Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Χαίρετε,

    Καθώς δεν έχω βγάλει άκρη με τους παρόχους ασύρματου δικτύου, σκέφτηκα μια εναλλακτική: Να στείλω από το γραφείο μου που έχω καλό internet στο σπίτι μου. Μέσω του Airlink της Ubiquiti, έβαλα τις δύο αποστάσεις και είδα αυτό:

    Το σημείο από όπου θα δωθεί το σήμα είναι ταράτσα 7όροφης πολυκατοικίας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα μπορεί το σήμα να περάσει πάνω από περιοχή αεροδρομίου, συγκεκριμένα περνάει πάνω από τον αεροδιάδρομο και όχι πάνω από το κτήριο του αεροδρομίου, καθώς αυτό βρίσκεται πιο δεξιά. Επίσης, ποια τα υπέρ και τα κατά μιας τέτοιας υλοποίησης; Παρακαλώ όσους γνωρίζουν καλά το θέμα των ασύρματων ζεύξεων να με συμβολέψουν. Ευχαριστώ!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_1.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzortzis : 13-11-20 στις 21:57.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ουτως η αλλως δεν θα εισαι το μονο σημα στη περιοχή. Ασε που το περνας καθετα.
    Γενικοτερα δεν υπάρχει προβλημα, οσο παραμένεις εντος των νομιμων οριων εκπομπης.
    Με προβληματιζει λιγο το κοψιμο των ζωνων fresnel στο υψος της καλαμαριας...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτως η αλλως δεν θα εισαι το μονο σημα στη περιοχή. Ασε που το περνας καθετα.
    Γενικοτερα δεν υπάρχει προβλημα, οσο παραμένεις εντος των νομιμων οριων εκπομπης.
    Με προβληματιζει λιγο το κοψιμο των ζωνων fresnel στο υψος της καλαμαριας...
    Υπάρχει πιθανότητα να μη φτάνει το σήμα λόγω αυτών;

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Νομίζω με litebeam θα είσαι μια χαρά, έχω στήσει ένα από Αμπελοκήπους Νεάπολη 2km και παίζει σαν καλώδιο, έχω και voip και δεν έχω θέμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αν θα μπορουσες να αποφυγεις τη θαλασσα θα ηταν καλυτερα.

    Σχεδον οσα λινκ εχω δει να δουλευουν πανω απο νερο εχουν προβλημα.

    Αν θα μπορουσες να προσθεσεις ενα ενδιαμεσο σημειο θα ηταν ισως καλυτερα.

    π.χ (Νεάπολη στα ψηλά, Τριανδρία κλπ)

    Επίσης βλέπω οτι εχεις επιλέξει υπερβολικό εξοπλισμό καθως και το υψος που εχεις βάλει στο 1 σημειο ειναι 37μ.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θα μπορουσες να αποφυγεις τη θαλασσα θα ηταν καλυτερα.

    Σχεδον οσα λινκ εχω δει να δουλευουν πανω απο νερο εχουν προβλημα.

    Αν θα μπορουσες να προσθεσεις ενα ενδιαμεσο σημειο θα ηταν ισως καλυτερα.

    π.χ (Νεάπολη στα ψηλά, Τριανδρία κλπ)

    Επίσης βλέπω οτι εχεις επιλέξει υπερβολικό εξοπλισμό καθως και το υψος που εχεις βάλει στο 1 σημειο ειναι 37μ.
    Όντως το ένα σημείο είναι από λάθος 37 μέτρα. Για να φτιάξω έναν ενδιάμεσο κόμβο, πρέπει να εγκαταστήσω κεραία σε ένα μέρος δικό μου κάπου ψηλά όπως αναφέρατε, σωστά; Κάτι τέτοιο, σε περίπτωση που είναι εφικτό, δε θα καθυστερούσε τη σύνδεση; (υψηλό ping)

  7. #7
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Oχι δεν θα εχεις καθυστερηση!
    Το εχω κανει και παιζει αριστα!!!
    Αλλα θελεις ληψη και αποστολη, αρα 2 συσκευες ακομη.
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Οπως λεει ο φιλος απο πανω δεν θα εχεις σημαντικη καθυστερηση.

    Σιγουρα οταν προσθετουμε ενδιαμεσα συσκευές σε ενα λινκ υπάρχει καθυστερηση αλλα στη πράξη και για αυτη την απόσταση θα είναι ελάχιστο.

    Δυστυχως θα χρειαστείς αλλο ενα ζευγάρι εξοπλισμου για να κανεις το (ιντερνετ > Α <> <Β> <Γ>σπίτι) πράγμα που ανεβάζει το κόστος αλλα και την δυσκολία συντήρησης/επισκεψιμότητας στους χώρους.

    Στο εργαλείο που δοκίμασες υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσεις το σημείο Γ.

    Επέλεξε το litebeam σε ολα σου τα σημεία (είναι αξιόπιστο και υπεραρκετό για τις αποστάσεις που το θέλεις).

    Τέλος αν δεν έχεις εμπειρία προσπάθησε να έρθεις σε επαφή με κάποιον επαγγελματία γιατι αλλιως θα χάσεις χρόνο και χρήμα.

    Σε κάθε περίπτωση έχεις πάντα υπ όψιν σου οτι μιλάμε για αστική περιοχή με μεγάλη επιβάρυνση σε θόρυβο αλλα

    και σε παρόμοια λινκ πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί και να μην έχεις το αποτέλεσμα που σχεδιάζεις.

    υ.γ.
    Παραπάνω σου πρότεινα για το σημείο Β περιοχές που θα πρέπει να βλέπουν και το Α και το Γ.
    Σκόπιμα δεν έβαλα το Πανόραμα γιατι ξέρω οτι ανεβαίνουν πολλά λινκ προς τα εκει και οι συχνότητες δεν είναι άπειρες.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως λεει ο φιλος απο πανω δεν θα εχεις σημαντικη καθυστερηση.

    Σιγουρα οταν προσθετουμε ενδιαμεσα συσκευές σε ενα λινκ υπάρχει καθυστερηση αλλα στη πράξη και για αυτη την απόσταση θα είναι ελάχιστο.

    Δυστυχως θα χρειαστείς αλλο ενα ζευγάρι εξοπλισμου για να κανεις το (ιντερνετ > Α <> <Β> <Γ>σπίτι) πράγμα που ανεβάζει το κόστος αλλα και την δυσκολία συντήρησης/επισκεψιμότητας στους χώρους.

    Στο εργαλείο που δοκίμασες υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσεις το σημείο Γ.

    Επέλεξε το litebeam σε ολα σου τα σημεία (είναι αξιόπιστο και υπεραρκετό για τις αποστάσεις που το θέλεις).

    Τέλος αν δεν έχεις εμπειρία προσπάθησε να έρθεις σε επαφή με κάποιον επαγγελματία γιατι αλλιως θα χάσεις χρόνο και χρήμα.

    Σε κάθε περίπτωση έχεις πάντα υπ όψιν σου οτι μιλάμε για αστική περιοχή με μεγάλη επιβάρυνση σε θόρυβο αλλα

    και σε παρόμοια λινκ πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί και να μην έχεις το αποτέλεσμα που σχεδιάζεις.

    υ.γ.
    Παραπάνω σου πρότεινα για το σημείο Β περιοχές που θα πρέπει να βλέπουν και το Α και το Γ.
    Σκόπιμα δεν έβαλα το Πανόραμα γιατι ξέρω οτι ανεβαίνουν πολλά λινκ προς τα εκει και οι συχνότητες δεν είναι άπειρες.
    Κατάλαβα. Έπειτα από μελέτη, δεν είναι εφικτό να υπάρξει ενδιάμεσο σημείο οπότε αναγκαστικά μελετούμε το ενδεχόμενο αποστολής από το Α (γραφείο) στο Β (σπίτι). Εάν έχετε κάποιον γνωστό να μου προτείνετε ώστε να μου δώσει πληροφορίες και να το υλοποιήσουμε (εφόσον κάτι τέτοιο είναι εφικτό), παρακαλώ στείλτε μου PM.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Γνωστό έχω όχι εναν αλλα αρκετούς.

    Συγνώμη αλλά θα προτιμούσα να μή συστήσω κάποιον δημόσια ή και ιδιωτικά.

    Θα σου πρότεινα ομως να εξετάσεις το ενδεχόμενο του LTE.

    Να βάλεις μια κάρτα sim παρόχου με απεριόριστα data και να ησυχάσεις.

    Είναι μια άριστη λύση αλλά θα πρέπει στο χώρο που είσαι να υπάρχει κάλυψη 3G / LTE.

    Μπορείς τέλος να ψάξεις και για παρόχους WISP.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστό έχω όχι εναν αλλα αρκετούς.

    Συγνώμη αλλά θα προτιμούσα να μή συστήσω κάποιον δημόσια ή και ιδιωτικά.

    Θα σου πρότεινα ομως να εξετάσεις το ενδεχόμενο του LTE.

    Να βάλεις μια κάρτα sim παρόχου με απεριόριστα data και να ησυχάσεις.

    Είναι μια άριστη λύση αλλά θα πρέπει στο χώρο που είσαι να υπάρχει κάλυψη 3G / LTE.

    Μπορείς τέλος να ψάξεις και για παρόχους WISP.
    Έχω ήδη Speed Booster, το οποίο είναι εξαιρετικά ασταθές. Πότε πιάνει 10mbps πότε 30, πότε 8.

    Σχετικά με τους WISP, μόνο η Sky Telecom με καλύπτει στην συγκεκριμένη περιοχή της θεσσαλονίκης για την οποία δεν ακούω και πολύ καλά λόγια.. Ευχαριστώ για την βοήθεια, το εκτιμώ!

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σχετικα με το λινκ ,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτως η αλλως δεν θα εισαι το μονο σημα στη περιοχή. Ασε που το περνας καθετα.
    Γενικοτερα δεν υπάρχει προβλημα, οσο παραμένεις εντος των νομιμων οριων εκπομπης.
    Με προβληματιζει λιγο το κοψιμο των ζωνων fresnel στο υψος της καλαμαριας...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως το ένα σημείο είναι από λάθος 37 μέτρα. Για να φτιάξω έναν ενδιάμεσο κόμβο, πρέπει να εγκαταστήσω κεραία σε ένα μέρος δικό μου κάπου ψηλά όπως αναφέρατε, σωστά; Κάτι τέτοιο, σε περίπτωση που είναι εφικτό, δε θα καθυστερούσε τη σύνδεση; (υψηλό ping)
    Αν ειναι ακομα χαμηλοτερα το ενα σημειο , ΔΕΝ ειναι βιωσιμο αυτο το λινκ.
    Δεν εχει σημασια να "ξεγελασουμε" την προσομοιωση για να βγει το λινκ.
    Μην ξεχνας οτι το προγραμμα σου δειχνει την μορφολογια του εδαφους. Ενα 2-3 οροφο κτιριο να υπαρχει στην καλαμαρια , κοβει το LOS. ( Line Of Sight )

    Η ζωνη φρεσνελ οπως πολυ σωστα αναφερθηκε δεν ειναι καθολου καθαρη.

    Οποτε εκτιμιση δικη μου ειναι οτι δεν θα βγει το λινκ ,ή θα εχει παρα πολλα πορβληματα και αποσυνδεσεις .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ήδη Speed Booster, το οποίο είναι εξαιρετικά ασταθές. Πότε πιάνει 10mbps πότε 30, πότε 8.

    Σχετικά με τους WISP, μόνο η Sky Telecom με καλύπτει στην συγκεκριμένη περιοχή της θεσσαλονίκης για την οποία δεν ακούω και πολύ καλά λόγια.. Ευχαριστώ για την βοήθεια, το εκτιμώ!
    Το booster ειναι φτιαγμενο για αλλη δουλεια , οχι για να αντικαταστησει μια καλωδιακη γραμμη.
    Υπαρχει πολυ μεγαλη καταχρηση απο ολους και λογικο ειναι να ΜΗΝδουλευει σωστα.
    Και μην ξεχνας οτι ειναι μια οικιακη υπηρεσια οποτε ΔΕΝ μπορεις να στηριζεσαι πανω της για επαγγελματικη χρηση.

    Οι λυσεις για LTE επαγγελματικα-απεριοριστα πακετα ξεκινουν απο 60€ + οποτε δεν ξερω αν σε ενδιαφερει να δωσεις τοσα.

    Παντως για το λινκ , ειναι πολυ καλη ιδεα , αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να βγει.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με το λινκ ,




    Αν ειναι ακομα χαμηλοτερα το ενα σημειο , ΔΕΝ ειναι βιωσιμο αυτο το λινκ.
    Δεν εχει σημασια να "ξεγελασουμε" την προσομοιωση για να βγει το λινκ.
    Μην ξεχνας οτι το προγραμμα σου δειχνει την μορφολογια του εδαφους. Ενα 2-3 οροφο κτιριο να υπαρχει στην καλαμαρια , κοβει το LOS. ( Line Of Sight )

    Η ζωνη φρεσνελ οπως πολυ σωστα αναφερθηκε δεν ειναι καθολου καθαρη.

    Οποτε εκτιμιση δικη μου ειναι οτι δεν θα βγει το λινκ ,ή θα εχει παρα πολλα πορβληματα και αποσυνδεσεις .



    Το booster ειναι φτιαγμενο για αλλη δουλεια , οχι για να αντικαταστησει μια καλωδιακη γραμμη.
    Υπαρχει πολυ μεγαλη καταχρηση απο ολους και λογικο ειναι να ΜΗΝδουλευει σωστα.
    Και μην ξεχνας οτι ειναι μια οικιακη υπηρεσια οποτε ΔΕΝ μπορεις να στηριζεσαι πανω της για επαγγελματικη χρηση.

    Οι λυσεις για LTE επαγγελματικα-απεριοριστα πακετα ξεκινουν απο 60€ + οποτε δεν ξερω αν σε ενδιαφερει να δωσεις τοσα.

    Παντως για το λινκ , ειναι πολυ καλη ιδεα , αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να βγει.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, το ξεχνάω το λινκ διότι είδα πως υπάρχει εμπόδιο στην επικοινωνία των δύο κτιρίων. Τα 100GB είναι υπέρ αρκετά, το πρόβλημα είναι πως οι ταχύτητες όταν τις χρειάζομαι για να μεταφέρω αρχεία, δεν είναι πάντα εκεί. Όπως είπα και παραπάνω, συνήθως πιάνω 18, πότε 25, πότε στιγμιαία 40 (έχει τύχει για 3 ώρες να έχω 10). Αν και το σήμα παίζει μεταξύ 2 και 3ων γραμμών, τεχνικός του ΟΤΕ με συμβούλεψε να αγοράσω μια κεραία ενίσχυσης σήματος LTE. Δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο θα σταθεροποιήσει το σήμα, κατα τη γνώμη μου μάλλον θα το δυναμώσει.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σαφως και μια εξωτερικη κεραια ειναι παρα πολυ καλυτερη λυση.

    Εχεις δυνατοτερο σημα , καλυτερη ποιοτητα , απευθειας "συνδεση" (αν μου επιτρεπεται ο ορος) αφου δεν θα λαμβανει μεσω ανακλασεων κλπ κλπ κλπ

    Οποτε αν ειναι κοντα σε παραθυρο δοκιμασε με κεραιες εξωτερικες με κανα 3-5 μετρα καλωδιο. .

    Αλλιως μπορεις να "βγαλεις εξω" το booster . Το βαζεις σε ενα κουτι εξωτερικου χωρου , το τροφοδοτεις μεσω PoE ( ανταπτορες ) και σου ερχεται ενα LAN καλωδιο .
    και ειμαι σιγουρος θα παιξει πολυ καλυτερα απο πριν.
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφως και μια εξωτερικη κεραια ειναι παρα πολυ καλυτερη λυση.

    Εχεις δυνατοτερο σημα , καλυτερη ποιοτητα , απευθειας "συνδεση" (αν μου επιτρεπεται ο ορος) αφου δεν θα λαμβανει μεσω ανακλασεων κλπ κλπ κλπ

    Οποτε αν ειναι κοντα σε παραθυρο δοκιμασε με κεραιες εξωτερικες με κανα 3-5 μετρα καλωδιο. .

    Αλλιως μπορεις να "βγαλεις εξω" το booster . Το βαζεις σε ενα κουτι εξωτερικου χωρου , το τροφοδοτεις μεσω PoE ( ανταπτορες ) και σου ερχεται ενα LAN καλωδιο .
    και ειμαι σιγουρος θα παιξει πολυ καλυτερα απο πριν.
    Θα δοκιμάσω την πρώτη λύση, δηλαδή αυτή της κεραίας. Ουσιαστικά λοιπόν θα φεύγουν δύο καλώδια από το Router και θα κουμπώνουν πάνω στην εξωτερική κεραία μονάχα έτσι; Βρήκα αυτή: https://www.skroutz.gr/s/24962347/Ne...l?from=catspan, πολύ φθηνή ή εγώ αχάριστος;; :P

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας