Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. Στον τερματισμό μερικές φορές με συχνότητα περίπου 1/7 ώς 1/10 μου κολλούσε στην μπλε οθόνη τερματισμού των windows 10. Απο όταν έκανε update σε έκδοση 2004 των windows όταν κολλάει στον τερματισμό βγάζει σφάλμα σε μπλέ οθόνη που γράφει <<Windows 10 Thread Stuck In Device Driver error>>. Μετά κάνω hard reset. Δείτε συνημμένη φώτο που τράβηξα. Πως θα μπορούσα να λύσω αυτό το πρόβλημα χωρίς να κάνω πολλές αλλαγές? Είναι σίγουρα μόνο θέμα driver ή μπορεί να είναι και hardware?

    Ύποπτες συσκευές θεωρώ τον wi-fi adapter Netgear WNA3100 Wireless USB Adapter N (300Mbps) που μου έκανε νερά απο τότε που τον είχα σε win 7 σε άλλο pc (32bit) και γενικά τότε είχα διαβάσιε πολλά παράπονα απο χρήστες του εν λόγω adapter, αλλά και το mouse logitech (logitech M90 mouse) που μου κολλούσε στον παλιό υπολογιστή (αν και αυτός ήταν στα τελευταία του απο μητρική τότε) και μερικές φορές στον τωρινό υπολογιστή όταν πατάω π.χ το ημερολόγιο κάτω δεξιά στο system tray μπορεί να παγώσει το pc και να μην κινείται το ποντίκι και μετά θέλει hard reset. Το σύστημα είναι AMD Ryzen 5 3400G, Asrock A320M HDV M/B, 8gb ram 2400MHz crucial (τα 2 είναι δεσμευμένα απο τα εσνωματωμένα γραφικά). Μπορώ κάπως εύκολα να βρω ποιά συσκευή, ποιός driver δημιουργεί το πρόβλημα? Εστω και αν αλλάξω wi-fi adapter ή mouse αν χρειαστεί. Αλλες συσκευές δεν έχω παρα μόνο πληκτρολόγιο και πολυμηχάνημα (εκτυπωτή) του οποίου το λογισμικό το έχω απο την εκκίνηση απενεργοποιημένο και το ανοίγω χειροκίνητα. Οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει γιατι έχω κολλήσει και φοβάμαι μην κάνω καμια ζημιά στο pc ή στα windows με τα hard reset. Ειναι pc εργασίας και δεν μπορώ να μείνω εκτός. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    - - - Updated - - -

    Έτρεξα το blue screen view και μου δίνει τα παρακάτω αποτελέσματα για 3 BSOD τα οποία και τα 3 αν πατήσω επάνω μαρκάρουν με ροζ χρώμα ακριβώς τα 2 αυτά (τα 2 πρώτα αρχεία). τα έχω βάλει σε πορτοκαλί πλαίσιο. Το 2ο γράφει DirectX graphic Kernel. Σας λέει τίποτα για την φύση του προβλήματος και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω? Ευχαριστώ και πάλι
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails THREAD STUCK IN DEVICE DRIVER.jpg  

    blue-sceen-view-tzitzikas.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Η καρτα amd σου βγαζει τη μπλε οθονη. Αν δεν ειναι hardware παιξε με αλλο driver.
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ωχ, μάλλον hardware πρέπει να είναι. Απο θερμοκρασίες πως είσαι;
    Άνοιξε το κουτί και ρίξε του ένα καλό καθάρισμα με φυσητήρα φύλλων κατα προτίμηση. Το κουτί πρέπει να καθαρίζετε τουλάχιστον κάθε χρόνο και συνήθως την άνοιξη με καλοκαίρι όπου οι θερμοκρασίες είναι υψηλές.

    Για δώσε και screenshot απο device manager να δεις αν σου βγάζει κανα κίτρινο τριγωνάκι με θαυμαστικό, αν ναι τότε μάλλον τα νέα είναι κακά.
    Δοκίμασε και σε safe mode να δεις αν δουλεύει, αν είναι οκ τότε μάλλον κάποιος driver το προκαλεί απο αυτούς που πόσταρες.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δυστυχώς παρά το update των driver των γραφικών ΑΜD, το ξανα έκανε και κόλλησε σε μπλέ οθόνη. Παρτο αυγό και κούρευτο, που να βγάλω άκρη τώρα. στέλνω και screenshot απο device manager. Δεν βλέπω κάποιο θαυμαστικό. Καμιά βοήθεια χωρίς να ξηλώνω πράγματα? Τι άλλο να ψάξω?
    Το πρόβλημα το κάνει πάντα (τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει) μόνο όταν έχω δουλέψει στο autocad. Οσες φορές μπήκε η κόρη μου να παίξει games online (nickeloden κτλ) ή η σύζυγος να επεξεργαστεί word κτλ, δεν το έχει κάνει. Και εγώ όσες φορές μπήκα και δεν δούλεψα στο autocad 2017 δεν το έκανε στο κλείσιμο αποόσο θυμάμαι. Δεν ξέρω πως σχετίζεται αυτό και αν σχετίζεται ή γίνεται επειδή με το autocad στρεσάρεται πιο πολύ το σύστημα.
    έχω και τα minidump files αν θέλετε να στείλω εδώ να τα δει κάποιος που γνωρίζει
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails device-manager.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzitzikas2 : 16-11-20 στις 19:57.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δεν σου είπα να ξηλώσεις τίποτα απλά να το ανοίξεις και να πάρεις ένα φυσητήρα να το καθαρίσεις αυτό πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με BSOD. Μαζεύεται σκόνη με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες του υπολογιστή.
    Κατέβασε το hwmonitor και δώσε ένα screenshot να δουν τις θερμοκρασίες γενικά, επίσης δώσε ένα screenshot απο προβολή ιστορικού αξιοπιστίας εκεί σίγουρα θα υπάρχει κάτι σχετικό με την κάρτα γραφικών η με τον οδηγό της. Οδηγίες για το πως θα χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα αυτό δες εδώ.

    Σε safe mode δοκίμασες; αν όχι κάντο να δεις αν σου πετάει BSOD.

    Δώσε ένα screenshot απο το speccy να δούμε καλύτερα ποια είναι τα specs του μηχανήματος σου.
    ακόμη δοκίμασε να κάνεις απεγκατάσταση τους drivers με το ddu σε safe mode επέλεξε AMD και Clean and restart και μετά ξανά εγκατάσταση τους πιο καινούριους drivers.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εδώ https://www.bleepingcomputer.com/for...-almost-daily/

    με παρόμοια ή ίδια builds και με παρόμοιο πρόβλημα συζητάνε για downgrade το bios apo p3.7->p3.3. εγώ έχω p3.7 αλλά πλέον στην σελίδα της η ashrock δίνει για τον ryzen 5 3400g since p5.90 και p6.00. Προφανώς οι παλιότερες εκδόσεις bios να είχαν θέματα. Στο φορουμ αυτό όσοι ανέβηκαν έκδοση είχαν πρόβλημα πάλι μόνο με downgrade σε p3.3 διορθώθηκε. Αλλά φοβάμαι μην δημιουργήσει άλλα προβήματα συμβατότητας ή αστάθειας κάτι τέτοιο, και γενικά το bios update είναι αγχωτική διαδικασία. αν πάει κάτι στραβά την κάτσαμε και εν μέσω lockdown.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    θα το κάνεις μόνο μέσα απο usb το οποίο θα γίνει format σε fat32 είναι 100% ασφαλές και εννοείται δεν κάνεις τίποτα στο pc.
    Κατα πάσα πιθανότητα είναι αυτό που λες. Το bleepingcomputer είναι αξιόπιστο σάιτ.

    - - - Updated - - -

    Και μην ξεχάσεις να δώσεις feedback
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το κάνεις μόνο μέσα απο usb το οποίο θα γίνει format σε fat32 είναι 100% ασφαλές και εννοείται δεν κάνεις τίποτα στο pc.
    Κατα πάσα πιθανότητα είναι αυτό που λες. Το bleepingcomputer είναι αξιόπιστο σάιτ.

    - - - Updated - - -

    Και μην ξεχάσεις να δώσεις feedback
    καλησπέρα. Το έκανε ήδη ένας που έχει περίπου τα ίδια specs με εμένα, διάβασε εδώ: https://www.bleepingcomputer.com/for...r-at-shutdown/
    στο θέμα που άνοιξα.
    Το θέμα είναι οτι αυτός έχει την asrock A320M HDV rev.4. https://www.asrock.com/MB/AMD/A320M-...index.asp#BIOS που έχει την έκδοση 3.7. Εγώ και με βάση αυτά που δείχνουν windows και το speccy, έχω την asrock A320M HDV (σκέτο) https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-HDV/#BIOS. εκτός αν δεν εμφανίζεται το rev σε εμένα. υπάρχει τέτοια περίπτωση?? Σε εμένα δεν υπάρχει καν στην λίστα το 3.7. Αν δείτε τα specs απο τα windows μου έχω την 3.7. Μπας και έκαναν πατάτα απο το πλαίσιο και πέρασαν την 3.7 ενώ δεν έπρεπε? Στην σελίδα για την δική μου Μ/Β για αυτή την Μ/Β ξεκινάει since p5.90. τι λέτε? Παντως αυτή την στιγμή εν μέσω lockdown λέω να μην επιχειρήσω bios downgrade. Μην πάει κάτι στραβά καήκαμε μιας και το pc είναι για εργασία κυρίως. Μετά θα δούμε, απλά θέλω να σιγουρευτώ οτι είναι ασφαλές για την δική μου Μ/Β να το κάνω. Γιατι στην σελίδα δίνει απο p5.90 και πάνω για τον επεξεργαστή μου. Πως θα κατέβω με ασφάλεια στην 3.3? Λογικά δεν θα έπρεπε να ανέβω στην p6.00?? To 100% ασφαλές για bios update/downgrade με usb σε fat32 απο που προκύπτει?? εγώ ήξερα παλια με το bios (τώρα είναι uefi) οτι μπορεί να κλάψεις την m/b αν κάτι δεν πάει καλά. δεν ισχύει τώρα. ups έχω πάντως και σχετικά καλό (cyberpower).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Μ-Β-tzitzikas.jpg  


  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να είσαι 100% σίγουρος θα πρέπει να ανοίξεις το κουτί και να δεις το revision της μητρικής. Δες την παρακάτω εικόνα που θα το βρεις.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asrock rev.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  634,9 KB 
ID: 220966
    Μάλλον αυτή πρέπει να είναι η μητρική σου.
    Το Bios δεν υπάρχει όλα είναι UEFI.
    Άλλο το revision και άλλο το Version (Έκδοση UEFI)

    - - - Updated - - -

    Αφου θα το ανοίξεις που θα το ανοίξεις ρίξε του και ένα καθάρισμα απο τη σκόνη στο λέω αυτό για να αποφύγεις μελλοντικά BSOD η σκόνη και το νερό είναι ο χειρότερος εχθρός στις ηλεκτρονικές πλακέτες.

    - - - Updated - - -

    μπορείς να το δεις και στο speccy κάνοντας κλίκ στο motherboard.
    πχ τα δικά μου
    Manufacturer Gigabyte Technology Co. Ltd.
    Model Z370 HD3-CF (U3E1)
    Version x.x<--εδώ είναι το revision αλλά για να είσαι 100% διασταύρωσε το με αυτό που έχει πάνω η μητρική στο δικό μου π.χ. δεν γράφει λέει x.x

    BIOS
    Brand American Megatrends Inc.
    Version <--και εδώ είναι η έκδοση του UEFI/BIOS
    Date <--και εδώ είναι η Ημερομηνία του UEFI
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 17-11-20 στις 18:46.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. δεν αναφέρει revision το speccy. δες την εικόνα. μήπως γιατι δεν έχει revision και είναι η αρχική έκδοση? δηλαδή Asrock A320M-HDV https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-HDV/
    αλλα το P3.7 που έχει περασμένο η δική μου δεν το αναφέρει στην λίστα στη παραπάνω σελίδα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails μ-β.jpg  


  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για κατέβασε το cpu-z εκεί σίγουρα θα λέει.
    Στο maiboard εκεί που λέει model έχει και έναν αριθμό.
    Αλλά όπως είπα θα πρέπει να ανοίξεις το κουτί και να δεις τι αριθμό γράφει για να διπλο τσεκάρουμε ότι όντως είναι αυτό.
    Το speccy θα πρέπει να είναι η πιο πρόσφατη έκδοση και όχι παλιά.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλημέρα. rev. 00 γράφει το cpu-z αν είναι αυτό που βλέπω. κατέβασα την τελευταία έκδοση
    μάλλον στα λογισμικά (cpu-z, speccy κτλ) δεν φαίνεται το rev της ΜΒ αλλά του chipset διάβασα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails m-b-.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzitzikas2 : 18-11-20 στις 13:34.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τελικά έβγαλες άκρη;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κοίτα σε αυτή την φάση με lockdown το μηχάνημα δεν το πειράζω, το έχω για εργασία κυρίως. μετά θα δώ, αλλα bios update θέλω να το αποφύγω αν γίνεται. εμένα δεν είναι τόσο ενοχλητικό όπως άλλους που διάβασα, εμένα συμβαίνει μόνο στον τερματισμό κάποιες φορές. Απλά με τα hard reset φοβάμαι μην πάθει κάτι το μηχάνημα.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίτα σε αυτή την φάση με lockdown το μηχάνημα δεν το πειράζω, το έχω για εργασία κυρίως. μετά θα δώ, αλλα bios update θέλω να το αποφύγω αν γίνεται. εμένα δεν είναι τόσο ενοχλητικό όπως άλλους που διάβασα, εμένα συμβαίνει μόνο στον τερματισμό κάποιες φορές. Απλά με τα hard reset φοβάμαι μην πάθει κάτι το μηχάνημα.
    Ναι αλλά με τις μη σωστές επανεκκινήσεις έτσι καταστρέφονται τα αρχεία του λειτουργικού και θα έχεις άλλα θέματα μετά.
    έκανες απεγκατάσταση με το ddu και εγκατάσταση ξανά τους drivers.Με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω
    Όταν βρω χρόνο θα κάνω έναν οδηγό για το πως να εντοπίζουμε προβλήματα Hardware/Software με εργαλεία της microsoft που υπάρχουν ήδη στο λειτουργικό της. Αυτή τη στιγμή διαβάζω ένα πολύ καλό βιβλίο απο έναν που είναι MVP με θέμα το troubleshooting στα windows 10.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 19-11-20 στις 12:11.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας