Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μου χάλασε ξαφνικά ένα switch 8 poe ports (όλες poe), μάρκας tp-link και ψάχνω αντικαταστάτη του (όχι πάλι tp-link)

    Κριτήρια: αξιόπιστο, αντοχής στο χρόνο, plug and play (χωρίς να χρειαστούν ρυθμίσεις από μένα) (Κι όχι πολύ ακριβό)!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δες τα Hikvision και αν έχεις κάποιον γνωστό επαγγελματία μπορείς να το πάρεις και πιο φτηνά από εταιρία συναγερμών.
    https://www.skroutz.gr/c/124/network...Hikvision.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου χάλασε ξαφνικά ένα switch 8 poe ports (όλες poe), μάρκας tp-link και ψάχνω αντικαταστάτη του (όχι πάλι tp-link)

    Κριτήρια: αξιόπιστο, αντοχής στο χρόνο, plug and play (χωρίς να χρειαστούν ρυθμίσεις από μένα) (Κι όχι πολύ ακριβό)!
    Για τι χρηση ? Τι θελεις να τροφοδοτησεις ? Γιατι και αυτο παιζει ρολο στο τι θα παρεις.

    Παιζει πολυ μεγαλο ρολο τι απαιτησεις εχεις σε watt και τι προτυπο ΡοΕ υποστηριζουν.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    να είναι unmanaged...

    μεταξύ ubiquiti us - 8 - 150 watt (που είναι managed) και του αντίστοιχου mikrotik, ποιο είναι vfm;


    το θέμα είναι ότι ξαφνικά = αφότου σύνδεσα δυο παλιές δικτυακές συσκευές στο δίκτυό μου, ένα voip τηλέφωνο cisco spa 962 - 6 lines κι έναν εκτυπωτή samsung clp-300n) μετά "έχασα τις μισές άλλες δικτυακές συσκευές" - δε φαίνονται πουθενά ούτε με το mylanviewer.
    ανακάτεψα τις θέσεις όλων των switchers τιυ δικτύου... καθάρισα πλλές φορές ότι υπήρχε στη μνήμη του modemrouter της οτενετ... (το τελευταίο μοντέλο)...

    είναι μπερδεμένος... δεν ξέρω αν χάλασε κάποια δικτυακή συσκευή π.χ. switch (ήταν η ώρα της...) ή αν χάλασαν οι ρυθμίσεις του δικτύου, με αποτέλεσμα να υπάρχουν κόνφλικτσ στις ips... που δεν τα βλέπω...

    Πρόσφατα εγκατέστησα μια εξωτερική μονάδα αιρκοντίσιον κοντά, στο 1-1,5 μέτρο από ένα 8άρι tplink switch - to sg 1008pe - και παράλληλα προς την εκροή του κρύου αέρα της εξωτερικής μονάδας - και σκέφτομαι ότι μπορεί να το επηρέασε στην ομαλή λειτουργία του...

    Αν υποθέσουμε ότι χάλασαν οι ρυθμίσεις του δικτύου, ποια είναι τα βήματα της επαναφοράς στην κατάσταση λειτουργίας όλου του δικτύου, όπως ήταν πριν;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες τα Hikvision και αν έχεις κάποιον γνωστό επαγγελματία μπορείς να το πάρεις και πιο φτηνά από εταιρία συναγερμών.
    https://www.skroutz.gr/c/124/network...Hikvision.html
    Βλέπω στα τεχνικά δεδομένα αυτού του switch, τα εξής:
    PoE port Ports 3 to 8
    Hi-PoE port Ports 1 and 2

    Τι είναι το hi-poe port; ποε πόρτα που συνδέονται μόνο κάμερες της hikvision; τι σπέσιαλ έχουν δηλαδή αυτές οι δυο πόρτες;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δίνουν περισσότερα Watt από τις υπόλοιπες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνουν περισσότερα Watt από τις υπόλοιπες.
    δηλαδή είναι για poe κάμερες, αυτές ζητάνε αρκετά watt! έχω όμως 3 hik κάμερες, οπότε η μια ίσως να αδικηθεί! ή και σε άλλη απλή poe να μπει, θα λειτουργήσει το δίχως άλλο;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το τι χρειάζεσαι το ξέρεις εσύ καλύτερα από εμάς, υπάρχουν διάφορα μοντέλα και μπορείς να τσεκάρεις και περισσότερες πληροφορίες στο Link
    https://ilka.gr/products/409-poe-inj...ernet-switches
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι χρειάζεσαι το ξέρεις εσύ καλύτερα από εμάς, υπάρχουν διάφορα μοντέλα και μπορείς να τσεκάρεις και περισσότερες πληροφορίες στο Link
    https://ilka.gr/products/409-poe-inj...ernet-switches
    ok thnx. Με μπερδεύουν κάπως οι υπολογισμοί των watts που απαιτούνται. Όταν π.χ. γράφουν στα χαρακτηριστικά τους (γενικά τα switchers) ότι συνολικά δίνουν 110 ή 130 watt συνολικά - με όλες τις 8 θύρες... τότε - αν κάθε ip κάμερα χρειάζεται πάνω απόo 25 watt... τότε πόσες κάμερες σηκώνει ένα switcher με 110 watt συνολική τροφοδοσία;

    Εντέλει τα άλλαξα όλα (θέσεις switchers-όλα δουλεύουν σε άλλες θέσεις του δικτύου, hard reset σε κάποιες συσκευές, αλλαγές... Χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τελικά μου ήλθε "φλασιά", μπορεί να μη δουλεύει το καλώδιο (που έφερνε το ίντερνετ από άλλο switcher έναν όροφο πιο πάνω, στο switcher tτης συγκεκριμένης θέσης δικτύου, όπου συνδέονταν 5 ip κάμερες!) Οπότε αν αλλάζω και αυτό το καλώδιο-μπορεί κάπου να είναι κομμένο (σε σημείο της διαδρομής που δε φαίνεται), που μπορεί να έχει υγρασία σε κάποια επαφή σε port... τότε θα πρέπει να ξαναφανούν οι 5 αυτές κάμερες - κι ίσως χρειαστεί και για αυτές hard reset (ανεβαίνοντας στα σημεία που είναι κρεμασμένες!

    Με δεδομένο ότι οι αγορές για υπολογιστικούς εξοπλισμούς γίνονται τμηματικά... και συμφέρει να αγοράζεις κομμάτι-κομμάτι - ότι θα είναι το αυριανό στάνταρ των συσκευών, ποια είναι η τάση στα switchers; Τι "αυριανά" switchers αγοράζουμε;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποια κάμερα έχεις που έχει κατανάλωση πάνω από 25Watt??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου χάλασε ξαφνικά ένα switch 8 poe ports (όλες poe), μάρκας tp-link και ψάχνω αντικαταστάτη του (όχι πάλι tp-link)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μου ήλθε "φλασιά", μπορεί να μη δουλεύει το καλώδιο (που έφερνε το ίντερνετ από άλλο switcher έναν όροφο πιο πάνω, στο switcher tτης συγκεκριμένης θέσης δικτύου, όπου συνδέονταν 5 ip κάμερες!)
    Θελεις μηπως να γραψεις αναλυτικα τα μοντελα των συσκευων που εχεις (switch - camera κλπ κλπ ) ?
    Οπως επισης πως ειναι συνδεδεμενα ολα μεταξυ τουςω γιατι ισως κατι αλλο φταιει .
    Και μπορει να δωσεις λεφτα για κατι που επισης δεν θα δουλευει σωστα .
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελεις μηπως να γραψεις αναλυτικα τα μοντελα των συσκευων που εχεις (switch - camera κλπ κλπ ) ?
    Οπως επισης πως ειναι συνδεδεμενα ολα μεταξυ τουςω γιατι ισως κατι αλλο φταιει .
    Και μπορει να δωσεις λεφτα για κατι που επισης δεν θα δουλευει σωστα .
    Hταν το καλώδιο τελικά. Αυτό που έδινε το ίντερνετ/ερχόταν από προηγούμενο switch! Δύο ετών περίπου, 25 μέτρα , μαύρο, με χοντρή θωράκιση, για εξωτερικές συνθήκες. Δεν βρήκα ακόμη - δεν έψαξα ακόμη να βρω το σημείο της μη καλής επαφής ή κάποιου φθαρσίματος στην πορεία (είναι κάπως δύσκολο γιατί περνά μέσα από δύσκολα προσεγγίσιμη διαδρομή), αλλά αφού έβαλα ένα πρόσθετο καλώδιο δικτύου (από άλλο switch) και δούλεψε το σύστημα, δεν με πολυαπασχολεί. μελλοντικά, ίσως χρειάζεται προληπτική αλλαγή καλωδίου (εξωτερικού χώρου) για κάθε καινούργια διετία!

    Έχω 7 switchers σε όλο το δίκτυό μου, όλα είναι tp-link... ένα με 7poe+1 κοινή θύρα, 4 με 4 poe+4 κοινές θύρες... και 2 με 8 κοινές θύρες. το συνολικό μήκος όλων των καλωδίων πρέπει να ξεπερνά τα 500 μέτρα! Έχω κι ένα στην αποθήκη 8θυρο γιγαβιτ νομίζω λινκσυς

    οπότε το ερώτημα αλλάζει. ποιο poe switcher me 8 ως 12 πόρτες af/at, δίνει συνολικό ρεύμα πάνω των 120watt κι είναι σε vfm; unmanaged, απροβλημάτιστο!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια κάμερα έχεις που έχει κατανάλωση πάνω από 25Watt??
    Έχω πολλές κάμερες στο ίδιο switch... 7 uvc-g3 af σε ένα tplink sg1008pe και θέλω video σε 1080p. Από ότι είδα στο site της καταναλώνει 4w η καθεμιά κι άν έχει και ton extender φακό καταναλώνει 9 watt. νομίζω όμως ότι αυτές οι ενδεικτικές τιμές είναι όταν γίνεται λήψη βίντεο μια στο τόσο (αραιό video motion) και σε βασική ποιότητα 640Χ480... και με λίγα fps. Βλέπω στο σκρουτζ ότι τα περισσότερα switchers γράφουν ότι παρέχουν γύρω στα 50-60 watt και κάποια άλλα (λιγότερα) ως 120 (σαν και το ΗKV που επισήμανες). Επειδή τυχαίνουν περιπτώσεις που στο videomotion ταυτόχρονα 7 καμερών (την ιδια χρονική στιγμή) βλέπω "παγώματα" εικόνας... θέλω να παρέχονται arketa watt.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα παγώματα δεν είναι από τα Watt αλλά από την αδυναμία του δικτύου στο upload. Δεν μου έγραψες ποια κάμερα έχεις με κατανάλωση πάνω από 25W.

    Η κατανάλωση που γράφει ο κάθε κατασκευαστής είναι η μέγιστη και αναφέρει πόση είναι αν υπάρχει επιπλέον heater, κ.λ.π.
    π.χ. κατανάλωση 8 W ή 20W με heater on
    Υπάρχουν και κάμερες με κατανάλωση πάνω από 100 Watt, αλλά εκεί πας σε επαγγελματικές λύσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας