Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλώ την Vodafone για ανανέωση της σταθερής τηλεφωνίας και του internet.
    Μου κάνουν μια πρόταση η οποία περιλάμβανε περίπου τα ίδια λεπτά ομιλίας, αναβάθμιση της γραμμής internet από 50άρα σε 100άρα και νέο router.
    Ο πωλητής με ενημερώνει τηλεφωνικά ότι ισχύουν όσα είπαμε και ότι για τη μετάβαση σε 100άρα γραμμή πιθανώς να έχω μια ολιγόλεπτη διακοπή της υπηρεσίας και μετά χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα θα αρχίσω να έχω τις νέες υπηρεσίες (100άρα γραμμή).
    Λαμβάνω μήνυμα ότι την επόμενη ημέρα θα ενεργοποιηθεί η νέα υπηρεσία. Δεν έχω λάβει όμως ακόμα τον νέο εξοπλισμό (router) και τους παίρνω τηλέφωνο. Μετά από αναμονή μίας ώρας μου λέει ο εκπρόσωπος της εταιρίας ότι σε τέτοιες αναβαθμίσεις δεν προβλέπεται αλλαγή εξοπλισμού (κατάφορη αθέτηση συμφωνίας) καθώς ο εξοπλισμός που έχετε είναι απόλυτα συμβατός με τη νέα υπηρεσία. Μετά από έντονο παράπονο δικό μου για αθέτηση συμφωνίας τελικά μου είπαν ότι θα μου στείλουν το νέο router.
    Έρχεται η ημέρα της σύνδεσης και κόβεται η σταθερή γραμμή και δεν επανέρχεται για 24 ώρες.
    Έπειτα από νέες αναμονές 1 – 1:30 ώρας μιλάω με τεχνικό ο οποίος με ενημερώνει ότι η γραμμή μου έχει αλλάξει σε VoIP και για αυτό δεν έχω σταθερό. Του λέω ότι εμένα δεν με έχει ενημερώσει κανένας για αλλαγή υπηρεσίας σε VoIP, μου είπαν ότι όλα θα λειτουργήσουν χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα. (παραπλάνηση καταναλωτή)
    Προσπαθεί να μου λύσει το πρόβλημα αλλάζω συνδεσμολογίες κτλ και μου λέει τελικά ότι φαίνεται ότι το router δεν είναι συμβατό με την αλλαγή που έχει γίνει και δεν μπορεί να μου λύσει το πρόβλημα. (άρα με κορόιδεψαν στην προηγούμενη επικοινωνία που μου είπαν ότι δεν χρειάζεται άλλος εξοπλισμός)
    Μετά από νέα επικοινωνία την επόμενη ημέρα έπειτα από νέα αναμονή 1 ώρας μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και φταίει ο ΟΤΕ που δεν μπορούν να μου λύσουν το πρόβλημα για τις επόμενες 2-3 ημέρες. Αν δεν μου είχαν αλλάξει αυθαίρετα τη γραμμή χωρίς να με ενημερώσουν σε VoIP δεν θα είχα το πρόβλημα όπως μου είπε.
    Ακόμα περιμένω να επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου για να μου πει πότε θα αποκτήσω ξανά σταθερό...

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Ολοι στην 100αρα voip δινουν,δεν ειναι κατι νεο αυτο που μας περιγραφεις,αν ειχες ψαξει ποιο πριν θα το ηξερες

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ο εκπρόσωπος της εταιρίας έχει ευθύνη για την πλήρη ενημέρωση του καταναλωτή, δεν μπορεί να σου λέει ότι θα λειτουργήσουν όλα μόνα τους χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα. Ούτε να σου λέει ότι με τον υπάρχων εξοπλισμό είσαι οκ και τελικά να αποδεικνύεται ότι δεν είσαι.
    Επίσης έχει ευθύνη η εταιρία για το ότι με έχει αφήσει 2 ημέρες μέχρι τώρα χωρίς σταθερό.
    Όφειλαν να ενημερώσουν, είναι καθημερινότητα για αυτούς, αυτά τα θέματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Αυτοι να πουλησουν θελουν...χ@στηκ@ν αν μεινεις μερες χωρις σταθερο και χωρις εξοπλισμο

  5. #5
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αυτό ακριβώς που έγραψες, συνοψίζει το νόημα της ανάρτησης...

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Update: Παρότι η Vodafone μου είχε δώσει συγκεκριμένη ημερομηνία αποκατάστασης της βλάβης η ημερομηνία πέρασε και η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε. Έπειτα από πολύωρες κυριολεκτικά αναμονές στην τεχνική υποστήριξη μου είπαν πάλι ότι φταίει ο ΟΤΕ. Έχουν περάσει 7 ημέρες και ακόμα είμαι χωρίς σταθερό τηλέφωνο.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2020
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    107.4 / 10.7
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jff02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Παρότι η Vodafone μου είχε δώσει συγκεκριμένη ημερομηνία αποκατάστασης της βλάβης η ημερομηνία πέρασε και η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε. Έπειτα από πολύωρες κυριολεκτικά αναμονές στην τεχνική υποστήριξη μου είπαν πάλι ότι φταίει ο ΟΤΕ. Έχουν περάσει 7 ημέρες και ακόμα είμαι χωρίς σταθερό τηλέφωνο.
    Εάν έχεις κινητό Vodafone μπορούν εύκολα να κάνουν προώθηση κλήσεων στο κινητό
    καθώς και να σου δώσουν δωρεάν χρόνο ομιλίας

  8. #8
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Trainer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχεις κινητό Vodafone μπορούν εύκολα να κάνουν προώθηση κλήσεων στο κινητό
    καθώς και να σου δώσουν δωρεάν χρόνο ομιλίας
    Έχω ενεργοποιήσει την προώθηση, όπως και τη ρεζέρβα, αλλά το κινητό δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει τη χρήση του σταθερού.
    Το κινητό δεν πιάνει καθόλου μέσα στο σπίτι μου και το wifi calling δεν λειτουργεί.
    Απλά η ταλαιπωρία συνεχίζεται.
    Ο σημερινός προγραμματισμένος έλεγχος του τεχνικού συνεργείου, δεν πραγματοποιήθηκε χωρίς καμία ειδοποίηση και συνεπώς η επίλυση του προβλήματος μετατέθηκε για επόμενη ημέρα - 8η ημέρα χωρίς τηλέφωνο.
    Η Vodafone επιδεικνύει χαρακτηριστική αδιαφορία και αποδεικνύεται τραγικά αναξιόπιστη.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν πράγματι η επίλυση του προβλήματος είναι ευθύνης ΟΤΕ, η Vodafone και όποια άλλη εταιρία δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα πέρα από το να προωθήσει την βλάβη στον ΟΤΕ και να αναμένει απάντηση.
    Στο μεταξύ, σου αποχρεώνει τα πάγια για όσο δεν λειτουργεί η σύνδεση, και σου δίνει εκτροπή, λεπτά ομιλίας και δεδομένα.
    Αυτή είναι η πραγματικότητα, δυστυχώς

  10. #10
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αν αποδεχτούμε όλοι ότι αυτή είναι η πραγματικότητα και δεν κάνουμε τίποτα για να την αλλάξουμε τότε απλά είμαστε όλοι χαμένοι.
    Εγώ δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι το 2020 δεν υπάρχει τεχνικός τρόπος να ελεγχθεί μια γραμμή πριν αποδοθεί στον τελικό πελάτη.
    Δηλαδή δεν μπορούσε η Vodafone να ελέγξει ότι δεν θα είχα πρόσβαση σε VoIP; Επίσης δεν μπορούσε να με γυρίσει σε POTS (όπως ήμουν) μέχρι να επιλυθεί το πρόβλημα;
    Το μόνο που μου είπε ήταν ότι θα έχω μόνο μια ολιγόλεπτη διακοπή της υπηρεσίας και τελικά έχω μείνει 13 ημέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-05-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το σταθερό τηλέφωνο επανήλθε τελικά έπειτα από 14 ημέρες.
    Η αναβάθμιση όμως της γραμμής δεν ολοκληρώθηκε γιατί ενώ η γραμμή είναι 100Mbps, όπως συμφωνήσαμε, συχρονίζει στα 63Mbps.
    Τηλεφωνικά με έχουν διαβεβαιώσει ότι στην διεύθυνσή μου, υποστηρίζεται κανονικά η 100άρα γραμμή.
    Να σημειώθεί ότι με το προηγούμενο πρόγραμμα είχα 50Mbps και συγχρόνιζε κανονικά στα 49-50Mbps.
    Μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό συνεργείο σε 2-3 ημέρες να ελέγξει τις καλωδιώσεις.
    Η αναμονή για την ταχύτητα σύνδεσης πλέον, συνεχίζεται... 15η ημέρα...

  12. #12
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Πριν 12 ημέρες με κάλεσαν για αναβάθμιση από 50mbps, διαβεβαιωνοντας με ότι "έχουμε μετρήσει την γραμμή και υποστηρίζει 100mbps". Οκ λέω αναβαθμίστε. Χθες το πρωί κόπηκε το τηλέφωνο και το Internet. Περνάνε 5 ώρες χωρίς καμία απολύτως υπηρεσία ώσπου καλώ εγώ στο τεχνικό τμήμα το οποίο δεν είχε καμία ιδέα ότι δεν λειτουργεί η γραμμή λέγοντας μου ότι "αν δεν πάρω εγώ να το πω, πως να ξέρουν ότι κάτι δεν πάει καλά". ( Δηλαδή, δεν έλεγξαν την γραμμή πρώτου αναβαθμίσουν?).

    Ρωτάω σήμερα στο τηλ. Κέντρο τι θα γίνει αν τελικά δεν συγχρονίζει στα 100mbps αλλά στα 64mbps (σημείωση : το ρουτερ εκεί συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει ip) και μου λένε "δεν είναι σημαντική απόκλιση ταχύτητας, ίσως εξεταστεί το ενδεχόμενο επιστροφής στην προηγούμενη κατάσταση - 50mbps - αλλά η 24μηνη δέσμευση θα ισχύει εκ νέου".

    Αποτέλεσμα : 2η μέρα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ με τα παιδιά να κάνουν μάθημα και εμένα να δουλεύω απ το σπίτι. Η βλάβη είναι στο ΟΤΕ σύμφωνα με την Vodafone. Έχω κάνει αίτημα ακύρωσης αναβάθμισης και επιστροφής στο παλιό συμβόλαιο. Μόλις λήξει όπου φύγει φύγει...

  13. #13
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nosf1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποτέλεσμα : 2η μέρα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ με τα παιδιά να κάνουν μάθημα και εμένα να δουλεύω απ το σπίτι.
    Και θεώρησες κατάλληλη την περίοδο να προχωρήσεις σε αναβάθμιση ταχύτητας? (με τον κίνδυνο που υπάρχει πάντα να συμβεί μια στραβή)

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θεώρησες κατάλληλη την περίοδο να προχωρήσεις σε αναβάθμιση ταχύτητας? (με τον κίνδυνο που υπάρχει πάντα να συμβεί μια στραβή)
    Μα καλά τώρα, ο πελάτης που θέλει να αναβαθμίσει φταίει; Όχι ο Χ πάροχος που δεν έχει την αυτονόητη διαδικασία ελέγχου καλής λειτουργίας πριν παραδώσει το κύκλωμα;

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θεώρησες κατάλληλη την περίοδο να προχωρήσεις σε αναβάθμιση ταχύτητας? (με τον κίνδυνο που υπάρχει πάντα να συμβεί μια στραβή)
    Γενικά δεν παρακολουθώ όπως κάποτε τι γίνεται με τις εταιρείες. Θεωρησα οτι εν ετη 2020 τα προβληματα που θυμομουν απο το μακρινο 2005 ηταν οντως παρελθον. Δεν ζητησα δηλαδη και τιποτα φοβερα εξωτικο φανταζομαι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα καλά τώρα, ο πελάτης που θέλει να αναβαθμίσει φταίει; Όχι ο Χ πάροχος που δεν έχει την αυτονόητη διαδικασία ελέγχου καλής λειτουργίας πριν παραδώσει το κύκλωμα;
    Απ' οτι μου ειπαν, αφου "κατασκευασουν το βρογχο, δεν ελεγχουν αν λειτουργει" και "ειναι δικη μου ευθυνη να δω αν οντως ολα πηγαν καλα".

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας