Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: WIND. @#$@#^@#$

  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Η Wind λοιπόν που λέτε, (δεν ξέρω τι πρακτικές ακολουθούν οι υπόλοιποι πάροχοι), έχει μία τάση να μην προειδοποιεί τους πελάτες της πότε λήγουν τα 24μηνα συμβόλαιά της, και ένα ωραίο πρωί να βλέπουν ένα λογαριασμό της τάξης των 80€ να έρχεται.

    Αυτό φυσικά, αν διαμαρτυρηθείς και ανανεώσεις για νέο 24μηνο ίσως σου κάνουν την χάρη να στο χαρίσουν, συμψηφίζοντάς το στους επόμενους λογαριασμούς αφού το πληρώσεις. Αν όχι, ας πρόσεχες.

    Επειδή λοιπόν την έχω πατήσει παλιότερα, πήρα τηλέφωνο στο 13800 να ανανεώσω τις γραμμές (2) που έχω στο όνομά μου πριν λήξει το 24μηνο.

    Την ίδια ημέρα που ανανέωσα, για καλή ή κακή μου τύχη, μου παρουσιάστηκε μία ευκαιρία να μετακομίσω, οπότε τους ξανακάλεσα, και τους ζήτησα να ακυρώσουν την μία από τις 2 ανανεώσεις.

    Μετά από 50 λεπτά στο τηλέφωνο, και αφού με συνέδεαν από το τμήμα εξυπηρέτησης στο τμήμα ακυρώσεων και ξανά στο τμήμα εξυπηρέτησης, και ξανά στο τμήμα ακυρώσεων, κατάλαβαν πως δεν ξέρουν πως να ακυρώσουν μία τηλεφωνική ανανέωση που συμφωνήθηκε πριν από λίγες ώρες, οπότε θα το ψάξουν και θα με καλέσουν σε 2 εργάσιμες.

    Πέρασαν 4-5 εργάσιμες, ξανακάλεσα στο 13800 (με χρέωση φυσικά), για να περάσω άλλη μισή ώρα από την ζωή μου ακούγοντας τυποποιημένες απαντήσεις που κατέληγαν πως θα με καλέσουν σίγουρα σε 2 εργάσιμες, πάλι.

    Ξαναπέρασαν 10 εργάσιμες, φυσικά κανένας δεν κάλεσε, τους ξαναπήρα, ξανά αναμονή, ξανά να σας συνδέσω με το αρμόδιο τμήμα, το ίδιο πανηγύρι μέχρι να καταλήξουν πως πρέπει να πάω σε κατάστημα της Wind για να εξυπηρετηθώ επειδή "συστημικά" δεν είναι δυνατή η ακύρωση της ανανέωσης.

    Δεν πήγα ένα απόγευμα στην δουλειά για να προλάβω κατάστημα της Wind ανοιχτό. Έκανα αίτηση ακύρωσης της γραμμής όπου με ενημέρωσαν πως επειδή υπάρχει τηλεφωνική ανανέωση για νέο 24μηνο θα πρέπει να πληρώσω 90€ τέλος αποδέσμευσης καθώς έχουν περάσει οι 14 εργάσιμες που είχα δικαίωμα να ακυρώσω μία ανανέωση που δεν έχει ξεκινήσει ΚΑΝ να ισχύει, παρόλο που προσπάθησα από την πρώτη ημέρα να την ακυρώσω, έχοντας αφιερώσει 5 ώρες στα τηλέφωνα να μιλάω με ανθρωπομποτ.

    Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ όπου περιέγραψα το περιστατικό και ζήτησα να ψάξουν στις ηχογραφημένες κλήσεις τους ώστε να επιβεβαιώσουν πως όσα γράφω ισχύουν.

    Περιμένω να απαντήσει η Wind μέχρι τέλος του μήνα.

    Κερασάκι. Σήμερα ήρθε νέος λογαριασμός σαν να μην τρέχει τίποτα, εκδόθηκε 12/11 και λήγει 11/12. Αίτηση ακύρωσης έχει γίνει από τις 29/11 σε φυσικό κατάστημα.

    TLDR: Πιο εύκολα θα απεμπλακείτε από μεξικάνικο καρτέλ, παρά από την Wind.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά ξεμπερδέματα!
    Ούτε ε'γω τη συμπαθώ τη Wind, αλλά μια μκαι ρώτησες, την τακτική να μην ενημερώνει για επερχόμενη λήξη συμβολαίου την έχει υιοθετήσει πλέον και η Vodafone, που ελάχιστα απέχει - αν δεν είναι ήδη εκεί - από το να γίνει τα ίδια χάλια.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liopyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind λοιπόν που λέτε, (δεν ξέρω τι πρακτικές ακολουθούν οι υπόλοιποι πάροχοι), έχει μία τάση να μην προειδοποιεί τους πελάτες της πότε λήγουν τα 24μηνα συμβόλαιά της, και ένα ωραίο πρωί να βλέπουν ένα λογαριασμό της τάξης των 80€ να έρχεται.

    Αυτό φυσικά, αν διαμαρτυρηθείς και ανανεώσεις για νέο 24μηνο ίσως σου κάνουν την χάρη να στο χαρίσουν, συμψηφίζοντάς το στους επόμενους λογαριασμούς αφού το πληρώσεις. Αν όχι, ας πρόσεχες.

    Επειδή λοιπόν την έχω πατήσει παλιότερα, πήρα τηλέφωνο στο 13800 να ανανεώσω τις γραμμές (2) που έχω στο όνομά μου πριν λήξει το 24μηνο.

    Την ίδια ημέρα που ανανέωσα, για καλή ή κακή μου τύχη, μου παρουσιάστηκε μία ευκαιρία να μετακομίσω, οπότε τους ξανακάλεσα, και τους ζήτησα να ακυρώσουν την μία από τις 2 ανανεώσεις.

    Μετά από 50 λεπτά στο τηλέφωνο, και αφού με συνέδεαν από το τμήμα εξυπηρέτησης στο τμήμα ακυρώσεων και ξανά στο τμήμα εξυπηρέτησης, και ξανά στο τμήμα ακυρώσεων, κατάλαβαν πως δεν ξέρουν πως να ακυρώσουν μία τηλεφωνική ανανέωση που συμφωνήθηκε πριν από λίγες ώρες, οπότε θα το ψάξουν και θα με καλέσουν σε 2 εργάσιμες.

    Πέρασαν 4-5 εργάσιμες, ξανακάλεσα στο 13800 (με χρέωση φυσικά), για να περάσω άλλη μισή ώρα από την ζωή μου ακούγοντας τυποποιημένες απαντήσεις που κατέληγαν πως θα με καλέσουν σίγουρα σε 2 εργάσιμες, πάλι.

    Ξαναπέρασαν 10 εργάσιμες, φυσικά κανένας δεν κάλεσε, τους ξαναπήρα, ξανά αναμονή, ξανά να σας συνδέσω με το αρμόδιο τμήμα, το ίδιο πανηγύρι μέχρι να καταλήξουν πως πρέπει να πάω σε κατάστημα της Wind για να εξυπηρετηθώ επειδή "συστημικά" δεν είναι δυνατή η ακύρωση της ανανέωσης.

    Δεν πήγα ένα απόγευμα στην δουλειά για να προλάβω κατάστημα της Wind ανοιχτό. Έκανα αίτηση ακύρωσης της γραμμής όπου με ενημέρωσαν πως επειδή υπάρχει τηλεφωνική ανανέωση για νέο 24μηνο θα πρέπει να πληρώσω 90€ τέλος αποδέσμευσης καθώς έχουν περάσει οι 14 εργάσιμες που είχα δικαίωμα να ακυρώσω μία ανανέωση που δεν έχει ξεκινήσει ΚΑΝ να ισχύει, παρόλο που προσπάθησα από την πρώτη ημέρα να την ακυρώσω, έχοντας αφιερώσει 5 ώρες στα τηλέφωνα να μιλάω με ανθρωπομποτ.

    Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ όπου περιέγραψα το περιστατικό και ζήτησα να ψάξουν στις ηχογραφημένες κλήσεις τους ώστε να επιβεβαιώσουν πως όσα γράφω ισχύουν.

    Περιμένω να απαντήσει η Wind μέχρι τέλος του μήνα.

    Κερασάκι. Σήμερα ήρθε νέος λογαριασμός σαν να μην τρέχει τίποτα, εκδόθηκε 12/11 και λήγει 11/12. Αίτηση ακύρωσης έχει γίνει από τις 29/11 σε φυσικό κατάστημα.

    TLDR: Πιο εύκολα θα απεμπλακείτε από μεξικάνικο καρτέλ, παρά από την Wind.
    Χα, αυτο το "συστημικο" μου το ειπανε και σε εμενα, στην ανικανοτητα τους να διεκπαιρεωσουν την αιτηση μου για αναβαθμιση ταχυτητας σε σταθερο, οπου 3,5 εβδομαδες με κοροιδευαν και δεν ειχαν κανει τιποτα, επρεπε να στειλω επιστολη για να ξεκουνηθουν.
    They see me postin', they hatin'...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    H Wind πάντως (όπως και η Vodafone) εμφανίζουν ειδοποιήσεις για ανανέωση στις εφαρμογές τους. Και η Cosmote κάνει κάτι αντίστοιχο, καμια εταιρία πλέον δεν σε παίρνει να σε παρακαλέσει προσωπικά να ανανεώσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έπρεπε από τη πρώτη στιγμή να έχεις στείλει το αίτημα (ακύρωσης) σου γραπτώς (φόρμα επικοινωνίας, φαξ, mail) και με κοινοποίηση στη εεττ και όχι να αναλώνεσαι στα τηλέφωνα και να περνάνε οι ημέρες.. Θα το δέχονταν ότι και να έλεγαν..
    Σε κάθε περίπτωση και η μέθοδος που ακολούθησες τώρα κάτι είναι.. Για να δούμε πως θα πάει.. Θα ανοίξουν τις ηχογραφήσεις; Έχω περιέργεια..
    Τέλος αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε όποιο πάροχο προκειμένου να "δέσουν" το πελάτη.. Δυστυχώς πολύς κόσμος τη πατάει έτσι με τα τηλεφωνήματα και περνάνε οι ημέρες.. Άκου εκεί δεν ξέρουν πως να ακυρώσουν την αίτηση.. Θα μπορούσες να κάνεις και κανα τηλέφωνο σε συνήγορο κλπ κλπ.. Θα σου έλεγαν και αυτοί τι να κάνεις..
    Συμπέρασμα.. Δεν αφήνουμε τις ημέρες να περνάνε ότι και να λένε οι πάροχοι..
    Α.. Και οφείλουμε να έχουμε το νου μας για τη λήξη του συμβολαίου.. Μη περιμένουμε από το πάροχο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-11-20 στις 12:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.009
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καρτέλ κανονικό ότι γουστάρουν κάνουν όλες οι εταιρείες αφού το κράτος είναι ανίκανο και άχρηστο να πάρει πρωτοβουλίες και να τραβήξει μερικά αυτιά

    - - - Updated - - -

    Για να μην πω ότι είναι ξεπουλημένοι.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει κάποιος που πιστεύει πως δεν ήξεραν πως να καταχωρήσουν την ακύρωση στο σύστημα? Είναι ένα φτηνό ψέμα, θράσος θα το έλεγα.
    Ξέρουν πολύ καλά να κάνουν όλες τις ενέργειες που πρέπει μέσω συστήματος. Μην ξεγιελιέστε. Απορώ πως τόλμησαν να πουν τόσο μεγάλο ψέμα?
    Ελεύθερος.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας