Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 138
  1. #106
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οσο αναφορα το cwmp spoofing η wind κλειδωνει το pppoe στη mac της ptm0 και τη voip στο sn σωστα?

    αρα εγω που θελω να αντικαταστισω το h268n μου με το 789 rooted (θεωριτικα ) αν εβαζα τις mac στα καταλληλα πεδια θα επαιζε ?
    μου βγαζει ομως "ppp auth failed" .

    μηπως το spoofing δουλευει μονο με το ιδιο μοντελο router ?


    τα ppp credentials Που εχω ειναι στη μορφη [username]@telas.gr
    και password ο αριθμος του σταθερου

  2. #107
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G V.2
    SNR / Attn
    21(dB) / 14(dB)
    Είσαι άρχοντας! Όλα έπαιξαν ρολόι. Μία ερώτηση μόνο. Ξέρω ότι πλέον μπορώ να βάλω OpenVPN Client πάνω του, υπάρχει κάποιο πακέτο με GUI που να μου επιτρέπει να ρυθμίσω όλη μου η κίνηση να περνάει από το VPN tunnel?
    Και πάλι ευχαριστώ!

    Update:

    Βρήκα οδηγό για να κάνω αυτό που θέλω, μέχρι και να το βάλω στο LuCI. Το πρόβλημα είναι ότι το πακέτο του openvpn δεν μπαίνει γιατί χτυπάει στον παλιότερο kernel. Έχεις ιδέα αν κάνω upgrade τα πακέτα του OpenWRT αν θα σκάσει ή όχι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος project_f20 : 28-03-21 στις 13:09.

  3. #108
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από project_f20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι άρχοντας! Όλα έπαιξαν ρολόι. Μία ερώτηση μόνο. Ξέρω ότι πλέον μπορώ να βάλω OpenVPN Client πάνω του, υπάρχει κάποιο πακέτο με GUI που να μου επιτρέπει να ρυθμίσω όλη μου η κίνηση να περνάει από το VPN tunnel?
    Και πάλι ευχαριστώ!

    Update:

    Βρήκα οδηγό για να κάνω αυτό που θέλω, μέχρι και να το βάλω στο LuCI. Το πρόβλημα είναι ότι το πακέτο του openvpn δεν μπαίνει γιατί χτυπάει στον παλιότερο kernel. Έχεις ιδέα αν κάνω upgrade τα πακέτα του OpenWRT αν θα σκάσει ή όχι;
    Δεν έχεις κ πολλές επιλογές για upgrade με τα archived repos. Εγώ που είχα κάνει updgrade, όταν είχα το router, δεν είχε σκάσει κάτι πάντως.

  4. #109
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με hardware reset επανέρχεται το router σε κατάσταση πριν το root;Το αρχείο backup που έχουμε δημιουργήσει πριν το root μπορούμε να το κάνουμε import ή καλύτερα να κάνουμε νέο backup;

    - - - Updated - - -

    Είμαι στο βήμα 8 του οδηγού και έχω κολήσει στην εντολη <sudo gedit /mnt/temp/rootfs/etc/config/button>,βγαζει display error την εκτελώ με sudoedit αλλά και πάλι μου βγάζει το μύνημα no such file or directory

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kost999 : 30-03-21 στις 19:52.

  5. #110
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G V.2
    SNR / Attn
    21(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kost999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με hardware reset επανέρχεται το router σε κατάσταση πριν το root;Το αρχείο backup που έχουμε δημιουργήσει πριν το root μπορούμε να το κάνουμε import ή καλύτερα να κάνουμε νέο backup;

    - - - Updated - - -

    Είμαι στο βήμα 8 του οδηγού και έχω κολήσει στην εντολη <sudo gedit /mnt/temp/rootfs/etc/config/button>,βγαζει display error την εκτελώ με sudoedit αλλά και πάλι μου βγάζει το μύνημα no such file or directory

    Αν είσαι σε terminal και είσαι ήδη ως root, καλύτερα να τρέξεις "nano /mnt/temp/rootfs/etc/config/button"

  6. #111
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από project_f20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι σε terminal και είσαι ήδη ως root, καλύτερα να τρέξεις "nano /mnt/temp/rootfs/etc/config/button"
    Την εντολή sudo gedit την αντικαθιστω με nano και στα επόμενα βήματα;

  7. #112
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G V.2
    SNR / Attn
    21(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kost999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εντολή sudo gedit την αντικαθιστω με nano και στα επόμενα βήματα;
    Όπου gedit χρησιμοποιείς nano κι αν είσαι ήδη root δε χρειάζεσαι sudo.

  8. #113
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από project_f20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπου gedit χρησιμοποιείς nano κι αν είσαι ήδη root δε χρειάζεσαι sudo.
    Εκανα τα βήματα απο την αρχή και κόλησα στο βήμα 7 στην εντολή mount /mnt/temp εμφανίζει μύνημα no such file or directory



    στον κατάλογο που είμαι εκτελώ ls /mnt/temp και βγάζει κενό και δίνωντας εντολη nano /mnt/temp/rootfs/etc/config/button υπάρχει κενό αρχείο χωρίς καμιά γραμμή,εκεί σταμάτησα.

  9. #114
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G V.2
    SNR / Attn
    21(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kost999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα τα βήματα απο την αρχή και κόλησα στο βήμα 7 στην εντολή mount /mnt/temp εμφανίζει μύνημα no such file or directory



    στον κατάλογο που είμαι εκτελώ ls /mnt/temp και βγάζει κενό και δίνωντας εντολη nano /mnt/temp/rootfs/etc/config/button υπάρχει κενό αρχείο χωρίς καμιά γραμμή,εκεί σταμάτησα.
    Αν κάνεις "cd /mnt" και μετά "ls" θα πρέπει να σου βγάλει ανάμεσα στα αποτελέσματα κι ένα φάκελο ονόματι temp.
    Αν στο δείξει σημαίνει ότι ο φάκελος υπάρχει κι έχεις κάνει κάποιο λάθος στη γραμμή που ξεκινάει με echo...
    Αν δε στο δείξει τότε δεν έτρεξες την "mkdir /mnt/temp" ή για κάποιο λόγο δε δούλεψε όταν την έτρεξες.

    Όπως και να 'χει ο συγκεκριμένος οδηγός προϋποθέτει γνώσεις linux. Κι εγώ όταν τον ακολούθησα αναγκάστηκα να αλλάξω κάποιες από τις εντολές μόνο και μόνο γιατί έκανα όλη τη διαδικασία με VM.

  10. #115
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από project_f20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις "cd /mnt" και μετά "ls" θα πρέπει να σου βγάλει ανάμεσα στα αποτελέσματα κι ένα φάκελο ονόματι temp.
    Αν στο δείξει σημαίνει ότι ο φάκελος υπάρχει κι έχεις κάνει κάποιο λάθος στη γραμμή που ξεκινάει με echo...
    Αν δε στο δείξει τότε δεν έτρεξες την "mkdir /mnt/temp" ή για κάποιο λόγο δε δούλεψε όταν την έτρεξες.

    Όπως και να 'χει ο συγκεκριμένος οδηγός προϋποθέτει γνώσεις linux. Κι εγώ όταν τον ακολούθησα αναγκάστηκα να αλλάξω κάποιες από τις εντολές μόνο και μόνο γιατί έκανα όλη τη διαδικασία με VM.
    Οταν εκτελούμε την εντολή echo με το path του usb εμφανίζει κάποιο μύνημα μετά; Γιατί εμένα δεν δείχνει κάτι.

  11. #116
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G V.2
    SNR / Attn
    21(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kost999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εκτελούμε την εντολή echo με το path του usb εμφανίζει κάποιο μύνημα μετά; Γιατί εμένα δεν δείχνει κάτι.
    Όχι, δε δείχνει τίποτα. Για να δεις τι έχει γράψει στο αρχείο, τρέξε "cat /etc/fstab".
    Αν δεις πολλαπλές παρόμοιες γραμμές (πχ. σε περίπτωση που έτρεξες την εντολή παραπάνω από μία φορές) κάνε ένα "nano /etc/fstab" και σβήσε τις όλες εκτός από τη μία που θες να κρατήσεις.
    Ελπίζω την εντολή με το echo να μην την έκανες copy-paste από τον οδηγό, καθότι λέει ξεκάθαρα ότι μετά το /mnt/temp πρέπει να βάλεις αυτό που σου δείχνει το δικό σου router από το βήμα 6 ως το share με το οποίο μοιράζεται το usb stick από το router.

  12. #117
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η βοήθεια σου project_f20 πολύτιμη.Λοιπόν προχώρησα έβαλα την διαδρομή του usb και μετά έκανα αντιγραφή το υπόλοιπο,το επιβεβαίωσα οτι είναι σωστή με το cat /etc/fstab και τώρα είμαι στο βήμα 9 πατάω το κουμπί wps του router μετά πάω στο pc και εκτελώ την εντολή nano ~/.ssh/config και μου εμφανίζει ενα κένο αρχείο,και οταν προσθέτω οτι αναφέρει το βήμα και κάνω save μου εμφανίζει το εξής μύνημα "error writing /root/.ssh/config: No such file or directory.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kost999 : 03-04-21 στις 02:17.

  13. #118
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G V.2
    SNR / Attn
    21(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kost999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βοήθεια σου project_f20 πολύτιμη.Λοιπόν προχώρησα έβαλα την διαδρομή του usb και μετά έκανα αντιγραφή το υπόλοιπο,το επιβεβαίωσα οτι είναι σωστή με το cat /etc/fstab και τώρα είμαι στο βήμα 9 πατάω το κουμπί wps του router μετά πάω στο pc και εκτελώ την εντολή nano ~/.ssh/config και μου εμφανίζει ενα κένο αρχείο,και οταν προσθέτω οτι αναφέρει το βήμα και κάνω save μου εμφανίζει το εξής μύνημα "error writing /root/.ssh/config: No such file or directory.

    Πριν τη "nano ~/.ssh/config", τρέξε "mkdir ~/.ssh". Θα σου λυθεί το θέμα. (Το πρόβλημα είναι ότι στο home folder του root δεν υπάρχει ο φάκελος ".ssh" από πριν, πρέπει να τον φτιάξεις εσύ.)

  14. #119
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από project_f20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν τη "nano ~/.ssh/config", τρέξε "mkdir ~/.ssh". Θα σου λυθεί το θέμα. (Το πρόβλημα είναι ότι στο home folder του root δεν υπάρχει ο φάκελος ".ssh" από πριν, πρέπει να τον φτιάξεις εσύ.)
    Εγινε το ξεκλείδωμα,ένα μεγάλο ευχαριστώ στον project_f20 και επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω και τον phoinix2 για τον οδήγό του.Εντόπισα κάποιες ατέλειες βέβαια στο ansuel gui οπως οτι δείχνει telnet,ssh οτι ειναι απενεργοποιημένα ενώ δεν είναι.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάνωντας disable cwmp τέλειώνει ολοκληρωτικά το remote access απο την wind;Καλο ειναι να γραφτεί και ενα οδηγος καθαρίσματος

  15. #120
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα

    Παρατήρησα κάτι με αυτό το cpe,
    Όταν ζεσταίνεται ανεβάζει fec και crc?

    Τώρα του έβαλα έναν fan από επάνω και δεν έχει κάνει ούτε ένα,

    (50αρα γραμμή, σε bridge το router)

Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας