Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Question
    Καλησπερα σε ολους. Θελω σιγα σιγα να αρχισω να αναβαθμιζω τον εξοπλισμο του σπιτιου..

    Να σας πω την ολη ιστορια. Εχω VDSL με κλειδωμενη 24αρα. Μεχρι το 2018, η συνδεση δεν ηταν VoIP, κλειδωνε περιπου στα 15Mbps και ειχα απιστευτα νουμερα σε CRC errors. Οποτε ειχα σκεφτει οτι θα φταιει η καλωδιωση.
    Ερχεται ο ΟΤΕ το 2018 και μου κανει αναβαθμιση σε VoIP. Απο τοτε κλειδωνω σταθερα στα 24 και τα CRC μηδενιστηκαν. Βασικα μεταφερθηκαν, γιατι ο ιδιος αριθμος errors εμφανιστηκε στα FEC errors. Θα σας παραθεσω και φωτο.

    Αυτην την στιγμη, το speedport entry 2i συνδεεται στην τηλεφωνικη πριζα. Εχω τραβηξει ethernet σε αλλο δωματιο και εχω συνδεσει ενα zte zxhn h108l σε bridge mode ωστε να το λειτουργω σαν access point & switch. Απο το H108L εχω τραβηξει αλλο ethernet και πηγαινει τρεις οροφους κατω και συνδεεται με ενα παρομοιο ZTE του ΟΤΕ και αυτο σε brigde mode και τα σχετικα. Σιγουρα οχι η καλυτερη τοπολογια, αλλα η ταλαιπωρια για να το τραβηξω απο το speedport αντι για το H108L ηταν αρκετη.

    Εχω προβληματα με το DNS και δεν ξερω γιατι. Μπορει απο 3 εως 15 φορες μεσα στην ημερα, το wifi να γινει limited και ο chrome να βγαζει DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET. Μετα απο κανα 6 λεπτο ξανα λειτουργει. <-- Αυτο στα ZTE. Οτι συνδεεται απευθειας στο speedport εχει κανονικα internet. Εχω δοκιμασει κλειστο DHCP, DHCP relay με IP του speedport, δεν διορθωνεται με τιποτα. Δε ξερω τι μπορει να φταιει.

    Οποτε σκεφτομαι σιγα σιγα να αναβαθμισω εξοπλισμο για να απαλλαγω απ ολα τα προβληματα και επιπλεον για να αρχισω να εχω μια σχετικη εμπειρια με hands on. Μια καλη επιλογη για router απ οσο ψαχνω ειναι το ubiquiti edgerouter x er-x. Επειτα θα αρχισω να ψαχνομαι με managed switches, access points Κλπ. Απλα πρεπει να γινει απο καπου η αρχη.

    Γινεται η συνδεση του er-x με VoIP? Θα χρειαστει να εχω το speedport ως modem και να γινει bridge με το ex-x ή μπορει και κάνει και την δουλεια του modem; Δεν υπαρχει σταθερη τηλεφωνικη συσκευη σπιτι, δεν χρησιμοποιειται.

    Εχετε καποια καλυτερη ιδεα; Σαν φοιτητης, δεν δουλευω για να μπορω να διαθεσω πολλα λεφτα σε εξοπλισμο. Ομως θα ειναι και το μελλοντικο μου επαγγελμα μιας και εχω παρει αυτον τον κλαδο.

    Ευχαριστω για τον χρονο σας!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  σ.JPG 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  50,2 KB 
ID: 220735 (να σημειωσω πως το καφαο ειναι στα 100 μετρα απ το σπιτι. Οταν το speedport τρωει reboot, το Attainable Rate σε Downstream παει καπου στα 90Mbps. Τα FEC errors οσο περνανει οι μερες φτανουν μεχρι και στο μυριο στο downstream..)

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σχέση το Speedport με τα προβλήματα αλλά η διαδοχική διέλευση από τα modem/router έστω και αν τα έχεις ρυθμίσει για AP.
    Τράβηξε καλώδια μέχρι τα σημεία που θέλεις και βάλε κανονικά AP και μάλιστα να υποστηρίζουν Mesh.

    Tα Errors που θα πρέπει να προσέχουμε είναι τα CRC & HEC, περισσότερα στο Link.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...61#post5418561

    Καλό είναι να έχεις κάνει και τα βασικά για να έχεις σωστά αποτελέσματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Με λιγα λογια μου λες οτι δεν χρειαζεται να αλλαξω ρουτερ και οτι το προβλημα το δημιουργουν απλα τα home routers. Εκει που τα εχω τραβηξει, παιζω και με eternet και με wifi οποτε σιγουρα μονο ap σιγουρα δε θα με βολεψει.
    Επισης αν τα FEC δεν μας νοιαζουν και απο την στιγμη που κλειδωνω την ταχυτητα που πληρωνω, δεν εχω θεμα τοτε. Εμενα με προβληματιζει πως το attainable πεφτει στο μισο μετα απο κατι ωρες λειτουργιας του speedport. Σιγουρα θα χρειαζεται ελεγχος στην εσωτερικη καλωδιωση (Ισως παλεψω να το τσεκαρω μονο και μονο απο περιεργεια)

    Τον εξοπλισμο θα ηθελα να τον αγορασω για να κατσω να πειραματιστω με QoS, Vlans, Guest ap's κλπ. Οποτε αν αλλαξω router ναι μεν θα μπορεσω να εχω καλυτερο management στο δικτυο, αλλα το προβλημα με το DNS θα παραμεινει λογω των συσκευων;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το AP είναι συσκευή που λειτουργεί ενσύρματα και ασύρματα, οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

    Αν θέλεις να πειραματιστείς καλύτερα είναι να ασχοληθείς με MikroTik, έχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες από τα άλλα και υπάρχει και Sub για βοήθεια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Τελεια. Ευχαριστω για την βοηθεια!

    - - - Updated - - -

    Με λιγο ψαξιμο στο net και εδω στο forum, λενε για το MikroTik hAP ac² που το εψαξα και φαινεται αρκετα καλο. Να κανω μια αρχη με αυτο και να αρχισω να παιζω;

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας