Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Χαιρετισμούς σε όλο το φόρουμ.

    Ξεκινάω το thread για brainstorming σχετικά με την συγκέντρωση ετερογενών datasets και την δημιουργία ενός διαδραστικού report για την ανάλυση της επιδημίας.
    Αυτό σημαίνει οτι ιδανικά θα μπορούμε από απλές απεικονίσεις των δεδομένων να γίνει σύνδεση με τις οικονομικές επιπτώσεις, εξάπλωση, σύστημα υγείας και πολλά άλλα αρκεί να υπάρχουν τα δεδομένα και η έμπνευση.

    Δυστυχώς για κάποιους οι γνώσεις μου περιορίζονται στην οικογένεια microsoft που όμως έχει ένα απο τα καλύτερα BI εργαλεία (αν όχι το καλύτερο αυτή την στιγμή) το οποίο είναι εντελώς free όσον αφορά για δεδομένα τα οποία θα γίνουν published δημοσίως και δεν αποσκοπούν σε κέρδος.
    Περιμένω ιδέες προτάσεις, προσεγγίσεις και όσοι έχετε εμπειρία σε στατιστική θεωρία ή ακόμα και data analytics και ML με Python ή R θα είστε ιδιαίτερα πολύτιμοι.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ μπορώ να συνεισφέρω ένα xls με τα αναλυτικά στοιχεία των ανακοινώσεων του EOΔΥ. Links για τα στοιχεία που δημοσιεύει ο ECDC το IHME και αρκετά δημογραφικά στοιχεία που έχω μαζέψει από εδώ κι από εκεί. Θα προτιμούσα να δουλεύαμε με κάτι open source και nosql (πχ mongo db) αν και το RDBMS το κατέχω πολύ καλύτερα, για να μάθω κάτι καινούργιο.
    Για το front end κομμάτι, δεν έχω άποψη. Μπορώ να βοηθήσω με python, αν και το φορτε μου είναι η C.
    Που σκέφτεσαι να γίνει host ?
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  3. #3
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Κοίτα να δεις, στο power bi μπορώ να έχω σαν datasources ακόμα και tsv ή csv, xls/xlsx ή ακόμα και PDF που βρίσκονται σε google drive ή κάποιου τέτοιου είδους κοινό χώρο. Επίσης οποιαδήποτε open source db της αρεσκείας σου.
    Στην συνέχεια με το free, power bi desktop γίνεται το ETL, μοντελοποίηση, calculations και "διαστάσεις" και ανεβαίνει στην Vertipaq. Εκεί γίνεται ισχυρή συμπίεση για να σου δώσω να καταλάβεις 250GB ERP γίνεται μερικές εκατοντάδες MB. Τέλος πάντων αν σε ενδιαφέρει να σου δώσω να διαβάσεις πως δουλεύει η vertipaq.
    To UI είναι πάλι (κάπου μέσα στο Azure) μαζί με την vertipaq στον ίδιο χώρο και έχει μια τέτοια μορφή... Όλα αυτα free...

    https://community.powerbi.com/t5/Dat...t/td-p/1193474

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δείξε λίγη κατανόηση. Με πιάνει αναφυλαξία βλέποντας το λογότυπο του Azure. Θα προτιμούσα κάτι ουδέτερο που θα μπορούσε ανά πάσα στιγμή να μεταφερθεί σε κάποιο άλλο περιβάλλον. Λοιπόν, εγώ ευχαρίστως να συνεισφέρω αυτά που έγραψα πιο πάνω. Μπορώ λοιπόν να σου ετοιμάσω το data κομμάτι. Θα αναλάβεις το presentation ?
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  5. #5
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Μην πήξεις να κάνεις προετοιμασία αν δεν θες. Και τα datasources να μου βρεις μου είναι υπεραρκετό. Δεν μπορείς να φανταστείς τι μπελάς είναι.
    Πχ Eurostat, ειναι να πυροβολιέσαι... πλέον έχω βγάλει άκρη αλλά στην αρχή εγκεφαλικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  7. #7
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εδώ είναι η σελίδα του ΥΠΑΙΘ με την ημερήσια ενημέρωση για τα κλειστά σχολεία.
    Δεν εμφανίζει ιστορικότητα, ίσως με διάβασμα και τροποποίηση των scripts πίσω της μπορεί να τραβήξει κανείς instances για το παρελθόν αν και είναι longs hot.
    https://covid19-schools.cti.gr/info.html

  9. #9
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι η σελίδα του ΥΠΑΙΘ με την ημερήσια ενημέρωση για τα κλειστά σχολεία.
    Δεν εμφανίζει ιστορικότητα, ίσως με διάβασμα και τροποποίηση των scripts πίσω της μπορεί να τραβήξει κανείς instances για το παρελθόν αν και είναι longs hot.
    https://covid19-schools.cti.gr/info.html
    Μπράβο παιδιά. Το 2ο δυστυχώς το "Από" το έχει μόνο μέσα στις σημειώσεις και δεν ξερω αν θα καταφέρω να το τραβήξω γιατί θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να αντιπαραβάλω την πορεία της επιδημίας με την στιγμή της απόφασης και να βγάλω συμπεράσματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο παιδιά. Το 2ο δυστυχώς το "Από" το έχει μόνο μέσα στις σημειώσεις και δεν ξερω αν θα καταφέρω να το τραβήξω γιατί θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να αντιπαραβάλω την πορεία της επιδημίας με την στιγμή της απόφασης και να βγάλω συμπεράσματα.
    το "απο" (μαζι με το εως ) ειναι ενα string 22 με 23 χαρακτηρες στο τελος του πεδιου , οπου ο προηγουμενος χαρακτηρας ειναι το κλεισιμο παρενθεσης ΄)'
    θα μπορουσε δηλαδη να προσεγγιστει ετσι .

    και το "από" ή και το "εώς και" θα μπορουσε να αποτελει κλειδι για την απομονωση της ημερομηνιας , για το εως φτανει να παρεις 5 χαρακτηρες απο το δεξι μερος του πεδιου "παρατηρησεις"
    βλεπω οτι εχουν διαφορετικο χρωμα , αυτα που δεν εχουν καταχωρησεις σε αυτο το πεδιο(απο το οτι ειναι αδειο το πεδιο , πρεπει να προκυπτει το χρωμα)


    εδω το table ειναι πιο αυτουσιο
    https://covid19-schools.cti.gr/table.html
    και εχει download για xlsx και json
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 11-11-20 στις 22:47.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το "απο" (μαζι με το εως ) ειναι ενα string 22 με 23 χαρακτηρες στο τελος του πεδιου , οπου ο προηγουμενος χαρακτηρας ειναι το κλεισιμο παρενθεσης ΄)'
    θα μπορουσε δηλαδη να προσεγγιστει ετσι .

    και το "από" ή και το "εώς και" θα μπορουσε να αποτελει κλειδι για την απομονωση της ημερομηνιας , για το εως φτανει να παρεις 5 χαρακτηρες απο το δεξι μερος του πεδιου "παρατηρησεις"
    βλεπω οτι εχουν διαφορετικο χρωμα , αυτα που δεν εχουν καταχωρησεις σε αυτο το πεδιο(απο το οτι ειναι αδειο το πεδιο , πρεπει να προκυπτει το χρωμα)


    εδω το table ειναι πιο αυτουσιο
    https://covid19-schools.cti.gr/table.html
    και εχει download για xlsx και json
    Μια ματιά που έριξα όλα ξεκινάνε με , από dd/mm/yy , αν και μερικά έχουν πολλαπλό. Οπότε μάλλον θα έχω και περιπτώσεις 1 to many και θα πέρνω το min απο αυτά. Αρκεί να μου το απομονώσει σωστά. Αλλιώς θα πρέπει να πέσει python εκει. Οκ.

    - - - Updated - - -

    Πόσο μαμάτος είμαι, τέλειο το έκανα.


    Spoiler:
    Έχει πάνω κουμπάκι εξαγωγή σε XLS και είχε έτοιμο το απο...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot 2020-11-12 080542.jpg  


  12. #12
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Καλησπέρα,

    Δεν θα ταν καλύτερο το νήμα να ναι στο τομέα του προγραμματισμού;

    Μπορώ να συνεισφέρω αν χρειαστεί scraping (πχ tweets), ανάλυση φυσική γλώσσας, τέτχια πράγματα. Κατέω Python, R, και ML εργαλεία.

    Objecto δεν θα θελες να φτιάξεις ένα Github με όλα αυτά;

  13. #13
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Δεν θα ταν καλύτερο το νήμα να ναι στο τομέα του προγραμματισμού;

    Μπορώ να συνεισφέρω αν χρειαστεί scraping (πχ tweets), ανάλυση φυσική γλώσσας, τέτχια πράγματα. Κατέω Python, R, και ML εργαλεία.

    Objecto δεν θα θελες να φτιάξεις ένα Github με όλα αυτά;
    Ισως καλό να ήταν εκεί έχεις δίκιο, ας το μεταφέρει κάποιος Admin αν θέλει.

    Αυτό που λες ειναι πολύ χρήσιμο αν μπορούσαμε να πάρουμε και sentiments απο fb ή άλλα αντίστοιχα classifications από φυσικό γραπτό λόγο στα social.
    Αν νομίζεις οτι μπορείς να φτιάξεις ένα χρήσιμο dataset και να δούμε πως μπορούμε να βρούμε correlations στην συνέχεια.
    Μια χαρούλα μπράβο.

    Ναι πιθανότατα ενα github project θα γίνει.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως καλό να ήταν εκεί έχεις δίκιο, ας το μεταφέρει κάποιος Admin αν θέλει.

    Αυτό που λες ειναι πολύ χρήσιμο αν μπορούσαμε να πάρουμε και sentiments απο fb ή άλλα αντίστοιχα classifications από φυσικό γραπτό λόγο στα social.
    Αν νομίζεις οτι μπορείς να φτιάξεις ένα χρήσιμο dataset και να δούμε πως μπορούμε να βρούμε correlations στην συνέχεια.
    Μια χαρούλα μπράβο.

    Ναι πιθανότατα ενα github project θα γίνει.
    Υπάρχει αυτό: https://developer.twitter.com/en/doc...tream/overview μπορείς να βγάλεις τα tweets ανα γλώσσα αλλα δίνουν access μονο σε εγκεκριμένους researchers οπότε θα το κρατήσω αν προχωρήσει.

    Ζητάνε συγκεκριμένο πλάνο το πως θα τα χρησιμοποιήσω και πρέπει να περάσει review. Οπότε το κρατάω στην άκρη. Για facebook δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

    Εναλλακτικά, θα μπορούσαμε να κάνουμε scrape γνωστές σελίδες με ScraPy, θα ενδιέφερε κάτι τέτοιο σε κάτι;

  15. #15
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει αυτό: https://developer.twitter.com/en/doc...tream/overview μπορείς να βγάλεις τα tweets ανα γλώσσα αλλα δίνουν access μονο σε εγκεκριμένους researchers οπότε θα το κρατήσω αν προχωρήσει.

    Ζητάνε συγκεκριμένο πλάνο το πως θα τα χρησιμοποιήσω και πρέπει να περάσει review. Οπότε το κρατάω στην άκρη. Για facebook δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

    Εναλλακτικά, θα μπορούσαμε να κάνουμε scrape γνωστές σελίδες με ScraPy, θα ενδιέφερε κάτι τέτοιο σε κάτι;
    Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο, οπότε αν νομίζεις οτι θα χρησιμεύσει το κοιτάμε, δεν χάνουμε τίποτα.
    Εχεις χρησιμοποιήσει το θρυλικο GPT-3? Μπορείς να πάρεις πχ pretrained models και να τα χρησιμοποιήσεις σε κείμενο μέσω Python?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας