Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 67
  1. #31
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα δει ως επιλογή αλλά μέχρι τώρα δεν υποστηρίζονταν ελληνικές κάρτες (έτσι είχα δει σε guide anyway) και όταν πήγα να αλλάξω προσωρινά τη διεύθυνση σε κάποια της Αγγλίας στη Revolut, μου έλεγε να μιλήσω σε chat οπότε nope.
    Επίσης, όπωε προαναφέρθηκε, η Revolut δεν θα μέτραγε σε Αφορολόγητο, έτσι;

    - - - Updated - - -

    Και στην εφαρμογή Google Play στο κινητό δεν βγάζει το Google Pay ως αποτέλεσμα.
    Η εγκατάσταση είναι απενεργοποιημένη ως επιλογή στο σαιτ https://play.google.com/store/apps/d...el&hl=el&gl=US

    Από που προκύπτει ότι ενεργοποιήθηκε λοιπόν στην Ελλάδα; Έχω το apk από αλλού (δεν έχω δοκιμάσει να βάλω ελληνική κάρτα) αλλά δεν το λες επίσημο χωρίς Google Play...
    Εγώ πάντως από το μεσημεράκι μόλις μπήκα play store υπήρχε κανονικά και το έβαλα.

  2. #32
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τις υπάρχουσες εφαρμογές NFC των ελληνικών τραπεζών;

    Ως προς τους εμπόρους, παρακρατείται επιπλέον προμήθεια, αν μπει το Google Pay στη μέση;
    Αυτό θέλω να μάθω κι εγώ. Ποιό το όφελος να μπαίνει η Google ως μεσάζοντας πληρωμών;

  3. #33
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    κατά τη γνώμη μου, άχρηστη εφαρμογή (για τα δικά μου δεδομένα), έχω το Mi 9T pro το οποίο έχει nfc και με την εφαρμογή της alpha bank μπορώ και πληρώνω ανέπαφα, γιατί πιο λόγο να βάλω την google μεσάζοντα;

  4. #34
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Είμαστε σίγουροι ότι αν βάλουμε στο GPay την κάρτα μας μέσω του Revolut, ΔΕΝ μετράνε οι αγορές στο "χτίσιμο" αφορολόγητου;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως από το μεσημεράκι μόλις μπήκα play store υπήρχε κανονικά και το έβαλα.
    Και στο δικό μου Mate 20 Pro υπάρχει η εφαρμογή στο Google Play.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyar Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά τη γνώμη μου, άχρηστη εφαρμογή (για τα δικά μου δεδομένα), έχω το Mi 9T pro το οποίο έχει nfc και με την εφαρμογή της alpha bank μπορώ και πληρώνω ανέπαφα, γιατί πιο λόγο να βάλω την google μεσάζοντα;
    Εσύ μπορείς να χρησιμοποιείς την συσκευή σου με το NFC επειδή η Alpha Bank σού το επιτρέπει μέσω της εφαρμογής της.
    Εμείς που έχουμε λογαριασμό στην Εθνική (και απ' όσο ξέρω και όσοι έχουν λογαριασμό στις υπόλοιπες τράπεζες) δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα γιατί δεν το επιτρέπουν οι εκάστοτε εφαρμογές των τραπεζών.

    Σ' αυτή την περίπτωση μεσολαβεί η Google, με το GPay που έχουμε από σήμερα στην Ελλάδα.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  5. #35
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτελους επίσημα και Ελλάδα για να παίρνουμε τα update απευθείας από το play store (χωρίς αλχημείες αλλαγή διευθύνσεων/κατέβασμα από mirror κλπ). Ακόμα βέβαια δεν βλέπω το app στο store για να το κάνω update αλλά υπομονή λίγες μέρες και θα φανεί.

    Εξυπακούεται ότι αν πληρώνεις με N26/revolut δεν θα μετράνε στο αφορολόγητο. Αν πληρώνεις όμως με curve στην οποια έχεις συνδέσει πάνω μια ελληνική κάρτα, τότε μέτραει κανονικα στο αφορολόγητο αφού η τελική χρέωση γίνεται στην ελληνική κάρτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τις υπάρχουσες εφαρμογές NFC των ελληνικών τραπεζών;

    Ως προς τους εμπόρους, παρακρατείται επιπλέον προμήθεια, αν μπει το Google Pay στη μέση;
    Ταχύτητα στη διαδικασία. Πλήρωσε με gpay vs app των τραπεζων (winbank/eurobank/alpha) και θα καταλαβεις τη διαφορά. Απλά ξεκλειδώνεις την οθόνη , ανοίγεις το nfc και αυτό ήταν. Ούτε να περιμένεις να ανοίξει εφαρμογή, να βάλεις 2η φορά δαχτυλικό, να επιλέξεις την μοναδική σου καρτα και άλλες βλακείες που έχουν τα app των τραπεζών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος runner70 : 18-11-20 στις 00:11.

  6. #36
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς που έχουμε λογαριασμό στην Εθνική (και απ' όσο ξέρω και όσοι έχουν λογαριασμό στις υπόλοιπες τράπεζες) δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα γιατί δεν το επιτρέπουν οι εκάστοτε εφαρμογές των τραπεζών.
    Και η Eurobank σίγουρα την έχει αυτή τη δυνατότητα, στην προηγούμενη σελίδα φίλος έγραψε πως την έχουν όλες οι τράπεζες πλην Εθνικής, νομίζω θέμα χρόνου είναι να προσφέρει και η Εθνική, ανεξαρτήτως google pay.

    Ψάχνω κι εγώ να καταλάβω για ποιον λόγο να έχω στη τηλέφωνό μου άλλον έναν τρόπο να αδειάζουν οι κάρτες αφού έχω ήδη τη δυνατότητα για ανέπαφες πληρωμές (που ίσως και να μην τη θέλω).
    hnesne

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων



    Ταχύτητα στη διαδικασία. Πλήρωσε με gpay vs app των τραπεζων (winbank/eurobank/alpha) και θα καταλαβεις τη διαφορά. Απλά ξεκλειδώνεις την οθόνη , ανοίγεις το nfc και αυτό ήταν. Ούτε να περιμένεις να ανοίξει εφαρμογή, να βάλεις 2η φορά δαχτυλικό, να επιλέξεις την μοναδική σου καρτα και άλλες βλακείες που έχουν τα app των τραπεζών.
    Αυτό που λες γίνεται με το wallet της Alpha, χωρίς να ανοίξεις εφαρμογή, χωρίς κάτι άλλο

  8. #38
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πληρώνεις όμως με curve στην οποια έχεις συνδέσει πάνω μια ελληνική κάρτα, τότε μέτραει κανονικα στο αφορολόγητο αφού η τελική χρέωση γίνεται στην ελληνική κάρτα.
    Δηλαδή τα στοιχεία της κάρτας που ΔΕΝ τα έχει κάπου μαζεμένα η εκδότρια, να τα έχω δώσει και να κινδυνεύουν να διαρρεύσουν ΚΑΙ στην Curve ΚΑΙ στην Google. Αυτό δεν είναι 3πλάσιος κίνδυνος;
    hnesne

  9. #39
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξυπακούεται ότι αν πληρώνεις με N26/revolut δεν θα μετράνε στο αφορολόγητο. Αν πληρώνεις όμως με curve στην οποια έχεις συνδέσει πάνω μια ελληνική κάρτα, τότε μέτραει κανονικα στο αφορολόγητο αφού η τελική χρέωση γίνεται στην ελληνική κάρτα.
    Γιατί αν συνδέσεις ελληνική κάρτα σε Curve (δεν κατάφερα όλο το μεσημέρι και απόγευμα να το πετύχω με την κάρτα από την Εθνική) μετράει στο αφορολόγητο, και δεν μετράει αν κάνεις το ίδιο με την Revolut (κατάφερα να συνδέσω την κάρτα της Εθνικής στη Revolut, και την virtual κάρτα της Revolut στο GPay)?


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  10. #40
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες γίνεται με το wallet της Alpha, χωρίς να ανοίξεις εφαρμογή, χωρίς κάτι άλλο
    Οκ, με την Πειραιως και eurobank όμως έχει έξτρα βήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τα στοιχεία της κάρτας που ΔΕΝ τα έχει κάπου μαζεμένα η εκδότρια, να τα έχω δώσει και να κινδυνεύουν να διαρρεύσουν ΚΑΙ στην Curve ΚΑΙ στην Google. Αυτό δεν είναι 3πλάσιος κίνδυνος;
    Προφανώς αλλα γιατί paypal λογαριασμό δεν έχεις; Και για τη curve πες αντε να τη φοβηθεις , αλλα την google ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αν συνδέσεις ελληνική κάρτα σε Curve (δεν κατάφερα όλο το μεσημέρι και απόγευμα να το πετύχω με την κάρτα από την Εθνική) μετράει στο αφορολόγητο, και δεν μετράει αν κάνεις το ίδιο με την Revolut (κατάφερα να συνδέσω την κάρτα της Εθνικής στη Revolut, και την virtual κάρτα της Revolut στο GPay)?
    Γιατι η revolut δεν συνδεεται με την ΑΑΔΕ και ουτε δινεις πουθενα το ΑΦΜ σου για να διασταυρώνουν τις συναλλαγες. Το αφορμολόγητο μετράει μόνο για τις ελληνικές κάρτες. Οχι τις "ελληνικές" των ξένων τραπεζών-fintech. Δεν συνεδεσες revolut με Εθνικη. Δεν υφίσταται τέτοια σύνδεση.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αλλα γιατί paypal λογαριασμό δεν έχεις; Και για τη curve πες αντε να τη φοβηθεις , αλλα την google ;
    Απλά δεν μου κάθεται καλά να αυξάνω το ρίσκο. Με το paypal έχω χειροπιαστό όφελος. Με την Google μην αρχίσω, άλλο είναι το θέμα του topic, εδώ αναζητούμε την πιθανή χρησιμότητα του Google Pay.
    hnesne

  12. #42
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δεν μου κάθεται καλά να αυξάνω το ρίσκο. Με το paypal έχω χειροπιαστό όφελος. Με την Google μην αρχίσω, άλλο είναι το θέμα του topic, εδώ αναζητούμε την πιθανή χρησιμότητα του Google Pay.
    Κοιτα και εγω αν το app της Πειραιως δεν εβαζε γραφειοκρατιες για να πληρωσεις με nfc, τοτε θα παράταγα το gpay και θα κρατούσα της Πειραιώς. Αλλά τώρα δεν...
    Επίσης το άλλο καλό που έχει είναι οτι συνδέεις και άλλες κάρτες του στυλ (πλεον) N26/revolut (παλιότερα τις συνέδεες μέσω curve) και εφόσον έχεις πιάσει το όριο του αφορλόγητου, θα πληρώνεις με αυτές και όχι με την ελληνικά κάρτα ωστε να μην επιβαρύνεις άλλο το ποσό των δαπανών σου στη φορολογική δήλωση.

  13. #43
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μπορείς να χρησιμοποιείς την συσκευή σου με το NFC επειδή η Alpha Bank σού το επιτρέπει μέσω της εφαρμογής της.
    Εμείς που έχουμε λογαριασμό στην Εθνική (και απ' όσο ξέρω και όσοι έχουν λογαριασμό στις υπόλοιπες τράπεζες) δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα γιατί δεν το επιτρέπουν οι εκάστοτε εφαρμογές των τραπεζών.

    Σ' αυτή την περίπτωση μεσολαβεί η Google, με το GPay που έχουμε από σήμερα στην Ελλάδα.
    Βασικά μόνο η Εθνική κάνει αυτή την πατάτα. Έχω δει Eurobank ότι έχει ανέπαφες. Πειραιώς (Winbank?) δεν ξέρω αλλά λογικα θα έχει NFC.

  14. #44
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια, για να είμαστε ακριβείς στην ελλάδα μόνο η alphabank (από τις κοινές τράπεζες) έχει ενεργοποιήσει τη συνεργασία με το apple pay από ό,τι βλέπω. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και με το google pay. Bollocks για τους υπόλοιπους δηλαδή, πελάτες των ΕΤΕ, ΠΕΙΡΑΙΩΣ και eurobank...

    Ερώτηση: με χρέωση από gpay σε curve σε πχ. mastercard/ visa Πειραιώς θα περνάει στην ΑΑΔΕ η δαπάνη;
    Από περιέργια, γιατί σε ενδιαφέρει αν θα περάσει στην ΑΑΔΕ η δαπάνη? δεν γνωρίζω καλά από "λογιστικά", σε συμφέρει κάπως αυτό? μπορείς να εξηγήσεις αναλυτικά να καταλαβώ?.

  15. #45
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί υπάρχει ένα όριο δαπανών που πρέπει να πιάσεις με βάση το εισόδημά σου. Αυτές οι δαπάνες χτίζονται με τις αγορές σου, οι οποίες μέσω των καρτών reportάρονται κατευθείαν στη ΑΑΔΕ. Οι καθημερινές αγορές σε βοηθάνε σε αυτό. Αν το κάνεις με το κινητό (βλ. gpay) κερδίζεις σε ευκολία αλλά χάνεις σε αποτέλεσμα αφού δεν μπαίνουν οι ελληνικές κάρτες (με εξαίρεση από ό,τι φαίνεται της alpha).

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας