιατί όταν σχεδόν όλες οι χώρες και σε όλα τα αλφάβητα λένε ίντερνετ και Νιούτον, οι εμμονές μας σε διαδίκτυο και Νεύτωνα και η αλόγιστη μετάφραση το μόνο που κάνουν είναι να μας απομονώνουν ως γλώσσα.

    Η Ευρωπαϊκή οδηγία εξάλλου μιλάει για μη μετάφραση/απόδοση σε ανθρωπωνύμια και τοπονύμια. Είναι Σέξπιρ και όχι Σέξπιρος (ή Σεξπιρόπουλος) γιατί να είναι Γουτεμβέργιος;
    Πολύ σωστή τοποθέτηση.

    Και έχω να προσθέσω:

    Πως προκύπτει το Κομφούκιος, όταν είναι Confucius;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #109
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Η μόνη σωτηρία που βλέπω,είναι να κάνει μπαμ* ο...Βετελγόζης και να ρημάξει την μυρμηγκόμπαλα**.
    Αλλά φευ,είμαστε 20 μοίρες εκτός άξονα της κατεύθυνσης των ακτίνων γάμμα

    Υ.Γ
    *κάνω μπαμ=εκρύγνημαι,στα καλιαρντά
    **Ο πλανήτης Γη,επίσης στα καλιαρντά

    Spoiler:
    Πως; Σας ενοχλούν τα καλιαρντά;
    Εμένα με ενοχλούν πολύ περισσότερο διάφορα τυπάκια που δίνουν ονομασίες τύπου "Βετελγόζης"...άκου Βετελγόζης!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mzaf : 24-11-20 στις 20:43.

  5. #110
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον...Βετελγόζη,τον έχετε υπ'όψιν σας;
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C...BA%CE%AD%CE%B6
    ω Θεοί....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές χάζευα αδύναμο κρίκο, την ρωτάει "με ποιο όνομα είναι γνωστός στα Ελληνικά ο Isaac Newton" και τον κοιτούσε σαν χαμένη γιατί δεν μπορούσε να κάνει την σύνδεση με τον Νεύτωνα.

    Ναι, και εγώ Νεύτωνα θα τον πω στα Ελληνικά γιατί έτσι τον έχω συνηθίσει και τον έχω μάθει, όπως είπε και ο ipo.
    Και εδώ έρχονται πάλι οι δύο ερωτήσεις.

    Πόσο "ελληνικά" μιλάω όταν λέω Νεύτωνας/γέλη/μποτίδιο;
    Τι προτιμάμε να μιλάμε, "ελληνικά" (αν τα θεωρήσουμε ελληνικά) ή σωστά;

    Γιατί όταν σχεδόν όλες οι χώρες και σε όλα τα αλφάβητα λένε ίντερνετ και Νιούτον, οι εμμονές μας σε διαδίκτυο και Νεύτωνα και η αλόγιστη μετάφραση το μόνο που κάνουν είναι να μας απομονώνουν ως γλώσσα.

    Η Ευρωπαϊκή οδηγία εξάλλου μιλάει για μη μετάφραση/απόδοση σε ανθρωπωνύμια και τοπονύμια. Είναι Σέξπιρ και όχι Σέξπιρος (ή Σεξπιρόπουλος) γιατί να είναι Γουτεμβέργιος;
    Ολος ο υπολοιπος πλανητης δεν μεταφραζει/μετατρεπει ονοματατα. Εγω ειμαι παντου Panagiotis, εμας μας πεφτουν τα οπισθια και δε γινεεται η φανταστικη ελληνικη γλωσσα να μην εχει αντιστοιχο ονομα με το "βαρβαρο"...
    Κολλημενοι εγκεφαλοι...


  6. #111
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολος ο υπολοιπος πλανητης δεν μεταφραζει/μετατρεπει ονοματατα. Εγω ειμαι παντου Panagiotis, εμας μας πεφτουν τα οπισθια και δε γινεεται η φανταστικη ελληνικη γλωσσα να μην εχει αντιστοιχο ονομα με το "βαρβαρο"...
    Κολλημενοι εγκεφαλοι...
    Εννοείται ότι όλος ο κόσμος μεταφράζει, τόσο ονόματα (όχι πολύ διαδεδομένο) όσο και τοπωνύμια (πολύ διαδεδομένο).

  7. #112
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι όλος ο κόσμος μεταφράζει, τόσο ονόματα (όχι πολύ διαδεδομένο) όσο και τοπωνύμια (πολύ διαδεδομένο).
    Ποιος μεταφραζει τα ονοματα ? Και αν το κανει ειναι σωστο να το κανει ? Δηλαδη εμενα (Παναγιωτης) θα επρεπε να με λενε κατι σαν "holy saint" ?


  8. #113
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν πιστεύω να θες αποδείξεις για ονόματα διασήμων του παρελθόντος, απλά θα αναφέρω για τον Νεύτωνα που αναφέρθηκε ήδη ότι στην Ιταλία τον λένε Isacco Newton. Στο παρόν, εσύ μπορεί να υπερβάλλεις με το όνομά σου, αλλά ξέρω πολλούς Γιάννηδες, Γιώργηδες, Δημήτρηδες, κλπ που στο εξωτερικό συστήνονται ως John, George, Jim, κλπ. Προσωπική επιλογή είναι.

  9. #114
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστεύω να θες αποδείξεις για ονόματα διασήμων του παρελθόντος, απλά θα αναφέρω για τον Νεύτωνα που αναφέρθηκε ήδη ότι στην Ιταλία τον λένε Isacco Newton. Στο παρόν, εσύ μπορεί να υπερβάλλεις με το όνομά σου, αλλά ξέρω πολλούς Γιάννηδες, Γιώργηδες, Δημήτρηδες, κλπ που στο εξωτερικό συστήνονται ως John, George, Jim, κλπ. Προσωπική επιλογή είναι.
    Έτσι είναι. Άλλωστε υπάρχει και ο όρος Anglicisation. Τα παραδείγματα πάμπολα. Ακόμα και το Confucius που ανέφερε ο φίλος παραπάνω τέτοια περίπτωση είναι.

    Ειδικά για τα προσωπικά ονόματα όπως είπες είναι θέμα επιλογής. Αλλά δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλοι οι ομογενείς χρησιμοποιούν συντμήσεις όχι μόνο του προσωπικού ονόματος αλλά και του επιθέτου.

    Και εδώ ένα ωραίο αρθράκι γιατί πολλοί Κινέζοι χρησιμοποιούν δυτικά ονόματα στο εξωτερικό. Ίσως ο λόγος συνοψίζεται στην τελευταία παράγραφο:

    Of all the name-related confusion that has taken place, it’s no wonder why names change so often. For me, after being asked about my ‘real name’ again and again after introducing myself as ‘Fran’, I began to use my Chinese name ‘Yufan’. One day, I introduced myself as Yufan to a British lady at a party.

    She asked, ‘Yvonne’?

    I hesitated for a moment and replied, ‘Yes. Nice to meet you.’ After all, it’s just a name.

  10. #115
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος μεταφραζει τα ονοματα ? Και αν το κανει ειναι σωστο να το κανει ? Δηλαδη εμενα (Παναγιωτης) θα επρεπε να με λενε κατι σαν "holy saint" ?
    ultra holy , ultraholic
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #116
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ultra holy , ultraholic
    χαχαχαχαχαχα

    περα της πλακας, αλλο να παω να συστηθω οπως θελω, και αλλο να το λεεει ο αλλος οπως θελει γιατι εχει γκλαβα () στον εγκεφαλο να μεταφραζει τα παντα.


  12. #117
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστεύω να θες αποδείξεις για ονόματα διασήμων του παρελθόντος, απλά θα αναφέρω για τον Νεύτωνα που αναφέρθηκε ήδη ότι στην Ιταλία τον λένε Isacco Newton. Στο παρόν, εσύ μπορεί να υπερβάλλεις με το όνομά σου, αλλά ξέρω πολλούς Γιάννηδες, Γιώργηδες, Δημήτρηδες, κλπ που στο εξωτερικό συστήνονται ως John, George, Jim, κλπ. Προσωπική επιλογή είναι.
    Άλλο να συστήνεσαι ως George για ευκολία και γιατί δεν μπορείς να ακούς να σε φωνάζουν Τζόρτζιος ή Γκιόργκος (απ το Γεώργιος/Γιώργος) και άλλο να το μεταφράζεις-γράφεις σε επίσημο έγγραφο. Δεν λέμε Γιάννης Λένον ή Θεόδωρος Ρούσβελτ.

    Επίσης είναι τελείως διαφορετικό να χρησιμοποιείς την ελληνική/αγγλική/γερμανική/ισπανική μορφή του Γιώργος όταν συστηθείς σε κάποιον και άλλο να μεταφράζεις ένα επώνυμο που δεν υπάρχει πουθενά και δεν σημαίνει κάτι στην γλώσσα σου (Newton). Ακόμα και να σημαίνει δηλαδή, δεν το μεταφράζεις. Είναι George Best -> Τζορτζ Μπεστ. Όχι Γιώργος Μπεστ ούτε και Γιώργος Καλύτερος

    Δυστυχώς βλέπω ότι ξαφνικά επανήλθε η τάση που υπήρχε τέλος 19ου - αρχή 20ου αιώνα με την με το ζόρι μετάφραση.
    Ενώ σε όλους τους τομείς την καθημερινότητας μας (αθλητισμό, αυτοκίνηση, μόδα...) μας φαίνεται φυσιολογικό να χρησιμοποιούμε ξένους όρους σε κάποιες περιπτώσεις (ξαναλέω δεν μιλάμε για πλήρη χρήση αγγλικών όρων) στους υπολογιστές πρέπει να συνηθίσουμε να λένε διαδίκτυο και όχι Internet και να κατωφορτώνουμε αντί να κατεβάζουμε (αλήθεια στο ανω/κάτω φόρτωση δεν ισχύει ο κανόνας της συνήθειας; Γιατί να το αλλάξουμε;)

    Δυστυχώς με το μποτικό και την γέλη, ζούμε πάλι εποχές οτομομπίλιου και οτομοτρίς


    Από την άλλη βέβαια, δεν μπορώ να ακούω και να διαβάζω παντού στην Ελλάδα (σε sites ραδιόφωνα και τηλεόραση) ότι φέτος θα κάνουμε αγορές με "click away"! Λες και δεν μπορείς να το πεις αλλιώς...

    Λίγο μέτρο δηλαδή, και από τις δύο μεριές...

  13. #118
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    περα της πλακας, αλλο να παω να συστηθω οπως θελω, και αλλο να το λεεει ο αλλος οπως θελει γιατι εχει γκλαβα () στον εγκεφαλο να μεταφραζει τα παντα.
    Σε αυτό συμφωνώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορείς να ακούς να σε φωνάζουν Τζόρτζιος ή Γκιόργκος (απ το Γεώργιος/Γιώργος)
    Είσαι πολύ αυστηρός. Οι ήχοι και συνδυασμοί ήχων δεν είναι ίδιοι ανά τις γλώσσες. Εσύ προφέρεις σωστά όποιο ξένο όνομα σου λένε;

  14. #119
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι πολύ αυστηρός. Οι ήχοι και συνδυασμοί ήχων δεν είναι ίδιοι ανά τις γλώσσες. Εσύ προφέρεις σωστά όποιο ξένο όνομα σου λένε;
    Μιλάω γιατί είμαι παθών. Όπως ξέρω και Ελληνίδα που στις δέκα μέρες έκανε το Δέσποινα -> Ντέπη γιατί βαρέθηκε να ακούσει το Δεσπόινα.

    Δεν είναι θέμα αυστηρότητας αλλά γιατί να προσπαθούν, αφού πάλι λάθος θα το πουν; Ή που μην γνωρίζοντας την κλίση των ονομάτων ακούς κάτι "Χάι Τζόρτζιος" ή "I saw Ντιμίτρις" κτλ

    Όπως και εγώ είχα θέμα με τα κινέζικα ονόματα, δεν είναι εύκολο να πετύχεις τον ήχο. Γιαυτό και πάρα πολύ ασιάτες διαλέγουν και χρησιμοποιήσουν ένα τυχαίο αγγλικό όνομα. πχ σου συστήνεται Ντάνι ή Μαξ κτλ, όχι επειδή ακούγεται σαν το δικό τους αλλά για ευκολία.

  15. #120
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω γιατί είμαι παθών. Όπως ξέρω και Ελληνίδα που στις δέκα μέρες έκανε το Δέσποινα -> Ντέπη γιατί βαρέθηκε να ακούσει το Δεσπόινα.

    Δεν είναι θέμα αυστηρότητας αλλά γιατί να προσπαθούν, αφού πάλι λάθος θα το πουν; Ή που μην γνωρίζοντας την κλίση των ονομάτων ακούς κάτι "Χάι Τζόρτζιος" ή "I saw Ντιμίτρις" κτλ

    Όπως και εγώ είχα θέμα με τα κινέζικα ονόματα, δεν είναι εύκολο να πετύχεις τον ήχο. Γιαυτό και πάρα πολύ ασιάτες διαλέγουν και χρησιμοποιήσουν ένα τυχαίο αγγλικό όνομα. πχ σου συστήνεται Ντάνι ή Μαξ κτλ, όχι επειδή ακούγεται σαν το δικό τους αλλά για ευκολία.
    Η γνώμη μου είναι ότι είσαι πολύ αυστηρός. Ξέρω Νορβηγό που πολύ εύκολα μας εκπαίδευσε να τον λέμε Ντάβιντ και όχι Ντέιβιντ. Αν η Δέσποινα παραιτήθηκε, δεν φταίνε οι ξένοι. Όσο για την απαίτησή σου να ξέρουν οι ξένοι το πως κλίνονται τα ονόματα, πραγματικά δεν ξέρω τι σκέφτεσαι...

Σελ. 8 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας