Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Καλησπερα,
    πρωτο post απο εμενα.

    Εχω ενα μικρο θεμα με το ιντερνετ. Δυστηχως στην πολυκατοικια που μενω εδω και 12 χρονια δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες απο τον ΟΤΕ, οποτε δεν εχω ιντερνετ. Την εχω παλεψει με το να τραβηξω καλωδιο απο το ρουτερ της σπιτονοικορηρας απο το ισογειο στο διαμερισμα μου (στο 2ο οροφο), το εχω συνδεσει σε ενα router που βρηκα και συγκεκριμενα το SpeedBooster τις Cosmote. Αυτο που εκανα ειναι να απενεργοποιησω το DHCP στο δικο μ ρουτερ και να βαλω την IP στο 192.168.1.255 και ετσι κατεφερα να εχω ιντερνετ και Wifi στο διαμερισμα μου κανονικοτατα. Απο χθες ομως η σπιτονοικορητα αλλαξε παροχο και απο vodafone πηγε σε cosmote οπου τις εδωσαν το ιδιο ρουτερ που εχω και γω. Ξανα ρυθμισα του ρουτερ μου ομως δεν καταφερνω να συνδεθω. Δοκιμασα να συνδεσω το καλωδιο απευθειας σε εναν απο τους υπολογιστες (εχω εναν εγω και εναν ο αδερφος μ) αλλα δεν καταφερα να συνδεθω παλι, μου ελεγε identifying για λιγο και μετα πως δεν υπαρχει καλωδιο. Δοκιμασα να βαλω καρφωτα ΙΡ χωρις αποτελεσμα, δοκιμασα το καλωδιο να το βαλω στον υπολογιστη του αδερφου μου και δουλεψε κανονικοτατα.

    Μετα απο αυτο δοκιμασα τον υπολογιστη μ στο σπιτι ενος φιλου να το συνδεσω ενσυρματα και δουλεψε κανονικα, δοκιμασα το ρουτερ μου επισης να το σεταρω ως access point και δουλεψε μια χαρα.

    Το ερωτημα μου ειναι, τι μπορει να φταιει και δεν εχω ιντερνετ ουτε στο πσ μ,
    Μηπως εχει καποιο προβλημα που τα ρουτερ ειναι τα ιδια , η εχει καποιο firewall που να αποτρεπει την λειτουργια καποιου access point ???

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν έχω ακούσει για κάποιο τέτοιο περιορισμό, αυτό που λες όμως το να σου βγάζει identifying και μετά οτι δεν υπάρχει καλώδιο μάλλον δείχνει θέμα προς το καλώδιο.
    Μπορεί να μην πατάνε καλά τα πιν στο καλώδιο ή με τον καιρό να έχει υποστεί κάποια ζημιά κάπου στην διαδρομή, κάθε συσκευή μετά έχει διαφορετικές "ανοχες" στα προβληματικά καλώδια.

    Θα δοκίμαζα να βάλω κάποιο switch, ή κάτω στην σπιτονοικοκυρά ή πάνω σε εσένα και μετά απο εκεί να δώσω στο δικό σου speed booster

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Χτες το βραδυ δοκιμασα να συνδεσω το Laptop και το εβαλα διπλα απο το PC του αδερφου μου και συνδεθηκα κανονικα, οταν το πηγα στο γραφειο μ διπλα απο το PC μ αποσυνδεθηκε, δοκιμασα να ξανα πατσαρω το καλωδιο στις 2 ακρες αλλα παλι τιποτα. Οταν γυρισω απο δουλεια θα βαλω το PC μου στη θεση του αδερφου μ να δω μπας και συνδεθει. Επισης θα δοκιμασω να τεσταρω το καλωδιο με ενα tester καλωδιων μπας και βγαλω ακρη.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας