Καλησπέρα σε όλους τους φίλους! Είμαι καινούριος στο forum και επί τη ευκαιρία είπα να κάνω το πρώτο μου post. Είμαι συνδρομητής στην εταιρεία Forthnet για διάστημα 6 ετών, είχα μια 24αρα σύνδεση, όπου έπιανα σταθερά 14mbps - 0 αποσυνδέσεις και δεν είχα κανένα απολύτως θέμα αν εξαιρέσουμε την ταχύτητα. Τελευταίο χρόνο αποφάσισα να ενεργοποιήσω VDSL 100αρα. Μέχρι Αύγουστο του 2020, για διάστημα δλδ περίπου 9 μηνών, όλα ήταν τέλεια, έπιανα σχεδόν 110mbps! Από τα μέσα Αυγούστου και για διάστημα 3 εβδομάδων περίπου ήρθαν τα πάνω κάτω στην σύνδεση. Συγκεκριμένα είχα εκατοντάδες αποσυνδέσεις, 50-70 την ημέρα, σχεδόν ανά 5 λεπτά έπεφτε το ίντερνετ (!) και δήλωνα βλάβη στην εταιρεία, η οποία έστειλε συνολικά 4 φορές τεχνικό να το ελέγξει. Οι τεχνικοί μου ανέφεραν ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας, καθώς από μετρήσεις στον κατανεμητή έπιανε όλη τη ταχύτητα δίχως προβλήματα και από κει κ πέρα το χάος. Επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι εκτός από αποσυνδέσεις είχα και μείωση της ταχύτητας στα 30-40 mbps κάθε φορά που συγχρόνιζε το ρουτερ μετά τις αποσυνδέσεις. Ένας από τους τεχνικούς, αρχές Σεπτέμβρη, μου ανέφερε πως κάθε φορά που καλεί κάποιος το ασανσέρ της πολυκατοικίας δημιουργούνται σφάλματα στην καλωδίωση και ως επακόλουθο αυτό προκαλεί και όλα τα υπόλοιπα προβλήματά. Έκτοτε άρχισα να παρακολουθώ (εμμονικά!) την σύνδεση μου σε συνάρτηση με την κίνηση του ασανσέρ και διαπίστωσα πως όντως έχει δίκιο ο τεχνικός. Κάθε φορά που κάποιος το καλεί ανεβάζει ο δρομολογητής χιλιάδες σφάλματα (CRC & FEC errors) και φυσικό επακόλουθο οι αποσυνδέσεις. Αφού αντικατέστησα μέσα Σεπτεμβρίου το καλώδιο γραμμής τοίχου που κουμπωνει στο ρουτεράκι ξαφνικά όλα διορθώθηκαν και φάνηκε πως όλα δουλεύουν ρολόι. Είχα κάποια ελάχιστα σφάλματα λόγω ανελκυστήρα αλλά για 1μήνα όλα ήταν πένα. Ξαφνικά εδώ και 3 βδομάδες έχω ακριβώς τα ίδια θέματα. Έφερα τεχνικό της προάλλες και μου πρότεινε να τραβήξω καλώδιο εξωτερικά πράγμα το οποίο και έκανα σήμερα. Πήρα ένα καλώδιο UTP cat6 30m και το πρόβλημα συνεχίζεται με το κάλεσμα του ασανσέρ.. Δεν διαθέτω τηλεφωνική γραμμή κλπ, τα σχόλια δικά σας, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..