Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Υπάρχει τρόπος να στηθεί sip trunk σε ένα laptop, ώστε με ένα hands free να έχεις τον αριθμό σου όπου είσαι;

    Προτεινόμενα προγράμματα;

    Έχω κάνει εκτροπή στο κινητό και δεν συμφέρει προφανώς.

    Ελπίζω να έγινε κατανοητό τι θέλω να πετύχω.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Microsip, δεν φτιάχνεις trunk, απλά κάνεις register σαν extension της υπηρεσίας που θα διαλέξεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Microsip, δεν φτιάχνεις trunk, απλά κάνεις register σαν extension της υπηρεσίας που θα διαλέξεις.

    Η κοπέλα που θα λειτουργεί το laptop θα είναι εκτός του δικτύου του γραφείου, θα είναι σπίτι της.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    register μεσω vpn

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Νομιζω κάτι απ τα παρακάτω

    1. Αν για παράδειγμα υπάρχει τηλεφ κέντρο τότε οπως αναφέρθηκε vpn και reg με zoiper απ το λαπτοπ.

    2. Αν υπάρχει sip trunk σε πάροχο τότε πάλι με το zoiper και τους κωδικούς sip απ ευθείας reg απ το λαπτοπ.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω κάτι απ τα παρακάτω

    1. Αν για παράδειγμα υπάρχει τηλεφ κέντρο τότε οπως αναφέρθηκε vpn και reg με zoiper απ το λαπτοπ.

    2. Αν υπάρχει sip trunk σε πάροχο τότε πάλι με το zoiper και τους κωδικούς sip απ ευθείας reg απ το λαπτοπ.

    Καλημέρα, SIP trunk έχω. Είδα ότι έχει και εκδόσεις για κινητά. Αυτό θα βόλευε πολύ. Υπάρχει εμπειρία από yuboto, αν θα δούλευε κάτι τέτοιο;

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν το trunk όπως λες το χρησιμοποιείς ήδη με το τηλεφωνικό σου κέντρο τότε το laptop πρέπει να κάνει register στο κέντρο.
    Αν μιλάμε για νέο account κάνεις register σύμφωνα με τις οδηγίες τους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το microsip για όποια περίπτωση κι αν διαλέξεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το trunk όπως λες το χρησιμοποιείς ήδη με το τηλεφωνικό σου κέντρο τότε το laptop πρέπει να κάνει register στο κέντρο.
    Αν μιλάμε για νέο account κάνεις register σύμφωνα με τις οδηγίες τους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το microsip για όποια περίπτωση κι αν διαλέξεις.

    Το FreePBX χρησιμοποιώ σαν τηλεφωνικό κέντρο. Έχω δύο SIP trunk πάνω του και 4 extensions.

    Μπορεί να γίνει register σαν extension στο FreePBX το microsip, παρότι είναι εκτός τοπικού δικτύου; Θα ήταν το απόλυτο αν μπορούσε να γίνει αυτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    ακριβώς αυτό σου λέμε. VPN προς το δύκτιο που είναι το FreePBX, ή προς το ίδιο το host του FreePBX. Έτσι το microsip είναι σαν να είναι στο τοπικό δύκτιο

  10. #10
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβώς αυτό σου λέμε. VPN προς το δύκτιο που είναι το FreePBX, ή προς το ίδιο το host του FreePBX. Έτσι το microsip είναι σαν να είναι στο τοπικό δύκτιο

    ΟΚ, το έπιασα. Δεν έχω στήσει πάλι VPN προς δικό μου τοπικό δίκτυο. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι με το VPN (Checkpoint) που συνδέομαι στο τοπικό δίκτυο της εταιρείας.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αμ μιλαμε για την ιδια εταιρεια που εχει το VPN , και που θελει να συνδεθει και το remote-extension , τοτε ειναι ολα πολυ ευκολα.

    Αν ειναι διαφορετικο setup , τοτε το πιο "δυσκολο" κομματι ειναι αυτο . Το οποιο δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο .
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Υπόψιν, αν πας και δώσεις τα στοιχεια του trunk στο microsip τότε αποχαιρέτα το κέντρο γιατί τα πάντα θα πηγαίνουν στο laptop χωρίς τις λειτουργίες του κέντρου. Ε φυσικά μέχρι να ξανακάνει register το κέντρο οπότε και θα γυρίσουν σε αυτό πάλι οι κλήσεις.
    Αν όπως λες έχεις vpn, δες αν μπορείς να κάνεις Ping την ip του κέντρου. Αν ναι τότε τσεκάρεις ποια ip παίρνει το Laptop, αν είναι στο ίδιο εύρος διευθύνσεων με αυτό του κέντρου τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
    Φτιάξε ένα νέο εσωτερικό, δώσε τα στοιχεία στο microsip όπως έκανες με τις συσκευές και είσαι έτοιμος. Αν το laptop παίρνει άλλη IP θέλει μερικές ρυθμίσεις παραπάνω. Το πιο σημαντικό είναι αν μπορείς να κάνεις ping το κέντρο.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψιν, αν πας και δώσεις τα στοιχεια του trunk στο microsip τότε αποχαιρέτα το κέντρο γιατί τα πάντα θα πηγαίνουν στο laptop χωρίς τις λειτουργίες του κέντρου. Ε φυσικά μέχρι να ξανακάνει register το κέντρο οπότε και θα γυρίσουν σε αυτό πάλι οι κλήσεις.
    Αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα. Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα, το μόνο που θα χάσω είναι το μήνυμα που παίζει στις εισερχόμενες κλήσεις. Μικρό το κακό αλλά θα ήταν ωραίο το μήνυμα να συνεχίσει να παίζει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όπως λες έχεις vpn, δες αν μπορείς να κάνεις Ping την ip του κέντρου. Αν ναι τότε τσεκάρεις ποια ip παίρνει το Laptop, αν είναι στο ίδιο εύρος διευθύνσεων με αυτό του κέντρου τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
    Φτιάξε ένα νέο εσωτερικό, δώσε τα στοιχεία στο microsip όπως έκανες με τις συσκευές και είσαι έτοιμος. Αν το laptop παίρνει άλλη IP θέλει μερικές ρυθμίσεις παραπάνω. Το πιο σημαντικό είναι αν μπορείς να κάνεις ping το κέντρο.
    IP του FreePBX εννοείς την εσωτερική στατική IP που του έχω δώσει στο System Admin > Network settings ;

    Αν εννοείς αυτό, αποκλείεται να μπορώ να την δω. Στο VPN που μπαίνω είναι εκατοντάδες υπολογιστές, ίσως και μερικές χιλιάδες. Είναι τεράστιο το εταιρικό δίκτυο.

    Έχω ενεργοποιήσει το QVPN service στο QNAP και θα χρησιμοποιήσω τον ExpressVPN. Θα δω πως θα πάει.

    Στο τέλος της ημέρας (που θα τα έχω καταφέρει), θα τρέχει η κοπέλα δύο VPN. Ένα για το εταιρικό δίκτυο και ένα για το τοπικό δίκτυο στο γραφείο. Σωστά; Είναι δόκιμο αυτό; Γίνεται;

  14. #14
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Xmm, έχεις δύο δουλειές; Ο VPN server θα πρέπει να βρίσκεται στο ίδιο σημείο που είναι και το pbx. Από ότι καταλαβαίνω δεν είχες τίποτα και ενεργοποιήσεις το qvpn service στο qnap.
    Αν καταφέρεις να συνδεθείς, κάνε τις παραπάνω δοκιμές και κινήσου ανάλογα.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xmm, έχεις δύο δουλειές; Ο VPN server θα πρέπει να βρίσκεται στο ίδιο σημείο που είναι και το pbx. Από ότι καταλαβαίνω δεν είχες τίποτα και ενεργοποιήσεις το qvpn service στο qnap.
    Αν καταφέρεις να συνδεθείς, κάνε τις παραπάνω δοκιμές και κινήσου ανάλογα.

    Το FreePBX φιλοξενείται σε Virtual Machine του QNAP. Ενεργοποίησα όπως είπες το QVPN και θα χρησιμοποιήσω το ExpressVPN για να δω το τοπικό δίκτυο. Για να δούμε.

    Αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι ότι θα έχει δύο VPN στο laptop. Ένα για το δίκτυο της εταιρείας και ένα για το δικό μου. Πως δεν θα εμπλέκεται το ένα με το άλλο;

    Θα κάνω μια δοκιμή, έχω και την εναλλακτική να κάνει register το sip trunk σε ένα κινητό που έχει (υπάρχει wi-fi). Αυτό είναι τελείως ξεκάθαρο και εύκολο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας