Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greg21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν τους ζητάς τον κωδικό του τηελεφώνου τι λένε; Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα διότι είμαι με 2 ρούτερ και το δεύτερο είναι fritzbox... Έχω και 200 fiber!
    Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές και ήταν όλοι κάθετοι ότι δεν πρόκειται να δώσουν κωδικό γιατί τους το απαγορεύουν!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελευταία φώτο που ποσταρες, ξετικαρε το VLAN required for internet telephony και τικαρε το Use a separate connection (PVC) for internet telephony και βάλε vpi 8 και vci 37 και πες μας.

    - - - Updated - - -



    Δεν χρειάζεται να τους παρακαλέσεις.
    Εδώ είσαι https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CF%89%CE%BD
    Το έκανα αυτό που είπες αλλά μου το βγάζει όπως στην εικόνα. Αυτή η ρύθμιση που λες πρέπει να υπάρχει μόνο όταν έχεις dsl. Εγώ είμαι με WAN.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dennisktm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές και ήταν όλοι κάθετοι ότι δεν πρόκειται να δώσουν κωδικό γιατί τους το απαγορεύουν!

    - - - Updated - - -


    Το έκανα αυτό που είπες αλλά μου το βγάζει όπως στην εικόνα. Αυτή η ρύθμιση που λες πρέπει να υπάρχει μόνο όταν έχεις dsl. Εγώ είμαι με WAN.
    Στο username δοκίμασα να βάλω guest@adsl.gr και στο password: guest όπως ζητάει αλλά και πάλι τίποτα!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20201127-023623_Samsung Internet.jpg  


  2. #17
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dennisktm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές και ήταν όλοι κάθετοι ότι δεν πρόκειται να δώσουν κωδικό γιατί τους το απαγορεύουν!

    - - - Updated - - -


    Το έκανα αυτό που είπες αλλά μου το βγάζει όπως στην εικόνα. Αυτή η ρύθμιση που λες πρέπει να υπάρχει μόνο όταν έχεις dsl. Εγώ είμαι με WAN.

    - - - Updated - - -



    Στο username δοκίμασα να βάλω guest@adsl.gr και στο password: guest όπως ζητάει αλλά και πάλι τίποτα!
    Στο Is account information required? Επέλεξε No και μετά επέλεξε Obtain the IP address automatically (DHCP)

  3. #18
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Is account information required? Επέλεξε No και μετά επέλεξε Obtain the IP address automatically (DHCP)
    Αυτήν την επιλογή την είχα στις ρυθμίσεις που έχω ανεβάσει τις πολλές εικόνες και δεν δουλεύει! Δοκίμασα και αυτό που λες και με κλειστό Vlan id και με ανοιχτό με (835-836-837). Κάτι άλλο πρέπει να είναι γιατί από wizard δεν κάνει καν registration. Ίσως να αλλάζει κάτι από registar και proxy server λόγω FTTH (έχω δει κάτι περίεργα στο YOUTUBE αλλά είναι από Ιταλία)

  4. #19
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Αποσύνδεσε το καλώδιο και προσπάθησε να περάσεις τις ρυθμίσεις χωρίς να είναι συνδεμένο. Να δούμε αν θα εμφανιστούν στο Use a separate connection (PVC) for internet telephony τα vpi και vci.
    Ποιο firmware έχεις ;

  5. #20
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν μπεις απο browser στο μενου σου βγαζει τις ιδιες επιλογες;

  6. #21
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπεις απο browser στο μενου σου βγαζει τις ιδιες επιλογες;
    Ναι ακριβώς τις ίδιες!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποσύνδεσε το καλώδιο και προσπάθησε να περάσεις τις ρυθμίσεις χωρίς να είναι συνδεμένο. Να δούμε αν θα εμφανιστούν στο Use a separate connection (PVC) for internet telephony τα vpi και vci.
    Ποιο firmware έχεις ;
    Πάλι δεν εμφανίζονται! Για να εμφανιστούν πρέπει στις ρυθμίσεις internet (account information) να επιλέξω "connection to a dsl line" αλλά έτσι με πετάει εκτός σύνδεσης στο internet γιατί δεν έχω dsl γραμμή!

  7. #22
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dennisktm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι δεν εμφανίζονται! Για να εμφανιστούν πρέπει στις ρυθμίσεις internet (account information) να επιλέξω "connection to a dsl line" αλλά έτσι με πετάει εκτός σύνδεσης στο internet γιατί δεν έχω dsl γραμμή!
    Φτιάξε την τηλεφωνία τις ρυθμίσεις χωρίς ίντερνετ-connection to a dsl line και μετά φτιάξε το ίντερνετ.

  8. #23
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε την τηλεφωνία τις ρυθμίσεις χωρίς ίντερνετ-connection to a dsl line και μετά φτιάξε το ίντερνετ.
    Ήταν καλή η ιδέα σου, όμως στην πράξη μας τα χάλασε. Αφού έβαλα στο account information την επιλογή "dsl" έπεσε η σύνδεση αλλά μου άνοιξε η ρύθμιση στο (pvc) και τα έβαλα όπως είπες. Όταν επανέφερα την σωστή επιλογή για το ίντερνετ δεν την δέχτηκε την πρώτη φορά(εικόνα). Στην δεύτερη προσπάθεια ενεργοποιήθηκε το ίντερνετ αλλά οι ρυθμίσεις της τηλεφωνίας είχαν αλλάξει πάλι. Μετά από 10 μέρες κάψιμο λέω να σταματήσω την προσπάθεια και γυρίσω σε bridge να τελειώνω! Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά πάντως!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20201127-224542_Samsung Internet.jpg  


  9. #24
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dennisktm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν καλή η ιδέα σου, όμως στην πράξη μας τα χάλασε. Αφού έβαλα στο account information την επιλογή "dsl" έπεσε η σύνδεση αλλά μου άνοιξε η ρύθμιση στο (pvc) και τα έβαλα όπως είπες. Όταν επανέφερα την σωστή επιλογή για το ίντερνετ δεν την δέχτηκε την πρώτη φορά(εικόνα). Στην δεύτερη προσπάθεια ενεργοποιήθηκε το ίντερνετ αλλά οι ρυθμίσεις της τηλεφωνίας είχαν αλλάξει πάλι. Μετά από 10 μέρες κάψιμο λέω να σταματήσω την προσπάθεια και γυρίσω σε bridge να τελειώνω! Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά πάντως!!!
    Μην απελπίζεσαι. Θα φέρω βοήθεια. Θα πω σε ένα μέλος που έχει γνώσεις να τσεκάρει την περίπτωση σου.

  10. #25
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην απελπίζεσαι. Θα φέρω βοήθεια. Θα πω σε ένα μέλος που έχει γνώσεις να τσεκάρει την περίπτωση σου.
    Μακάρι να μπορέσει να βοηθήσει!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άντε παιδιά μήπως γλιτώσουμε από αυτό το άχρηστο κουτάκι!!!

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι ρυθμίσεις είναι σωστές (με VLAN ID 837, δεν χρειάζεται το PVC που αφορά ADSL) όπως εδώ και ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει.
    Δεν υπάρχει διαφορά στο πως λειτουργεί η τηλεφωνία σε FTTC ή FTTH. Είναι το ίδιο πράγμα και οι ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις.

    1. Είναι επιβεβαιωμένο ότι ο κωδικός είναι σωστός;
    2. Ποιο firmware έχει το Fritz;
    3. Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει για να παίρνει σύνδεση στο Internet;
    4. Είχες κάποια στιγμή συνδέσει την τηλεφωνική γραμμή από το ZTE στο Fritz; Ρωτώ διότι βλέπω να εμφανίζεται η επιλογή "Landline" ενώ κανονικά σε VoIP δεν θα έπρεπε.

    Στη θέση σου θα του περνούσα το τελευταίο firmware (όχι LAB/Beta), θα του έκανα reset (Factory Settings) και θα το ρύθμιζα από την αρχή.

  13. #28
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρυθμίσεις είναι σωστές (με VLAN ID 837, δεν χρειάζεται το PVC που αφορά ADSL) όπως εδώ και ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει.
    Δεν υπάρχει διαφορά στο πως λειτουργεί η τηλεφωνία σε FTTC ή FTTH. Είναι το ίδιο πράγμα και οι ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις.

    1. Είναι επιβεβαιωμένο ότι ο κωδικός είναι σωστός;
    2. Ποιο firmware έχει το Fritz;
    3. Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει για να παίρνει σύνδεση στο Internet;
    4. Είχες κάποια στιγμή συνδέσει την τηλεφωνική γραμμή από το ZTE στο Fritz; Ρωτώ διότι βλέπω να εμφανίζεται η επιλογή "Landline" ενώ κανονικά σε VoIP δεν θα έπρεπε.

    Στη θέση σου θα του περνούσα το τελευταίο firmware (όχι LAB/Beta), θα του έκανα reset (Factory Settings) και θα το ρύθμιζα από την αρχή.
    Και γω έτσι ήξερα ότι δεν υπάρχει διαφορά στις ρυθμίσεις.
    Τον κωδικό τον έχω πάρει από το ZTE με το Routerpassview και αφού δεν υπήρχε επιτυχία βρήκα ένα άλλο πρόγραμμα που δεν θυμάμαι πως λέγεται,πήρα τον κωδικό από το sercomm και ήταν ίδιος, οπότε κατάλαβα ότι ο κωδικός τουλάχιστον είναι σωστός.
    Firmware έχω το 07.21.
    Τις ρυθμίσεις του internet θα στις βγάλω όλες σε εικόνες.
    Η γραμμή συνδέθηκε πριν 10 μέρες που πήρα το fb για να κάνω τις ρυθμίσεις και δεν έχει κάνει ποτέ registration.
    Το (LAB/BETA) δεν γνωρίζω τι είναι, εγώ απλά πάτησα να κάνει update.

    - - - Updated - - -

    Ρυθμίσεις internet
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20201124-181254_Samsung Internet.jpg  

    Screenshot_20201124-181306_Samsung Internet.jpg  

    Screenshot_20201124-181315_Samsung Internet.jpg  

    Screenshot_20201124-181402_Samsung Internet.jpg  


  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάνε του Reset όπως ήδη πρότεινα και ρύθμισέ το από την αρχή, χωρίς το Η300s να είναι ενεργό.

  15. #30
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε του Reset όπως ήδη πρότεινα και ρύθμισέ το από την αρχή, χωρίς το Η300s να είναι ενεργό.
    Το έχω κάνει ήδη 4-5 φορές. Ίσως να φταει κάτι στο update που έκανα. Θα περιμένω κάποια καινούργια έκδοση και θα ξαναδοκιμάσω! Ευχαριστώ

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας