Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    COSMOTE
    Δελτίο Τύπου:
    Ακόμη μεγαλύτερη ελευθερία στο Internet του σπιτιού προσφέρει ο νέος WiFi εξοπλισμός της COSMOTE, που σε συνδυασμό με τα προγράμματα COSMOTE Double Play Fiberspeed για ταχύτητες έως 200 Μbps, εξασφαλίζει αδιάλειπτη ασύρματη σύνδεση υψηλών ταχυτήτων παντού και για όλους μέσα στο σπίτι.

    Βάζοντας τέλος στις λεγόμενες «νεκρές περιοχές» του WiFi, ο νέος WiFi εξοπλισμός Speedport Smart και Speed Home WiFi της COSMOTE, δημιουργεί ένα ενοποιημένο (Mesh WiFi) δίκτυο σε όλο το σπίτι, που επιτρέπει στα μέλη μίας οικογένειας να αξιοποιούν ταυτόχρονα και απρόσκοπτα τις δυνατότητες της σύνδεσής τους. Ο νέος WiFi εξοπλισμός εγκαθίσταται εύκολα, ενώ υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης διαχείρισης του WiFi μέσα από το MyCOSMOTE App. Έτσι, η COSMOTE απαντά στις αυξημένες ανάγκες των καταναλωτών για συνδεσιμότητα υψηλών ταχυτήτων, πρόσβαση στο Internet από κάθε χώρο του σπιτιού, αλλά και για ταυτόχρονη σύνδεση από πολλές συσκευές ή και χρήστες.

    Ο νέος εξοπλισμός παρέχεται δωρεάν με τα προγράμματα COSMOTE Double Play Fiberspeed 200, ενώ όσοι επιλέξουν κάποιο από τα προγράμματα COSMOTE Double Play (24, 50 και 100 Mbps), μπορούν να τον αποκτήσουν με επιπλέον μηνιαία μίσθωση 2,5€/μήνα, για τη διάρκεια του συμβολαίου τους .

    Οι επιχειρηματίες μπορούν επίσης να επωφεληθούν από την ολοκληρωμένη WiFi λύση της COSMOTE ενάντια στο αδύναμο WiFi, που συνδυάζει Router με Mesh Repeater, εξασφαλίζοντας αδιάλειπτο σήμα στους χώρους της επιχείρησής τους. Ο νέος εξοπλισμός διατίθεται δωρεάν με τα προγράμματα COSMOTE Business Double Play Fiberspeed 200 και, αντίστοιχα, με επιπλέον 2,5€/μήνα, για τη διάρκεια του συμβολαίου στα προγράμματα COSMOTE Business Double Play (24, 50 και 100 Mbps).

    Οι καταναλωτές μπορούν να αποκτήσουν τον νέο εξοπλισμό Speedport Smart & Speed Home WiFi ή/και το πρόγραμμα σταθερής που ταιριάζει στις δικές τους ανάγκες τηλεφωνικά στο 13888 ή στο cosmote.gr. Για να ελέγξουν τη διαθεσιμότητα των ταχυτήτων στην περιοχή τους, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν την ειδική σελίδα: cosmote.gr.

    COSMOTE FIBER: Το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα

    Χάρη στις επενδύσεις του Ομίλου ΟΤΕ, πάνω από 3,3 εκατομμύρια νοικοκυριά και επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση σε πολύ υψηλές ταχύτητες Internet έως και 200Mbps, μέσα από το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών της χώρας, το COSMOTE Fiber.

    Παράλληλα, μέσω της υποδομής Fiber To The Home, οι συνδρομητές COSMOTE μπορούν να απολαμβάνουν εγγυημένες ταχύτητες 100 & 200 Mbps με δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον σε 1Gbps. Σήμερα, πάνω από 250.000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις έχουν πρόσβαση σε 100% οπτική ίνα μέχρι το κτίριο (FTTH), ενώ στόχος είναι να ξεπεράσουν τις 300.000 έως το τέλος του έτους.

    Οι ιδιώτες και επιχειρήσεις που επιθυμούν σύνδεση FTTH, μπορούν να επωφεληθούν από την ειδική επιδότηση ύψους €360, μέσα από τη δράση Superfast Broadband του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, που υλοποιείται με τη μέθοδο κουπονιού (voucher), επιδοτώντας το πάγιο των προγραμμάτων με €13/μήνα, για μέγιστο διάστημα 24 μηνών και το εφάπαξ κόστος σύνδεσης με €48.

    Για τη διαθεσιμότητα, τους δικαιούχους και όλες τις απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με τη δράση Superfast Broadband, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν το ειδικό site www.sfbb.gr.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτό το FTTH (το οποίο βλέπω στη λίστα του οτε ότι είναι η περιοχή μου) ισχύει/εφαρμόζεται και σε παλιές πολυκατοικίες?

    Δηλαδή οι οπτικές ίνες σταματάνε στο υπόγειο της πολυκατοικίας ή "κάπως" φτάνει και "στην πρίζα μου" που είναι σε όροφο?

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spyridop : 17-11-20 στις 17:11.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το FTTH (το οποίο βλέπω στη λίστα του οτε ότι είναι η περιοχή μου) ισχύει/εφαρμόζεται και σε παλιές πολυκατοικίες?

    Δηλαδή οι οπτικές ίνες σταματάνε στο υπόγειο της πολυκατοικίας ή "κάπως" φτάνει και "στην πρίζα μου" που είναι σε όροφο?
    1. Ισχυεί για όλες τις κατοικίες
    2. Μόνο ένα κουπόνι προσφέρεται ανα ΑΦΜ, σε περίπτωση ιδιοκτησίας 2 κατοικιών μόνο μια μπορεί να καλυφθεί με το ΑΦΜ σου
    3. Σκάβει ο εργολάβος του ΟΤΕ απο την καμπίνα με τις οπτικές μέχρι απέξω απο το πεζοδρόμιο του σπιτιού σου ή τις πολυκατοικίας.
    4. Τρυπάει τον τοίχο και περνάει την οπτική απο το πεζοδρόμιο, μέσα στην πολυκατοικία στο ισόγειο όπου δημιουργείται η κεντρική αναμονή οπτικής της πολυκατοικίας.
    5. Τραβάει οπτικές απο την κεντρική αναμονή (ένα κουτάκι είναι στον τοίχο) προς τους υπόλοιπους ορόφους για να φτιάξει αναμονές ορόφων.
    6. Απο την αναμονή του ορόφου τραβάει οπτική μέχρι τον εξωτερικό τοίχο του διαμερίσματος.
    7.Τρυπάει τον τοίχο του διαμερίσματος, περνάει την οπτική και σου εγκαθιστά μια μικρη πρίζα οπτικής, απο εκεί η οπτική πάει στο modem που αποκωδικοπoιεί το laser της οπτικής ίνας διότι laser μεταφέρει η οπτική ίνα.
    8. Τα δεδομένα μεταδίδονται απο το modem στο speedport μέσω καλωδίου ethernet.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...-COSMOTE-Fiber το σχετικό νήμα.

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber.html Η σελίδα του ΟΤΕ για FTTH.

    Για να επιδοτηθείς απο την δράση Super Fast Broadband και για να μην πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου μπες εδώ: www.sfbb.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KostakisK : 18-11-20 στις 17:46.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.121
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Καλή περίπτωση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ισχυεί για όλες τις κατοικίες
    2. Μόνο ένα κουπόνι προσφέρεται ανα ΑΦΜ, σε περίπτωση 2 κατοικιών μόνο μια μπορεί να καλυφθεί με το ΑΦΜ σου
    3. Σκάβει ο εργολάβος του ΟΤΕ απο την καμπίνα με τις οπτικές μέχρι απέξω απο το πεζοδρόμιο του σπιτιού σου ή τις πολυκατοικίας.
    4. Τρυπάει τον τοίχο και περνάει την οπτική απο το πεζοδρόμιο, μέσα στην πολυκατοικία στο ισόγειο όπου δημιουργείται η κεντρική αναμονή οπτικής της πολυκατοικίας.
    5. Τραβάει οπτικές απο την κεντρική αναμονή (ένα κουτάκι είναι στον τοίχο) προς τους υπόλοιπους ορόφους για να φτιάξει αναμονές ορόφων.
    6. Απο την αναμονή του ορόφου τραβάει οπτική μέχρι τον εξωτερικό τοίχο του διαμερίσματος.
    7.Τρυπάει τον τοίχο του διαμερίσματος, περνάει την οπτική και σου εγκαθιστά μια μικρη πρίζα οπτικής, απο εκεί η οπτική πάει στο modem που αποκωδικοπoιεί το laser της οπτικής ίνας διότι laser μεταφέρει η οπτική ίνα.
    8. Τα δεδομένα μεταδίδονται απο το modem στο speedport μέσω καλωδίου ethernet.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...-COSMOTE-Fiber το σχετικό νήμα.

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber.html Η σελίδα του ΟΤΕ για FTTH.

    Για να επιδοτηθείς απο την δράση Super Fast Broadband και για να μην πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου μπες εδώ: www.sfbb.gr
    Ευχαριστώ.
    Πολύ κατατοπιστική περιγραφή.

    Δηλαδή με το που κάνω μια συνδρομή των 41 (για τα 100) ή των 56€ (για το 200) αν θεωρήσουμε ότι είμαι ο πρώτος στην πολυκατοικία, γίνονται τα "σκαψίματα" 3-7 ...αυθημερόν και μόνο για έναν (αν είναι ο πρώτος) συνδρομητή?

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Πολύ κατατοπιστική περιγραφή.

    Δηλαδή με το που κάνω μια συνδρομή των 41 (για τα 100) ή των 56€ (για το 200) αν θεωρήσουμε ότι είμαι ο πρώτος στην πολυκατοικία, γίνονται τα "σκαψίματα" 3-7 ...αυθημερόν και μόνο για έναν (αν είναι ο πρώτος) συνδρομητή?
    Όχι σε καμία περίπτωση αν είσαι ήδη πελάτης ΟΤΕ παραμένεις ως έχει μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία η οποία κρατάει 2 μήνες. Αν έρχεσαι στον ΟΤΕ μπαίνεις σε πακέτο dsl ανάλογα την περιοχή προσωρινά μέχρι την ολοκλήρωση της κατασκευης

    - - - Updated - - -

    Στην προσωρινή κατάσταση εξυπηρετήσε με πακέτα και τιμές dsl

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-2016
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εγω τι να πω που εχω ακομα το speedport entry 2i με 30 γραμμη και λεω να κανω αναβαθμιση απο τον δεκεμβριο στο 50 L λετε να ζητησω να δωσουν το speedport PLUS γιατι ο γερμανος μου ειπε οτι θα δουμε αν μας το βγαλει στο συστημα να σου δωσουμε νεο εξοπλησμο.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BILL5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω τι να πω που εχω ακομα το speedport entry 2i με 30 γραμμη και λεω να κανω αναβαθμιση απο τον δεκεμβριο στο 50 L λετε να ζητησω να δωσουν το speedport PLUS γιατι ο γερμανος μου ειπε οτι θα δουμε αν μας το βγαλει στο συστημα να σου δωσουμε νεο εξοπλησμο.
    Ακριβώς να ζητήσεις αντικατάσταση

  10. #10
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Επίσης τυπικά νομίζω ότι το 2i έχουν σταματήσει να το δίνουν.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  11. #11
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-925/143
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BILL5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω τι να πω που εχω ακομα το speedport entry 2i με 30 γραμμη και λεω να κανω αναβαθμιση απο τον δεκεμβριο στο 50 L λετε να ζητησω να δωσουν το speedport PLUS γιατι ο γερμανος μου ειπε οτι θα δουμε αν μας το βγαλει στο συστημα να σου δωσουμε νεο εξοπλησμο.
    Καλεσε την εξυπηρετηση πελατων και ζητα αντικατασταση απο τα κεντρικα θα δωσουν εντολη στον γερμανο η στο καταστημα cosmote που σε εξυπηρετει και απλα θα πας να το παραλαβεις δινοντας το 2i

  12. #12
    Εγγραφή
    17-01-2016
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δλδ περνω τηλεφωνο το 13888 και τους λεω μιας και ληγει το συμβολεο μου τωρα θελω αναβαθμιση στο 50 L και να μου δωσετε νεο εξοπλησμο ? π.x speedport PLUS

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Entry level εξοπλισμός , χρεωμένος με πάγειο στον πελάτη για premium υπηρεσία, χωρίς να έχει το ίδιο υποδοχή FTTH.
    No thanks.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.593
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Entry level εξοπλισμός , χρεωμένος με πάγειο στον πελάτη για premium υπηρεσία, χωρίς να έχει το ίδιο υποδοχή FTTH.
    No thanks.

    Τι να την κάνει την υποδοχή ?
    Σε wan θα συνδεθεί με το ΟΝΤ.

    Αν είχε υποδοχή θα ήταν κατάλληλο μόνο για περιοχές με ftth.
    Ετσι είναι κατάλληλο για ΠΑΝΤΟΥ.

    Στα υπόλοιπα σωστός.

    Απ' ότι φαίνεται, μετά την κινητή και η σταθερή θα γίνει πανάκριβη.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-925/143
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BILL5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ περνω τηλεφωνο το 13888 και τους λεω μιας και ληγει το συμβολεο μου τωρα θελω αναβαθμιση στο 50 L και να μου δωσετε νεο εξοπλησμο ? π.x speedport PLUS
    λες οτι θες αναβαθμιση και το speedport plus τπτ αλλο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας