Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για το πρωτο θεμα βρηκα λυση μαλλον, εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο. Περιλαμβανει την αγορα ενος bluetooth adapter που επιτρεπει την συνδεση με αυτο τον τροπο σε πανω απο μια συσκευες.
    Το δευτερο, που δεν ξερω αν ειναι εφικτο κι αν μπορειτε να βοηθησετε.
    Θελω να μπορω να κατευθυνω το ηχο σε καθε συσκευη αναλογα με την πηγη. Πχ. στα ηχεια ή στα πρωτο ζευγαρι ασυρματα ακουστικα να παιζει youtube ή ο ηχος του παιχνιδιου που παιζω, ενω στο δευτερο ζευγαρι ασυρματα ακουστικα να παιζει πχ. ο ηχος μιας ταινιας απο τον BSplayer.
    Δεν ξερω καν αν ειναι ζητημα software ή hardware.
    Οποια ιδεα ευπροσδεκτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγία μου.

    Λειτουργικό ?

    Με αυτό μήπως ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pavu.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  38,1 KB 
ID: 221000

    Σου χρειάζεται ένας audio server (software). Για win δεν ξέρω τι παίζει.
    Εισερχόμενες πηγές και διαλέγεις τις εξερχόμενες (ποιά θα βγάζει που)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προφανως θα λεει για windows, δεν νομιζω να παιζει παιχνιδια κια να εχει λινουξ!
    Το προγραμμα της nirsoft τι εχει και σε χαλαει? Το οτι ειναι ασχημο? Ολα τα προγραμματα της ετσι ασχημα ειναι, αλλα εχουν μια χαρα λειτουργιες.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Win10, ναι. Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το δοκιμάσω το σκ που θα εχω χρόνο και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

    - - - Updated - - -

    Σε επίπεδο hardware η πηγή είναι μια, οπότε επί της ουσίας αν κατάλαβα καλά σε επίπεδο software διαχωρίζει τα προγράμματα ώστε να αναγνωρίζονται καθένα ως ξεχωριστή πηγή και τα κατανέμει κατεπιλογη του χρήστη στις πιθανές εξόδους που υπαρχουν?
    Όπου μάλλον αναγνωρίζει κάθε έξοδο με βάση το hardware όπως είναι κουμπωμενα στον υπολογιστή, οπότε ένας bluetooth adapter για το δεύτερο σκέλος που θέλω δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα μιας και θα το βλέπει ως μια έξοδο ανεξαρτήτως του πόσες συσκευές θα συνδέονται με αυτόν?
    Συγχωρήστε τον μπακαλιστικο τροπο, αλλά είναι πάρα πολύ περιορισμένες οι γνώσεις μου σε αυτά.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως θα λεει για windows, δεν νομιζω να παιζει παιχνιδια κια να εχει λινουξ!
    Το προγραμμα της nirsoft τι εχει και σε χαλαει? Το οτι ειναι ασχημο? Ολα τα προγραμματα της ετσι ασχημα ειναι, αλλα εχουν μια χαρα λειτουργιες.
    Ειδα registry κι έβγαλα σπυράκια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Win10, ναι. Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το δοκιμάσω το σκ που θα εχω χρόνο και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

    - - - Updated - - -

    Σε επίπεδο hardware η πηγή είναι μια, οπότε επί της ουσίας αν κατάλαβα καλά σε επίπεδο software διαχωρίζει τα προγράμματα ώστε να αναγνωρίζονται καθένα ως ξεχωριστή πηγή και τα κατανέμει κατεπιλογη του χρήστη στις πιθανές εξόδους που υπαρχουν?
    Όπου μάλλον αναγνωρίζει κάθε έξοδο με βάση το hardware όπως είναι κουμπωμενα στον υπολογιστή, οπότε ένας bluetooth adapter για το δεύτερο σκέλος που θέλω δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα μιας και θα το βλέπει ως μια έξοδο ανεξαρτήτως του πόσες συσκευές θα συνδέονται με αυτόν?
    Συγχωρήστε τον μπακαλιστικο τροπο, αλλά είναι πάρα πολύ περιορισμένες οι γνώσεις μου σε αυτά.
    Οι πηγές μπορεί να είναι πολλές.
    Οι έξοδοι πολλές.

    Αυτό που κάνει ο audio server (ή sound server) κατευθύνει πηγές σε εξόδους

    Πρώτα πρώτα δοκίμασε την πρόταση του jim_p. Μπορεί να κάνει την δουλειά που θέλεις.

    ΥΓ
    Απ' όσα ξέρω με μία έξοδο (ένα adapter) μόνο μία πηγή μπορείς να ακούς, αν βάλεις και 2η πηγή θα ακούς ένα ήχο μπερδεμένο.
    Ο υπολογιστής στέλνει ήχο στο bt και το bt αναμεταδίδει στους συνδεδεμένους, άρα είναι θέμα bt να ξεχωρίσει τους ήχους και όχι του pc, δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο bt adapter.
    Θα χρειαστείς 2ο adapter για να κάνεις αυτό που θέλεις ή συνδέεις άλλη έξοδο του pc με καλώδιο με την άλλη συσκευή

    Αν η 2η συσκευή είναι συνδεδεμένη με hdmi για την ταινία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το καλώδιο για 2η έξοδο, το hdmi μεταφέρει και ήχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 18-11-20 στις 19:49.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το nirsoft ουτε για αστειο. Το δοκιμασα και δεν εφτασα ουτε καν στο σημειο οντως να το δοκιμασω απο φοβο μην κανω καμια μη αναστρεψιμη βλακεια.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ετσι ειναι οι εφαρμογες της nirsoft. Καμια δεν ειναι user friendly αλλα ολες κανουν την δουλεια που πρεπει να κανουν στην εντελεια.
    ديميتريس

  9. #9
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ειναι οι εφαρμογες της nirsoft. Καμια δεν ειναι user friendly αλλα ολες κανουν την δουλεια που πρεπει να κανουν στην εντελεια.
    Δεν λεω οτι ειναι κακη εφαρμογη, δεν μπορω να το κρινω, αλλα σιγουρα δεν απευθυνεται στον απλο χρηστη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας