Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Question
    Ψάχνω τις καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις για ασφάλεια και σταθερότητα σε νέα εγκατάσταση Windows 7x64.

    Από ότι έχω ψάξει, το GTP στον σκληρό δίσκο υπερέχει μόνα εάν ο χρήστης έχει σκοπό να δημιουργήσει παραπάνω από 4 partitions στον σκληρό του και ότι είναι συμβατός με UEFI boot mode. Ισχύει;

    Από ότι καταλαβαίνω, το Secure Boot έχει να κάνει κυρίως με τα Windows 10 και άρα απενεργοποιημένο για εγκατάσταση των Windows 7.

    To UEFI τώρα δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν είναι συμβατό με τα Windows 7 ή αν το υποστηρίζουν πλήρως τα Windows 7. Από ότι καταλαβαίνω, μόνο αν ο δίσκος είναι GTP μπορεί να γίνει UEFI εγκατάσταση σε αυτόν;

    Μήπως έχει κάποιος κάποια πρόταση για τις ρυθμίσεις αυτές για τα Windows 7 συγκεκριμένα;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω τις καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις για ασφάλεια και σταθερότητα σε νέα εγκατάσταση Windows 7x64.
    Ασφάλεια και σταθερότητα σε λειτουργικό 10ετίας του οποίου η υποστήριξη έχει λήξει σχεδόν 1 χρόνο;

    Ο λόγος που επιμένεις σε τόσο παλιό λειτουργικό σύστημα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχω ψάξει, το GTP στον σκληρό δίσκο υπερέχει μόνα εάν ο χρήστης έχει σκοπό να δημιουργήσει παραπάνω από 4 partitions στον σκληρό του και ότι είναι συμβατός με UEFI boot mode. Ισχύει;
    Είναι πολλά περισσότερο από αυτό που λες, τα οποία ισχύουν.

    Υποστηρίζει δίσκους και άνω των 2tb έναντι του gpt, έχει καλύτερη προστασία από data corruptions, κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι καταλαβαίνω, το Secure Boot έχει να κάνει κυρίως με τα Windows 10 και άρα απενεργοποιημένο για εγκατάσταση των Windows 7.
    To secure boot απαιτεί win8 και άνω, οπότε μάλλον πρέπει να το απενεργοποιήσεις εφόσον επιλέγεις να εγκαταστήσεις δεινοσαυρικό λειτουργικό σύστημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To UEFI τώρα δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν είναι συμβατό με τα Windows 7 ή αν το υποστηρίζουν πλήρως τα Windows 7. Από ότι καταλαβαίνω, μόνο αν ο δίσκος είναι GTP μπορεί να γίνει UEFI εγκατάσταση σε αυτόν;
    Το UEFI είναι η μετεξέλιξη του BIOS, σύγχρονο και ευέλτικο. Το να επιχειρήσεις να εγκαταστήσεις λειτουργικό 10ετίας, είναι σαν να το σαμποτάρεις κατά κάποιο τρόπο.

    Υπάρχει τρόπος βεβαίως να κάνεις εγκατάσταση, αλλά δεν είναι δόκιμο - κατά τη γνώμη μου - να προσπαθείς να βάλεις απαρχαιωμένο λειτουργικό σε νέο σύστημα - απ'ότι συμπεραίνω απ'τα γραφόμενά σου.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει κάποιος κάποια πρόταση για τις ρυθμίσεις αυτές για τα Windows 7 συγκεκριμένα;
    Bάλε Windows 8.1 ή 10 και αν χρειάζεσαι για κάτι συγκεκριμένο τα 7, τότε μπορείς να τα τρέξεις μέσα από VM(π.χ. VirtualBox).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    8,9(dB) / 13,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω εγκαταστήσει Win7 64 εδώ και 3,5 χρόνια σε ASUS PRIME Z270-A με Slylake-S i5-6500 @ 3.20GHz, 16GB RAM και σκληρό συστήματος Samsung 960 EVO 250GB M.2 σε NVMe PCIe mode. Για αποθήκη 2x4GB HDD, χωρισμένους σε 2 partitions ο καθένας. Πέραν των υπολοίπων (2060S, BD-RE recorders, 2 LAN adapters κλπ), η MB έχει υποστήριξη έως και USB3.1.

    Έχω επιλέξει Legacy BIOS χωρίς secure boot. Για να κάνω την επιλογή μου αυτή, διάβασα τι είναι αυτά, τι προσφέρουν σε εμένα και αν έχουν κάποιο περιορισμό (π.χ το secure boot δεν υποστηρίζεται στα Win7, partitions<2TB όπως προαναφέρθηκε) και αναρωτήθηκα αν τα χρειάζομαι. Εκ του αποτελέσματος, είμαι ικανοποιημένος για την επιλογή μου διότι όλα λειτουργούν τέλεια/σταθερότατα και είμαι πολύ ευχαριστημένος που ελέγχω το σύστημά μου εγώ, όσο και όποτε θέλω. Δεν έχω συναντήσει μέχρι σήμερα κάποιο λογισμικό που να χρειάζομαι και να μην τρέχει, βέβαια το πιο ζόρικο που έχω είναι το DOOM Eternal που τρέχει απολαυστικότατα. Έχω και τις κλασικές εφαρμογές γραφείου, simulators ηλεκτρονικών κυκλωμάτων, VPN με το σχετικό network driver, USB stick ψηφιακής υπογραφής, drivers για σχεδόν όλα τα video/audio formats και κατά καιρούς έτρεξα και audio/video processing. Έχω και μερικά VMs (7, 10) για δοκιμές και sandboxing.

    Από ασφάλεια, είχα μπλοκάρει εξ αρχής το telemetry των Win7 καθώς και τις αναβαθμίσεις, πλην αυτών που αφορούν ασφάλεια και είχα από την πρώτη στιγμή το Avira free, το Comodo firewall free και το SpyBot S&D. Είμαι συντηρητικός χρήστης και γενικά προσέχω τι κάνω στο internet (αν και επισκέπτομαι το θείο μερικές φορές). Όταν ενημερωνόμουν για κάποιο θέμα ασφάλειας ή για νέα patch ασφαλείας από το Windows update, ανέτρεχα στο Internet π.χ. στο ADSLgr και στο askwoody.com, έπαιρνα απόφαση για το αν έπρεπε να περάσω το patch και έπραττα αναλόγως. Τώρα νομίζω δεν υπάρχουν patch ασφαλείας, οπότε απλά συνεχίζω να ενημερώνομαι και να προσέχω. Με όλα αυτά ως δεδομένα, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (ούτε στα τραπεζικά μου).

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bλέπουμε κάθε μέρα στις ειδήσεις(εδώ, στο Forum) κακόβουλες επιθέσεις σε software αλλά και σε hardware, οπότε όσο και να προσέξεις και όσα AV και να βάλεις στο συγκεκριμένο λειτουργικό, το αίσθημα ασφάλειας είναι απλά για να βρισκόμαστε σε συζήτηση.
    Βέβαια, εδώ θα μου πεις άλλοι έχουν ακόμη XP.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δοκίμασα τα Windows 10 με gtp δίσκο, UEFI boot και αποφάσισα να τα χρησιμοποιήσω τελικά στο desktop αφού είδα σταθερότητα, boot time 45 seconds, τα watt να πέφτουν κάτω από 100 στην απλή χρήση, τη στιγμή που στα 7 ήμουν στα 125 περίπου. Και τα Windows 7 στο VirtualBox με boot time 20 seconds, σκέπτομαι στο παρελθόν τα 7 να κάνουν περίπου στα 5 λεπτά για πλήρη εκκίνηση σε desktop...
    Για το πολυσυζητημένο θέμα του privacy στα Windows 10 βρήκα το https://www.oo-software.com/en/shutup10/latest-version που φαίνεται ενδιαφέρον προγραμματάκι. Βέβαια, στην τελευταία update εμφανίστηκε εικονίδιο που αναφέρει ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο internet ενώ είναι κανονική η σύνδεση και προσπαθώ να το διορθώσω. Κατά τα άλλα φαίνεται σταθερό το σύστημα χωρίς προβλήματα. Για την ώρα έβαλα το free edition του BitDefender και το Windows Firewall.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πολυσυζητημένο θέμα του privacy στα Windows 10 βρήκα το https://www.oo-software.com/en/shutup10/latest-version που φαίνεται ενδιαφέρον προγραμματάκι. Βέβαια, στην τελευταία update εμφανίστηκε εικονίδιο που αναφέρει ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο internet ενώ είναι κανονική η σύνδεση και προσπαθώ να το διορθώσω.
    Μακριά απ'αυτό το tool. Αν θέλεις να κόψεις telemetry και λοιπά, καλύτερα χρησιμοποίησε αυτό, το οποίο είναι open source.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά απ'αυτό το tool. Αν θέλεις να κόψεις telemetry και λοιπά, καλύτερα χρησιμοποίησε αυτό, το οποίο είναι open source.
    Υπάρχει κάποιο θέμα με το συγκεκριμένο;

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο θέμα με το συγκεκριμένο;
    Για τόσο σημαντικές τροποποιήσεις στο σύστημα, καλό είναι να προτιμάς open source λύσεις και πάλι με επιφύλαξη.

    Το συγκεκριμένο εργαλείο (για το o&o λέω) είναι υπερφορτωμένο με 500 επιλογές όπου αν δεν προσέξεις θα σου κάνει το σύστημα άνω κάτω, ακριβώς όπως στο κάνουν οι διάφοροι reg cleaners.

    Τώρα βέβαια, αυτό σε περίπτωση που σ ενδιαφέρει το consistency στο σύστημά σου.
    Αν το δουλεύεις σε στυλ "χωσε πράμα και κάνουμε φορμάτ κάθε βδομάδα", πάω πάσο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    (security) Updates για 7 βγαινουν. Απλα πρεπει να εχει πληρωσει η εταιρια την υποστηριξη/συνδρομη στην Microsoft, ή ψαχνεις στο google.....

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τόσο σημαντικές τροποποιήσεις στο σύστημα, καλό είναι να προτιμάς open source λύσεις και πάλι με επιφύλαξη.

    Το συγκεκριμένο εργαλείο (για το o&o λέω) είναι υπερφορτωμένο με 500 επιλογές όπου αν δεν προσέξεις θα σου κάνει το σύστημα άνω κάτω, ακριβώς όπως στο κάνουν οι διάφοροι reg cleaners.

    Τώρα βέβαια, αυτό σε περίπτωση που σ ενδιαφέρει το consistency στο σύστημά σου.
    Αν το δουλεύεις σε στυλ "χωσε πράμα και κάνουμε φορμάτ κάθε βδομάδα", πάω πάσο.

    Ασφαλώς και με ενδιαφέρει η σταθερότητα. Αλλά δεν είδα κάποιο θέμα μέχρι στιγμής, αν εξαιρέσουμε τα Restore Points που νομίζω είπε (το πρόγραμμα) ότι θα δημιουργήσει πριν κάποιες αλλαγές και από ότι βλέπω εξαφανίστηκαν όλα για κάποιο λόγο. Αλλά γενικότερα νομίζω θα ακολουθήσω τη δημιουργία πλήρους εικόνας του δίσκου συστήματος σε τακτά χρονικά διαστήματα για να είμαι καλυμμένος.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς και με ενδιαφέρει η σταθερότητα. Αλλά δεν είδα κάποιο θέμα μέχρι στιγμής, αν εξαιρέσουμε τα Restore Points που νομίζω είπε (το πρόγραμμα) ότι θα δημιουργήσει πριν κάποιες αλλαγές και από ότι βλέπω εξαφανίστηκαν όλα για κάποιο λόγο. Αλλά γενικότερα νομίζω θα ακολουθήσω τη δημιουργία πλήρους εικόνας του δίσκου συστήματος σε τακτά χρονικά διαστήματα για να είμαι καλυμμένος.
    Εγώ στο αναφέρω γιατί το είχα χρησιμοποιήσει κάποτε, σε δοκιμαστική εγκατάσταση και είδα ότι μπέρδευε πολύ το σύστημα.

    Από 'και και πέρα, αν σε καλύπτει, καλώς.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Λειτουργικα εκτος υποστήριξης απο αναγκη, νατ το καταλαβω ( αν και πρέπει να περιορίζεται η χρήση του στσ σπολυτως απαραίτητα)
    Από επιλογή ομως οχι. Και οχι, το κόστος του λειτουργικου δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα.
    Και μη δουλευομαστε, σε μη επαγγελματικη χρηση η παρακαμψη της ενεργοποίησης ειναι μια ασφαλής επιλογή.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.011
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω τις καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις για ασφάλεια και σταθερότητα σε νέα εγκατάσταση Windows 7x64.
    δύο εργαλεία είναι για αυτή τη δουλειά το nessus και της Microsoft Security Assessment Tool υπάρχουν και αλλά αν ψάξεις
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας