Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπερα θα ειθελα να αγορασω δυο εσωτερικους σκληρο δισκους στα 8ΤΒ κυριως για αποθηκευση αρχειων με φωτογραφιες, ταινιες, σειρες και τραγουδια..

    απο αυτους ποιον να προτιμησω;

    Με αριθμητικη σειρα απο αυτους πιον θα βαζατε απο τον καλυτερο προς τον χειροτερο?

    https://www.skroutz.gr/s/15375454/We...6MB-Cache.html

    https://www.skroutz.gr/s/20479463/We...6MB-Cache.html

    https://www.skroutz.gr/s/16405571/We...HC320-8TB.html

    https://www.skroutz.gr/s/10169787/Se...nwolf-8TB.html

    https://www.skroutz.gr/s/18911548/We...-WD82PURZ.html

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    έχω 4 από τους RED στο NAS και όλα λειτουργούν μια χαρά χωρίς προβλήματα.

    Ο πιο παλιός έχει 12580h λειτουργίας.

    Δεν μπορώ να μιλήσω για τους άλλους γιατί δεν τους έχω δει.

    Απλά είμαι αρνητικά προκατειλημμένος με τους seagate λόγω πολύ παλαιών firmware προβλημάτων.

    Πάντως ότι και να πάρεις, φρόντισε να έχεις backup γιατί τίποτα δε ζει για πάντα.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    o red nas κανει για αποθηκευση αρχειων με φωτογραφιες, ταινιες, σειρες και τραγουδια..??

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    γιατι να μην κανει ?

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mim320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    o red nas κανει για αποθηκευση αρχειων με φωτογραφιες, ταινιες, σειρες και τραγουδια..??
    Δεν υπάρχει δίσκος ειδικός για μερικά είδη αρχείων.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλά είναι να αποφύγεις τους SMR και να προτιμήσεις CMR.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @mim320

    Η καθε εταιρεια δισκων εχει "σειρες" οπου ειναι καταλληλες για διαφορετικες δουλειες.

    πχ

    WD Blue HDDs are mainly used for general purpose storage, they are great all-rounders, and an average user can’t go wrong with Blue.
    WD Green is basically same as Blue, but it lacks a bit of performance. However, it is the most eco-friendly HDD, and it’s quite cheap.
    WD Blacks are for pure performance including gaming, media, and content creation. Also one of the most expensive HDDs.
    WD Red is a NAS drive. It’s optimized for NAS systems.
    WD Purple is for surveillance. Advised for 24/7 operation.
    WD Gold, probably the most premium of all. Made for a multitude of Datacenter-specific applications.

    Στην περιπτωαη σου λοιπον κοιτας σε RED μιας και "αντεχουν" να συν-υπαρχουν στο ιδιο κουτι με αλλους δισκους λογω κραδασμων.
    Η τους Seagate Ironwolf .
    Απλα και εγω ειμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημενος με τους RED. πανω απο 20 δισκοι για δικη μου χρηση και καμμια αστοχια.

    Οχι οτι και οι αλλες σειρες δεν κανουν. πχ σε χωματοδρομο θα παει και η ferrari. αλλα δεν ειναι φτιαγμενη για αυτο οπως πχ ενα wragler.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Για τον NAS μου, εμπιστεύομαι αυστηρά, δίσκους με 5χρόνια εγγύηση, αυστηρά σε 7200rpm και αποφεύγω τις εξής μάρκες και σειρές:

    WD Green/Blue -> μακριά κι αγαπημένοι
    Seagate/Maxtor -> μακριά κι αγαπημένοι
    WD Red/Purple -> 5400rpm intellispeed, ότι χειρότερο για μενα, πολλές αστοχίες, υστερούν σε αποκρισιμότητα λόγω των χαμηλών στροφών, συνήθως <5 έτη εγγύηση.

    Τα τελευταία 10 χρόνια προτιμώ κυρίως τη σειρά WD Black και τα τελευταία 3 χρόνια έχω και WD Ultrastar όπου μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος σε αντοχή και αποδοτικότητα, μιλάω πάντα για 24/7 και έντονη χρήση με πολλά seekings/read/writes μέσα στην ημέρα.

    Σίγουρα και η σειρά WD Gold πρέπει να είναι εξίσου καλή, αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς δεν έτυχε να κάνω χρήση ποτέ.

    Για όλα τα παραπάνω, μιλάω καθαρά από προσωπική χρήση.
    Τίποτα δεν είναι απόλυτο στους δίσκους. Όλοι μπορούν να αντέξουν παραπάνω απ'τις προδιαγραφές τους και όλοι μπορούν να χαλάσουν παρά τις όποιες προδιαγραφές.

    Αυτό που θα πρέπει να κοιτάς στους δίσκους, είναι να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες αστοχίας, βασιζόμενος σε στατιστικά χρήσης, σε πολυετείς εγγυήσεις, σε ειδικά χαρακτηριστικά (πχ να περιέχουν ήλιο εσωτερικά, να έχουν καλό controller και ποιοτικό μοτέρ, κλπ).

    Πέρα όμως από τα παραπάνω, το πιο σημαντικό είναι να κρατάς τουλάχιστον 1 backup των δεδομένων σου, σε διαφορετικό δίσκο εννοείται.

    Το θετικό με την 5ετή εγγύηση είναι πως έχεις μεγαλύτερο όφελος γιατί σε περίπτωση αστοχίας, καλύπτεσαι απ'το RMA και έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (αρκεί να κρατάς backup εννοείται).
    Με το τελευταίο εννοώ πως η πιθανότητα να έχεις αστοχία στην 5ετία, είναι μεγαλύτερη απ'ότι στην 2/3ετία, οπότε και κάνεις χρήση του RMA.

    RMA έχουν όλοι οι δίσκοι αλλά οι φτηνοί με 2/3 χρόνια εγγύηση, συνήθως θα χαλάσουν λίγο μετά την πάροδο της εγγύησης, ενώ οι δίσκοι με 5 χρόνια εγγύησης, αν δεν χαλάσουν εντός της 5ετίας, το πιο πιθανό είναι να σου κρατήσουν 10ετία και βάλε.

    Σαφώς όμως, παίζει ρόλο και η χρήση, οι θερμοκρασίες, κλπ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας