Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Καλησπέρα σε όλους,

    Η λύση Freepbx σε ένα hyper-v η vmware instance καθότι πλέον κανείς ότι θες σε επίπεδο processor, είναι καλύτερη, από ότι ένα sangoma appliance ?

    Στην τελική ένα sip trunk θες με ένα πάροχο και τελείωσες.

    Έχει θέματα μια τέτοια μετάβαση λέτε ?

    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θεωρώ πως το ερώτημα είναι πόσα λεφτά θες να διαθέσεις. Αν μιλάμε για αυστηρά soho καταστάσεις που δεν υπάρχει server δεν υπάρχει τίποτα, τότε το appliance είναι σχεδόν μονόδρομος.
    Αν έχεις ήδη τον server, με ένα vm καλύπτεις τα πάντα. Σαν ενδιάμεση λύση θα πρότεινα ESXi host με FreePBX VM, το βάζεις σε ένα HP σερβεράκο και έχεις τα καλά του vm και του appliance χωρίς να ρίξεις άπειρα λεφτά σε licenses για Windows Server/HyperV περιβάλλον.
    Ξερό Vmware σε Windows μηχάνημα θα έλεγα όχι ειδικά τώρα με τα forced updates που έχουν τα Windows.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως το ερώτημα είναι πόσα λεφτά θες να διαθέσεις. Αν μιλάμε για αυστηρά soho καταστάσεις που δεν υπάρχει server δεν υπάρχει τίποτα, τότε το appliance είναι σχεδόν μονόδρομος.
    Αν έχεις ήδη τον server, με ένα vm καλύπτεις τα πάντα. Σαν ενδιάμεση λύση θα πρότεινα ESXi host με FreePBX VM, το βάζεις σε ένα HP σερβεράκο και έχεις τα καλά του vm και του appliance χωρίς να ρίξεις άπειρα λεφτά σε licenses για Windows Server/HyperV περιβάλλον.
    Ξερό Vmware σε Windows μηχάνημα θα έλεγα όχι ειδικά τώρα με τα forced updates που έχουν τα Windows.
    Στα περισσότερα σημεία έχω hyper-v με data center licences οπότε τα λεφτά έχουν ήδη πέσει, απλά σκεφτόμουν ποιος ο λόγος για appliance την στιγμή που είναι centos και ήδη τρέχω αρκετά VM .

    Και σκεφτόμουνα ότι και να γίνει έχω στημένο άλλο ένα VM για backup οπότε το σηκώνω οπότε θέλω. Το ανεβάζω και σε ένα cloud provider και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Θεωρείς ότι το appliance είναι ποιο stable από ότι σε VM ?

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Όπως είπα αν έχεις ήδη το infrastructure και ξέρεις τι κάνεις (ειδικά με του πόρους του server) τότε όχι δεν έχει νόημα το appliance.
    Κοίτα πιο σταθερό μπορείς να το πεις από την άποψη το βάζεις και το ξεχνάς. Στην πραγματική λειτουργία δεν νομίζω ότι διαφέρει.
    Το μόνο σημαντικό αρνητικό είναι τα updates των Windows που συνήθως παίρνουν και κάποια ώρα να περαστούν και ζητάνε reboot.
    Φυσικά αν όλα πάνε καλά! Αν δεν πάνε, αντίο ζωή.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας