Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Ανοίγω αυτό το θέμα, με αφορμή την πολύ μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ανοίγματος μίας συγκεκριμένης ιστοσελίδας, που παρατηρήσαμε ένας φίλος κι εγώ. Πρόκειται για την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Χόπκινς, από την οποία ένα πολύ μεγάλο μέρος του πλανήτη ενημερώνεται καθημερινά για την πορεία του κορονοϊού παγκοσμίως. Από ότι έχω αντιληφθεί, επειδή η συγκεκριμένη ιστοσελίδα δέχεται πολύ μεγάλο όγκο επισκεψιμότητας, αργεί αρκετά να ανοίξει πλήρως, θεωρώ ότι μάλλον κανένας στην Ελλάδα δεν θα μπορεί να την ανοίξει στιγμιαία.

    https://gisanddata.maps.arcgis.com/a...23467b48e9ecf6

    Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ανοίγματος ανάμεσα σε μένα και στον φίλο, παρά το γεγονός ότι οι συνδέσεις μας θεωρούνται ισοδύναμες. Καταλαβαίνω φυσικά ότι μία σύνδεση FTTH θα υπερτερεί ελαφρά απέναντι σε μία σύνδεση VDSL στην ίδια ταχύτητα, και ότι πρέπει να παίζουν ρόλο και παράγοντες όπως ο πάροχος, το λειτουργικό, το πόσο ισχυρό είναι το κάθε pc κτλ., για αυτό σας δίνω τις παραμέτρους των δύο συνδέσεων:

    Εγώ: Σύνδεση VDSL100 στην Wind. Παλιό pc δεκαετίας, με Windows 7 ultimate, εννοείται ενσύρματη σύνδεση. Χρόνος πλήρους ανοίγματος της ιστοσελίδας, από 35 έως 45 δευτερόλεπτα.

    Φίλος: Σύνδεση FTTH100 στην Cosmote. Pc πολύ ισχυρότερο από το δικό μου, περίπου πενταετίας, με Windows 10, εννοείται ενσύρματη σύνδεση. Χρόνος πλήρους ανοίγματος της ιστοσελίδας, 12 δευτερόλεπτα.


    Θεωρώ ότι θα είχε ενδιαφέρον να ανοίξουν όσα μέλη του φόρουμ το επιθυμούν την ιστοσελίδα και να αναφέρουν πόσα δεύτερα χρειάστηκε στη δική τους περίπτωση. Έτσι θα θα μπορέσουμε να διαπιστώσουμε αν σε άλλες περιπτώσεις συνδέσεις VDSL πλησιάζουν ή και ισοφαρίζουν σε ταχύτητα τις συνδέσεις FTTH. Να τονίσω ότι μιλάμε για πλήρες άνοιγμα της ιστοσελίδας, δηλαδή να έχει σχηματιστεί πλήρως τόσο ο κεντρικός χάρτης, όσο και το κίτρινο γράφημα κάτω δεξιά, που καθυστερούν περισσότερο να ανοίξουν...

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγω αυτό το θέμα, με αφορμή την πολύ μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ανοίγματος μίας συγκεκριμένης ιστοσελίδας, που παρατηρήσαμε ένας φίλος κι εγώ. Πρόκειται για την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Χόπκινς, από την οποία ένα πολύ μεγάλο μέρος του πλανήτη ενημερώνεται καθημερινά για την πορεία του κορονοϊού παγκοσμίως. Από ότι έχω αντιληφθεί, επειδή η συγκεκριμένη ιστοσελίδα δέχεται πολύ μεγάλο όγκο επισκεψιμότητας, αργεί αρκετά να ανοίξει πλήρως, θεωρώ ότι μάλλον κανένας στην Ελλάδα δεν θα μπορεί να την ανοίξει στιγμιαία.

    https://gisanddata.maps.arcgis.com/a...23467b48e9ecf6

    Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ανοίγματος ανάμεσα σε μένα και στον φίλο, παρά το γεγονός ότι οι συνδέσεις μας θεωρούνται ισοδύναμες. Καταλαβαίνω φυσικά ότι μία σύνδεση FTTH θα υπερτερεί ελαφρά απέναντι σε μία σύνδεση VDSL στην ίδια ταχύτητα, και ότι πρέπει να παίζουν ρόλο και παράγοντες όπως ο πάροχος, το λειτουργικό, το πόσο ισχυρό είναι το κάθε pc κτλ., για αυτό σας δίνω τις παραμέτρους των δύο συνδέσεων:

    Εγώ: Σύνδεση VDSL100 στην Wind. Παλιό pc δεκαετίας, με Windows 7 ultimate, εννοείται ενσύρματη σύνδεση. Χρόνος πλήρους ανοίγματος της ιστοσελίδας, από 35 έως 45 δευτερόλεπτα.

    Φίλος: Σύνδεση FTTH100 στην Cosmote. Pc πολύ ισχυρότερο από το δικό μου, περίπου πενταετίας, με Windows 10, εννοείται ενσύρματη σύνδεση. Χρόνος πλήρους ανοίγματος της ιστοσελίδας, 12 δευτερόλεπτα.


    Θεωρώ ότι θα είχε ενδιαφέρον να ανοίξουν όσα μέλη του φόρουμ το επιθυμούν την ιστοσελίδα και να αναφέρουν πόσα δεύτερα χρειάστηκε στη δική τους περίπτωση. Έτσι θα θα μπορέσουμε να διαπιστώσουμε αν σε άλλες περιπτώσεις συνδέσεις VDSL πλησιάζουν ή και ισοφαρίζουν σε ταχύτητα τις συνδέσεις FTTH. Να τονίσω ότι μιλάμε για πλήρες άνοιγμα της ιστοσελίδας, δηλαδή να έχει σχηματιστεί πλήρως τόσο ο κεντρικός χάρτης, όσο και το κίτρινο γράφημα κάτω δεξιά, που καθυστερούν περισσότερο να ανοίξουν...
    Δεν βλέπω να έχει κάποιο μεγάλο όγκο δεδομένων γι αυτό και οι ταχύτητες που ζητάει είναι της τάξης των Κb.
    Αυτό που παίζει ρόλο είναι ο επεξεργαστής και όχι η διασύνδεση με το δίκτυο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω να έχει κάποιο μεγάλο όγκο δεδομένων γι αυτό και οι ταχύτητες που ζητάει είναι της τάξης των Κb.
    Αυτό που παίζει ρόλο είναι ο επεξεργαστής και όχι η διασύνδεση με το δίκτυο.
    Εννοείς τον επεξεργαστή του pc που συνδέεται με τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα;

    Αν δεν παίζουν ρόλο κάποιοι άλλοι παράγοντες, όπως η διασύνδεση με το εξωτερικό και ο πάροχος, τότε πώς εξηγείται το γεγονός ότι βαριά φορτωμένες ελληνικές σελίδες, όπως είναι το in.gr ανοίγουν σχεδόν στιγμιαία και στους δυο μας; Σε μένα, στο αρχαίο pc μου, το in.gr φορτώνει σε λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο, και ουσιαστικά ακαριαία στον φίλο, όπως μου έχει περιγράψει.

    Γιατί η συγκεκριμένη ιστοσελίδα κάνει κάπου στα 45 δευτερόλεπτα σε μένα και κάπου στα 12 δευτερόλεπτα στον φίλο για να ανοίξει πλήρως;

    Και σε ρωτάω, γιατί επειδή παρακολουθώ την συγκεκριμένη ιστοσελίδα πολλούς μήνες, από τις αρχές του χρόνου ουσιαστικά, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι όσο ήμουν στη Cosmote σε VDSL50, η σελίδα μου άνοιγε αρκετά γρηγορότερα, ίσως και στον μισό χρόνο από ότι τώρα που είμαι στην Wind σε VDSL100...

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν παίζουν ρόλο κάποιοι άλλοι παράγοντες, όπως η διασύνδεση με το εξωτερικό και ο πάροχος,
    Φυσικά και παίζουν ρόλο όλα αυτά.
    Απλά σου λέω ότι η συγκεκριμένη σελίδα δεν φαίνεται ότι έχει κάποιο ιδιαίτερο φορτίο.
    Άρα δεν απαιτεί μεγάλο bw.
    Αν τώρα εσύ βγαίνεις μέσω Αυστραλίας και ο φίλος σου μέσω Ευρώπης εννοείται ότι θα υπάρχουν διαφορές.
    Αν υποθέσουμε ότι και οι δύο βγαίνετε από την ίδια φυσική σύνδεση τότε αν ο ένας έχει i3 και ο άλλος i7 τότε θα δείτε μεγάλες διαφορές.
    Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υποθέσουμε ότι και οι δύο βγαίνετε από την ίδια φυσική σύνδεση τότε αν ο ένας έχει i3 και ο άλλος i7 τότε θα δείτε μεγάλες διαφορές.

    Εγώ φοράω τον αρχαίο Q9650 και 8GB RAM και ο φίλος έχει i7 νομίζω, και 32GB RAM. Αρκούν λες αυτές οι διαφορές στο hardware, σε συνδυασμό με τη διαφορετική δρομολόγηση των σέρβερς για να παρουσιάζονται τόσο μεγάλες χρονικές διαφορές στο φόρτωμα της ίδιας ιστοσελίδας;

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ φοράω τον αρχαίο Q9650 και 8GB RAM και ο φίλος έχει i7 νομίζω, και 32GB RAM. Αρκούν λες αυτές οι διαφορές στο hardware, σε συνδυασμό με τη διαφορετική δρομολόγηση των σέρβερς για να παρουσιάζονται τόσο μεγάλες χρονικές διαφορές στο φόρτωμα της ίδιας ιστοσελίδας;
    Φυσικά και αρκούν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από περιέργεια και μόνο, σε πόσα δευτερόλεπτα ανοίγει πλήρως η σελίδα σε σένα; Έχουμε και οι δύο VDSL100, αλλά φαντάζομαι ότι κι εσύ θα χρησιμoποιείς πολύ ισχυρότερο pc από το δικό μου...

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από περιέργεια και μόνο, σε πόσα δευτερόλεπτα ανοίγει πλήρως η σελίδα σε σένα; Έχουμε και οι δύο VDSL100, αλλά φαντάζομαι ότι κι εσύ θα χρησιμoποιείς πολύ ισχυρότερο pc από το δικό μου...
    ~14'' δεν έχω τρόπο να το μετρήσω ακριβώς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας